Golem

Někdy stačí málo, aby se člověk dostal do zcela jiného světa, než zná, do světa, který tančí na hraně mezi skutečností a snem, mezi normalitou a příznaky šílenství – ano, někdy stačí skutečně málo, třeba si jen s někým omylem vyměnit klobouk… Přesně to se stane hlavní postavě Meyrinkova iniciačního (zasvěcovacího) románu – omylem si nasadí na hlavu klobouk rytce Athanasia Pernatha a začíná prožívat realitu na pomezí snu a skutečnosti… – v jeho mysli začíná oživovat třicet let starý Pernathův příběh. Je určen všem milovníkům pražské německé literatury a literatury, která nabízí tajemno a ponurou atmosféru staré židovské Prahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15563/golem-15563.jpg 4.2549

Vydáno: , Československý spisovatel

Der Golem, 1915

Kniha Golem

Janiss
02. listopadu

Nezaujalo mě to.

soukroma

Konečně dočteno, ale obtížně se mi bude hodnotit: zpočátku jsem byla příjemně překvapená vcelku moderním jazykem a stylem (na knihu sto let starou), méně námětem (čekala jsem úplně něco jiného, o Golemovi to tedy není), který zprostředkoval spoustu temných představ, snů, mystiky, ale vše vlastně v poněkud přecitlivělé až skutečně narušené mysli...
Právě ta psychologická podstata se mi líbila, ale přeci jen těch vizí (ovšem směrem do minulosti) bylo na mne až příliš. (Nejspíš by se to líbilo milovníkům fantasy.) A trochu mne zklamalo, že tajemné židovské město nebylo nějak významně přítomno (krom jediné uličky a jednoho baráku a jednoho vetešnictví naproti), ani ostatní stará Praha (pak už jen asi dvakrát byly zmíněny Hradčany, přesnějí Zlatá ulička).
Líbila se mi kombinace echt českých a židovských příjmení (za ty první stojí za zmínku Cvach, Charousek).
A taky musím ocenit grafiku - množství temných obrazů z prvního vydání opravdu pěkně provází celý příběh a čtenáři pomáhá vniknout do atmosféry děje.
Suma sumarum: 70%

Netopyr07

Tato kniha byla, je a bude mojí srdcovkou, i když teď, když jsem ji četla po několika letech, nechápu, jak jsem mohla vnímat ty "filosoficko-kabalistické" pasáže! Zřejmě jsem se je v "mladické nerozvážnosti" nesnažila plně pochopit, takže mi teď dala zase kniha víc. Je prostě úžasná!

meluzena

Toto uchopení mystiky mě nechytlo. Ale aspoň jsem si našla nějaké fotky ghetta před asanací a rozšířila si obzory.

Jellus

Mel jsem skutecne problem, se do knihy zacist...z nejakeho duvodu me proste neoslovila.. Pouze "koreni" stare mysticke Prahy situaci lehce zlepsovala.

vencamf

Z Golema mám stejný pocit jako z některých knih Fukse... Ztrácel jsem se, nechápal, někdy to chtěl vzdát, ale na druhé straně tu byla mistrovská práce s jazykem a jedinečná atmosféra. Ve výsledku jsem si knihu užil, některé pasáže byly nezapomenutelné, ale uvědomuji si, že ne každý ji nejspíš dokáže ocenit.

boticelli

Sen? Noční můra? Tajemství ukryté v uličkách tehdejšího židovského ghetta, Josefov byl fascinující vesmír sám pro sebe. Člověk nemusí porozumět úplně všemu, stačí se začíst - a jste tam!

666Jitka

Vskutku mystická a tajemná kniha. Musím říct, že se nečte lehce. Občas jsem se trochu ztrácela, nicméně mě kniha velice zaujala svou atmosférou - jako bych cítila dech staré Prahy opředené nespočetnými tajemstvími, mezi které patří i legenda o Golemovi. Meyrinkův příběh je plný záhad a všemožných propletenců, avšak postavu Golema, tak jak ho známe z vyprávění a pohádek, byste hledali marně. Kniha se mi líbila a určitě se k ní v budoucnu ještě vrátím.