toni-az toni-az komentáře u knih

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Myšlenky zajímavé, jednotlivé části děje také jakž takž, ale celkově mi to přišlo takové plytké a nepropojené. Trochu to zachránil konec, i když i ten byl poměrně bez nápadu.

Zajímavé části byly hodně podobný styl jako Den trifidů, jen to nemělo ten náboj. Na Wyndhama zklamání, ale číst se to dalo.

16.01.2018 3 z 5

Čierny dom Čierny dom Peter May

Jestli někdo čeká detektivku, tak ta to tedy není. Ale to je více než vynahrazeno příběhem dětství a mládí hlavního hrdiny, velmi poutavě a sugestivně napsaným. Popisy života na ostrově na pokraji civilizace jsou neuvěřitelně reálné a uvěřitelné. A ta atmosféra Skotska z řádků přímo vyzařuje.

Doslova mě nadchnulo vyvrcholení a rozuzlení celé zápletky. Ačkoli pachatele jsem odhadl někde za půlkou, stejně jsem byl nakonec velmi překvapen. A to je u mě ideál detektivky - když člověk pozná pachatele, ale stejně ho rozuzlení nenudí.

Za mě asi nejzajímavější detektivka, ovšem ještě jsem se nedostal k severským klasikům. Už pomalu sháním pokračování.

08.01.2018 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Poté, co se člověk prokousal první zhruba třetinou knížky, děj se rozjel a začalo to být opravdu napínavé. I když bylo celkem jasné, jak to celé dopadne, stejně se nedalo od knížky odtrhnout.

Šel jsem do toho s tím, že mám náladu na tuctovou fantasy. Rozhodně tuctová nebyla a nebýt toho až příliš pomalého rozjezdu, snad by se i zařadila skoro na špičku mého fantasy žebříčku.

25.12.2017 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Neuvěřitelné, jak může být kniha v podstatě bez děje tak zajímavá. Spousta myšlenek, pocitů, smyslu pro detail. Člověk by řekl, že to autor musel sám prožít. Ač mám raději dějově nabitější díla, musím uznat, že tato povídka mě opravdu zaujala.

Myslím, že v době povinně četby by mě nezaujala vůbec, do tohoto typu četby je třeba prostě dospět. Proto doporučuji starším přečíst, mladším počkat.

19.11.2017 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Byl jsem celkem nadšen, ale je pravda, že dvě věci pomohly - už jsem viděl seriál a tušil jsem, že knížka bude stejně divná. No a zadruhé po nedávné návštěvě Londýna jsem si chtěl uchovat touto knihou trochu jeho atmosféry, což jako plán vyšlo dokonale.

Jako je to divná knížka, jiná než cokoli jiného, ale to je Alenka taky a kolik lidí ji miluje. A když se s tím člověk smíří, nechá na sebe působit příběh a atmosféru, je to super zážitek.

Bohužel na Hvězdný prach jí ještě něco chybí, to je přeci jen trochu jiná pohádka.

16.11.2017 4 z 5

Rowana Rowana Anne McCaffrey

Super knížka pro pubertální dívčiny. Jinak...

Musím přiznat, že jediná zajímavá věc na celé knize je vykreslení světa, ovládaného spíše metafyzikou než fyzikou jako je u nás.

Jinak první půlka je nepříliš zajímavě napsaná červená knihovna, druhá zase útrapy těhotenství a rodičovství. Ani jedno mě nijak zvlášť nezajímá.

Příběh i charaktery jsou velmi ploché a neosobní. Děj se táhne odnikud nikam jako kafemlejnek, nikde žádné zvraty, gradace, prostě nic. Přečíst se to nějak dalo, ale nedivím se, že žádné nakladatelství už nevydalo pokračování. Já bych si ho tedy nekoupil.

05.11.2017 3 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Kdysi jedna z nejlepších knížek, teď po cca 20 letech pro zajímavost přečteno znovu, jak se k tomu budu stavět po mnoha jiných přečtených knížkách. Pořád příjemně odsýpavý příběh, ale trochu naivní pohled na věc. Na druhou stranu příběh nenudí a je čtivě napsaný.
Na béčko fakt dobrý...

28.10.2017 3 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Tak pro mě jako geokačera povinnost. Zpočátku dost nedospělý styl a pocit, že jde spíš o červenou knihovnu než detektivku mě skoro donutil knihu odložit. To by ovšem byla škoda, protože kolem půlky se to příjemně rozjelo a pak už se kniha četla skoro sama. Závěrečná katarze byla zajímavá, i když zde vidím velkou inspiraci seriálem Most (Bron).

Škoda jen několika věcí - zápletka byla trochu překombinovaná, vadil mi překlad, asi by stálo za to, kdyby požádali o korektury nějakého "kačera". Výrazy jako "kešer" nebo "dóza" se v české komunitě fakt nepoužívají.

20.10.2017 3 z 5

Cesta do hlubin študákova mýtu aneb Poslední zvonění Cesta do hlubin študákova mýtu aneb Poslední zvonění Robert Asprin

Konečně zase Skeeve, proti MYTH Inc úplně jiná liga. Kdyby to nezkazil několikanásobný konec, kde pak zase byl problém celou mašinérii rozjet, dal bych ještě o hvězdičku víc. Takhle lepší průměr s tím, že pohodová a čtivá knížka pro chvíle, kdy člověk nechce nic moc řešit.

11.10.2017 3 z 5

Simulakra Simulakra Philip K. Dick

Musím přiznat, že mě tato kniha vůbec nebavila a do čtení jsem se musel vyloženě nutit. Začátek (rozuměj cca 3/4 knihy) bylo velmi zdlouhavé uvedení do této verze paralelní skutečnosti, spousta postav s většinou nepochopitelnými motivacemi a chováním, přeskakování z jedné dějové linie do další, prostě nuda nuda šeď šeď.

Ke konci když se jednotlivé linie pospojovaly, se to už číst dalo, ale úplný konec byl tragédie. Utnuto skoro v půli věty, jako by autor nevěděl, co s tím dál nebo spíš nestihl dopsat poslední dvě stránky.

A ještě jedna poznámka. Nedávno jsem chválil Argo za to, jak má dobře zvládnutou sazbu u některých svých ebooků. No, tak tady to rozhodně neplatí, kvalita mizerná, zejména absence oddělovačů přechodů mezi dějovými liniemi velice znesnadňovala pohodlné čtení.

23.09.2017 3 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

Žádné velké překvapení. Řemeslně vynikající román, zajímavá zápletka, trochu romance, hodně koní. Každá další kniha od Francise je stejná jako všechny ostatní, mění se trochu zápletka a povolání hlavního hrdiny, ale struktura se nemění. Nicméně když to mělo úspěch napoprvé, proč by se to měnilo, že?

13.09.2017 3 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Tak postapo je můj šálek čaje, takže jsem si tuto knihu nemohl nechat ujít. Na druhou stranu jsem neměl žádné velké očekávání, takže bylo co překonávat. Kniha má dobrý spád, svět po katastrofě byl hodně pěkně vymyšlený (takový vyspělejší Mad Max) a hlavní hrdina je sympaťák. Přečteno téměř jedním dechem.

Co mě trochu mrzí, je dosti předvídatelný děj, závěrečná čtvrtina knížky kvůli tomu trochu trpí. Po příjezd do cíle to bylo fajn, poté co se to změnilo v bezduchou střílečku mě autor trochu ztratil. Nicméně tak či tak příjemné počtení, které doporučuji všem čtenářům preferujícím akci a milovníkům postapo světů.

06.09.2017 4 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Měl jsem chuť na Pratchetta, takže sedla. Sice to není úplně klasická Zeměplocha, ale Pratchettův styl to rozhodně je. Nicméně za mě spíš z těch slabších, nějak se mi nepovedlo najít něco, co by mě vyloženě nadchlo.

22.08.2017 3 z 5

Ben Hur Ben Hur Lewis Wallace

Zde v této knize velectěný autor předkládá nám sprostým čtenářům příběh velkolepý z dob příchodu největšího Mesiáše. Leč příběh, ač vskutku neskutečný, jest podán formou pro nás nepříliš stravitelnou, jakožto i předlouhými popisy a theologickými dišputacemi oplývající. Pro čtenáře tudíž výsledkem jest spíše nasátí atmosféry doby zrození a smrti Nazaretského, nicméně vděčný čtenář ocení i toho.

12.08.2017 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Jak moc nemusím horrory, tak jsem se s Kingem zatím skoro nesetkal. Loni v rámci Výzvy jsem zkusil 1963, což bylo velmi povedené dílo, tak jsem na doporučení kamarádky opět rozšířil svůj rozhled, tedy alespoň ohledně Kinga.

Kniha obsahuje 4 novely (nenašel jsem souvislost s ročními obdobími) z různých prostředí. Za mě 3 naprosto skvělé příběhy, třetí v pořadí (Tělo) mi připadal zbytečně rozvláčný, vůbec jsem nechápal motivace a jednání postav, a to nejen hlavních postav, což byli 13letí kluci, ale ani těch ostatních. Nebýt této novely, bylo by za mě 5*, takto jsem musel být jako obvykle trochu skoupější a dát pouze 4. I tak nicméně doporučuji přečíst - kdyby nic jiného, tak podle knihy vzniklo několik hodně povedených filmů.

21.07.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Film jsem zatím neviděl, i když mi byl doporučován. Kniha zaujala, líbila, a to se mi v poslední době moc často nestává.

Kupodivu mi ani nepřišla moc rozvláčná, technické detaily mi sice místy připadaly nelogické a nefunkční, ale po troše googlení nakonec nevím co by se tomu vědecky dalo vytknout (jako nejvíc mi vadily dvě věci - spálím něco a vznikne voda - ajaj, ono to fakt chemicky tak je, no a zadruhé tak nějak všechno mi připadalo za vlasy přitažený, i když neumím konkretizovat co a proč).

Rozhodně dobře napsáno co se týče napětí - opravdu jsem byl zvědav jak to bude pokračovat. Na druhou stranu bylo celkem jasné jak to celkově dopadne. S hlavní postavou jsem se také dovedl sžít, takže to je taky plus. Jen mi nějak chyběla komplexnost románu, tohle byla prostě taková natažená novela, i když zatraceně dobře napsaná.

Čteno ve slovenštině, a vůbec nevadilo. Dostala mě hláška z konce knihy:
"Smrdím ako keď skunk poserie pať dní nosené ponožky."

03.06.2017 4 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Už jsem se bál, že mě čtení přestalo bavit, když jsem nemohl dát ani dobře hodnoceným knížkám víc než 3*, ale očividně to bylo výběrem. V tomto případě moc pěkná pohádka. Film si už moc nepamatuji, ale vím, že mě nějak nezaujal. Knížka naopak výborná, nic jí v podstatě nechybělo - děj, napětí, atmosféra, spád, popisy, skvělé dialogy, prostě kniha jak má být. Oproti Stardust trochu méně komplexní, ale jako krátká jednohubka ideál.

24.05.2017 4 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Musím uznat, že tato kniha mě skutečně překvapila. Bohužel jsem ji dostal od Alzy jako ebook zdarma, takže nic zlého netuše jsem se do ní pustil. Pominu to, že vzhledem k tomu, že jsem nečetl předchozí díly, jsem byl zpočátku trochu mimo. Ovšem i tak to bylo stěží čitelné. Pasáže nimrající se v myšlenkách lidí, a především cokoli spojeného se svatbou, byly naprosto nerealistické a nadbytečné, fakt jsem u nich rostl. Linii s Mallbergem a jeho kočkou jsem nepobral vůbec. Proč to tam jako bylo? S dějem to nemělo pranic společného... Popisy, kde odstavec začne z pohledu jedné postavy a skončí z pohledu jiné mi také vůbec neseděly.

Jediné co jakž takž šlo, byl detektivní příběh. Ovšem jeho řešení bylo v lepších případech založeno na náhodě, v horších na nějakém tušení a intuici. Kromě toho klišé na klišé, jediné co mi tam ještě chybělo za klišé byla tajná chodba.

Shrnuto a podtrženo, červená knihovna s detektivními prvky. Puberťačky a babičky si smlsnou. Chlapi, zdaleka se této autorce vyhněte.

19.05.2017 2 z 5

Ještě jedno, pane Lehmanne Ještě jedno, pane Lehmanne Sven Regener

Bohužel nejsem příliš zastánce antihrdinů, což pan Lehmann vpravdě je. První půlku knihy mě jeho přístup dosti rozčiloval, později jsem si buď zvyknul nebo se pan Lehmann značně zlepšil. Pravda, proti Ignáciu Reillymu je to dokonalý svatoušek.

Kniha je napsána čtivým způsobem, má celkem příjemný spád a obzvláště na prvotinu velmi dospělý jazyk a dialogy (snad až na protivné opakování některých vztahů u jmen - např. Karel, jeho nejlepší přítel). Atmosféra předrevolučního Západního Berlína z knihy taky celkem dobře vystupuje, nicméně já jsem nějak nebyl s to najít v ní něco, co by mě vyloženě zaujalo. Celé dílo mi přišlo takové nemastné neslané, takže pokračování asi pro tentokrát vynechám.

09.05.2017 3 z 5

Akta Fowl Akta Fowl Eoin Colfer

Nevím, jestli jsem jen infantilní nebo už senilní, ale příběhy o Artemisi Fowlovi mám opravdu rád. Nicméně toto byl krok stranou. První povídka jakž takž i když bylo celkem celou dobu jasné jak to dopadne. Interview nuda, ještě že to vždycky bylo tak krátké. Křížovky dejme tomu. Poslední povídka celkem fajn, ale na to, aby to udělalo dobrou knížku je to bohužel málo.

27.04.2017 2 z 5