toni-az toni-az komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Není u mě to úplně běžné, ale souhlasím s většinou mých předřečníků. Není tam žádná postava, která by byla aspoň zdánlivě normální a dalo se s ní ztotožnit. To je věc, která mi na knížkách většinou vadí, ale tentokrát jsem podlehl exotickému popisu života (těžko říci jak moc "obyčejného") na pro nás neobvykém asijském kontinentu. Navíc je knížka zatraceně dobře napsaná, autorka čtenáře uhrančivě, i když možná trochu prvoplánově, táhne na vařené nudli, tedy spíše fermentovaném zelí až k (ne?)zdárnému konci.

Musím přiznat, že ač ani téma psychických chorob není můj favorit, jako exkurze to bylo zajímavé. Za mě letos největší objev v rámci témat knižní výzvy.

06.10.2018 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Dle očekávání výborně napsaná kniha, skvělý námět a imaginace autora. Jen na můj vkus, ač je mi jasné, že schválně, je poněkud nekonzistentní styl psaní mezi jednotlivými kapitolami. A k úplné spokojenosti mi chyběla nějaká hlavní postava, tento pseudo dokumentární styl prostě není můj šálek čaje.

Každopádně v knize vidím silně zneklidňující podobnost se současným západním světem, resp. aktuální geopolitickou situací. Kam ten svět spěje, ptám se. Pane Povondro, koho jste kam zase pustil, že se nám to takhle sype?

21.09.2018 4 z 5

Vyměním tělo, Zn.: Čestně vrátím Vyměním tělo, Zn.: Čestně vrátím Robert Sheckley

Zpočátku zajímavá dobře napsaná jednohubka. Ovšem po chvíli se to poněkud zvrhlo do absurdna natolik, že i Lewis Caroll by zezelenal závistí a roztrhal své poznámky k Alence, kdyby tohle četl. Námět sliboval hodně, fakt dobrý nápad, nicméně druhá půlka na můj vkus až příliš nekonvenční. Za styl 4, za úchylnost 2, v průměru mi vychází nejčastější hodnocení 3.

17.09.2018 3 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Jako bych se na chvíli přenesl do rudolfínské Prahy. Děj skvěle odsýpal, ideální poměr předvídatelnosti a překvapení. Vždycky když člověk myslel, že mu to je už jasné, se vynořilo něco nového.

Po několika poměrně nudných knížkách příjemné osvěžení v podobě nejen skvěle napsané knížky, ale i dokonalého příběhu.

Za mě mnohem lepší než první díl, i když v tomto případě jsem trochu litoval, že jsem četl v originále, který se mi k Praze úplně nehodil. Příští díl už bude v překladu a moc se na něj těším.

07.09.2018 5 z 5

Kniha o moři aneb Umění ulovit na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského Kniha o moři aneb Umění ulovit na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského Morten Strøksnes

Příběh je v této knize hodně v pozadí, takže pro nás beletristy je to poměrně nestravitelná polévka, uvařená kromě rybářského pidipříběhu o lovení žraloka grónského zejména zajímavostmi a populárně vědeckými informacemi. To máte mořskou biologii, suchozemskou biologii, biologii člověka, fyziku, chemii, astronomii, historii, paleontologii, ale třeba také psychologii, sociologii a v neposlední řadě filozofii.

Musím uznat, že jsem se dozvěděl spoustu nových informací (které do týdne zase zapomenu) a ebook byl od Arga tradičně vemi dobře zpracován, nicméně do čtení jsem se musel místy nutit, a to je z mého pohledu pro knihu nejhorší vizitka.

Napsáno samozřejmě velmi profesionálně, přestože některé oslí můstky byly až příliš do očí bijící.

Zajímá vás, jestli toho žraloka nakonec uloví? Tak to se budete muset prokousat až k úplně poslední stránce.

25.08.2018 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Chápu, že na svou dobu to muselo být přelomové dílo. Nicméně styl psaní mě rozčiloval, stále se tam opakovalo to samé, chlapi se chovali jako slečinky a pořád si brečeli na rameni a hlavně byli strašně natvrdlí. Konec uspěchanej, ale jinak aspoň ten příběh celkem ušel.

16.08.2018 3 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Oproti předchozím dílům nic nového, pořád stejný scénář přesunout se, rozstřílet je a jít dál. Velmi nudné a předvídatelné. Trochu to zachraňuje konec, i když upřímně řečeno také nic, co bych nečekal. Jako oddechovka dobré, za sympatické postavy nechávám 3*, ale popravdě to už trochu nadhodnocuju.

P.S. Asi jsem přišel na to, co mi v této sérii chybí - je tu příliš málo upírů a superupírů :)

27.07.2018 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Doufal jsem, že tento díl bude lepší než jednička, ale bohužel úroveň spíš klesá. Jsem zvědav na poslední díl, ale jsem k tomu poněkud skeptický. Tento díl je dosti zklamání.

14.07.2018 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Akční klasika v Kulhánkově stylu, nicméně nikoli v jeho kvalitě. Řemeslně napsáno skvěle, atmosféra postapo celkem funguje, ale tak nějak tomu něco (jiskra, šmrnc, drive, prostě něco) chybí. A naopak za mě přebývá moc dlouhá bezmyšlenkovitá řežba na začátku a hlavně asi půlka knížky se řeší nějaký po... doutníky.

Ovšem pokud to bude gradovat jako Nářez, nebojím se, že poslední díl už bude skoro pětka.

Vzato kolem a kolem, je to taková česká a nadzemní obdoba Metro 2034.

28.06.2018 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Pratchetta mám celkem rád, Gaiman je jeden z mých oblíbených autorů. Nicméně tenhle společný kočkopes se nevyvedl. Gaimana v tom nevidím vůbec, Pratchett v tom poznat jde. Ovšem vtipné to je jako taková podprůměrná Zeměplocha.

Na druhou stranu, čte se to samo, dialogy mají úroveň a v příběhu jsou místy i zajímavé myšlenky. Takže za mě takový lepší průměr...

28.06.2018 3 z 5

Šógun (II. a III. díl) Šógun (II. a III. díl) James Clavell

Oproti prvnímu dílu méně psychoanalýzy a rozhodně nemá tak pomalý nástup, takže zde již není důvod nedat plný počet. Dokonalý příběh, dokonale napsaný, trochu intrik, trochu bojů, romantika a dobrodružství. Prostě pro každého něco.

Dómo arigató, James-san.

29.05.2018 5 z 5

Šógun (I. díl) Šógun (I. díl) James Clavell

Když jsem to četl někdy před 20 lety, tak jsem byl úplně unešený. Dnes to jsem trochu kritičtější, nicméně stále za mě hodně dobře napsaná kniha s neuvěřitelným rozhledem autora ve spoustě oborů, děj je strhující a postavy uvěřitelné, snadno se s nimi sžívá.

Váhal jsem mezi 4 a 5 *, ale nakonec jsem dal 4 ze dvou důvodů - trochu pomalý začátek a nekonečné politické úvahy v podstatě všech postav. Beru to, že psychologické pochody postav jsou důležité, ale místy to je už trochu moc, a hlavně se to dost opakuje.

Každopádně knihu rozhodně doporučuji japanofilům, dobrodružným povahám a čtenářům, kteří mají rádi střet kultur. V tomto případě doslovně.

08.05.2018 4 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Z této knihy jsem poněkud rozpačitý. Že není dokončená, to jsem věděl předem. Že bude nepochopitelná jsem tušil vzhledem k autorovi, nicméně to se nestalo. Za mě celkem precizně napsané dílo, na svou dobu asi něco neobvyklého, na tuto dobu taková normální knížka. Z fragmentů je cítit, že by mohla být trochu zajímavější, kdyby ji nakonec stihl dopsat, ovšem to by asi byla zase pekelně dlouhá.
Každopádně číst se to dalo, žádný zázrak se nekonal.

25.04.2018 3 z 5

Skutečná událost Skutečná událost Emil Hakl (p)

Na to že Magnesia Litera má propagovat kvalitní literaturu mi to připadalo dost o ničem. Hipsterské pseudointelektuální nicneříkající kecy. Forma pro formu, autor se zjevně strašně snažil se něčím odlišit, nicméně pak se to strašně špatně čte.

Co mi tak vadilo nejvíc:
- Dva typy odstavců, tučná první věta - fakt to rušilo plynulost četby
- Jazyk - slang, vulgarismy - ne že bych tak nemluvil taky, ale v knížce to prostě ruší, a to tak že hodně
- Nesouvisející odbočky - těch bylo víc než děje, trochu mi to připomíná Hrabala, každopádně pasáže o RAF (nemyslí se tím nic britského) byly neskutečně nudné, hlášky z počítačových her nicneříkající, zvlášť pro ty, kdo je neznají
- Nevím zda záměrné nepravdy a polopravdy nebo se jen autor neobtěžoval zjistit, jak co funguje, nicméně za mě ztrácí na serióznosti

Na druhou stranu se našlo pár věcí, které mě zaujaly. Místy pěkné formulace a metafory, zajímavě popsaný vztah s Kájou, konečná akce s Pitvorem. Za mě tak 50%.

24.03.2018 3 z 5

Lucky Starr a měsíce Jupiterovy Lucky Starr a měsíce Jupiterovy Isaac Asimov

Opět pohodová oddechová space detektivka. Tento díl mi sedl trochu líp než předchozí, i když ani ten nebyl špatný. Děj má svižný spád a člověk se nestihne nudit. Jen mě překvapilo, že pan akademik Starr robota neodhalil dřív, mně to bylo jasné už asi ve třetině knížky a to mám do akademika docela dosti daleko.

Našlo se i pár vtipů, třeba kdy a kdo první vstoupil na které vesmírné těleso.

18.03.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Byl to snad jediný muž, který tu knihu četl. Zatím jsem se s ním nesetkala, ale už jsem o něm slyšela. Prý mu zpočátku vadily mé vstupy, protože ruší plynulost četby. Tak to se tedy omlouvám, nic podobného jsem neměla v úmyslu. Ale prý se mu to časem začalo líbit. Tak to jsem naopak ráda. Také mu vadilo, že bylo v knize moc Němců a němčiny, ani jedno prý nemá rád. Přiznám se, také jsem měla údobí, kdy jsem Němce neměla moc ráda, tedy alespoň některé, nakonec té práce, kterou mi přidávali bylo obrovské množství. Ovšem všechna ta slova stála v pozoru a v rytmu vojenské přehlídky se velice úspěšně snažila zaujmout jeho pozornost. Probuzený smutek a deprese si kopaly s míčem na hřišti jeho duše a vůbec mu to nevadilo.

Důvody, proč si to užíval
- Neskutečně poutavý jazyk vyprávění
- Silný příběh
- Sympatičtí hrdinové, s nimiž se dalo sžít

14.03.2018 5 z 5

Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

Kdysi dávno jsem něco od Hrabala četl a přišlo mi, že další bude chtít asi trochu později. O 20 let později další kniha, ale bohužel zase mě neuchvátila. Ovšem mezi tím jsem se přestěhoval do míst, o nichž se tu píše, takže aspoň ty narážky na známá místa mi to oživila. Za mě tak 50 %, dávám 3* díky výkonům strýce Pepina a Hanťy.

Co se týče Výzvy 2018, zde pro mě zlatý důl, splňuje asi polovinu kategorií, dokonce i Brno a knihovna se v ní najdou :)

24.02.2018 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Konečně zase jednou něco od KKK, co mi přišlo zatraceně dobrý. Po trochu slabším začátku jsem u přípravy na "Velký lov" začal nadšením učůrávat, což se táhlo poměrně dlouho, nicméně bohužel po čase zase trochu spadl řemen.

Na rozdíl od jiných mi erotické scény připadaly nadbytečné a řešení vztahů bylo prostě Peklo. Nemenší peklo pak byly vyloženě trapné hlášky Devlina a sem tam i jiných postav. To mě dost mrzí, protože už jsem byl skoro rozhodnutý dát této knize 5*. No co, tak snad příště napíše něco stejně dobrého jako Stroncium.

13.02.2018 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Pro mě úplně nový žánr, resp. popisovaná doba. Kniha má nesporně velmi specifickou atmosféru, o to silnější, když ji čtete v originále. Nicméně to je pro otrlé povahy, protože se tam vyskytuje velké množství naprosto neznámých slovenských slov.

V jednom z předchozích komentářů se píše, že nevíte kdo je hajzl. Můžete si být jistí, že ať tipnete kohokoli, určitě se neminete, hajzlové jsou tam prostě všichni.

Bohužel na můj vkus byla zápletka příliš překombinovaná a také mi tam chyběla nějaká sympatická postava, se kterou bych se mohl ztotožnit, jinak bych dal i plný počet.

28.01.2018 4 z 5

Alenčina dobrodružství v říši divů Alenčina dobrodružství v říši divů Lewis Carroll (p)

Dejte talíř absurdit, okořeňte naivní omáčkou a jako třešničku na dortu pejska a kočičky dodejte klišoidní konec a máte Alenku jak vyšitou.

Ano, vím, kdy to bylo napsáno, na svou dobu asi průlomové dílo, takže dávám o hvězdu víc. Ale jinak jsem četl několik absurdních knížek novějšího data, a tam už autoři uměli dodat i děj.

21.01.2018 3 z 5