Válka s Mloky

Slavná antiutopická sci-fi z roku 1936 pojednává o rase inteligentních mloků, kteří se napřed nechají využívat jako levná pracovní síla, ale po čase se jejich populace přemnoží a začne lidstvo ohrožovat. Jelikož mloci nemůžou žít na souši, postupně likvidují pevninu a rozšiřují své mořské teritorium. Lidé je přitom stále zásobí nástroji a zbraněmi, ačkoliv vědí, že je mloci plánují zničit. V rozpínavosti národa mloků lze vidět paralelu s politikou Třetí říše a jejich teorií o Lebensraumu. Autor ponechal v knize záměrně otevřený konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183310/big_valka-s-mloky-DrJ-183310.jpg 4.33658

Kniha Válka s Mloky

adabraz
předevčírem

Vím, že na tuto knihu je spousta dobrý recenzí, každopádně jsem ji četla k maturitě a opravdu mě neoslovila. Zdlouhavá kniha za mě o ničem.. Rozumím pointě a poselství knihy ale jsem toho názoru, že jsou mnohem lepší knihy do povinné četby.

janka2000

Klasický čapkovský příběh s prvky fantastiky, za kterým je schovaný pohled na společnost. Lidé chtějí ovládnout mloky, inteligentní tvory mluvící lidským jazykem... Krátká kniha se mi nejprve špatně četla a pak byl najednou konec.

ikorka

Naprosto geniální a nadčasové dílo. V kontextu s dnešní dobou dostává Válka s mloky o notný kus vetší rozměr. Párkrát jsem musela přestat číst a podumat nad velikostí myšlenek pana Čapka. Pojem Válka s mloky jsem znala z hodin Literatury, ale nikdy jsem knihu nečetla. Narazila jsem na ni na netu, když jsem v dlouhé chvíli hledala něco zdarma online k přečtení a uznala jsem sama v sobě, že už jsem velká holka a jako velká holka můžu číst velké věci. Dobře jsem udělala. Za mě 5 hvězd.

Peter74

Na to v akej dobe to Pán Čapek písal, akoby sa preniesol do budúcnosti a predpovedal modernú katastrofu nadľudských chamtivých ľudí bažiacich po bohatstve a nadvlády vo svete, avšak ta sa im vypomstila.

jan.para

Naprosto geniální a nadčasové dílo Karla Čapka včetně fiktivních novinových článků. Prostě bomba.

Criosphinxx

Čapek byl revolučním spisovatelem. Toto dílo se trefuje do tolika věcí, které pro nás stále platí, že z toho až mrazí. Způsob jakým je to psáno a jakou formou je to pojato, nelze nazvat jinak, než originální a nadčasové. Při čtení a i po dočtení se ve mne stále mísí pocity.

“Rozhodně nemají duši. V tom se shodují s člověkem”

Apo73

Pan Povondra je typická čapkovská postava. A ten se ocitá v podstatě tváří v tvář světovému jevu a musí se s tím nějak vyrovnat. Pro mne to byla první Čapkova kniha, kterou jsem v dětství četl sám (tj. pomíjím, že Dášeňku, Devatero pohádek a dokonce i Povídky z jedné i druhé kapsy mi byly nejdřív čteny.) A byl to pro mne zážitek. To si pomatuju. Samozřejmě jsem si mloka představoval spíš něco jako Lochnesku a asi jsem v tom úplně neviděl metaforu nastupujícího nacismu, ale moc se mi to líbilo. Byl to úplně nový svět, který už nebyl jakoby pohádkový, Čapek to vystavěl téměř dokumentárně a civilně, a přitom to nebyla jen hříčka, jako třeba Pučkálkovic Amina od Jindřicha Plachty. Zkrátka později jsem si Válku s mloky přečetl znovu a uchvátilo mě to opět, už s větším povědomím o souvislostech. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší Čapkova kniha. Souhlasím.

Hakate

Skvělé sci-fi, za mě jedno nejlepší z Čapkových děl.