toni-az Online toni-az komentáře u knih

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Nepřijde mi to moc jako dětská knížka, i když milostné "problémy" hlavní hrdinky jsou trochu pro náctileté. Naštěstí nemám žádnou zkušenost s podobným onemocněním, nicméně je dle mého názoru dost přínosné, že byla tato kniha napsána. Styl je čtivý, přesto a nebo právě proto si člověk dovede velmi živě představit těžkosti života s podobným dítětem.

29.10.2019 4 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Tak horror to není, ale celkem příjemný thriller s dobrým spádem určitě ano. Poměrně odhadnutelný závěr, ale nebyl to ztracený čas.

29.10.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Původně jsem si myslel, že to bude zase nějaká holčičárna pro puberťáky, ale velmi příjemně mě překvapilo, že je možné si knihu užít i jako dospělý muž. Musím uznat, že v posledních letech už se najde jen málo knížek, od kterých mám problém se odtrhnout a když už jsem odtržen, těším se na to, že se zase k četbě vrátím. Tato kniha, ač mě na ní rozčilovalo pár nelogičností, je jednou z nich. A to je třeba ocenit. Už se těším na další díl, ale nesmí se to uspěchat, když další vyjde až napřesrok.

29.10.2019 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Naivní, samé klišé, poměrně dlouho před koncem uhodnutelná všechna "tajemství" (např. o Žabákovi), ale stejně se nedalo odtrhnout a člověk musel poslouchat dál a dál. Pohádky mám rád, ale tahle kniha s nimi moc společného neměla. A navíc to bylo strašlivě americké.

Mno, na to že to napsal herec, celkem dobrý, ale spíš jen pro děti.

06.10.2019 3 z 5

Lucky Starr a prstence Saturnu Lucky Starr a prstence Saturnu Isaac Asimov

Přišlo mi výrazně slabší než předchozí díly. Ale musím uznat, že rozuzlení bylo nejen překvapivé, ale hlavně totálně logické. Tím mě Asimov dostal, přestože už mi ty jeho naivní robozákony místy lezly krkem.

02.10.2019 3 z 5

Pohodové, zábavné, naposloucháno za cestu do Rakouska na vodu. Přednes Martina Stránského jako obvykle ještě zvednul úroveň. Není to zdaleka tak komplexní knížka jako první Stařík, ale i tak dobře čitelná a zábavná.

23.09.2019 4 z 5

Když ti to udělá radost... Když ti to udělá radost... Michal Viewegh

Tak to se hodnotí fakt těžko. Krvavá balada tak 4-5, Fulgum tak 3, zbytek cca 1-2. No tak třeba průměr.

Popravdě řečeno jsem vůbec nepochopil skladbu povídek, v podstatě spolu nijak nesouvisí. Nejsou všechny od českých autorů. Většina je o vztazích, ale ne všechny. Délka různá. Některé spíše rádoby humorné, jiné zase uber vážné. Prostě Alza posbírala povídky, které nikdo jiný nechtěl, udělala z toho knížku a začala ji rozdávat. Myslím, že to je přesně to, jak se to dělat nemá. Kdyby to nebylo postaveno kolem Krvavé balady (která není horor, jak někteří píší), nestála by celá knížka za nic. Asi by bylo lepší vydat jen tu jednu novelu a fungovalo by to líp. Tak snad jindy.

23.09.2019 3 z 5

Noc v osamělém říjnu Noc v osamělém říjnu Roger Zelazny

Tak trochu divná knížka, ale měla svůj půvab. Informace autor přiděluje kapátkem a pořád v čtenáři udržuje pocit, že neví, která bije (až mě to trochu prudilo). Postavy vesměs sympatické, děj vesměs pořád dokola ve spirále to samé, ale po nakapání příslušných vysvětlení to dává smysl. Konečné rozuzlení, na to jak se to strašně celou knížku řeší, mi připadalo trochu slabší.

Každopádně taková pohodová oddechovka, kterou stojí za to si přečíst a už se k ní nikdy nevrátit.

16.09.2019 3 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Těžké hodnotit povídkovou knížku. Prostřední část spíše 4*, zbytek tak 3*. Na westerny moc nejsem, ale občas si nějaký užiju. Zde mi to přišlo až moc náhod s nadpřirozenem zrovna u jednoho člověka, ale jinak jednotlivé povídky byly rozhodně čitelné a měly spád. Humor místy příliš šponovaný a za každou cenu, místy skrytý a dobrý (pan Barker a Win apod.). Pro příznivce akčních westernů a trochy nemrtvákování rozhodně povinná četba.

10.09.2019 3 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Rozhodně jedna z nejlepších Zeměploch, co jsem četl. I když vlastně spíš poslouchal. Zpočátku mi vadil hlas, který mám asociován s jiným audiobookem, ale časem jsem si zvykl a musím uznat, že to bylo hodně dobře načtené. Každá postava měla charakteristický způsob mluvení, což v tom množství určitě nebyla sranda udržet. Jinak souhlasím se vším, co napsal slawa.cap, mluví mi z duše. Jen na můj vkus nějak moc mrtvých.

24.08.2019 5 z 5

Na facebooku mi to tak nepřipadalo, ale když to člověk čte ve zhuštěné podobě, je to taková jedna velká depka. Všechno co se mohlo (i nemohlo) pokazit, se pokazilo. Pořád rozbitá motorka, pořád rozbitá Dominika. Já nevím, jestli je to dobrý materiál na cestovatelku...

Každopádně napsáno čtivě, pěkná grafika a ještě hezčí fotky.

24.08.2019 3 z 5

5 x Nero a Archie 5 x Nero a Archie Rex Stout

Dobře napsaná lehká čtivá knížka. Ovšem na můj vkus všechny povídky na jedno brdo. První, možná i druhá dobrá, ale pak už to začne lézt na nervy, jak je to pořád stejné. Někde se stane vražda, Archie nebo Nero je někde poblíž, policie prudí, Nero si všimne nějakého detailu, všichni podezřelí se dostaví (pokaždé je samozřejmě omezený počet podezřelých a je jasné, že to udělal jeden z nich), díky zmíněnému detailu se povede nastražit past, do které se viník chytí. 5x to samé za sebou.

15.08.2019 3 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Za mě nejakčnější část byl doslov. Zbytek nuda až přímo otrava. Krátká povídka roztažená na 70 stránek. Už jsem si všiml u jeho románů, že je ten člověk grafoman. Chtělo by to někoho, kdo by mu všechno proškrtal na rozumnou míru.

Každopádně v doslovu měl pravdu, není to "kniha" pro každého. Musíte mít aspoň OCD, ideálně být autista. Pak to půjde.

31.07.2019 2 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Jaká lahoda po posledních několika knihách, které byly v lepším případě tuctové. Čekal jsem víc akce, ale nezklamala. Lekce dějepisu a morální filozofie jsem si vyloženě užíval.
Na to, jak je to velká knížka, je ve skutečnosti dost krátká a překvapilo mě, jak rychle skončila.

28.07.2019 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Táhne se to jak sopel po zábradlí. Každý kolemjdoucí musí být popsán, co se mu stalo od narození až doposud, ačkoli je v podstatě okamžitě zapomenut. I z odboček se najdou nějaké odbočky. Čili pokud chcete děj, trochu ho tam je, ale musíte hodně hledat mezi popisy těžkého údělu agentů a kolemjdoucích, na několika časových liniích. Pokud chcete popis sovětské, ruské, britské a kdovíjaké historie a společnosti, dejte této knížce šanci. I když pokud můžu soudit podle narážek na Československo, skutečnosti to moc odpovídat nebude.

Jedna hvězda za konečně akčních cca 50 stran na konci. Jinak dost nuda, ačkoli řemeslně napsaná výborně.

24.07.2019 3 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Některé nápady vyloženě dobré, zvláště pak na to, že to psal herec. Nicméně konce, konce, ty mu nejdou. Většinou to utne uprostřed příběhu a kde nic tu nic. I tak to celkem stálo za přečtení, zejména některé povídky.

08.07.2019 3 z 5

Rothschildova flaška Rothschildova flaška Petr Šabach

A tak jako jde to. Taková moderní varianta Hrabala, odbočky z odboček, hlavní linii aby člověk pohledal. Ale místy celkem vtipné. Jen nedoporučuji lidem, kteří neumí anglicky.

08.07.2019 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Gaiman je v knize poznat, nicméně mi sedla o něco míň než ostatní, které jsem od něj četl. Úplně mi nesedl ten skoro povídkový styl na začátku, dost epizod bylo vyloženě prvoplánových (jak se volá o pomoc v noční zebounštině?) a rozuzlení dosti předvídatelné.

Nicméně klasicky Gaimanovsky parádní atmosféra a styl psaní, který čtenáři nedovolí nečíst dál.

29.06.2019 3 z 5

Smrtící odkaz Smrtící odkaz Monika Maratová

Tak tohle byla opravdu tragédie. Kdybych ji nepotřeboval do Výzvy, snad bych to ani nedočetl.

Styl nezáživný, odosobněný, takřka dokumentární. Stále se opakující vysvětlování toho samého. Nové zápletky přicházejí velmi uměle a strojeně, většinou odcházejí po jedné dvou stranách. Pak několik stran plácání se na vodě než si autorka vybuduje nějaký oslí můstek pro něco dalšího. Ostatně nepřirozeně se celou knihu chová většina postav, zejména superman v hlavní roli, který ač je tak inteligentní, dělá jednu školáckou chybu za druhou.

Závěrečná honička konečně přinese trochu napětí a spádu, takže to nakonec pár hvězdiček dá.

23.06.2019 2 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moc cestopisy nečtu, ale když už to je potřeba do Výzvy... Co se týče cestopisné části, bylo to fajn čtení. Co se týče "humoru", místy jsem se zasmál, ovšem většinou mi to přišlo trochu zbytečné tlačení na pilu, místy padající až k trapnosti. A průběžné (a hlavně koncové) filozofování mě dost rušilo.

Každopádně vlastně děkuji autorovi za tento naturalistický popis, už nikdy nebudu mít cuky zkusit si něco takového? Maximálně tak Santiago v nějakou rozumnou roční dobu.

11.06.2019 3 z 5