Dominika na cestě Jižní Amerikou

Velká cesta malé motorkářky. Metr a půl vysoká Dominika s ještě menší motorkou se vydává sama napříč Jižní Amerikou. Setkává se s padouchy i vzteklými psy, s poruchou i nemocnicí. Být to fikce, čtenář by si řekl, že to autor se zážitky přehnal a Dominika je neohrožená cestovatelka, kterou nic nezastaví. Ona se však bojí úplně všeho a jede dál jen proto, že si myslí, že se to zlepší. Nezlepší. A čím hůř je, tím víc je jasné, že jedinou obranou je dělat si z toho všeho srandu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367192/big_dominika-na-ceste-jizni-amerikou-3a2-367192.jpg 4.1258

Kniha Dominika na cestě Jižní Amerikou

VikiV

Knihu jsem přečetla na jeden zátah a velmi ráda se k ní vracím. Tento cestopis byl krásně a smysluplně napsán, zajímavé tipy a rady k jednotlivým tradicím a státům obecně - vše podané velmi lehce a nenuceně. Ilustrace prostě pecka, hodící se.
K obsahu bych ještě ráda podotkla, že se autorka vůbec nebála zmínit i negativa daných států a problémy cestovatelů obecně. Rozhodně stojí za přečtení.

regulax

Skvělé. Dosud nejlepší cestopis, kde se hrabou Vandráci! Obdivuji odvážnou Dominiku. Ale na druhou stranu to ve mě zapůsobilo jako odpuzovač free cestování. Všude nějaký problém, zloději, zima, hlad, draho, nemoci, samota. Moc pozitiva z cestování a poznávání nového to nepřidá!

adam5955

Nejprve se mi styl moc nezamlouval. Kniha je napsana z pohledu prozitku cestovatelky, jejich utrap, ale i radosti. Trosku mi trvalo, nez jsem si zvykl, ze nejsou v cestopisu opevovany krasy sveta, nebo barvite liceny nadherne zazitky. Ale jsou zde zdravotni problemy, problemy na celnicich, s ubytovanim atd atd... ale o tom to prece je. Dnes se da vygooglit vse o dane zemi a vybrat si obrazky dle libosti. Ale pocit nekoho, kdo nam z prvni ruky nezastrene popisuje, jake je tam chvili zit, ten Vam nikdo jiny nezprostredkuje. Takze kdo chce vedet, jak se citi dobrodruh, podivat se na krasne fotky (ty tam take jsou) a celkove mit v knihovne velmi pekne zpracovanou knihu, tady je. Ta -1 hvezda je prave ten problem, ze kniha me nechytla a nedrzela u sebe, ale cestu k ni jsem si musel najit sam

PPardinio

(+ SPOILER) Knížka se mi hodnotí velice těžce. Grafické zpracování bylo super. Každá navštívená země byla doplněná o kvalitní a pěkné fotky. Tím to pro mě ale skoro končí. První polovina knížky není vůbec můj šálek čaje. Negativita střídala negativitu. Neužíval jsem si to. Chápu, že měla Dominika fakt smůlu (krádež, nemoci, poruchy motorky), ale co ty pěkné věci z cesty? Kam zmizela krásná příroda, zajímavosti z cesty, život na vesnicích a městech? O tom se nedozvíme skoro nic. Vše se bohužel točí kolem strachu z lidí, strachu z okolí, strachu z měst, strachu z technického omezení motorky, nekončících oprav a nemocí. Když autorka popisuje obyvatele, tak většinou hlavně celníky a úředníky. Když se ve vyprávění objevují lidé, tak jsou často negativně popsáni, protože reagují v daný moment jinak, než by si ona z pohledu Evropanky zrovna přála. Vše na mě působí děsně sebestředně. Škoda, že autorka věnuje dokonce více prostoru ve vyprávění zážitkům ze supermarketu než krásám daných zemí. Poslední třetina knížky, i-když dost osekaná, má už mnohem lepší spád. Dominiky fanoušek ze mě nebude, ale v jejích cestovatelských výpravách jí fandím. Většina lidí o podobných věcech jen sní. Od knížky jsem očekával však něco jiného. Tento styl popisování a negativity z 10 měsíční cesty se spíše hodí na blog či fb.

Nikychlupova
11.12.2021

Super zábavné čtení, ale místy jsem Dominice nezáviděla - ty nemoci, šváby, hady a pavouky. Kniha je napsaná humorně a celou výpravu jsem si náležitě užila. Kniha obsahuje super fotky. Určitě jsi přečtu další knížku. Třeba se jednou taky někam vypravím, láká to, ale jsem ještě větší strašpytel. Dávám pět hvězdiček a doporučují.

Snoopi
16.10.2021

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Tu jedinou hvězdičku dávám za povedené namluvení Anitou Krausovou, skvělé hudební komponenty v textu a možná za hezký obrázek na obalu :-) Kvůli fotografiím se snad podívám i po knize, nijak blíže mě však tato autorka už neláká.
Od cestopisu si slibuji jiné kvality - větší zájem o okolí, o kulturu a prostředí, včetně barvitých popisů. Zde máme před sebou spíše zápisky malé, frustrované, labilní a navíc silně egocentricky zaměřené teenagerky. Čtenář se pak jen nevěřícně začne ptát, proč ta Dominika vlastně cestuje? Chce si snad v pomyslném elektronickém bedekru "odškrtávat" počet projetých zemí?
Celý text je poznamenaný její naivitou a nezkušeností - bez GPS navigace se ztratí i v největším zapadákově světa, bez signálu panikaří, nezná řeč a spoléhá na "světovost" jediného jazyka, v němž se horko těžko domluví, nezná pořádně reálie, natož aby se zajímala o to, jak lidé v jejím okolí žijí... Navíc stále dokola řeší ty samé problémy, s nimiž se na cestě setkává: své boje s celníky, s výškovou nemocí, potíže s věčně ucpanými silnicemi, stále se rozpadající motorkou, s rozmary počasí - a nakonec i boj se sebou samotnou, neboť se neustále něčeho bojí a všechno jí vadí.
Knihu nelze chápat ani jako poněkud ujetý "výchovný román moderní doby", neboť Dominice se při jejím putování žádného poznání nedostane: možná jen toho, že uzlíkem nervů byla a zůstává jím nadále.
Oceňuji však její snahu své zkušenosti podat co nejvěrohodněji, takže se nebojí sdělit i své nejintimnější prožitky, např. ohledně menstruace. Její zápisky byly chvílemi i vtipné a postřehy neotřelé:

"V mé hlavě poletují jen jednorožci, duha, slunce a třpytky. I Teletubbies by vedle mých myšlenek vypadaly jako existenciální dokument."
"Je horko. Strašné horko."
"Co mě znepokojuje, je to, že se to nedá vyhledat na internetu. Teď jen doufám, že mi z toho nenaroste nějaká další končetina."
"První benzínka by měla být až za 250 kilometrů. A do té doby je to jen písek, písek a písek."
"To, že mě tu a tam vytlačí nějaký ten kamion úplně do příkopu, mě nechává úplně chladnou. V porovnání s takovou Indonésií je to vysoce organizovaná pohoda."
"Ze všech stran se na mě tlačí obrovské tiráky, autobusy i tuk-tuky."
"V Limě se mi dost líbí. Zejména proto, že tu mají supermakety a kafe."
"Nevím, jak se to stalo, ale fakt to bolí."
"Nebylo by to tak hrozné, že mrzne, že mám hlad, že tady není signál - to všechno by se dalo vydržet..."

Hugoline
07.10.2021

Před Dominikou smekám, ujet sama hornatý a často nebezpečný kus světa na malé motorce, klobouk dolů. Byla jsem na přednášce o její cestě napříč Jižní Amerikou a její vyprávění mě bavilo a chtě nechtě srovnávám s knihou. Nemohu říct, že by mě kniha nebavila, ale už v ní na mě bylo moc popisů vnitřního rozpoložení Dominiky a málo zajímavostí z daných koutů světa. Jednu hvězdičku přidávám za krásné fotografie.

gabriela8591
02.10.2021

Byla jsem opravdu mile překvapena, nečekala jsem, že bude kniha tak dobrá. :) až v půlce jsem zjistila, že už byl i první díl, tak snad se na něj brzo vrhnu :D kniha je navíc doplněna opravdu pěknými fotkami :)