Chřestýš Callahan

Chřestýš Callahan https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172396/bmid_chrestys-callahan-172396.jpg 4 199 45

Západ ještě nikdy nebyl divočejší. Vítejte v zaprášeném arizonském pohraničí, ráji banditů, nájemných vrahů, šlapek, lovců skalpů a indiánských hrdlořezů. Snad jen jeden člověk je za tu chátru vděčný – tak, jako je krysař vděčný za krysy. Když Chřestýš Callahan tasí Krásku a Bestii, štvanci padají po tuctech. Jenže co když lovec lidí narazí na ne úplně lidské nebezpečí? Na mrtvé, kteří odmítají hnít v hrobech, na přízraky z dávnověkých podzemních chrámů nebo démony, kteří se živí lidskou krví? To Callahanovi dokáže pokazit náladu… Fantasy western Juraje Červenáka, autora cyklů Černokněžník, Bohatýr, Bivoj a Dobrodružství kapitána Báthoryho. Meče tentokrát vystřídaly kolty, ale jedno se nezměnilo – zase vás čekají příběhy nabité drsnou akcí.... celý text

Maud22
Maud22
28.01.2024 5 z 5

Povídky, jejichž hlavní postavou je pistolník Callahan, dříve šerif, nyní lovec hlav, využívají schémata westernu, až na to, že hlavní hrdina není až tak úplně kladný hrdina a o jeho morálně volních vlastnostech bychom mohli diskutovat. Nepochybně je to však po čertech dobrý střelec a svoje řemeslo - vystopování a likvidace vyvrhelů - ovládá velmi dobře. Základním hybatelem je pro něj odměna a zisk a také pud sebezáchovy, takže žádný hrdina bez bázně a hany. Celé je to šmrcnuté magií a místními mýty. Jo a setkáme se tu i s profláklými hrdiny Divokého západu. Musím říct, že moje zafixované podoby těch dvou pokrevních bratří doznaly značné újmy! Směju se ještě teď... :-)

Politre
Politre
24.06.2023 5 z 5

Přímočaré akční a hororové příběhy Chřestýše Callahana mě neskutečně bavily, možná jsem už něco takhle "jednoduššího" potřeboval k přečtení a vyprávění se mi strefilo přesně do vkusu. Když v druhé epizodě na scénu autor uvede hrdiny mého dětství, srdce mi zaplesalo radostí, jako po vyzunknutí dobré whisky. A protože westernů-hororů je pomálu, jako poctivejch chlapů v mexikánský hospodě, uděluji plný počet.

zbuy
zbuy
12.06.2022 4 z 5

Fantasy western, zaujal, pobavil.

Witchann
Witchann
30.05.2022 5 z 5

Pro westerny mám slabost. Fantasy knížky tvoří většinu mojí stále se rozšiřující knihovny. A tohle byl naprosto dokonalý mix. Doporučuju.

nicandra
nicandra
07.02.2022 3 z 5

Taková antihrdinská fantasy, ovšem místo meče mluví střelné zbraně. Autorova představivost je opravdu široká, bohužel moje také, takže si ty vystřelené mozky a kýble střev vybavuju dost živě. Opravdu to není můj šálek čaje. Je to velice poutavě napsané, ale ty nechutnosti nejsem schopna strávit.

SimonDobes
SimonDobes
09.01.2022 4 z 5

Som veľmi spokojný - všetky tri príbehy ma bavili. Štrkáča som si rýchlo obľúbil. Autorov štýl písania je výborný - píše pútavo a zároveň využíva i ťažšiu slovnú zásobu.

roman6788
roman6788
30.12.2021 4 z 5

Miestami som mal dojem,.ze citam scenar k Votrelcovi ci Indiana Jonesovi. Ako oddychovka dobre citanie.

mclenin
mclenin
20.11.2021 4 z 5

Divoký západ nebol nikdy divokejší a krvavejší .... alebo možno aj bol, no ctihodný pán Callahan mu dáva pocítiť silu Krásky a Beštie, ktoré nosí proklatě nízko, a že ho často svrbí prst na spúšti, ani netreba zmieňovať. Spojenie westernu a nadprirodzena k sebe akýmsi zvláštnym spôsobom patrí a funguje, alebo prinajmenšom miešanie žánrov poskytuje priestor pre zábavnejšie rozvíjanie príbehu. Jedinou nevýhodou je, že bremeno príbehu nesie celé na svojich pleciach práve len hlavný antihrdina, ktorému by sa nepochybne šikla pomoc aj od nejakej inej charakterovo výraznejšej postavy. Vedel by som si toto dielko predstaviť aj v podobe komiksu.

NemmamSlov
NemmamSlov
26.08.2021 4 z 5

Páčilo sa mi to. Callahan nie je typická kladná postava. Je to lovec hláv a niekedy sa mu do práce zapletie nečakaná udalosť pri ktorej mu nedokážu pomôcť ani jeho dve krásne zbrane Kráska a Beštia.

Daždivá noc v Boot Hille (4*)

Prvý príbeh Štrkáča Callahana, lovca ľudí. Neprajné počasie ho zavedie do mestečka Boot Hille, kde ho pri poháriku ohnivej vody čaká nemilé prekvapenie v podobe oživených mŕtvol. Western a zombíci? Prečo nie?

Brána duchov (4*)

Najdlhší príbeh z tejto trojce. Do divokého západu samozrejme nemôžu chýbať indiáni a ich náboženstvo. Callahan pri prenasledovaní svojho ciela narazí na skupinu indiánov, ktorá v Mesa Verde prebudí staré božstvo. Štkáč zistí, že nie vždy ho z problémov vytiahnú jeho milované zbrane Kráska a Beštia.

Nádej zomiera predposledná (4*)

Callahan opäť prenasleduje svoju odmenu pri ktorej sa ocitá v nečakaných problémoch. Vo vyvraždenom mestečku sa znova stretáva s neznámymi silami. Pre tento krát ho nečakane napadnú upíri.

Martin1974
Martin1974
25.07.2021 5 z 5

Parádny westernový úlet ..

Mato14
Mato14
22.12.2020 5 z 5

Tak, za niekoľko hodín zhltnuté :) bolo to ľahké, keďže Červenák píše pútavo, bez vaty a s rýchlim dejom, tak ako mu je to typické. Po Kapitánovy Báthorym a detektívkach Steina a Barbariča, je tento ,, western " niečím novým, no predsa si zachoval autorov štýl. Veľmi ma to bavilo, dokonca mi ani nevadili Transylvánske ,,javy". Skvelé tri príbehy ma veľmi zaujali, boli napínavé, akčné a hlavne VTIPNÉ! To je to, čo viem skutočne oceniť, ako človek, ktorý má rád situačný humor, a tu je ho tak akurát. Len tak ďalej, a snáď sa dočkáme pokračovania...

1972Sixo
1972Sixo
23.11.2020 5 z 5

Opäť Ďuro nesklamal. Knihu som si dlho šetril, keďže som mal ešte českú verziu, ktorej som odolával pokiaľ nevyšla v slovenčine. Ale už som nevydržal absenciu rozstrieľaných hláv a dostal som všetko v čo som dúfal a ešte viac. A tých kultových postáv a pop kultúrnych odkazov čo sa tam nachádza. To nie sú len Win a Barker, ale stretol som tam aj Waltra Hilla, Sturgesa (režisér 7 statočných), a ešte dosť iných. Poviedky sú správne brutálne, ale nie cez čiaru. Žánrovo mysteriózny, westernový, akčný horor inšpirujúci sa indiánskymi mystériami, kríženými zombie, alebo woodoo. Slušný mix! Ale zase ten pocit, že nebolo kedy a bol koniec a Ďuro sa opäť na západ tak skoro nevydá. Tak už len dúfam, že sa stretnem s Callahanom niekde v Mayovke.

Recidivista
Recidivista
11.10.2020 4 z 5

Kniha Štrkáč Callahan ma prekvapila svojou žánrovou neurčitosťou. V prvom rade je to výborný western s klasickými drsnými dialógmi a živými opismi, ktoré vtiahnu do deja, až má človek pocit, že stojí za chrbtom hlavného hrdinu a je priamym účastníkom diania. Sú tu aj kotúľajúce sa chumáče suchých kríkov, takže western to je bezpochyby. Ale čo ďalej? Je to rozprávka alebo horor? S rovnakou žánrovou dilemou som sa stretol naposledy pri listovaní vo svojej svadobnej fotoknihe. Odpoveď stále hľadám.

Neklamme si, nejedná sa o žiadnu hodnotnú literatúru, je to plne priznaná braková záležitosť, ale tej najlepšej kvality a navyše plná skvelého humoru plynúceho najmä z dialógov. Kniha sa jednoducho na nič nehrá a ak pôjdete do čítania s tým, že nečakáte westernovú obdobu ruskej klasiky, ale naopak vaším hlavným cieľom je pri čítaní sa dobre zabaviť, určite nebudete sklamaný. Počas čítania knihy som mal celý čas pocit, že autor si jej písanie užíva a baví ho strieľať si zo svojich detských hrdinov (Win, Barker, Hawk, Karl May, alebo celá kapitola v jaskyni ako vystrihnutá z Indianu Jonesa). Bolo to naozaj veľmi chytľavé a podľa všeobecne pozitívneho prijatia tejto knihy je jasné, že sa Červenákovi túto svoju „hravú náladu“ podarilo preniesť aj na čitateľov.

Táto kniha sa jednoducho nedá brať vážne, aj keď paradoxne je v mnohých veciach viac realistická ako knihy Karla Maya (napr. neidealizovaný opis Apačov). Mne osobne trochu vadili fantazijné prvky a rozprávkové bytosti, ale nebolo tam toho veľa a ešte sa necítim až tak starý, aby ma to úplne odradilo od čítania. Zároveň chápem aj negatívne hodnotenia od ľudí, ktorí asi neboli pripravení na také množstvo krvi a explicitných opisov trajektórie mozgovej tekutiny v mimo lebečnom priestore. Plný počet hviezd nedávam hlavne preto, že si ich nechávam pre čistokrvný western, ktorého sa dúfam raz od autora dočkám. Na záver ešte pochvala za vydarené ilustrácie v slovenskom vydaní.

8/10

jan0504
jan0504
06.10.2020 5 z 5

Hodne krvavý zombie western v troch príbehoch.
Len pre silné povahy :-) s nadsádzkou, s odkazmi na klasické westerny (Winnetou, Tombstone...). Ďalšia Červenákova strana...a super!

Torgal
Torgal
26.07.2020 4 z 5

Súbor troch poviedok z Divokého západu v ktorých antihrdina Callahan, chladnokrvný lovec ľudí bez svedomia a ideálov, čelí s koltom menom Kráska a puškou Beštiou nadprirodzeným silám v podobe ľudožravých zombii, prastarých indiánskych božstiev a krvilačných vampírov. Spoločným menovateľom sú štavnato a originálne napísané prestrelky, v ktorých sa telesnými tekutinami a vystrelenými mozgami rozhodne nešetrí. Odhliadnuc od akcie toho poviedky navyše veľa neponúknu, no spestrením je prítomnosť slávnych westernových hrdinov, či už skutočných (partia Wyatta Earpa), alebo fiktívnych (zábavne krvilačné verzie Old Shatterhanda s Winnetouom). Nadprirodzené prvky mi síce do tohto prostredia veľmi nepasujú a radšej by som si prečítal o tom ako Štrkáč čelí nástrahám z mäsa a kostí, autor si ale písanie zjavne užíval. Ako odpočinkové čítanie to vôbec nie je zlá voľba, i keď asi nič pre slabšie povahy. 7/10

Igor1311
Igor1311
06.07.2020 4 z 5

z červenákových kníh sa zachvilu naučim celu anatomiu lebky, same vystrelené mozgy, diery v hlave, krv, odtrhnuté končatiny. je to poriadny literárny ulet na sposob zombie divokého zapadu

martin_aston
martin_aston
02.05.2020 5 z 5

Taký iný Červenák :). Kombinácia westernu a hororu, veľmi, veľmi podarené.

Edit: kniha už čoskoro vychádza aj v slovenčine. Ja síce rozhodne uprednosťňujem čítanie westernov v češtine, kniha v slovenčine aj vďaka fantastickému ilustrátorovi Michalovi Ivanovi určite nebude výstrel vedľa.

Jaruš7
Jaruš7
04.04.2020 4 z 5

Měl to být delikátní výběr od autora z VIP řady s tématem divokého západu, v nadšení, že něco takového napsal i J. Červeňák jsem ani nečetla to curriculum vitae. Takže pocit jako v ringu, rána za ranou, a nejjistější do oka, aby poškození hlavy nezpochybnilo identifikaci. To drsné zdrsnělo, to neuvěřitelné jsem vzala v potaz, a to že mé klaďasy z dětství zdeformoval jsem mu nakonec odpustila. Jestliže je třeba vymýtit zlo, pak lovec hlav má práce nad hlavu a hlava nehlava není nad svobodu vlastního rozhodnutí s hlavněmi mazlivých jmen Bestie a Kráska.
Pěkná kratochvíle v krvavých a běsuplných šarvátkách.
Citace:" Krčma páchla jako jatka. Alespoň jsem mohl vyloučit nákazu. Po ní nezůstávají velké krvavé skvrny. Ani vymlácená okna a díry po kulkách."
Super čtivé, v mezích slušnosti, což kvituji.

toni-az
toni-az
10.09.2019 3 z 5

Těžké hodnotit povídkovou knížku. Prostřední část spíše 4*, zbytek tak 3*. Na westerny moc nejsem, ale občas si nějaký užiju. Zde mi to přišlo až moc náhod s nadpřirozenem zrovna u jednoho člověka, ale jinak jednotlivé povídky byly rozhodně čitelné a měly spád. Humor místy příliš šponovaný a za každou cenu, místy skrytý a dobrý (pan Barker a Win apod.). Pro příznivce akčních westernů a trochy nemrtvákování rozhodně povinná četba.

Dragonian
Dragonian
12.08.2019 5 z 5

Vynikající kniha! Nemohl jsem se odtrhnout a je jasné, že Ďuro je pán spisovatel. Narážky na známé westernové postavy jsou parádní.