Kniha hřbitova

od:

Kniha hřbitova

Nikdo Owens, známý jako Nik, je normální kluk. Byl by naprosto normální, nebýt toho, že žije na hřbitově a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé. Díky nim však přežije a naučí se leccos užitečného - třeba jak se stát neviditelným pro l... celý text

Nikdo Owens, známý jako Nik, je normální kluk.
Byl by naprosto normální, nebýt toho, že žije na hřbitově a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé. Díky nim však přežije a naučí se leccos užitečného - třeba jak se stát neviditelným pro lidi.
Na malého chlapce číhají na hřbitově dobrodružství i nebezpečí - prastarý Indigový můž pod kopcem, brána vedoucí do ruin města obývaných ghúly, podivná a strašná hrozba Sleer.
Ale jestli Nik někdy opustí hřbitov, bude muset čelit útoku Jacka, muže, který mu už vyvraždil rodinu... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1191/kniha-hrbitova-1191.jpg 4.4447
Originální název:

The Graveyard Book (2008)

Žánr:
Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Polaris
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (60)

Přidat komentář
Braenn
12. srpna

Je to kniha pro děti? Není to kniha pro děti? Myslela jsem si první, ověřila jsem si druhé. V rámci literatury (a takové, inu, trochu nenápadné snahy dostat do podvědomí i něco jiného, než Deníky poseroutky a Hraničářova učně) jsem tuhle knížku nenápadně vnutila sedmákům. S nepříliš velkým úspěchem, protože... protože ona opravdu není pro děti, jen o dítěti. Stejně jako pro děti není každý film, který je shodou okolností animovaný.

Ale k věci. Je skvělá. Příběh je jednoduchý, a ani se nesnaží tvářit, že by být neměl. Víme, že hlavní hrdina neumře, že vlastně to všechno dopadne dobře, ale místo zklamání nad fádností nám to přináší příjemné očekávání.

Celé je to takové svým způsobem banální, ale tak skvěle, že se prostě musím chtě nechtě rozplývat. Pravidla hřbitova. Výchova chlapce. Linka vraha rodičů. Prostě nádhera.

A ač to není kniha pro děti, stejně ji co to půjde přečtu i těm svým!

karel0684
12. srpna

Krásná kniha. Čtivá. Napínavá. Takový Maugli ze hřbitova. Však to autor sám přiznal. Jen škoda, že Nik dospěl...

Sheemas
20. července

Hřbitov je v této knize místem bezpečí a místem lidí, kteří Vás mají rádi a přestože se kniha tváří jako pohádka pro děti, nechová se jí tak po celou dobu. Příběh je velmi čtivý, zábavný, autor nám předkládá zajimavý svět za hřbitovní zdí. Dopuručuji jako takovou jednohubku.

marmar123
27. června

úžasná kniha, moc mě bavila, plynula nenásilně a najednou byl konec :)

barlow
16. května

Jednohubka na jeden večer. Je to Gaiman, který se tváří jako pohádka pro děti, ale je to jinak, jako obvykle. Své si najde i dospělý a mnoho náznaků a odkazů dětský čtenář stejně nepochopí.

Šošán
19. dubna

Zase jiný svět a zase skvělý, to loučení je vždycky bolestivé...

jarynek
21. února

Jako knihu pro děti bych ji nekvalifikoval. Myslím, že dětem by spousta maličkostí asi nedošla a celkově by knihu nedocenily. Jinak jako obvykle u Gaimana originální téma a originální postavy.

S1M0NE
16. února

Nádherná knížka. Od autora jsem si už zamilovala Koralinu a Kniha hřbitova je snad ještě o chlup lepší. Mám hned chuť si od Gaimana přečíst něco dalšího. Přijde mi, že se mu skvěle podařilo setřít hranici mezi dětskou literaturou a literaturou pro dospělé. Jediné, co mi tak trochu nesedlo bylo zveřejnění rozhovoru s autorem na konci knihy. Tazatel se snaží z autora vytáhnout informace nad rámec příběhu, respektive jak to bylo dál atd. To mi přijde naprosto zbytečné, příběh je dokonalý a uzavřený jako celek, tento rozhovor bych tedy z knihy úplně vyškrtla. Dílo by mělo mluvit samo za sebe, nikdy jsem nepochopila takové ty rozhovory s autory, kde se jich redaktor ptá, jak by příběh pokračoval dál a co kdyby tohle bylo jinak atp.

LadyKet
15. února

Moc krásný hřbitovní příběh. Zajímavý a skvěle zpracovaný nápad. I když u mě stále vede z autorových "dětských" knih Coralina.

lazarus
14. února

Návrat do dětských let díky této nádherné pohádce. Sleer mě byl tajemným starobylým strašidlem a Silas tím správným strážcem a ochráncem. Díky pane Gaimane za příjemně strávené chvilky ve vašem světě kouzel a tajemství.

MartinaF
01. února

Přečteno. Nečekala jsem, že mě kniha dojme až k slzám. A to se mi stává opravdu málokdy. Skvělý příběh, který byl skvěle napsán. Můžu jedině doporučit všem, i těm, kteří fantasy nečtou.

nefernefer
23. ledna

Doufala jsem, že mi tahle knížka chvilku vydrží. Ale to se vážně nedalo :o) Úplně mě to vcuclo a nepustilo, dokud jsem nedočetla. Sama jsem vyrostla hned vedle hřbitovní zdi a mám tedy pro funerální tematiku jistou slabost, ale tohle bylo vážně výborně napsané. Celou dobu jsem byla napnutá a toužila se dovědět, co za vším vězí. Až se budu příště procházet po hřbitově, bude mi o dost příjemněji než doposud (a to mi tam bylo příjemně už teď) :o)

alef
15. ledna

Existují místa, která mají zvláštní význam, jsou plná vzpomínek, lidí, kteří měli své životy, i když někteří třeba velice krátké ...

... otevřete tuto knížku a začtěte se do ... pohádkového? ... duchařského? ... detektivního? ... prostě do příběhu o jednom lidském životě, který začíná tak krutě ... ohavným zločinem ... přesto se nenechte odradit, protože příběh Vás pak zavede na místo, kde zjistíte, že je dobré ... "dívat se, co lidé dělají, a ne jen poslouchat, co vám říkají, že dělají", ... možná zjistíte, co dělá člověka dobrým a zlým a že mezi tím neexistuje až tak ostrá dělicí čára ...

... a taky zjistíte, spolu s Nikem, ... že teď je zrovna řada na Vás, abyste vyprávěli svůj příběh :-),

... že zaklínadlo pana Pennywortha: "Jsem prázdný rám dveří. Jsem prázdná ulička, jsem nic. Oči mě neuvidí, pohledy mne nezachytí" ... pro nás nefunguje, asi proto, jak na to správně přišla Liza, že některý věci fungují jen pro mrtvé, co se musí strašně snažit, abychom si jich všimli :-) ... protože my, živí, ještě musíme udělat spoustu chyb, ... projít hodně cest ... než se vrátíme s tou bledou paní na širokém hřbetě jejího obrovského šedého hřebce ... a cestou nás může provázet ukolébavka paní Owensové:

"Hajej, můj maličký, houpy hou,
hvězdičky na nebi svítí,
až jednou vyrosteš, uvidíš svět,
hádám, že se ti zlíbí ...

... Zlíbej svou lásku,
roztanči sál,
najdi své jméno
i pokladů pár ...

... žij si svůj život,
radost i žal,
vydej se cestou
i pěšinou v dál."

25veronika3
14. ledna

To bylo tak strašně milé! Přečetla jsem to celé jedním dechem a nedokázala se odtrhnout. Nemůžu ani začít psát, co se mi líbilo nejvíc, protože bych musela napsat hrozný sloháč o tom všem. Takže prostě.. nádhera.

AlexisG
06. ledna

Ačkoliv je to kniha určená dětem, i dospělí si v ní najdou zalíbení. Nik si mě hned omotal kolem prstu a stejně tak i ostatní obyvatelé hřbitova. Ponořila jsem se do toho tolik, že jsem se ani nenadála a byl konec. Ráda bych věděla kam všude se Nik dostal a jestli ještě někdy potkal Silase ale možná je lepší že to nevíme. Protože pak si každý může představit co sám chce.
No a jestli budu mít někdy děti, bude tohle rozhodně jedna z knih, co jim budu číst.

vajglik
25.12.2016

Super, pan Gaiman mě opět nezklamal. Zajímavý příběh o chlapci, co se před vrahem své rodiny ukrývá na hřbitově, kde ho vychovávají duchové a další všemožná stvoření.

qydko
05.12.2016

Neil Gaiman je jednoduše moje krevní skupina. Dítě vychovávané na hřbitově různými obskurními stvořeními... proč ne?

Jasna007
14.11.2016

Velice zajímavá knížka. Upřímně ani bych ji neředila do žánru Pro děti a mládež. Naprosto úchvatný příběh od jednoho z autorů, který vás nikdy nezklame. Strhla jsem jednu hvězdičku, jen proto, že mi některé části přišly nudné. Nejvíce jsem si objevila čarodějku Lizu a Silase [ Kdo by ho nemiloval, že? ]. Zatím mohu jen doufat, že se kniha dočká filmového zpracování.

yaoiyuri
29.10.2016

Nádherný příběh z netradičního prostředí. Nejde tu ani tak o brutální vraždu, duchy, ghúly, upíry a záchranu světa, jako spíš o dospívání jednoho chlapce, který musí vylétnout z rodného hnízda (hřbitova). Gaiman vás vtáhne do úžasného světa, který si většina lidi spojí jen se smrtí a smutkem (a přitom je to tak úžasné místo). Obdivuji autorovu barvitou fantazii, jeho smysl pro humor a schopnost zaobalit poselství nenápadně mezi omšelé náhrobní kameny a rozpadající se mramorové hrobky, které dokázaly poskytnout útočiště a rodinné zázemí Nikdo Owensovi.

Ajrad1981
18.08.2016

Kniha pro děti a mládež a začíná trojnásobnou vraždou :-D
Přestože už nepatřím do cílové věkové kategorie, kniha se mi líbila. Měla hluchá místa, pasáže, které mě moc nebavily, ale pro děj byly potřebné, žádné plácání o ničem. Vyrovnala to napínavá místa, zejména závěr. A Silas je nepřekonatelný :-)

lucie.zajickova
26.05.2016

Gaimanova bezbřehá fantazie mě dostává a pokaždé mi vyrazí dech. Zbožňuju ten jemně černý humor, který odhalí jen oko dospěláka. Samozřejmě, oproti Nikdykde je Kniha hřbitova daleko pohádkovější — ale o to kouzelnější... A zamilovala jsem se do Silase.

-Endy-
05.04.2016

Moc ráda bych to viděla zfilmované :) ...hřbitov a všechno a všichni, kteří jsou k němu vázáni...to by mohl umět třeba Burton, hm? ;)

headwicca
11.02.2016

Atmosféra této knihy je nezadržitelná. Byl to můj první Gaiman. :) Trochu mi to připomíná Martelův styl psaní. Gaiman něco načrtne, pak vám to naservíruje, až vmete přímo do hlavy a vy jenom zíráte a říkáte si: "vau". Pecka!
A ghúlové? To jsem se fakt bála a dost mě mrazilo. Čím byl hlavní hrdina tažen dál, tím víc jsem si myslela, že už se odsud nikdy nedostane. A dostal se? Si to přečtěte ;)

Vissena
27.08.2015

I když je to "dětská" kniha, mě se velmi líbila, a hlavně jsem v ní našla, co jsem potřebovala.. ".. sebe si vždycky neseš s sebou...."

Bublushka
27.03.2015

Příběh který mě už od začátku nijak nenadchl. Byla jsem nadšena autorovou knihou Koralína a chtěla něco podobného, ale toto dílo to jen vdáleně připomínalo. Mnoho chytrých nápadů, které mi přišly ale nedotažené do konce nebo ofláknuté. Hrdinové divný a někdy jsem se ani nevyznala kdo je a kdo a co ze zrovna děje. Ke čtení jsem musela nutit a styl psaní byl taky zvláštní. Mladší a nenáročné čtenáře to možná zaujme, ale pro mě to bylo moc jednoduché a příběh nepohltil, spíš nudil.

stopař
14.03.2015

Pohlazení na duši

Peacock
07.02.2015

Hezka, laskava, odpocinkova....ne nezapomenutelna jako jine jeho dila.

bararich8
03.02.2015

Asi je to víc pro děti než jsem předpokládala...ale tak 3*, dobré:-)

gumkacik
16.01.2015

Kniha pro děti, která začíná vraždou a děj se odehrává na hřbitově...no nevím, jako dítě bych to asi číst nechtěla :D Konec předvídatelný, ale jinak opět skvělé. Gaiman prostě vede :)

SalomeH
03.09.2014

Asi jsem od toho nečekala, že to bude tak moc dětská kniha. Totiž že zase tajemství, které se nesmí nikomu říct, jinak půjde o život, se vyslepičí prvnímu neznámému člověku, který přijde hrdinovi do cesty. Škoda, že nebyl víc rozvinutý příběh vedlejších postav, ten bych si přečetla asi ještě raději než linku o muži Jackovi.