Ikona

Rusko, rok 1999... svět plný extrémů chudoby a luxusu, hladu a obžerství, politiků, gangsterů, prostitutek a kněží. Cena chleba se vyšplhala na neuvěřitelný milion rublů a sociální struktury praskají pod náporem hyperinflace, chaosu, korupce a zločinnosti. Před blížícími se volbami zní nejzvučněji hlas charismatického vůdce jedné pravicové strany – Igora Komarova. Slibuje zbídačelému národu měnovou reformu, odstranění korupce, tvrdý postup proti zločinnosti a zemi návrat někdejší moci a slávy. Z Igora Komarova se postupně stává idol – ikona, kterou zdeptaní Rusové potřebují, aby se jí mohli klanět. Jenže z Komarovova stolu zmizí dokument – a těm, kdo si jej na Západě přečtou, pro změnu vyprchá krev z tváří a roztřesou se jim ruce. Jestli je Černýmanifest pravý, pak Igor Komarov není spasitel Ruska, ale zrůda v lidské podobě. Oficiálně nemůže Západ dělat nic, ale představitelé nejmocnějších zemí přesto nechtějí jen tak stát a pozorovat, jak se věci vyvinou samy od sebe. Rozhodnou se Komarova odstranit z politické scény a ruskému lidu opatřit jinou ikonu. Pod starobylými zdmi Kremlu se začíná odehrávat gigantický zápas o Rusko......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1423/ikona-1423.jpg 4.3364
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Icon, 1996

Kniha Ikona

karlik281

příliš natáhký děj

heavy66

Pokud budete o příběhu přemýšlet, najdete řadu logických chyb a oslích můstků (viz komentář Peleus). Přistoupíte-li k němu jako k dobrodružné pohádce s reálným základem a dobrým koncem, zažijete skvělou jízdu plnou zajímavých a čtivých momentů až do super akčního finále. Škoda jen, že Rusové už si svého cara vybrali a těžko očekávat nějaký zásadní obrat podobný tomu románovému.

alcan

Taková špionážní akce, dost košatá, zpočátku trochu nudná.

petulik330

začátek nihy se mi zdál trochu nezáživný a zbytečně zdlouhavý. Časem se mi kniha líbila mnohém více.

items

Prvá časť mi prišla príliš dokumentaristická a zdĺhavá. Finálne sa mi však páčila viac ako časť druhá, kde autor nedal záporákom žiadnu šancu a kniha tak prišla o akékoľvek napätie.

B4LU
24.12.2019

Za mě jedno z Forsythových top děl.
Byť rozumím výhradám ohledně popisnosti knihy (napoprvé mě první polovina také téměř odradila), zvlášť s opětovným čtením člověk musí uznat, že všechny části v knize mají své místo, a to, jak celá ta struktura špionáže, intrik a klamů hladce zapadá do sebe je prostě dechberoucí. Co se týče špionáže, je to nejspíš nejlepší kniha, jakou jsem četl.
Drobným problémem je, že kniha popisuje z pohledu roku vydání budoucnost, která ovšem reálně nenastala, a tak je čtenáři od prvního okamžiku jasné, že čte fikci (na rozdíl od třeba Šakala). Na celkovém dojmu to ale nic neubírá.

Bishamonten
01.09.2019

Forsyth vo vrcholnej forme. Pútavý príbeh plný detailných informácií zo zákulisia tajných organizácií. Ak niekoho tieto popisy nudia, zrejme si pomýlil autora, pretože toto je typický Forsyth. Samotný príbeh už má vyše 20 rokov, ale téma studenej vojny a radikálnych politických strán je stále aktuálna.

toni-az
24.07.2019

Táhne se to jak sopel po zábradlí. Každý kolemjdoucí musí být popsán, co se mu stalo od narození až doposud, ačkoli je v podstatě okamžitě zapomenut. I z odboček se najdou nějaké odbočky. Čili pokud chcete děj, trochu ho tam je, ale musíte hodně hledat mezi popisy těžkého údělu agentů a kolemjdoucích, na několika časových liniích. Pokud chcete popis sovětské, ruské, britské a kdovíjaké historie a společnosti, dejte této knížce šanci. I když pokud můžu soudit podle narážek na Československo, skutečnosti to moc odpovídat nebude.

Jedna hvězda za konečně akčních cca 50 stran na konci. Jinak dost nuda, ačkoli řemeslně napsaná výborně.

Náš manžel
Náš manžel