Ikona

Rusko, rok 1999... svět plný extrémů chudoby a luxusu, hladu a obžerství, politiků, gangsterů, prostitutek a kněží. Cena chleba se vyšplhala na neuvěřitelný milion rublů a sociální struktury praskají pod náporem hyperinflace, chaosu, korupce a zločinnosti. Před blížícími se volbami zní nejzvučněji hlas charismatického vůdce jedné pravicové strany – Igora Komarova. Slibuje zbídačelému národu měnovou reformu, odstranění korupce, tvrdý postup proti zločinnosti a zemi návrat někdejší moci a slávy. Z Igora Komarova se postupně stává idol – ikona, kterou zdeptaní Rusové potřebují, aby se jí mohli klanět. Jenže z Komarovova stolu zmizí dokument – a těm, kdo si jej na Západě přečtou, pro změnu vyprchá krev z tváří a roztřesou se jim ruce. Jestli je Černýmanifest pravý, pak Igor Komarov není spasitel Ruska, ale zrůda v lidské podobě. Oficiálně nemůže Západ dělat nic, ale představitelé nejmocnějších zemí přesto nechtějí jen tak stát a pozorovat, jak se věci vyvinou samy od sebe. Rozhodnou se Komarova odstranit z politické scény a ruskému lidu opatřit jinou ikonu. Pod starobylými zdmi Kremlu se začíná odehrávat gigantický zápas o Rusko......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1423/ikona-1423.jpg 4.3328
Vydáno:, Knižní klub

Icon (1996)

Kniha Ikona

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

animovanej medv

Forsytha miluju a jakákoli kniha mě od něj pohltí.
První půlka knihy je popis velmi zajímavé historie studené války a špionů, což je popis založený a faktech, který si můžete ověřit dokonce i v české wikipedii. Na těchto faktech pak druhá půlka knihy rozvine napínavý a částmi i vtipný příběh, který je od začátku až do konce fikce, protože autor knihu psal v roce 1995 a děj druhé části se odehrává o čtyři roky později.
Ikona je skvělá. Dávám 4 z 5, protože jsem měla místy pocit, že kladní hrdinové byly až moc dobří. Mysleli jako geniální počítače a mysleli na všechno a život takový prostě není.
I přesto je to kniha, která stojí za to si přečíst. Zvláště posledních 100 stran je vyloženě lahůdka pro jakéhokoli čtenáře.

Kamil2
25.11.2018

Forsyth prostě umí. Jen mi kniha přišla misty přitažená za vlasy a proto nedávám plný počet hvězdiček.

Rihatama
23.11.2018

Forsyth mě nezklamal. Opět. Je ve svých dílech vysoce neemotivní, poněkud schematický v charakterech hlavních postav, ale také hluboce informativní. Dokáže do detailu popsat fungování politických stran, výrobu špinavé bomby nebo, jako tady, zcela srozumitelně vyložit genealogický strom propletených šlechtických rodů. Forsyth nenapíše toliko, že se rozbil tranzistor, kdepak. On k tomu ještě přihodí podrobný technický popis jeho účelu, fungování a všechny myslitelné možnosti jeho zneužití ke špionáži či teroristickému útoku. K tomu dokáže vytvořit takové napětí, že mě dokonale přišpendlí ke svým knihám. Ve své Ikoně - příhodný název pro pravoslavné Rusko, zemi s úspěšně zavedeným kultem osobnosti, tedy rovněž ikonou ideologickou - tentokrát Forsyth vytvořil úžasně věrohodnou kulisu postsovětské politické a bezpečnostní anarchie. Postavy jasně a jednoznačně vykreslené, životní příběhy příjemně propletené. Opět další výborný špionážní počin, ve své době zcela jistě atraktivní s ohledem na skutečný stav věcí v tehdejším ekonomicky vyčerpaném Rusku.

Dymond
04.11.2018

Přečteno jedním dechem....

phm
14.10.2018

Knihu bych dokazal zkratit na 10 stranek - manifest nehledat, Komarovem prohlasit za podvrh, nikoho nezabijet :)
Ale tim bych prisel o spoustu skveleho cteni, takze dobre, ze tento nesmysl elitni vysetrovatel KGB provedl.

martinhk
12.09.2018

V téhle knize je Forsyth je výborné formě. Skvěle popisuje zákulisí špionážní práce a z děje, který je vykreslený velmi realisticky, až mrazí.

aardvarka
05.06.2018

Můj první a nejoblíbenější Forsyth. Humor, napětí, ideály a reálie. A další reálie. V první části člověk potřebuje držet pozornost, aby mu neutekla jedna nebo druhá časová linka, ale od chvíle, kdy se setkají, je to už neochvějná jízda. Asi jako ta tankistická. A je to vůbec takové pěkné, že za hlavní sympaťáky jsou tam ruští poldové, tankisté a čečenská mafie. A patolog je úžasný. Na druhou stranu si člověk říká, kolik demokracií takhle angloamerické elity "zachraňují" a s jakými nerománovými konci.