toni-az toni-az komentáře u knih

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

S Pelíškama to moc společného nemá, ale to nevadí. Je to takové pseudohrabalovské, ale to už si taky začínám u Šabacha zvykat. Škoda přílepku těch povídek na začátku, Voda se šťávou byla tak 4,5*, celkově s bídou 4. A souhlasím, je to knížka spíše pro muže, i když pár holek to asi taky zkousne.

30.03.2020 4 z 5

Věčný Bojovník Věčný Bojovník Michael Moorcock

Řemeslně napsané celkem slušně, nicméně lze knihu považovat přinejlepším za tuctovou fantasy. Možná kdybych četl před 20 lety, měl bych jiný názor. Dnes otravná nuda, do níž jsem se musel vyloženě nutit, přesycený pseudofilozofickými bláboly. Nesnesitelné stále se opakující sebelítostné výlevy a opakování tisíců jmen předchozích inkarnací. Na jména je Moorcock zjevně expert, vymyslel jich mraky, ale zapamatovat se dal snad jen Von Beck.

Jediné, co mohu vyzdvihnout, je celkem pěkný jazyk, otázkou je, zda je to autorem nebo překladem, který je nad míru kvalitní. Holt stará škola.

28.03.2020 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu, ale nelituju. Sice mi tam vadilo spousta věcí, zejména pasáže se čtením úředních dokumentů a jistá nesmyslnost pasáží jiných, ale stejně mě knížka vtáhla. Moc nejsem příznivce ženských autorek, zde bylo ještě snesitelné množství ženského stylu, takže příjemně překvapila. Ale pro chlapy to moc není.

V audioknižní podobě luxusní načtení Terezou Bebarovou a Miroslavem Táborským v mém případě přidalo minimálně půl hvězdičky.

22.03.2020 4 z 5

Friday Friday Robert A. Heinlein

Ač je Mistr jeden z mých oblíbených autorů, v tomto případě to bylo fakt strašný. Což je zvláštní, protože si pamatuju, že před cca 25 lety jsem byl knihou opravdu nadšen a připadala mi jako jedna z nejlepších od autora. V posledních dvou letech jsem toho od něj přečetl celkem dost, většinou těch ze začátku tvorby, takže žádný zázrak, ale tahle vede.

Příběh zmatený, hlavní hrdinka se půl knihy bezcílně motá po světě, druhá půlka už o trochu lepší. Motivy postav jsou neznámé, většinou nesmyslné. Psychologie... ehm... drsňačka, která neví co dělat, když ji někdo nevede za ručičku? Zamindrákovaná nymfomanka, která je hrdá a současně se stydí za to, že je vylepšená? Sorry, to neberu.

Když už jsme u toho sexu, popis svádění je úplně mimo mísu. A ty s-skupiny? Ten člověk musel jet na nějakým hodně dobrým matroši, když to psal.

A úplně nejvíc to pohřbil překlad. Hůř přeloženou knížku jsem snad ještě nečetl. Skoro žádný dialog nedával smysl, párkrát jsem si musel přeložit český text doslovně do angličtiny abych vůbec pochopil, o co jde, ale často to pochopit nešlo.

Nicméně vesmírná část byla celkem fajn, jakž takž to odsýpalo a když si člověk odmyslel dialogy ohledně sexu a "umělých" lidí, tak se to celkem dalo číst. Škoda těch prvních dvou třetin.

01.03.2020 2 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Jak se mi první díl líbil, druhý byl vyloženě nastavovaná kaše. Autor zjevně chtěl využít popularitu prvního dílu, ale moc se nezadařilo. Děj nemastný neslaný, napětí žádné, dialogy nesmyslné. Od začátku jsem doufal, že se to zlepší, od cca poloviny jsem se spíš modlil, aby to už skončilo. Nicméně popisy a některé psychologické momenty a poslední 2-3 kapitoly byly zajímavé, takže úplná ztráta času to nebyla, asi bych dal i 3*, ale ty kydy Enocha byly nesnesitelně mimo mísu, když se k němu pak přidal ten šašek, tak to až bolelo.

01.03.2020 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Ona ta knížka nebyla napsaná zase tak blbě až na to, že je tak strašně nudná. Příběh jde odnikud nikam, nikde žádný zlom, žádný konflikt. Jen samé esoterické bláboly. Nebýt posledních 20 stránek, tak by to byla ztráta času. Ale uznávám, konec byl celkem překvapivý, jinak všechno strašně předvídatelné.

Jako nápak na povídku fajn, ale tomu rozsah neodpovídá. A fakt hodně mě rozčilovala naprostá nelogičnost nejen základního predikátu, ale tak nějak všeobecná. Nepředpokládám, že bych šel do pokračování.

04.02.2020 3 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Celou knížku jsem si říkal, že mi to něco připomíná a až v jednom z komentářů jsem našel přirovnání \"takový kalifornský Hrabal\". A ono jo, to je ono.

Každopádně první knížka, kterou jsem od Steinbecka četl, rozhodně nezůstane poslední. Ač se mi povalečství celkem příčí, tuhle partičku člověk musí mít rád. Celá knížka byl jeden velký mejdan. Člověk musí žasnout nad tím, s čím se dá vyžít, když pracovat je pro vás horší než nemít pohodlí.

02.02.2020 4 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Pokaždé jinak, přesto pokaždé stejné. Každopádně kvalita pořád dobrá, jedno po čem sáhneš.

20.01.2020 4 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

V Norsku jsem byl několikrát, takže pro mě to byla taková pěkná připomínka návštěv těchto krásných zemí. Neuvěřitelné, že i po skoro sto letech jsem měl ze všech zemí v podstatě stejný pocit, jen to nedokážu tak dobře vyjádřit.

Miluju jazyk této knihy. Trochu archaičnosti jen přidá na zajímavosti, ale hlavní, co mě nadchlo, jsou popisy a příměry. To je prostě poezie v próze.

Poslouchal jsem jako audio, příjemně a profesionálně namluveno, místy až akčně, což ještě pozvedlo knihu o stupeň výše. Dokonce i hudba se mi líbila, na rozdíl od většiny audiobooků zde bylo více skladeb, takže se tolik neohrála.

19.01.2020 5 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Komunikace s windows přes hlasové ovládání a přitom se připojují přes modem? Zajímavý nápad, asi kdybych to četl před 20 lety, bylo by to super. Dnes taková spíše ukázka toho, jak se svět IT mění jinak, než si autoři představují. Dobrá parodie na internet napsaná v době, kdy ještě internet znal málokdo.

15.01.2020 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Ač jsem se moc netěšil na část s Frodem a Samem, nakonec mě bavila více než bitva o Gondor. A musím říci, že při každém dalším přečtení víc a víc respektuji Sama a Frodo je spíš jen taková osina v zadku. Ovšem chápu že to na něj pouze doléhá tíže Břemene.

V dnešní době by byl vhodnější nějaký údernější, méně roztahaný konec (v podstatě půl knížky je zakončení, což mi připadá opravdu zbytečné), nicméně jak jsem psal již k prvnímu dílu, je třeba si uvědomit, že v době vzniku Díla bylo běžné daleko pomalejší tempo knih a tudíž je nesmysl měřit kvalitu dnešním pohledem. A opět musím žasnout nad propracovaností celé Středozemě, všechna jména, souvislosti, dokonce i popisy. Jen toho zpívání by mohlo být méně...

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Zajímavé, že při každém přečtení ságy mám oblíbený jiný díl. Tentokrát (myslím že páté přečtení) jsou to opět Dvě věže. Největší spád, nejvíce akce, nejvíce cestování po cizích krajích.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Být to novější knížka, tak bych dal o hvězdičku méně, ale za posledních 70 let se trochu změnilo tempo. Na to to, kdy byla kniha napsána, má neuvěřitelný spád a člověk musí obdivovat fantazii autora. Většina "moderních" fantasy se Pánem prstenů sice inspiruje, ale ani náznakem nedosahuje jeho kvalit. Povinná četba pro všechny příznivce fantasy, ovšem ti už to dávno vědí.

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Čekal jsem nějaké obyčejné béčko a ono celkem neobyčejné béčko. Na tozsah knihy se toho tam děje strašně moc, místy jsem se v ději skoro ztrácel.

Děj příjemně ubíhá, má hlavu i patu a dobré téma. Pravda, žádné nové zajímavé myšlenky, ovšem kvalitně napsáno. Jsem zvědav, jak bude kvalita pokračovat v dalších dílech.

14.12.2019 4 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Strašnej blábol, tohle číst bylo hotové utrpení. Jsem rád, že jsem se toho konečně zbavil. Naprosto nekonzistentní knížka, každý pes jiná ves, autor ji zjevně psal někde v léčebně. Pár hvězdiček nicméně nechávám pro několik zajímavých pasáží, které kdyby byly publikovány jako povídky, by celkem dobře fungovaly.

14.12.2019 2 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Na můj vkus se v tomto díle příliš dokola omílaly teorie a možnosti. Občas sem tam akce posunula děj dál, ale pak se zase 10x omílalo s různými podezřelými. Jasně, jinak je to napsané dobře, dialogy realistické, malá exkurze do doby a místa, kde to našinec moc nezná, nicméně už mi to začíná připadat moc na jedno brdo.

08.12.2019 3 z 5

Atmosféra knížky mi trochu připomíná Petera Maye. Luxusní příběh, mysteriózní začátek. Už jsem se trochu bál, že nebude žádný konflikt, ale ten přišel v podstatě hned v tu chvíli, kdy mě napadlo, že chybí. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo nekonzistentní chování dětí, chvíli se chovaly příliš dospěle a z toho strašně dětsky naivně. Nicméně vzhledem k tomu, že se mi těžko loučilo s hlavními postavami a jsem opravdu zvědavý, jak to bude pokračovat, dávám plný počet a těším se na pokračování. Další audiokniha už je připravena.

08.12.2019 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Dost dlouhá povídka, která se snaží vytěžit jeden zajímavý nápad. King umí udržet napětí a napsat čtivou knížku, což o to. Což zde na průměr stačí, nicméně víc si toto dílo nezaslouží. Žádná akce, žádné konflikty, žádné zvraty. Nejakčnější část je popis běžecké soutěže. Omlouvám se, ale od Kinga očekávám víc.

06.12.2019 3 z 5

Rudá planeta Rudá planeta Robert A. Heinlein

Začátek hodně naivní, ještě pořád je na knize vidět, že na začátku Heinlein psát prostě neuměl. Za mě se to nicméně v této knížce celkem láme. Výrazně lepší, když na scénu přišli dospělí, místy dobře vypointované, nicméně konec dost předvídatelný.

18.11.2019 3 z 5

Cílová rovinka Cílová rovinka Dick Francis (p)

Tento autor mě nepřestává udivovat svým širokým záběrem. Každá jeho kniha je sice spojena s dostihovým sportem, ale vždy je propojena s nějakou jinou profesí. V tomto případě klenotnictvím. Jako vždy čtenář musí věřit, že se v tomto prostředí autor pohybuje odjakživa.

Velmi čtivá kniha, od které se těžko odtrhává. Nicméně tentokrát mi rozuzlení přišlo mírně překombinované. Navíc mi vadil dost mizerný překlad, proto dnes není za plný počet.

31.10.2019 4 z 5