Bludiště odrazů

Sci-fi román renomovaného ruského autora. Hlubina je virtuální svět, vytvořený v paměti globální sítě, pro lidi vstupující do ní prostřednictvím počítačů pocitově neodlišitelná od skutečnosti. Pobyt v ní ukončuje časový spínač - timer. Samostatně vynořit se umí jen diveři - potápeči, kteří zde zachraňují ztracené hráče. Jedním z diverů je Leonid, který má vyvést záhadného Smolaře. Ten uvázl ve hře Bludiště smrti a pokusy o jeho vyvedení se nedaří, protože Smolař v reálném světě neexistuje. Kdo je tato tajemná Bytost?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494/bludiste-odrazu-Arl-494.png 4.4193

Hlubina (Lukjaněnko) 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo, Triton

Лабиринт отражений (Labirint otraženij), 1997

Kniha Bludiště odrazů

MilkyA

Lukjanenkov styl mam velmi rada, lahko citatelny a zabavny. Zo zaciatku ma Hlbina vtiahla velmi rychlo, len ku koncu stracala na sile, mozno je to tym, ze chcel napisat este aj 2ku. :D celkovo ten filozoficky rozmer mi moc nesedel, nebol na moju notu, trosku mi to prislo pseudo, ale nastastie nie do takej miery, ze by to urazalo. Kazdopadne citame dalej, ale hliadky su objektivne asi lepsie.

Kaik

Opravdu by mě zajímalo, jak by román vypadal nyní, přece jenom čtvrtstoletí je dlouhá doba a spousta současných online her už v zásadě možnosti podobné Deeptownu nabízí. Když ale pominu lehkou technickou zastaralost, nebylo to špatné. Lukjaněnko použil mnoho zajímavých nápadů, přidal filosofický nadhled i ruská národní specifika (nějak bylo, nějak bude... mezitím dáme pivo).
Děkuji čtenáři Lazarovi, jehož komentář mě k této knize přivedl. Četbu pokračování vůbec nevylučuji.

a.r.nick

Jako základ k zamyšlení pěkné, ale někdy jsem se v tom ztrácel - už to přepínání mezi více světy, navíc ti hrdinové tam měli i různá jména a různé podoby... Některé úvahy těch hrdinů už na mě byly příliš a ani jsem je vlastně rozmotávat nechtěl. Stačilo mi ale i to, co jsem si odnesl. ("Kdo je to člověk? Prostý, opravdový člověk?" "Víš, ono to musí být v nás. Pro mě jsi člověk, protože... jsem chtěl být tvým přítelem.")

lazarus

Nu, jsem rád, že jsem Ready Player One nedal plný počet, protože to si zaslouží Bludiště odrazů. Knížka jenž svým filozofickým přesahem a dospělým vyprávěním překonává RPO ve všech směrech. Navíc teď vidím, že se Ernest Cline neinspiroval, ale prachsprostě nápad vykradl jak se dalo.
Bludiště odrazů je nejen výborným kyperpunkovým zjevením, ale zároveň podnětem k zamyšlení kam by se internet a budoucí virtuální svět měl ubírat a jak je důležité v něm udržet svobodu člověka. To se už dneska v předvirtuální době začíná povážlivě hroutit.
Příběh je přehlednější a pro mnohé rozhodně lépe stravitelnější verze kyberpunku než třeba Neuromancer.
Mimochodem, tady holky Wachowské šlohly nápad s prozřením a následnou reinkarnací božské entity Nea?

toni-az
15.01.2020

Komunikace s windows přes hlasové ovládání a přitom se připojují přes modem? Zajímavý nápad, asi kdybych to četl před 20 lety, bylo by to super. Dnes taková spíše ukázka toho, jak se svět IT mění jinak, než si autoři představují. Dobrá parodie na internet napsaná v době, kdy ještě internet znal málokdo.

deirdre
23.07.2019

Moja prvá kniha na tému virtuálnej reality, nikdy som žiadnu hru totiž nehrala a tak ma tento žáner ani nelákal. No ale bola som unesená... do Hlbiny... a ťažko, veľmi ťažko som sa vynárala. Pre mňa táto knižka spĺňala všetky atribúty dobrej sci-fi. Strhujúci dej, plnokrvné postavy, filozofické úvahy, vôbec nie plytké... Užívala som si to. Že vraj toto nie je Lukjanenkove najlepšie dielo? Tak na to sa idem pozrieť!

Melic
27.03.2019

Styl autora mi prostě sedne. Obdobně jako v sérii hlídek, sledujeme hrdinu, který dokáže mnohé, ale řeší určitý problém, na který prozatimní zkušenost nestačí. Mám rád zamýšlení, tu samomluvu hrdinů Lukjaněnkových knih, s filozofickým přesahem. (Trochu mi to připomíná kreslený seriál se spidermanem, který jsem tak rád sledoval v televizi nejen jako teenager a kde Peter Parker řešil morální a osobní dilemata.)

Andi
12.02.2019

Rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem fascinována složitostí děje - o zvraty není nouze. Dobrá zpráva je, že jde v knize o mnohem více, než člověk vyčte z anotace, takže naservírováno bylo čtenáři mnoho dalšího a kdo je ten podivný Smolař nás provází celou knihu, musíme na to společně s hlavní postavou - Leonidem - přijít.
Co se mi zdálo zbytečné byla postava Viky, nějaká ta romantika asi v každé knize být musí, tady jí naštěstí nebylo tolik, ale i přesto se mi tam (skoro) celou dobu zdála nepotřebná a navíc.
A teď, jak to vysvětlit: Nakonec jsem čekala stále stejné směřování děje - vstup do Bludiště, aby nakonec byl podstatný jen dočasně, poté se děj přesunul do bordelu, poté zase šlo o něco jiného. Hlavní postava pořád jen skákala z místa na místo. Ta krátká "epizodka" v Tolkienově Středozemi mě spíš rozesmála a způsobila "wtf" tik v oku.
Super dílo, ale na plný počet hvězd to určitě není. Tak 3 a půl hvězdičky.