Cílová rovinka

Cílová rovinka https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/844/cilova-rovinka-844.jpg 4 280 32

Překážkový jezdec na vrcholu kariéry Derek Franklin si právě léčí roztříštěný kotník, když se dozví, že jeho o devatenáct let starší bratr Greville umírá po těžkém úrazu. Vypraví se za ním do nemocnice, aby s ním strávil jeho poslední chvíle, a netuší, co všechno ho v nejbližší době čeká. Zdědí totiž život svého bratra, jeho psací stůl, jeho podnik pro import drahokamů, jeho zálibu v nesčetných přístrojích a hlavolamech, jeho milenku, koně, ale také jeho nepřátele, kteří ho málem o Grevillův podnik připraví. Teprve v cílové rovince tohoto mimořádného dostihu se rozhodne, jestli neztratí svůj život a zda sám obstojí se ctí. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Olympia

Straight , 1989

Luigi1
27.07.2023 5 z 5

Velice dobře napsané mělo to spád

Květinka008
14.05.2023 3 z 5

Knížka ve mně hlubší dojem nezanechala... Vše za mě napsala Jana K. Znovu číst nebudu, knížka poputuje dál.

Marfiel
16.08.2022 4 z 5

Opět půvabná knížka. Určitě zajímavý nápad propojit svět koní se světem obchodu s diamanty.
Líbí se mi tradičně propracovaná autenticita prostředí příběhu, knížka vás vtáhne velmi rychle do dění. Co je oproti jiným autorovým příběhům trochu slabší, je spád děje, díky velkému množství dějových linek a postav , vám připadá, že pomyslná cílová rovinka je stále v nedohlednu...

animovanej medv
11.08.2022 4 z 5

Je to taková oddechovka, občas předvídatelná, ale moc mě bavila.
Jdu si najít další knihu od tohoto autora.

denča1000
23.02.2022 4 z 5

Knihy od Dicka jsou vždy velmi čtivé a napínavé, kdy na konci nás čeká boj a rozzuzlení příběhu. Stejně tak tomu bylo i teď. Tento příběh byl poněkud delší a zdlouhavější, ale pořád se něco dělo, takže stále napínavý.

BooksLoverAnn8
19.12.2020 5 z 5

Velmi čtivá a napínavá kniha o žokeji, který převezme firmu obchodující s drahokamy po smrti svého staršího bratra. Během příběhu dojde k několika přepadením, vloupáním a vraždám. Derek - hlavní hrdina, který je velmi milý a inteligentní, se zaplete do cesty podvodníkům a bude to právě on, komu bude hrozit veliké nebezpečí. V knize se Derek seznámí s novými lidmi, místy, bude se muset naučit, objevit, převzít vše, co patřilo k práci a životu jeho zesnulého bratra a převzat to do svých rukou. Autor nás několikrát zavede i do "dostihového světa" - dostaneme se na dostihy a do blízkosti nejen majitelů a trenérů koní, ale i do blízkosti dostihových koní. Kniha mě velmi bavila a její čtení jsem si moc užila.
Určitě doporučuji.

Jana K
29.10.2020 5 z 5

Další velmi zdařilé dílo z pera mistra dostihové detektivky. Svižný a poutavý příběh mě zaujal hned od samotného začátku. Jako obvykle nepřijdeme o dostihové prostředí, tentokráte v souvislosti se zajímavým způsobem dopování koní.
V hlavní roli se ale tentokrát objeví jiný obor a to konkrétně obchodování s drahokamy. Zpočátku jsem měla z tohoto zaměření strach, myslela jsem si, že bude nezáživné a nudné, opět se ale ukázalo, že Francisův záběr je velmi široký. Nezaměřuje se jen na dostihy, ale dokáže velmi mistrně a bravurně vtáhnout i do jiných profesí, aniž by to znamenalo, že příběh sklouzne k menší akčnosti nebo snad dokonce začne nudit.
Za mě plný počet i za sympatického hlavního hrdinu, který si ihned získal můj obdiv, když musel ze dne na den vyměnit rajtky a dostihový dres za košili a sako a usednout místo do sedla dostihového koně za bratrův pracovní stůl, pokusit se řídit prosperující firmu a nadělat přitom pokud možmo co nejméně chyb. Že mu zemřelý bratr nechal víc otázek než odpovědí je nasnadě, on ale touto pro něj neznámou cílovou rovinkou projede se ctí.
Jediné, co bych vytkla, (to je ale výtka k českému vydání, nikoli k příběhu) je tentokrát příliš mnoho chyb v textu, jakoby páni korektuři tentokrát svou práci odbyli. Také překlad - jeden z hlavních koňských hrdinů se jmenuje Dozen Roses. Pěkné jméno pro hřebce, později valacha, jméno, které má hlubší význam pro zemřelého Grevilla a v jednom místě v knize jej bylo potřeba přeložit. Proč ale Dvanáct růží, když Tucet je správně a zní to mnohem lépe?

Jack93
09.10.2020 5 z 5

Příběh rozhodně nezklamal, ale v porovnání s ostatními "francisovkami" mi nepřišel tak záživný. Možná to ale bude i kvůli tomu, že jsem nebyl schopný přečíst knihu ihned, ale až po téměř dvou týdnech. Nemůžu jinak než za pět hvězd, to je jasné, ale jsem toho názoru, že o jedno z nejlepších Francisových děl nejde.

Šárka345
04.09.2020 5 z 5

Výborné, pěkně se to čte :0)))

petrarka72
06.06.2020 4 z 5

Francis výborný jako vždy - a tento příběh výjimečně bez překotného konce - i na katarzi zbyl čas...

soukroma
28.01.2020 5 z 5

Velmi dobré: napínavé, zajímavé, dojemné. Konečně jsem zase poznávala starého dobrého Dicka Francise (po nedávno přečteném Mrtvém dostihu), tedy svižné psaní, věrohodný příběh, hodně napínavý a bolestivý pro hlavního hrdinu (a že je jako žokej na leccos zvyklý), o koních, majitelích a trenérech, ale navrch také o polodrahokamech, diamantech a světě jejich obchodníků, se zanedbatelnou troškou romantiky, zato s lehkou nadsázkou a humorem i v jinak málo humorných situacích. A navrch je to hodně o životě, bratrských vazbách, nenapravitelných ztrátách a sentimentu.
Rozhodně 100%.

Boogie007
16.01.2020 5 z 5

Zase přečteno jedním dechem. Tentokrát se jedním z hlavních témat staly drahé kameny. Určitě není na škodu získat o nich několik informací (ať už uvažujete o koupi či nikoliv :-)). Překvapivá kombinace zápletky ... raději nebudu víc psát, ať nezkazím dalším čtenářům zážitek.

toni-az
31.10.2019 4 z 5

Tento autor mě nepřestává udivovat svým širokým záběrem. Každá jeho kniha je sice spojena s dostihovým sportem, ale vždy je propojena s nějakou jinou profesí. V tomto případě klenotnictvím. Jako vždy čtenář musí věřit, že se v tomto prostředí autor pohybuje odjakživa.

Velmi čtivá kniha, od které se těžko odtrhává. Nicméně tentokrát mi rozuzlení přišlo mírně překombinované. Navíc mi vadil dost mizerný překlad, proto dnes není za plný počet.

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Napínavá, čtivá, propracovaná, jako vždy :-)

85098211
11.06.2018 5 z 5

Při čtení této knihy jsem si opakovaně říkala, že to nemusí být vždycky výhra mít sourozence ;-). Natož po něm podědit úplně všechno - za mne tedy ne, děkuji :-). Ale jinak jako obvykle výborná detektivka s originální zápletkou. Dick Francis se zde zase ukázal ve skvělé formě a já hodnotím pěti hvězdičkami.

hana4834
30.03.2018 4 z 5

Jako vždy skvělá detektivka

Disease
10.10.2017 5 z 5

Po několikátém přečtení zvyšuji na plný počet, ten "posmrtný" bratrský vztah je popsán mistrovsky. Skoro bych se tentokrát obešel bez dostihové linie.

alzbeta4340
08.07.2017 4 z 5

Detektivní klasika, která stále baví. A to přesto, že je zde krásně vidět, jak technický pokrok letí kupředu. Elektronické vymoženosti, jež hrdinové používají, u současného čtenáře vzbudí spíše úsměv.

Richisa
11.06.2017 4 z 5

Detektivek jsem přečetla jenom pár a tohle byla asi první z nich. Měla celou dobu spád. Docela se mi líbila.

ivulka15
12.03.2016 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek a dost dlouho jsem ji odkládala. Ale nakonec musim rict,že je to dobrá detektivka.Nechybí napětí,akce ani dramatické finále.Prostě super dojezd do cílové rovinky.

koně diamanty

Dick Francis (p)