Cílová rovinka

Překážkový jezdec na vrcholu kariéry Derek Franklin si právě léčí roztříštěný kotník, když se dozví, že jeho o devatenáct let starší bratr Greville umírá po těžkém úrazu. Vypraví se za ním do nemocnice, aby s ním strávil jeho poslední chvíle, a netuší, co všechno ho v nejbližší době čeká. Zdědí totiž život svého bratra, jeho psací stůl, jeho podnik pro import drahokamů, jeho zálibu v nesčetných přístrojích a hlavolamech, jeho milenku, koně, ale také jeho nepřátele, kteří ho málem o Grevillův podnik připraví. Teprve v cílové rovince tohoto mimořádného dostihu se rozhodne, jestli neztratí svůj život a zda sám obstojí se ctí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/844/cilova-rovinka-844.jpg 4.5231
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Olympia

Straight, 1989

Kniha Cílová rovinka

BooksLoverAnn8
19.12.2020

Velmi čtivá a napínavá kniha o žokeji, který převezme firmu obchodující s drahokamy po smrti svého staršího bratra. Během příběhu dojde k několika přepadením, vloupáním a vraždám. Derek - hlavní hrdina, který je velmi milý a inteligentní, se zaplete do cesty podvodníkům a bude to právě on, komu bude hrozit veliké nebezpečí. V knize se Derek seznámí s novými lidmi, místy, bude se muset naučit, objevit, převzít vše, co patřilo k práci a životu jeho zesnulého bratra a převzat to do svých rukou. Autor nás několikrát zavede i do "dostihového světa" - dostaneme se na dostihy a do blízkosti nejen majitelů a trenérů koní, ale i do blízkosti dostihových koní. Kniha mě velmi bavila a její čtení jsem si moc užila.
Určitě doporučuji.

Jana K
29.10.2020

Další velmi zdařilé dílo z pera mistra dostihové detektivky. Svižný a poutavý příběh mě zaujal hned od samotného začátku. Jako obvykle nepřijdeme o dostihové prostředí, tentokráte v souvislosti se zajímavým způsobem dopování koní.
V hlavní roli se ale tentokrát objeví jiný obor a to konkrétně obchodování s drahokamy. Zpočátku jsem měla z tohoto zaměření strach, myslela jsem si, že bude nezáživné a nudné, opět se ale ukázalo, že Francisův záběr je velmi široký. Nezaměřuje se jen na dostihy, ale dokáže velmi mistrně a bravurně vtáhnout i do jiných profesí, aniž by to znamenalo, že příběh sklouzne k menší akčnosti nebo snad dokonce začne nudit.
Za mě plný počet i za sympatického hlavního hrdinu, který si ihned získal můj obdiv, když musel ze dne na den vyměnit rajtky a dostihový dres za košili a sako a usednout místo do sedla dostihového koně za bratrův pracovní stůl, pokusit se řídit prosperující firmu a nadělat přitom pokud možmo co nejméně chyb. Že mu zemřelý bratr nechal víc otázek než odpovědí je nasnadě, on ale touto pro něj neznámou cílovou rovinkou projede se ctí.
Jediné, co bych vytkla, (to je ale výtka k českému vydání, nikoli k příběhu) je tentokrát příliš mnoho chyb v textu, jakoby páni korektuři tentokrát svou práci odbyli. Také překlad - jeden z hlavních koňských hrdinů se jmenuje Dozen Roses. Pěkné jméno pro hřebce, později valacha, jméno, které má hlubší význam pro zemřelého Grevilla a v jednom místě v knize jej bylo potřeba přeložit. Proč ale Dvanáct růží, když Tucet je správně a zní to mnohem lépe?

Jack93
09.10.2020

Příběh rozhodně nezklamal, ale v porovnání s ostatními "francisovkami" mi nepřišel tak záživný. Možná to ale bude i kvůli tomu, že jsem nebyl schopný přečíst knihu ihned, ale až po téměř dvou týdnech. Nemůžu jinak než za pět hvězd, to je jasné, ale jsem toho názoru, že o jedno z nejlepších Francisových děl nejde.

Šárka345
04.09.2020

Výborné, pěkně se to čte :0)))

petrarka72
06.06.2020

Francis výborný jako vždy - a tento příběh výjimečně bez překotného konce - i na katarzi zbyl čas...

soukroma
28.01.2020

Velmi dobré: napínavé, zajímavé, dojemné. Konečně jsem zase poznávala starého dobrého Dicka Francise (po nedávno přečteném Mrtvém dostihu), tedy svižné psaní, věrohodný příběh, hodně napínavý a bolestivý pro hlavního hrdinu (a že je jako žokej na leccos zvyklý), o koních, majitelích a trenérech, ale navrch také o polodrahokamech, diamantech a světě jejich obchodníků, se zanedbatelnou troškou romantiky, zato s lehkou nadsázkou a humorem i v jinak málo humorných situacích. A navrch je to hodně o životě, bratrských vazbách, nenapravitelných ztrátách a sentimentu.
Rozhodně 100%.

Boogie007
16.01.2020

Zase přečteno jedním dechem. Tentokrát se jedním z hlavních témat staly drahé kameny. Určitě není na škodu získat o nich několik informací (ať už uvažujete o koupi či nikoliv :-)). Překvapivá kombinace zápletky ... raději nebudu víc psát, ať nezkazím dalším čtenářům zážitek.

toni-az
31.10.2019

Tento autor mě nepřestává udivovat svým širokým záběrem. Každá jeho kniha je sice spojena s dostihovým sportem, ale vždy je propojena s nějakou jinou profesí. V tomto případě klenotnictvím. Jako vždy čtenář musí věřit, že se v tomto prostředí autor pohybuje odjakživa.

Velmi čtivá kniha, od které se těžko odtrhává. Nicméně tentokrát mi rozuzlení přišlo mírně překombinované. Navíc mi vadil dost mizerný překlad, proto dnes není za plný počet.