Smrt favorita

V úplně prvním detektivním příběhu D. Francise z roku 1962, pátrá amatérský jezdec Alan York po pachatelích, kteří zavraždili jeho nejbližšího přítele, nejlepšího dostihového jezdce sezony. Policie tragický pád favorita uzavřela jako nešťastnou náhodu, Alan je však přesvědčen , že to byla vražda. A ačkoli pachatele zatím skrývá jemná síť vztahů v prostředí jezdců, trenérů a majitelů dostihových koní, ví že je velice blízko. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/819/smrt-favorita-819.jpg 4.4232

Dead Cert (1962)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Olympia

Disease

Tohle je (nejen jako prvotina) vynikající. Vzhledem k vykreslení postav a prostředí se dá číst pořád, i když vím, kdo za tím vším stojí.

DickBach

Kniha pro mně byla maličko úsměvná, protože v dnešní době by se spousta situací prostě nemohla stát. Několikrát jsem sama sobě musela připomenout že je ten příběh opravdu velmi starý. Možná by bylo dobré toto varování psát na přebal. :o) Nicméně i tak to je velmi pěkný příběh, přímočarý, celkem jasný a dobře napsaný.

Atanone

Pokud si dobře vzpomínám,moje první "francisovka". Od té doby se náš vztah už jen prohluboval-tedy alespoň z mé strany. Kromě sebe znám jen jednoho člověka,který má knihy Dicka Francise všechny- tatínka mojí nejlepší kamarádky..a to mu je většinou koupila ona výměnou za slib,že je jednou zdědí. Já bohužel nevlastním všechny v "papíru",ale pracuju na tom.
Já bych se s tím člověkem hrozně chtěla kamarádit. Protože prostě nevěřím,že můžete psát takhle dobře o něčem,co v sobě nemáte. Bylo by to cítit falší.

Jane417

Moje první kniha od Dicka Francise a jsem spokojená. Nebyla jsem si jistá, že mě bude dostihové prostředí bavit, ale bavilo a přišlo mi i hodně zajímavé. Hlavní hrdina Alan York, který na vlastní pěst začne pátrat po vrahovi jeho přítele a kolegy Billa Davidsona, je sympatický mladý muž. Najednou se ale i on dostavá do nebezpečí a bojuje o život. Ačkoli jsem odhadla, kdo za vším stojí, spokojenost z této detektivky mi to nepokazilo. První třetina knihy byla výborná, druhá třetina byla nejslabší, ale třetí třetina naprosto strhující a velmi napínavá.

jupiterka999

Tak co napsat k tak dokonalému spisovateli a bývalému žokejovi Dicku Francisovi, který jezdil dostihy pro královnu? Mám přečtené všechny knihy a stále se k nim vracím. Všechny jsou výborné, takže doporučuji, doporučuji a doporučuji.

magratka

Francis se mi dlouho vyhybal. Blikalo mi svetelko :autor hojne cteny, pro masy.
Ale pak mi ho doporucil pritel, tak jsem si rikala, ze to zkusim. A byla jsem nadsena.
Toto je moje treti Francisovka, opet skvele napsane, s humorem, napeti atd.
Drsne odhaleni na zaver nechybi, ani konec trochu jako z pohadky. Doporucuji vsem, zacetla jsem se rano tak az jsem prisla pozde do prace...

hana4834

Jako vždy skvělá kniha, napínaví až do konce.

Chipsonator
18.06.2016

Příjdu z roboty, unavený, chce se mi spát...otevřu Smrt favorita, chybí mi něco přes 50 stránek do konca, a nepřestanu, dokuď tu zapeklitou hádanku neuhodnu, jakože Seabiscut je nejlepší dostihový kůň.

Přesně takhle si představuji že vypadá elegantní anglická detektivka (samozřejmě vůbec nemám ponětí, jak má anglická detektivka, ke všemu elegantní vůbec vypadat). Napínavé, skvěle napsané postavy, neotřepané koňské prostředí a hlavně z toho dýchá ta anglická atmosféra 60 let. Dick je frajer. 90%

PS: War Admiral? Pffffffffffff Admiral! #WarIsBad.
PSS: Kam se na finále hrabe nějaké přiteplené Rychle a zběsile.
PSSS: Po dočtení jsem naprosto probraný a nejradši bych si hned z gruntu osedlal nějakého toho zdatného hřebce.

Fenomenal
09.05.2016

Francisovy knihy mne málokdy zaujmou samotným námětem. Jsou sice čtivé a zábavné, ale námět tu zkrátka nebývá stěžejní záležitostí. Možná proto se na jeho knihy těším, ale nikdy to není úplně ono. Úspěch jeho detektivek tkví především ve stylu vypravování, v hlavní postavě, která je i zde naprosto tradiční - trochu rezervovaná, nesmělá, ale velice inteligentní, s vysokou morální hodnotou a perfektním suchým humorem, na který se já osobně vždy těším nejvíce. Nicméně se tu dost často střídají pasáže, které jsou buď poměrně fádní a dlouhé, nebo naopak velice svižné a čtou se bezvadně. Uvítal bych tedy trochu vyváženější dějovou linii, pár lepších prvků v kostře příběhu, aby byla detektivka něčím speciální, a ideálně další zajímavou postavu, protože kromě hlavního hrdiny mi nikdo příliš atraktivní nepřipadal.

Evik30
04.03.2016

I když jsem knížky Dicka Francise znala (tedy aspoň podle názvu) nějak mě nikdy netáhly. Do té doby než se mi dostala do rukou Smrt favorita. A to byl krok kdy jsem změnila názor. Dostihové prostředí, napětí, rivalita, závist versus zamilovanost, láska, . . . Symaptický hlavní hrdina, i když to někdy s odvahou dost přežene. Je to první francisovka, která vyšla a tak doufám že si dalšími knihami nezkazil úroveň. Už se chystám na další z jeho dlouhé řádky knih. Kniha se čte velmi dobře. Dostala se mi do rukou ta nová pevná vazba, ale brožovanou bych taky neopovrhla . . . :o) Určitě doporučuju k přečtení!! :o))

miloslav0399
05.02.2016

Dicku Francisovi jsem se dlouho důsledně vyhýbal, prostředí koní mě vůbec nebaví. Teď vidím, že jsem udělal chybu, kterou musím napravit. Smrt favorita je krásná klasická detektiva se vším, co do této kategorie patří. Chamtivost, závist, zrada, láska, hrdinství, to vše v konzerativním rámci poválečné Anglie. Stojí za přečtení.

jisimi
21.01.2016

Hezký příběh z dostihového prostředí. Jediné, co působilo trochu kostrbatě byla zamilovanost hlavního hrdiny ke Kate, jinak příběh byl pro mne čtivý a zajímavý. Určitě vyhledám další knihy autora.

akdar72
21.08.2015

Výborná detektivka. Určitě si přečtu další.

cantona
17.08.2015

Tak na to je to dost stará detektivka tak se to dobře četlo a i prostředí dostihových závodů bylo fajn. Nad některými pasážemi příběhu jsem musel otáčet oči v sloup. Je to pouze můj subjektivní pocit, ale pár věcí mi tam přišlo dost trapných (zamilovanost hlavního hrdiny). V těch dobách a ještě k tomu v Anglii jsem nežil, takže nemohu posoudit. Ale dokázal jsem se přes to přenést. Jinak spokojenost.

Markouš
25.01.2015

Úžasná knížka. Když ji čtete, jste napnutí až do konce. Rozhodně doporučuji.

DenisePartridge
23.12.2014

Nádherná kniha. Byla první, kterou jsem od D. Francise četla a moc se mi líbila. Děj je zajímavý, napínavý a člověk se od ní prostě neodtrhne. Doporučuji. :))

lucmat
16.12.2014

Výborná kniha, poutavá zápletka, sympatický hrdina, strhující rozuzlení. Momentálně nečtu nic jiného než francise, vždy když dočtu, mám chuť naučit se "konečně" jezdit... :-)

Bobrisko
07.08.2014

Od Francise jedna z nejlepších. Ne, že by byly všechny jeho díla na jedno brdo a pořád to samý, ale tahleta je prostě něčím jiná a zvláštní..

dara1111
04.02.2014

Velmi dobrá kniha, hned jdu na další :). Poutavý děj, prostředí dostihů skvěle popsáno, zápletka, napětí.... Naprostá spokojenost.

lenocka2013
04.09.2013

Velmi dobra, pacil sa mi pribeh.Pri tej to knihe sa clovek nenudi.

Skawin
07.06.2013

Dobrá detektivka, má šmrnc a styl. Doporučuji.

panjan
14.08.2012

Když odložíte Tolstého Vojnu a mír, pak je Dick Francis ideální oddechová literatura. Francise mám rád, ale tento žánr oddechové literatury vždy hodnotím maximálně čtyřmi hvězdami, takže zde je to vlastně maximum. Těžko se nějak rozepisovat o Francisově stylu a pointě díla, protože tohle je prostě dobrý detektivní příběh z dostihového prostředí.

Knišíl
26.07.2012

Zatím moje první kniha od Dicka Francise a moc jsem si od ní nenasliboval, protože dostihovým závodům zrovna neholduji, ale jak vidíte i přesto jsem dal maximální hodnocení a to hlavně proto, že je kniha velmi čtivě napsaná a logická

Silmaril
29.03.2012

Moje nejoblíbenější Fancisovka vůbec.
Zbožňuji začátek, zajet si dostih rovnou s hlavním hrdinou... prostě paráda

eliska18
05.03.2012

Krásná kniha napsaná s elegancí a vtipem, měla jsem ji přečtenou za odpoledne :)

Dick Francis

Dick Francis