Cesta na sever

Když r. 1936 odjížděl Karel Čapek do Skandinávie za poznáním života severských národů, snášel se již nad střední Evropou soumrak nacismu. Čapek putoval na sever, aby se "podíval na ty šťastnější a duševně vyspělé", aby si ověřil lidskou důstojnost, prohloubil důvěru v člověka a přinesl si domů svěží dojmy. V cestopise, který vytěžil z cesty, věrně a poutavě vylíčil severskou přírodu i život severských lidí. Jako vzácný pozorovatel dovedl spojit své kulturní vědomosti s obrazy tundry a fjordů, ledovců a jezer, selských usedlostí, stromů a květin, pralesa a zámků, dovedl uhádnout všechny podmínky života lidí ve skandinávských zemích, tak odchylné od našich, i přesně vykreslit povahové rysy seveřanů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/686/cesta-na-sever-686.jpg 4.4100
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, František Borový

JanPřemysl

Milé, poutavé a úžasné dílo pana Čapka. Naprosto věrně popsaná příroda a život v Norsku. Jako by tam člověk v tu chvíli s Čapkem byl a putoval s ním. Byl jsem tam o pár desítek let později nežli pan Čapek, ale při čtení jsem měl pocit, že šlapu s ním. Vřele doporučuji k přečtení, prožijete nádhernou, pohodovou cestu.

MOu598

Moje oblíbená knížka. Milé, lidské, čtivé, poetické.
Krásná knížka, skoro víc Čapkových ilustrací než textu. Básně autorovy ženy mne ale nezaujaly, snad příště.
Čapek a severské země, pro mne nejlepší kombinace.

s.macuska
11.07.2016

Moc hezké vyprávění, doplněné milými obrázky a básničkami. Ocení především ti, kteří severskou krajinu znají!

.verda.
05.07.2016

Četla jsem po absolvování velmi podobné cesty a ačkoli dnes je Norsko jednou z nejbohatších zemí světa, což v Čapkově době neplatilo, popis přírody a lidí stále věrně odpovídá. Kniha mě často nutila k úsměvu nad neměnností popisovaného. Vše je úžasně barvitě a trefně zachyceno. Škoda jen, že dnes už člověk na NordKapp volí jinou cestu než autor :-)

Lukyn96
31.05.2016

Já letos zamířím spíše do teplých krajin, ale pan Čapek udělal severským zemím tu nejlepší reklamu. Až podniknu cestu do Skandinávie, určitě sáhnu po této knize znovu a porovnám Čapkovy dojmy s těmi svými.

borsalino_csfd
01.01.2016

Poetické dílko o malém dobrodružství Karla Čapka při poznávání skandinávských zemí především z paluby malé lodi Hakon Adalstein, která jej dovezla až do Narviku. Čapkův popis skandinávských domů, krajiny, lesů, stromů, lidí... byl natolik barvitý, jako byste cestovali společně. A kdo má méně fantazie, může si prohlédnout hezké ilustrace. V závěru knihy Čapek konfrontuje své pozitivní naladění se střední Evropou, kde již Hitler hřímal a řinčel zbraněmi a poukazuje, že žádné nepřátelství, boje a války nikdy nic dobrého nepřinesly a nakonec po nich nic nezůstalo. Čapek mě nepřestane udivovat svou předtuchou budoucích událostí a vizí.

Gold351
02.09.2015

Moje milovaná knížka, ještě po rodičích, předválečné vydání s autorovými kresbami. Díky jí jsem se začala zajimat i o další Čapkovo dílo ( což bylo moc dobře, protože K.Čapka jsem si vytáhla u maturity ).

Michi.01
12.04.2015

S manželem jsme podnikli podobnou cestu a tak jsem si u knihy příjemně zavzpomínala. Krásné popisy přírody i dojmů. Jen mě mrzelo, že jsem četla eknihu bez ilustrací, musím si pořídit ještě tištěnou verzi a projít si ji ještě jednu :)

Marbo
07.10.2014

Čapkovy cestopisy mám opravdu rád, právě proto že se nejedná o klasický cestopis, ale spíš dojmy z toulek Evropou. Snad se tam jednou podívám abych mohl srovnat...

Storm.b
07.04.2014

Ne tak úplně klasický cestopis, protože se autor mnohem více než na popisování faktů soustředí na své dojmy; mnohé pasáže jsou psány až lyricky, tak nějak zasněně. Pro někoho, kdo tyto popisované severské kraje neviděl, se asi bude hůř představovat, o čem přesně Čapek píše. Nicméně Cestu na sever miluju právě pro styl, jímž je napsána. Nejoblíbenější část (půlnoční Slunce) mám dokonce vyvěšenou nad pracovním stolem, a když se potřebuju trochu odreagovat, začtu se do ní a nechám se unášet svou fantazií.

Censurion
09.01.2014

Také jsem tuto knihu četl až po té, co jsem podobnou cestu absolvoval sám. A přestože Čapek Švédsko a Norsko navštívil o mnoho dříve, viděl jsem v jeho cestě i tu svou a v jeho pocitech i ty své. Při popisu půlnočního Slunce mi málem ukápla slza. Ano, tuhle knihu si přečtu vždycky, když se mi stýská po severu a i díky Čapkovi vím, že se tam brzy vrátím.

Gwaihir
08.09.2013

Přestože jsem já sám cestu na sever starého kontinentu podnikl v jiné době a v poměrně rychlejším tempu, nemohu než potvrdit dojem zaznamenaný v tomto milém díle. Mnohé se samozřejmě za ta uplynulá desetiletí změnilo a uchráněna “pokroku“ nezůstala ani drsná tvář severská, avšak mnohé se rovněž zachovalo, a tak i dnes můžeme stále obdivovat přírodní krásy skal, vodopádů či fjordů, architektonické zajímavosti dřevěných kostelů a hanzovních domků nebo také určité kouzlo povahy tamních příjemných a klidných lidí. Líčení v tomto cestopise je proto pro mě jakousi vzpomínkou s kresbami obohacenou básnickým nadáním Olgy Scheipflugové doprovázející svého muže. 85 %

Katuska001
22.07.2013

Zajímavé líčení cesty po části Skandinávie "čapkovským" stylem, doplněné krásnými jeho ilustracemi a básněmi jeho ženy.

čohynka
13.04.2013

Hodně obrázků a básniček, takže se četla snadno a rychle. Děj se mi líbil.

Skip
18.06.2012

Dánskem jen tak profrčel jako vítr, který tam stále fučí, přeplavil se do Švédska, zastávka ve Stockholmu, a pak na západ do Norska, Bergen, nalodění na loď Håkon Adelstein a podél pobřeží nahoru na sever až na Nordkapp, a nakonec zpět přes Švédsko. Tak by se dala stručně popsat tahle Čapkova cesta, kterou on popisuje stylem sobě vlastním, nezachází do podrobností, seká slova a věty, tak jako jsou osekané skály fjordů. Hodně prostoru má drsná severská příroda, ale strašně těžko se prostřednictvím knihy tvoří v hlavě nějaký obraz toho, co popisuje. Kniha je to dobrá (obsahuje Čapkovy kresby a několik básní manželky Olgy), ale k cestě na sever by mě asi moc navnadit nedokázala.

WEIL
10.08.2011

Tuhle knihu jsem četl až poté, co jsem sám absolvoval cestu na sever. Moje zážitky jsou značně rozdílné.

Jakubisko
04.07.2011

Řekl bych že veškeré severské ledovce musely vedle Čapkových slov roztát, jak jsou hřejivá. Ohromně zábavné čtení.