toni-az toni-az komentáře u knih

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Nikdy jsem nebyl v dějepisu dobrý. Ale když se člověk s dějinami seznamuje podobným způsobem jako je četba takovéto knihy, jde to samo. Zajímalo by mě, jak moc děj odpovídá skutečnosti, každopádně historickému shrnutí na konci kapitol věřím. Příjemné překvapení, jsem zvědav na další díly.

26.04.2019 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Celkem pohodová fantasy detektivka když chcete něco lehčího na čtení. Některé pasáže mi nedávaly smysl, ale možná to je jen špatným překladem. Na druhou stranu pěkně uchopený konec, ani uspěchaný, ani roztahaný. Nakonec stejně jako celá knížka. Jsem zvědav na další díly.

19.04.2019 3 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Tento experiment autorce příliš nevyšel. Z knihy vyloženě čišelo, že si nevěděla rady s dějem, tak vše zabalila do neobvyklé formy. Příliš mnoho dějových linií nicméně totálně znepřehledňuje četbu a v podstatě na žádné z nich není nic zajímavého. Snad leda vyprávění muže své milence, o němž čte hlavní hrdinka v knize své sestry (už se ztrácíte? nevadí, tak to zjevně autorka zamýšlela) zpočátku trochu fungovalo, ale posléze bylo prostě zahozeno.

Naprosto nechápu, jak mohla taková knížka získat jakoukoli jinou cenu než Největší nuda pod sluncem. To snad i návod na mytí rukou na letišti je zábavnější čtení.

Pro mě 90 % četby čiré utrpení, za těch zbylých 10 dávám jednu hvězdu, ať nežeru.

10.04.2019 1 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Tak nakonec i nějaká ta detektivní zápletka se našla, ale jak už bylo řešeno, jedná se o nesmírně sugestivní sondu do života těch méně šťastných obyvatel průmyslovějších oblastí naší vlasti. Místy vyprávění nikam moc nevedlo, spousta odboček, ale tentokrát mi to výjimečně vůbec nevadilo. Charaktery postav byly vykresleny tak bravurně, že mi ještě dlouho budou v hlavě rezonovat slova jako Vejnar, Kiečko, Matuševičová atd.

Je dost pravděpodobné, že dobrý pocit z knihy ještě umocnil dokonalý přednes Martina Zahálky, za mě nejlépe načtená audiokniha, co jsem zatím "četl".

29.03.2019 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Konečně zase po nějakém čase knížka, od které jsem měl problém se odtrhnout. Ač předchozí díl byl zpočátku nudný, v tomto případě až na drobná zadrhnutí ve spádu děj letí jako splašený vesmírný skůtr a člověk nepřestává žasnout nad nápady, které autora postihují.

Princip sofonů mě poměrně vadí (čti: je to pěkná blbost), ale když už se člověk smíří s neustálým odposloucháváním všeho na Zemi, připadá mi projekt Mandala jako geniální nápad. Popis dění je pak naprosto uvěřitelný a pravděpodobný.

Rozhodně si dovedu představit ukončení série tímto dílem s tím, že by se vypustila linie s loďmi, které utekly, nicméně věřím tomu, že další díl bude podobná jízda a že bude založen na této události.

10.03.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

První půlka fakt nuda, popis kulturní revoluce byl na mě trochu moc a velké fyzikální problémy byly taky rozpitvávány zbytečně obšírně.

Ovšem jakmile se autor dostal k ději, šlo to ráz na ráz a asi tuším, o čem budou další díly.

Dokumentaristický styl na začátku mi připomněl Válku s mloky, postupný nástup směřující zjevně k něčemu většímu mi připadá trochu jako Nadace a styl zase trochu Lukjaněnko. Takže patrně hodně inspirací.

Rozhodně se nedá upřít velká spousta hodně originálních nápadů. Už jsem zvědav na další díly, předpokládám, že nápady budou pokračovat a že se to celé pěkně rozjede, takže brousím tužku na další hvězdičky.

17.02.2019 3 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Z této knihy mám poněkud rozporuplné pocity. Když se mi knížka líbí už po prvních pár stránkách, většinou se ukáže, že bude dobrá celá. Nicméně zde první cca polovina byla zajímavá, dobře napsaná, všechny ty cliffhangery a kapátkem podávané informace, co že jsou ti dárci, proč a jak se to celé má. Super.

Nicméně časem to vše omrzelo, stále dokola a dokola se opaovaly rozhovory, které vedly odnikud nikam, nakonec stejně jako celá knížka. Děje pomálu, pořád jen někdo něco s někým řešil. Druhou půli jsem vyloženě přetrpěl, ale holt nejsem zvyklý nedočítat, co jsem načal.

Každopádně celý příběh hodně naivní, zejména nechápu, proč všichni ve fázi opatrovníků prostě někam neutečou.

18.01.2019 3 z 5

V případě neočekávané události V případě neočekávané události Judy Blume

Uff, to jsem si teda naběhl. Nic zlého netuše, koupil jsem v akci tuto audioknihu s tím, že hodnocení má vysoké. Oj oj, nekoukl jsem však, že nebylo hodnoceno ni jediným mužem. Ale když už jsem zaplatil, tak jsem ji teda "dočetl". Ovšem chlapi, varuju vás, pokud máte aspoň jedno varle, obloukem se tomuto dílu vyhněte!

Opravdu divně napsaná knížka, jejíž většina se skládá z popisů kdo co měl na sobě a jak jí to slušelo, jaký steh byl na kterých šatech a podrobnými popisy činností jednotlivých (výlučně ženských) postav. Chyběly tam pouze návštěvy oné místnosti.

Všechny dámy řešily tak ukrutné problémy, že jsem jim i sobě přál, aby některé z letadel spadlo na ně a ukončilo jejich i moje trápení. To se bohužel nestalo.

Každopádně jedna hvězda za popis schizofrenie po pádech letadel (i když toho se tam moc nevlezlo), druhá za naprosto dokonalý přednes Terezie Taberiové. Ten byl v podstatě to nejlepší z celé knihy, ta paní opravdu umí. Rozhodně zkusím najít ještě nějaký audiobook, který namluvila, ovšem doufejme něco čitelnějšího.

11.01.2019 2 z 5

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

Nemám moc co dodat k předchozím komentům. Za mě o kus lepší než jednička, toto gadgetování mám fakt rád. Pohodová odpočinková scifi ze staré školy. Odsýpá to pěkně, žádné romány placené podle počtu stránek.

04.01.2019 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Taková horší varianta Sliders. Věřím tomu, že jako film nebo seriál by to bylo super, ale jako knížka to mělo docela rezervy. Jazyk celkem standardní, napsané to bylo řemeslně dobře. Ale fyzika a hlavně logika dost pokulhávaly.

[spoiler alert]
Hlavně byl divoký ten konec se stovkama Jasonů, ne že by to jistý smysl nedávalo, ale celkově mi to tak nějak nesedlo. A co mi vadilo nejvíc, byla absence alespoň pokusu řešit situaci věděcky. Tolik geniálních mozků a v podstatě se většinou propadnou k násilí? To mi moc nesedí. Spíš bych čekal, že se dají dohromady a spolu vymyslí něco, co všem bude vyhovovat.

[/spoiler alert]

Každopádně jako oddechovka v pohodě, ztracený čas to rozhodně nebyl.

22.12.2018 3 z 5

Knoflíkáři Knoflíkáři Petr Zelenka

Zajímavá exkurze do neznámého žánru. Film jsem párkrát viděl, tak jsem byl zvědav, jak k tomu vypadá scénář. No, zklamán jsem nebyl. Vše propojeno se vším, trochu to ve filmu dopadlo jinak, než byl scénář, ale tak to chodí. Celkem mě překvapilo jak moc je scénář konkrétní a jak málo má režisér šancí něco změnit.

Už jsem se chystal dát o hvězdu míň s tím, že mi chybí hláška "Neživíš, tak nepřepínej", ale i na to se myslelo, když se dodala varianta povídky po zfilmování.

Opravdu zajímavý počin, který stojí za to si přečíst.

20.12.2018 5 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Druhý díl se mi na rozdíl od většiny rencenzí líbil víc. Větší řežba, víc superschopností, míň utápění se v psychokecech. Fajn epilog, až by člověk čekal nějaké pokračování. Jen si za mě autor mohl odpustit ty narážky na skutečné osoby. A taky by se měl trochu zorientovat v autech a pivech, nevím jestli trolil nebo to myslel vážně, ale trochu to prudilo.

06.12.2018 3 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Ale jo, celkem pohodová oddechovka, i když místy padal řetěz. Pozitivní je, že mi tam nic nějak zvlášť nevadilo.

06.12.2018 3 z 5

Francouzská suita Francouzská suita Irène Némirovsky

Jakožto sonda do života ve Francii v první polovině druhé světové války kniha funguje velmi dobře. Člověk si uvědomí spoustu věcí, které ve filmech jako Kam se poděla sedmá rota nebo Haló haló vyznívají naprosto jinak. Zajímavé jsou i poznámky autorky, například rozsah knihy měl být původně poloviční. Za mě by to bylo jenom dobře. Do knihy jsem se musel místy (zvláště v první části) nutit a přemýšlel jsem proč, vzhledem k tomu, že jazyk, dialogy i popisy byly naprosto dokonalé. Pak mi došlo, že příběh se příliš táhne, autorka zabředá do kontemplací o vzniklé situaci, a to klidně i z pěti šesti různých stran.

První část, jak již bylo napsáno, je velmi obtížně čitelná, není tam žádná sympatická postava a spousta příběhů, které spolu nesouvisí, nejsou nijak propojeny.

Druhá část zajímavější, příběh není tak roztříštěný a nesourodý jako v první. Počítám, že ostatní dvě by ho celý zakončily a spojily. Dokážu si představit, že po dokončení (a následném proškrtání) by to byla kniha, kterou by člověk četl jedním dechem a musel by jí dát maximální hodnocení. V této podobě ovšem nemůžu jinak.

24.11.2018 3 z 5

V podstatě dvě knihy nastřídačku, obě vtipné a příjemně čtivé, nicméně téměř nepropojené. Naštěstí s Forrest Gumpem nemá ani jedna moc společného, jak spousta lidí píše, i když jistou společnou státo- tedy spíše světo-tvornost jedné z nich upřít nelze.

Bavil mě nenápadný, ale příjemný humor, bavil mě Alanův vztah alkoholu, ale hlavně k životu obecně. Ovšem nejvíc mě bavil konec příběhu ze současnosti, především "grilování státního zástupce Ranelida" a zajišťování povolení k přistání. A co hodně oceňuji, byla opravdová promyšlenost celkové koncepce knížky, propojení událostí, vzájemné souvislosti. Jen v tom příběhu ze současnosti mohlo být více příběhotvorných souvislostí s příběhem z minulosti. Ale to je jen drobnost, která mé hodnocení neovlivní. Stejně jako to, že jsem to poslouchal jako audiobook, čtený Martinem Stránským, jehož projev mi ze začátku moc nesedl, ale když jsem si zvykl tak se to dalo.

15.11.2018 5 z 5

Vánoční zloděj Vánoční zloděj Mary Higgins Clark

Tak tohle bylo zlý. Opravdu zlý. Jedním slovem to bylo prostě plytké. Plytký děj (v podstatě po pár stránkách bylo jasné o čem to bude a jak to dopadne), plytké charaktery (všechny postavy až na Packyho a Mila byly naprosto totožné, většina se až do konce pletla a u některých jsem vůbec nepochopil, proč tam byly, protože nehrály žádnou příběhotvornou roli), plytké dialogy (na úrovni základní školy). Naprosto jsem nepochopil prvek puštěného plynu, když s ním nakonec nic nebylo.

Na téhle knížce mě zaujalo jedině to, že mě na ní nic nezaujalo. Žádné napětí, žádný humor, žádný nápad, snad jen náznak řemeslného zpracování. Nic než prázdná slova a ztracený čas. Jediný pozitivní aspekt - je to naštěstí celkem krátké.

04.11.2018 1 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Začátek dobrej a skoro bych řekl, že i lepší než film. Ale pak s tou cestou do vesmíru a Sue a tak vůbec to šlo do kytek a dál už se to moc nezlepšilo. Navíc ten jazyk byl fakt divnej, i když to asi bude spíš práce překladatele. Použití výrazů, kterým sice rozumím, ale v životě jsem je neslyšel, mi nepřijde jako dobrej nápad. Ale i tak bych tomu snad dal o hvězdu víc, nebýt tam tak divnej konec.

Ale jako oddychovka dobrý, ztracenej čas to teda nebyl a škoda tý Jenny Curranový.

29.10.2018 3 z 5

Jaro ve Fialtě Jaro ve Fialtě Vladimir Nabokov

Obvykle mi při čtení slova defilují před očima a mé vnitřní oko vidí příběh. Zde však nikoli. Slova se zcela neobvykle složila do různých obrazů, jakoby snad snových fotografií. Příběh je v této knize naprosto podružný a přesto, že se člověk znenadání dočkal nečekaných konců, obrazy složené z obratně vystrouhaných slov navždy postihnou nádheru této výjimečné knihy. Není mnoho podobných a jsem rád, že sic podruhé v tomto roce, obrazy byly stvořeny a dovolily mi užívat si chvíle jejich pomíjivé existence.

27.10.2018 4 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

Podle názvu by se mohlo zdát, že už to bude trochu nastavovaný boršč. Nicméně je to tak. Ač mám hlídkové příběhy (a obecně knížky od Lukjaněnka) moc rád, toto už na mě bylo trochu moc recyklované. Nic moc nového, snad kromě nekonečných disputací o Šeru, které probíhaly se všemi postavami kolem i pouze vnitřně v mysli hlavního hrdiny. Bohužel tato změna byla spíše k horšímu.

Abych pouze nehanil, kniha samozřejmě nepostrádá standardní hlídkové atributy jako napínavý příběh, atmosféra moderníhoi Ruska (a v tomto případě i Londýna a Tchaj-Pei), skvělé dialogy, nečekané zvraty a pocit, že hlavní hrdina, ač nejvyšší mág, je pouze figurka na šachovnici těch ještě větších hráčů.

No každopádně další díl si stejně přečtu a budu doufat, že v něm nebude chybět nic z toho, co se mi na sérii líbí.

21.10.2018 3 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ken Follett

Tuctový thriller přecházející z jednoho klišé do druhého. Není to napsané úplně špatně, zejména události v domě mají celkem drajv, ale že by to bylo vyloženě dobré, to taky ne. Dost mi vadil velmi strohý jazyk, ale předpokládám, že to je spíš záležitost překladu. Ale co mě vytáčelo byly ty naprosto uměle vytvořené problémy, aby se kniha dala natáhnout. Všechny mobily vypnuté (kdo jako vypíná mobily?), případně vybité apod. A jako člověka od počítačové bezpečnosti mě velmi pobavily metody hackingu. Podle mě by měl profesionální spisovatel měl psát raději o tématech, kterým aspoň trochu rozumí.

18.10.2018 3 z 5