Nová hlídka

Šestá kniha série Hlídka. Proroctví. Proroctví pro celý čarodějný svět. Podaří se je utajit? Uslyší je Jiní anebo všichni lidé? Je vůbec ještě zapotřebí světa Hlídek, Světla, Tmy a čarodějů? Přichází prorok, neiniciovaný desetiletý chlapec, Jiný, Světlý. A přichází také Tygr, stvoření z nočních děsů Williama Blakea. Nikdo ho nezná. Ví se jen, že jde po prorokovi a Inkvizice odmítá pomoci. Bdí ještě někdo jiný nad rovnováhou Světla a Tmy? 1. vydání. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136157/nova-hlidka-136157.jpg 4.3229

Hlídka (6.)

Novyj dozor (2012)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo, Triton

UncleJoe

Příliš nechápu místní ovace. Ze série se těžce stala dojná kráva, kouzlo Hlídek se zde úplně vytratilo, nemluvě o logických dírách v příběhu, jichž bylo víc jak těch v ementálu. Škoda, Lukjaněnko je sice pravděpodobně za spisovatelským zenitem, ale i tak má na víc, než předvedl zde.

trudoš

Na úvod je třeba říct, že po lehce nevyvážené Poslední hlídce, kde bylo víc balastu (i když čtivého) než aktivní zápletky, je první třetina Nové hlídky jako hrnek poctivého turka hned po ránu. Nastartuje a donutí zbystřit pozornost. Sergej Lukjaněnko přichází s neobehranou hrozbou, o které nejen že nikdo nic netuší, ale jejíž pohnutky jsou pro všechny zúčastněné naprostou záhadou. Bohužel, jak je celá ta báječná rozehrávka narvaná tajemnými motivy, s dalším vývojem událostí už to tak slavné není, protože se vše vrací do starých kolejí. Tedy klasické Antonovo filozofování o podstatě dobra a zla, bodré disputace s kolegy i nepřáteli nad stavem společnosti a průběžné přehodnocování hlavního problému, aniž by se vlastně dělo něco smysluplného. Má to spád, o tom žádná, a postavy často mluví člověku přímo z duše, jenže už to není to staré akční čtení, kde konec každé jednotlivé části nakopnul pointou do rozkroku. Je to jen nostalgický návrat mezi něco důvěrně známého, ale dějově vyčerpaného.

postoran-CZ

Po, dle mého názoru, slaší "Poslední hlídce" se Lukjaněnko vrací ve velkém stylu. Ano toto je ten příběh, který mne u "Hlídky" drží. Závěr možná pro někoho málo epický či snad dokonce laciný (!?). Nicméně pro mne tak nějak očekávaně neočekávaný a Lukjaněnkovský.

Dogwood

Super kniha napínavá akorát mě naštval konec čekla sem něco epičtějšího...

Blood_Ice

Konečně jsem se dostal k šestému dílu (poté co jsem zapomněl téměř všechny předešlé díly) a musím říci, že i po těch šesti letech, co jsem se s Lukjaněnkem "viděl" naposledy jsem se do děje a jeho skvělého popisu dostal během dvou stránek. Je pravda, že mě občas štvalo zmiňování postav z minulých dílů, které se mi bohužel vykouřili z hlavy (tedy hlavně podle jména), což se nedá vytýkat knize, ale mě samotnému.
Nicméně opět se setkáváme s Antonem a vrháme se do naprostého neznáma. Tentokrát je Denní hlídka dost v ústraní, ale to určitě neznamená, že by šlo jen o filozofování bez soubojů ;) Na scénu přichází tygr, o kterém nikdo nic neví a docházíme k bližšímu seznámení se se šerem ;) Prostě si to vemte a přečtěte!

Hellrampage

Lukjaněnko ma dokázal príjemne prekvapiť tým, že v šiestom diele z Hliadky stále ukazuje niečo nové, čo tu predtým ešte nebolo. A zdá sa mi, že konečne konflikty a zápletky začínajú mať globálny charakter, pretože vrcholy v predchádzajúcich knihách mi prišli ako také menšie "potýčky". Konečne sa dozvieme, čo šero vlastne je a väčší priestor dostanú aj proroci. Jeden bod som stiahol pre prílišné filozofovanie a zbytočné kecy okolo (keď Iný cestovali). Koniec zostáva v napätí, čitateľ nevie, ako sa skončí, či Sergej definitívne uzavrie túto sériu.

Ládja
17.09.2017

Antone, Antone...jak jsem tě mohl tak dlouho odkládat...Přečteno za pár dní. Skvělý návrat do světa Hlídek. Opět trochu více informacích o tom, co je to Šero a co jsou vůbec Jiní a zároveň, jak jsem si už zvykl na Hlídkách, nic nového. Dalo by se říci, že je to kniha o ničem, ale je o něčem. Jen hledat, znát předchozí knihy a nechat se unášet slovy a gesty a šerem zapadajícího slunce. Stačí jen vstoupit a nechat se vést. Musel jsem si hned pořídit Šestou hlídku a dát se do čtení...Snad to bude stejné nadšení.

Allebith
14.08.2017

Tak se konečně dostávám těm Hlídkám na kobylku... :D Ještě 1 book to go! :D

makynka911
14.08.2017

Na začátku byl velice poutavý námět knih, neotřepaný, neviděný, neslyšený, jiný...

První tři díly mě, milovníka fantasy, doslova pohladily po duši.

Na čtvrtém díle byla poznat změna autora, tady knihy zakolísaly, což jsem přisuzovala pouze oné změně autora.

Bohužel i když jsem další díly přečetla, nemohu říci, že bych chtěla znovu. Dle mého už tomu chyběly originální nápady a poutavost příběhu jako celku. Proto průměr 3 :)

angloumene
12.08.2017

Pro mě asi nejslabší díl z celé série. Nevím, jestli je to časovým rozestupem od přečtení předchozích dílů, ale kniha mi úplně nesedla. Tak jako ve většině předchozích dílů s "hlídkovou" tématikou, i tentokrát se setkáváme s hloubavým mágem Antonem. Celý děj je postaven na dvou proroctvích, která se Antona nějak dotýkají. Tentokrát ale nečekejte žádné magické souboje nebo velké finále. Opět se dočkáme polemizování o dobru a zlu, Rusku v průběhu dějin i lidství. Jenže po tolikáté už na mě všechno působilo trochu vyumělkovaně a proto jsem se podstatnou část knihy příliš nebavila. Když k tomu přičtu slabší pointu, která v porovnání s ostatními díly opravdu neohromí, musím Novou hlídku zařadit do čistého průměru. Pořád se sice jedná o relativně kvalitní a čtivou fantasy literaturu, ale něco tomu prostě chybí...

tatjana1737
08.08.2017

Až na chybku v překladu (že se Anton díval na "správy"), která mi při prvním čtení unikla, musím konstatovat, že s dalším čtením vždy v knize najdu něco nového a víc chápu nejrůznější úvahy (tentokrát "pro změnu" o lidstvu a o tom, kam jej Šero manipuluje, v souvislosti s tím, co se děje ve světě, velmi aktuální a znepokojující). Na druhé čtení musím změnit hodnocení a namísto 3 dát 4 hvězdy, protože kniha mne oslovila podstatně víc.

Za sebe v knize negativně hodnotím jen výskyt vědmy Ariny, která v předchozích dílech vzbuzovala větší sympatie, ale její proměna je pochopitelná (zda se odvrácené proroctví již naplnilo nebo ne vzbuzuje poněkud neklid...). A naopak se zdá, že Zavulon i Geser trochu ztrácejí zuby a jsou to takoví staří dobří známí; těžiště dění se přesouvá na bedra Antonovi, který nám od Noční hlídky podstatně vyrostl. Jen bych řekla, že informací o tom, co vše Naděnka zmůže, si Lukjaněnko otevřel dveře k pokračování. A vzhledem k tomu, že mi bratr říkal, že další díl má být dílem posledním, a navíc s překvapivým koncem, jsem tuze zvědavá, jak se to vše rozmotá...

Konečně ohnivá koule, jaká letěla na nás, si vskutku zaslouží uznání. Byla to prvotřídní koule, jazykem našich manažerů z obchodních společností úplná premium class. Poeticky by se hodilo car koule. Nebo jak by řekl biolog alfa koule. A velmi chladnokrevný matematik by mohl poznamenat: byla to ohnivá koule o průměru zhruba tři metry.
Tak šílená ohnivá koule, že by se z toho jeden posral.

"Ty taky nesouhlasíš," přikývla. "Rozumím. To je mládí, Antone. Neboj, to přejde."

whiolet
18.04.2017

Už jsem si zvykla, že v hlídkách se více mluví než dělá, dokonce jsem si zvykla i na Antonovo neustálé filozofování...A možná proto, mě Nová hlídka bavila.

Melic
18.03.2017

O kousek slabší než předchozí díl, jelikož ten si držel vyšší tempo.

Targa Dall
12.03.2017

Šero dělá nečekané věci. Dozvíme se spoustu informací, které nám autor tak nějak dluží už od první knihy.
Další v sérii a povinné k přečtení :)

witko
31.08.2016

Jak na houpačce. Chvilkama jsem knihu hltal, chvilkama mne to tolik nebavilo. Ale ve výsledku lehce převažuje pozitivní pocit.

repli2dev
17.04.2016

Větší odstup od ostatních je poněkud poznat, Anton více přemítá a filozofuje… Akce je poněkud méně, zato drama se celkem slušně daří rozjet.

Důstojné pokračování :-)

Dinosaur
22.02.2016

(10/10) Naštěstí nepatřím k těm, kterým svět Hlídek už přijde "vyčerpán", pořád mě to baví a Nová hlídka se mi zase líbila o chlup více, než ta Poslední. Jen pořád přemýšlím nad tím kouzlem, které Anton ke konci použil a zda tušil, že to dopadne tak, jak to dopadlo, nebo jestli byl opravdu odhodlaný k...? Každopádně mě teď tedy opravdu mrzí, že u nás ještě nevyšla Šestá hlídka, protože kdybych mohl, tak po ní ihned hladově skočím.

Jonny
21.12.2015

Pořád čtivé. Ale... jako by byl svět Jiných vyčerpaný. Postrádal jsem takovou tu rutinní práci Jiných v ulicích. Z Antonovi pozice, silného světlého, je zkrátka většina běžných problémů vyřešitelná mávnutí kouzelného proutku.

Tomislav
05.12.2015

Série Hlídek mě baví a tenhle díl nebyl výjimkou. Pravda, zas několik zbytečných stránek filosofování, ale to je u Lukjaněnka normální. Jen škoda těch chyb a překlepů v překladu.

tatjana1737
06.10.2015

Tento díl jsem zatím četla jen jednou a vybavuji si matně. Už to pro mne nemělo takový spád a šťávu, ani překvapení jako díly předchozí, přesto se mi to líbilo a fanouškům celé série doporučuji k přečtení.

moira2912
30.06.2015

Líbilo se mi to. Po některých recenzích jsem si nebyla jistá, jak mi to sedne, ale vážně jsem se ráda vrátila do světa Hlídek. :)
Kniha spíše teoretizuje, autor se často zamýšlí, vrací se k věcem, které známe, a vysvětluje je podrobněji. Což je strašně fajn. Přidal do příběhu nové náměty, jeho svět jde stále dál, vyvíjí se... je to prostě moje láska. :)

kaptah
19.09.2014

dost zklamani, takova hodne redena polivka ze skolni jidelny, ktera ani nedava moc smysl, doufam ze to neni u lukjanenka trend ale chvilkovy vypadek

Jossie
29.01.2014

Nejslabší hlídka, ale stále ještě dost dobrá kniha. Lukjaněnko tady trochu moc filozofuje. Ty jeho úvahy zabírají čím dál větší část knih a musím říct, že mě moc nebaví, tak snad nepůjdou další hlídky tímto směrem. Tygr byl fajn, zapojení lidí také.

tanuki
25.09.2013

Ze všech Hlídek patrně nejslabší (když nepočítám naprosto nepovedenou Temnou hlídku) s Tygrem, jehož existence se jeví trochu vykonstruovaná a celá zápletka poměrně bezzubá a málo chytlavá. Evidentntě se ale dočkáme ještě nějakého pokračování.

unavensluncem
04.07.2013

Anton se dost casto zamysli, ale jinak ma kniha spad a je to povedene pokracovani vyborne serie hlidek...

raci
10.04.2013

Pro milovníky celé série jasná volba. Klasický Lukjaněnkův styl vyprávění, staré známé postavy. Možná trochu méně akční, ale o to zajímavější teoreticko-filosofické rozpracování světa Jiných. I konec je už klasický - otevřený, což je zde jedině dobře, protože můžeme doufat a těšit se na další díl, protože autor stále ukazuje, že sérii nebude pouze kostrbatě natahovat, ale že má pořád co nabídnout.

Wrent
25.12.2012

Podle názvu knihy se může zdát, že jde jen o další natahování komerčně úspěšné série. Můžu vás však ujistit, že z Lukjaněnkova Hlídkového světa se rozhodně nic neztratilo. Co na tom, že dějová linka dopadne ve finále pokaždé stejně, co na tom, že jsou všehny postavy už tak silné, že jakékoli souboje by teoreticky měly ztrácet na zajímavosti... Stejně budete hlídku hltat od začátku do konce.

Navíc o soubojích to vůbec není. Desítky stránek popisují pouhé filozofické debaty nad "podstatou Jiných" a ty stejně jako v ostatních dílech patří mezi to nejzajímavější, hned vedle autorova ironického pohledu na současné i minulé Rusko. (a nejen to...)

městská (urban) fantasy

Sergej Lukjaněnko