Šestá hlídka

Moskevské ulice přestaly být bezpečné. Upíři opět útočí na nevinné lidi. Ve jménech obětí se ukrývá zašifrovaný vzkaz určený pouze pro světlého Antona. Kdo ale vzkaz poslal? Vyšetřování přivádí Antona Goroděckého k prorokovi, jehož děsivá předpověď hlásá konec veškerého života na Zemi. Dávná dohoda s Dvojjediným, nejstarším a nejpůvodnějším bohem Jiných, byla porušena a on se dožaduje rovnováhy. Jediný, kdo může konec odvrátit, je Anton. Pro zkušeného mága je nejvyšší výzvou rozluštit proroctví, pochopit, co se skrývá pod pojmem Šestá hlídka, a pak takovou hlídku znovu ustavit. Dřív než bude pozdě!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332307/big_sesta-hlidka-n0F-332307.jpg 4.3152

Hlídka 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo, Triton

Шестой Дозор, 2014

Kniha Šestá hlídka

John6900

Důstojné zakončení celé série. Kniha se skvěle četla a opět jsme se dozvěděli spoustu nových detailů o fungování tohoto universa. Závěr byl, no, nakonec dobrý, každopádně vůbec jsem ho takhle nečekal. Jsem rád že mám celou sérii v knihovně.

Navarro
03.11.2020odpad!

Sergej sorry jako, hlídky mám moc rád, ale ty poslední jsou vážně na ...

psychousek
08.09.2020

(+ SPOILER) Svět se opět řítí do záhuby, a Anton se snaží tomu zabránit. Stejně je ale tento díl něčím jiným. Zavulon vypadá, jako by byl na tripu, Geser jakoby našel svědomí a mění přístup k Antonovi, z Nadi je mladá žena, alespoň Světlana zůstává stále stejná (a přiznávám, tu facku jsem si fakt užila).

Kniha se vlastně četla sama. Jako vždy byla složena ze tří částí, měla spád a události na sebe krásně navazovaly. Jednotlivé řádky jsem hltala a na každé další slovo nedočkavě čekala. Když skončila poslední kapitola, věděla jsem, že je to konec. A v tu chvíli mi došlo, že autor se napříč knihou se všemi postavami loučil. Některé části se mi najednou ukázaly v jiných souvislostech, dostaly jiný význam. Z poutavého čtení se mi díky pár řádkům staly rozlučkové stránky.

Kniha je naprosto úžasná, ale (pro mne neobvykle) ji musím i ohodnoti hvězdičkami. A dostává ode mne 4. Tu jednu hvězdičku strhávám za doslov poslední části, jelikož ta mne neuvěřitelně na****a. No co, každé hodnocení je subjektivní :)

Jiří Seidl
21.06.2020odpad!

(+ SPOILER) Objevují se tady zvěsti, že Hlídky jsou něco jako hexa či heptalogie, musím tedy jakékoliv nové čtenáře série či čtenáře pouze prvních dvou tří knih varovat, ať nejsou zmatení.

Hlídky jsou ve skutečnosti dvě trilogie, které mají společné prostředí, postavy a jména, nic víc. Pokud si chcete přečíst Poslední, Novou a tuto Šestou Hlídku, tedy trilogii druhou, nemusíte číst nic z trilogie první, stačí od známého či z internetu znát jména hlavních postav a je to, čtení prvních knih vás naopak zmate.

Šestá Hlídka korunuje jakousi autorovu snahu popřít vše, co v první trilogii napsal. Vše, co jste se dozvěděli o upírech - špatně.
Naďa Goroděcká jako budoucí mesiáška Světla? Ale prosím, kdo Vám tuhle blbost nakukal?
Inkvizice? Zcela zbytečná. Jegor a Kosťa? Ať už jste si mysleli cokoliv, taky je to špatně.
Fascinoval vás snad konflikt Světla a Tmy? Napětí a zápletky, kdy Anton čelil Zavulonovým plánům? Nebojte, autor si tu dal velkou práci Vám vysvětlit, že žádné napětí nikdy neexistovalo, o vůbec nic nešlo, jen takové pošťuchování. Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina. (Geser to samozřejmě všechno celou dobu věděl, jak jinak)
Pro mě zatím první série, kde si autor dal takovou neskutečnou práci strhat a zesměšnit a popřít zápletky a pointy svých dřívějších děl.
Místo konfliktu dvou nesmiřitelných táborů čekejte spolupráci modrého a červeného týmu, kteří společně bojují za udržení statutu quo, protože Tma nemůže existovat bez Světla a zase obráceně.
Tedy kromě Tmy, která může a existovala bez Světla tisíce let.....

Pointa knihy samotné je prapodivná, jak pro druhou trilogii už platí, hned po posmrtném světě, který je tak nějak k ničemu, proroctví (které stále platí), na které si nikdo už ani nevzpomene, následuje hrozba Dvojjediného, která autorovi musela připadat jako nejspíš neskutečně geniální myšlenka metafyziky, ve skutečnosti hrozba v zásadě nicneříkající a bezvýznamná.
Něco se světem je špatně, ztratil rovnováhu, a Dvojjediný zničí Jiné aby nastolil rovnováhu - nějak. Jiní a jejich boj za to nemůže, jak se zdá rovnováha dobra a zla je jakási jiná, ale měřená hodnota, nezávislá na boji světla a tmy. Proč potřebuje Dvojjediný tuto rovnováhu, která nemá se Šerem nic společného? Prostě proto.
Následuje něco, co by za normálních okolnosti byla detektivka, skládání střípků všeho, co jsme se o Lukjaněnkově světě za ta léta dozvěděli, to by ovšem Sergej nesměl chtít všechno, co dříve napsal, obrátit vzhůru vykloubenýma nohama. Takže místo detektivky tu máme jakousi komentovanou prohlídku, kde je nám znovu od nuly představen celý svět, který na vše, co jsme znali, nasedá asi jako tatarka na pantofli.
Svět, který vlastně není špatně překopaný, ale vzhledem k tomu, že se Šestou hlídkou "série" uzavírá a na starší díla tenhle "restart" nesedí, v zásadě svět zbytečný.
Pomyslné vyvrcholení pak zbytečnost celé série jen podtrhává, děje se prostě proto, a vyvolává ve mě dojem, že Lukjaněnko má k Antonovi vztah podobně vřelý jako Paul Sheldon k Misery, která měla aspoň důstojný konec, zatímco Sergej se rozhodl za sebou demonstrativně prásknout dveřmi.

Agrim
10.06.2020

Super čtení

Arianachan
11.03.2020

Skvělé jako vždy, ale předchozí díly mám radši.

LucieT.
24.09.2019

Velké finále. Skvělé zakončení kultovní ruské fantasy série. Nádherný alternativní svět, realistické postavy, kouzla, tajemství, vtipné okamžiky, Anton mi bude vážně chybět! :)

Arry
11.08.2019

Knihy o hlídkách jsem přečetl všechny během mých středoškolských let. Návrat po téměř deseti letech do moskevského podsvětí jsem si náramně užíval a zakončení série bylo skvělé. Teď již nezbývá než čekat, jestli Lukjaněnko dokáže ságu o Jiných opustit, nebo nás čeká další dobrodružství, tentokrát s jinou hlavní postavou. Nebránil bych se, ale pro mne je nyní příběh uzavřen. Sergeji, děkuji za chvíle plné napětí, akce, emocí a humoru, budu se těšit třeba někdy příště, naviděnou.