Amerika

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nedokončený román, vrcholné dílo dnes světově uznávaného pražského německého spisovatele. Do příběhu šestnáctiletého chlapce, kterého rodiče z trestu poslali do Ameriky, a jenž bezmocně hledá zakotvení v té zemi divných zvyklostí a čistě obchodního vztahu k člověku, autor promítl mnoho ze svých životních zážitků, zejména ze svého postavení v otcovském domě, kde otec nepřál jeho literárním sklonům. Předmluvu napsal Pavel Reimann....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112179/amerika-112179.jpg 3.9427
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Amerika

Doubravka1975
15. března

Nezvěstný neboli Ztracený v Americe je 16letý Karel, kterého rodiče vyhodili z domu, protože ho svedla 36letá služka a čeká s ním dítě ( tak já nevím, ale za normálních okolností by měla vyletět služka, ne?)
Karla mi bylo líto, takový naivní slušňák a do cesty mu vstupují až na pár výjimek samé mazané prohnané figurky.
Čte se to dobře, příběh není dokončený, ale mě osobně to vůbec nevadí, kdo vi co by Karla ještě dalšího hrozného potkalo.....

Adana322
30. ledna

Ze všech Kafkových nedokončených děl mi tady asi ta nedokončenost vadí nejvíc. Škoda...


SirChico
28. ledna

Nezvěstný aneb hledání ztraceného kufru. Snad jenom Karel dokáže ztratit a znovu objevit jeden kufr tolikrát. Anebo taky o tom jak podivný strýček vyhnal synovce, jako vážně? Je jeden prohřešek natolik vážný, že to stojí za to vyhnat člena rodiny z celého západního pobřeží? Ale vezměme to pěkně od začátku.

Šestnáctiletý Karel byl vyhoštěn z Evropy, protože byl sveden třiceti pěti letou služkou a jeho rodina to vyřešila tak že ho poslali do Ameriky- ani nevím jestli je dobře, nebo špatně že to dneska už tak nejde. No a jak vzpomíná na celou tu scénu svedení, která připomíná znásilnění, tak mi dochází Kafkův podivný postoj k ženám. Jediný typ ženy, který nějak psychicky zvládá jsou mateřské matróny - pěkně velké a starostlivé. Jenom ony se chovají tak nějak normálně, ostatní archetypy jsou spíše parodie, kdy ani hlavní hrdina (ani čtenář) nezná jejich motivaci a je neustále překvapen jejich chováním.

I když I mužské postavy jsou docela šílené taky a celá ta vize Ameriky docela mrazí. Prostě, musíš se probojovat a zviditelnit, nebo zemřít. O to víc mě trochu zaráží ta mouchy-sežerte-si-mě povaha Karla. No prostě, je to Kafka jako vyšitý; hlavní hrdina je podivně smýkán kýmkoliv koho potká a chová se jako malé dítě, které přejímá manýry a názory všech okolo. Taky většina lidí, které potká ho na první pohled nenávidí, snaží se ho zneužít nebo ho bezmezně zbožňuje.

No, ale i když mě ta bezcharakternost Karla pěkně sere, asi to dělá svoji práci a nastavuje to pěkné zrcadlo společnosti. Je trochu škoda, že je to další Kafkovo nedokončené dílo. Jak by to asi dopadlo s Bruneldou nebo Divadlem? Jak znám Kafku nebylo by to nic pěkného.

Jirka430
16.07.2022

Kniha je velmi čtivá. Absurdní smůla hlavního hrdiny je až k nevíře. Po pár stránkách jsem Karlovi začal strašně fandit. Dopadlo to s ním dobře? Přečtěte si.

Lubomeer82
20.12.2021

Amerika je trochu jinačí Kafka než Proces či Proměna, mnohem méně absurdní, bezvýchodnost je zde vykreslena neustálými špatnými rozhodnutími hlavního hrdiny, který je takto zahnán do zdánlivě neřešitelných situací. Jeho problémy jsou ovšem více než aktuální. Opět jako u Procesu platí, že kdyby byl román dokončen, šel bych s hodnocením výše. Dá se ovšem předpokládat, že by to určitě dobře nedopadlo.

wimpzk
28.07.2021

Tuhle knihu jsem poprvé četl asi tak před 26-27 lety ještě na gymnáziu a nyní podruhé. Mezitím jsem viděl podle mě poměrně dobře natočený film Amerika od Vl. Michálka na motivy románu. Samozřejmě po tolika letech a ve zralém dospělém věku jsem si letos četbu vychutnal zcela jinak. U Kafky zde nejde ani tak o děj, ale o neustále se nečekaně proměňující situace mladého nezkušeného člověka vrženého do cizího prostředí, větší či menší konflikty s lidmi, na nichž je existenčně závislý a vnitřní (ne)schopnost se s tím vyrovnat. Kafka byl velmi dobrým pozorovatelem s velkým literárním talentem, takže jeho jazyk je vskutku tvůrčí a živý. Nezvěstný je vynikajícím nadčasovým románem, který léty jen zraje.

KapitánSmrt
18.07.2021

Jeden z těch horších Kafků, přesto jde o kvalitní počtení. Onen důraz na absurdno a groteskno zde není takové, jak u Zámku nebo Procesu. Zde jde spíše o popis bezmoci hlavního hrdiny, který stále znovu a znovu čelí bezpráví a dalším příkořím, které nemají žádný vyšší smysl nebo důvod, než-li jen obyčejnou lidskou hloupost, podlost či závist. Hrdina všechny rány osudu kafkovsky přijímá, bez snahy něco změnit či se snad obhájit. Vše je totiž, zdá se, marné.

Romanka89
05.02.2021

Tohle dílo mě mile překvapilo tím, že bylo o mnoho čtivější než Zámek, s kterým jsem se dlouho prala, ač se mi líbil. Jak už tu bylo řečeno, pocity osamění, zoufalství a nepochopení se objevují i v tomto díle, které ale na rozdíl od zmiňovaného Zámku nebo Procesu je protkáno občasnou komikou, nebo spíš tragikomikou. Jsem zvědavá, jak si s tím poradili ve filmovém zpracování.

1