Zakuti v oceli

Svět tvoří pustina, pustina zamořená chemickými, genetickými a radioaktivními jedy. Čtyři století po globální válce ji lidé chtějí zpět, potřebují víc zdrojů, surovin, víc prostoru k životu. Kromě zamoření jim v tom však brání pohrobci Staré války – postupně se rozpadající, ale stále aktivní autonomní bojové stroje a s časem degradující válečné umělé inteligence. Matyáš Sanders je technik, mechanik, jeho prací je chránit ostatní před útoky nebezpečných strojů. Ve své práci patří k nejlepším a na základě vlastních zkušeností věří, že se blíží den, kdy bude planeta opět patřit lidem. Jako mechanik jednotky profesionálních žoldnéřů poskytujících ochranu dálkovým obchodním konvojům k tomu může sám značnou měrou přispět. Ocel není ten nejodolnější materiál… Stroje by neměly zabíjet lidi…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/317870/zakuti-v-oceli-pan-317870.jpg 4.2150
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Triton

Velká Feferona

MŮŽE OBSAHOVAT NÁZNAKY SPOILERU. Nebavila jsem se, nemůžu se připojit ke všeobecnému chvalozpěvu. Už samotný začátek vysvětlující proč se hlavní hrdina dostal, kam se dostal, je hodně zkratkovitý (a tak trochu WTF) a nijak vás nenavnadí v četbě pokračovat. Inu… já se odradit nenechala, ale že by se to potom nějak extra zlepšilo… jak už bylo zmíněno, hlavní hrdina je poněkud plochý a vývoj, kterým v průběhu knihy projde se mi zdá poněkud odbytý. Co naopak musím ocenit, jsou dobře vykreslené charaktery jeho souputníků, i když i tady se najdou drobné rezervy.

Co si naopak autor mohl odpustit je ten pokus o romanci, v daných kulisách se to hodí asi jako pěst na oko. Navíc když to neumím, tak to nedělám. A Žamboch tohle bohužel opravdu moc neumí.

Další problém vidím v tom, že o co je úvod zkratkovitější, o to rozvláčnější jsou některé následující pasáže. Já to sice přečetla poctivě celé (nuda je zlá), ale dokážu si představit, že tu či onde něco přeskočíte a o nic nepřijdete. A to u mě není znak dobře napsané sci-fi. Zvlášť, když všichni víme, že Žamboch to umí daleko, DALEKO líp. Nebo přinejmenším zábavněji. A je už celkem jedno, co je to za žánr.

Původně jsem chtěla dát 3 hvězdy, ale ten závěr (byť je překvapivý jen tak napůl) to celé přece jenom trochu zvedá, ale na 5 to tedy není ani náhodou. Tentokrát ne.

GilGalad

Vynikající žánrová kniha česky píšícího autora. Děj Vás vtáhne po několika stránkách, postavy jsou plastické a není problém jim uvěřit. Vize postapokalyptického světa děsivá a strhující zároveň. Některé pasáže jako bych viděl přímo před sebou a často si na ně vzpomenu i dlouho po přečtení...

penthyn4419

,,Stroje by neměly zabíjet lidi"
Knížce bych nedokázal vytknout asi nic. Výborně napsaný příběh, spousta technických detailů, zajímavé postavy a výborně zpracované téma postkapitalistického světa.

karel.kral

Jedna z lepších Žambochových knih. Akční příběh z post apokalyptického světa, kde je všechno jedovaté... A v něm samozřejmě hrdina, který se zamiluje.

zanzara

Pohadka pro dospěle o dospivání muže - jak a proč citlivý, plný života chlapec stáva se úzavřeným v sobě, studeným, skoro mrtvým androidem.

koprnda

Výborná kniha z post-apokalyptického světa, kde se lidé snaží přežít i v těch nejtěžších podmínkách s překvapivým závěrem.

buster21

scifi a mechanika ... u mňa boduje na 100% ... výborné čítanie ... ako strojnemu inžinierovi to pohladilo dušu :)

termitovo

Typický žambochovský příběh, tentokrát z postapokaliptického světa. Tak jak to mám rád. Tentokrát méně košatý a méně propracovaný.

Hadati

Příběh se odvíjí několik stovek let po atomové válce na Zemi, kdy je nepodstatné, kdy a kde přesně se odehrává. Po celou dobu je příběh vyprávěn z pohledu hlavní postavy, která je donucena nechat se naverbovat do malé žoldnéřské skupiny jezdící v tanku, který je pozůstatkem technologie, kterou již lidé neovládají. Přestože se jedná o nepřátelský svět, ve kterém člověk s člověkem bojují o své místo, hlavními nepřáteli jsou zde roboti a UI jako jeden z mnoha nebezpečných pozůstatků předchozích zničujících válek.

I přes snahu vývoje postavy, mi hlavní hrdina přišel trochu moc plochý. Přesto ve mně vzbudil určité sympatie. Příběh jako takový není špatný, ale je zde určitá repetitivnost děje, což může v některých částech knihy nudit. O pozadí příběhu se více začínáme dozvídat až v poslední třetině a postupně vám některé souvislosti začnou docházet. Závěr knihy pak není tak docela běžný a překvapil mě. I díky skvělému závěrečnému vypointování jsem se nakonec rozhodl dát 4*.

davidurban1973

Velice pěkný a čtivý postapo příběh.

flare

Dobrý nápad, někdy až přetechnizovaný a s příliš dlouhými a za mě, zbytečnými pasážemi..ale jinak čtivé, odpočinkové a se slušným spádem, především ke konci..good

KAREL6725
17.11.2017

Po strašně dlouhé době dobrá kniha od pana Žambocha. Postapo mohu , tohle se mi líbilo moc. Snad se blýská na lepší časy, mělo by to mít údajně pokračování. Tak uvidíme, povedený svět povedená kniha.

frana.cz
20.09.2017

Neskutečně parádní postapo nářez. Přečetl jsem jedním dechem, takových románů víc. Konec mě překvapil, čekal jsem něco jiného, ale ani tak nezklamal. Dávám pět hvězd. Byl jsem doslova nadšený.

Khagrael
13.09.2017

Příjemné čtení, ale prostě zbytečně moc rozvláčné, takže jsem části někdy i přeskakovat aniž bych o něco přišel.

toni-az
06.09.2017

Tak postapo je můj šálek čaje, takže jsem si tuto knihu nemohl nechat ujít. Na druhou stranu jsem neměl žádné velké očekávání, takže bylo co překonávat. Kniha má dobrý spád, svět po katastrofě byl hodně pěkně vymyšlený (takový vyspělejší Mad Max) a hlavní hrdina je sympaťák. Přečteno téměř jedním dechem.

Co mě trochu mrzí, je dosti předvídatelný děj, závěrečná čtvrtina knížky kvůli tomu trochu trpí. Po příjezd do cíle to bylo fajn, poté co se to změnilo v bezduchou střílečku mě autor trochu ztratil. Nicméně tak či tak příjemné počtení, které doporučuji všem čtenářům preferujícím akci a milovníkům postapo světů.

roso.mak
04.09.2017

Mám slabost pro postapokaliptické romány a hrdiny, u kterých se to nepřežene a neudělá se z něj superman křížený s Chuckem Norrisem (což u Žambocha jinak není bohužel příliš vzácnost).

Kniha je hodně o světě, ve kterém se odehrává a o tom, jak se v něm HLH učí přežít, takže se vám buď bude líbit hodně, nebo vůbec, podle toho, jak vám sedne svět, který tu Žamboch vytvořil. Měl ale sedl hodně.

Terva
22.08.2017

I sebelepší odhady jsou špatné,
když vycházejí z chybných předpokladů....

Další příběh Miroslava Žambocha, který se mi moc nelíbil. Jaký si mix Mad Maxe a Čtyři z tanku a pes. Prvních 300 stran absolutní nuda. A když se konečně začne něco dít, pan Žamboch to klidně přeskočí a posune děj o několik časových jednotek dál. Příběh by potřeboval asi o půlku zkrátit a hlavně vynechat tu prvotní dlouhou a skoro zbytečnou cestu. Proč Mad Max? Kdo viděl poslední čtvrtý film, pochopí. Tři čtvrtě příběhu jedou na sever a čtvrt příběhu se vrací na jih – NUDA.
A proč Čtyři z tanku a pes? Hrdinů je tu sice pět a pes je robot, ale, jedou v tanku (na sever), celou cestu popisují nevýraznou krajinu, potkají jednoho dinobota a pak zase jedou (na jih). Strašně jsem se trápil a z odporem jsem to dočetl.

Malá ochutnávka:
Bot jedná na základě vlastního programu, nebo.....vlastních rozhodnutí......UI, která pochopila koncept soukromého vlastnictví natolik, že se rozhodla stát majitelem nemovitosti.....

Zajímavostí je, že oproti poslední knize (Turbulentní vesmír) se zde pan mistr trochu snažil vysvětlit některé technické pojmy. Bohužel, vysvětloval spíše ty lépe pochopitelné, než ty nepochopitelné.

Vybral jsem osm citátů a zakul je mistru Žambochovi do profilu. Musím však podotknouti, že citáty jsou bezduché, strojové a nevýrazné, stejně tak jako celý příběh.

CITÁT - Dieselový agregát jako Bůh?

Knihu jsem založil do knihovny a už si jí nikdy nepřečtu.

Elkiss
09.05.2017

Bohužel. Ke čtení jsem se musela vážně nutit. Už po druhé knize od Žambocha jsem si jen potvrdila, že to není autor pro mě. Přes všechna kladná hodnocení jsem mu chtěla dát ještě šanci, ale dopadlo to opět špatně. Kniha byla na můj vkus až zbytečně dlouhá a leckde v podstatě o ničem nebo stále se opakujících pasážích. Myslím, že by se dala napsat i mnohem kratší aniž by musela mít skoro 500 stran. Jako další mínus mi přijde, neoznačení kapitolami (i kdyby to mělo být psáno stylem deníku, ale alespoň víte kde v ději jste předchozí den skončili). Proti gustu žádný dišputát. Tudíž za mě ne, ale ostatním po vůli :).

NemmamSlov
01.05.2017

tak toto bola Zambochova bomba......dlho som nieco take dobre necital....najprv mi to pripadalo ako mix Predatora a knihy Ve sluzbach klanu.....zo zaciatku sa to sice rozbiehalo pomaly, ale aj u tejto knihy plati ze trpezlivost ruze prinasa......boj s UI bol genialne opisovany, postavi tam boli super spracovane a tak tiez sa mi pacili pripomienky autora, co niektore Zambochove knihy postradaju....neskutocne ma tam prekvapila a rozculila zapletka hlavnej postavy, ale knihe to dalo len taky fajny nadych......urcite by som si vedel predstavit aj pokracovanie, predsa ten koniec tam bol otvoreny .....nic len odporucam vydrzat v citani, koniec vam za to bude urcite stat .....menej ako 5 bodov sa za toto neda dat ;)

Solverino
29.04.2017

Tak pro mě bomba! (opět) Sugestivně popisovaná krajina po válkách s UI, bojoví boti číhající za každým rohem, za každou větví. Upadající vědomosti lidí a zvolna mizící technologie a znalosti. Pro nás, pro velké (a starší) kluky naprosto MUST HAVE (READ)! Za mě naprostá poklona panu Žambochovi, takovej mladej kluk je to a jak krásně píše! Děkuji, pane Ž! :)

Ládja
11.04.2017

Možné spoilery! Proč ne. Dobře se čte i nápad je zajímavý, ale zasloužil by si bud v určitých fázích více rozvést, nebo v jiných zas hodně zkrátit. Ale...hrozně naivní. Taková pohádka pro děti bych to skoro nazval. "Tak se utáboříme u základny botů, dáme si v klidu večerní a ranní kávu no a pak pojedeme dál. Určitě se nám nic nestane a jestli jo, tak to bude v pohodě..." asi nějak tak bych mohl popsat celou knihu. Jako velký mínus vidím absenci nějakého řazení do kapitol. Jednotný text je místy na vadu...3 z 5 je tak akorát. Dobrá odpočinková četba.

cori
02.04.2017

Příběh Matyáše Sanderse, který se z opraváře "traktorů a kombajnů" z Horní Dolní kdesi v Zapadákově stane ze dne na den elitním vojákem a bojuje po boku posádky vytuněného tanku proti strojům zabijákům, má nečekaný závěr a pointu, která je obsažena v názvu románu. Putování obchodní karavany pustou krajinou evokuje další Žambochovu slavnou karavanu vedenou Koniášem. Nechybí ani milostná linka, kdy Matyáš na svou galantnost a zamilovanost šeredně doplatí. Velice čtivá je scéna dobývání základny botů.
Uvítala bych členění textu do kapitol.
Stroje by neměly zabíjet lidi!

feflo
01.04.2017

... na p. Žambocha jsem "přišel" až po víceméně několikanásobném přečtení komplet bibliografií pánů Kulhánka, Kopřivy a Kotlety (což pro mě byly ikony tohoto žánru v rámci Čech a Moravy, byť jsem v tomto ohledu byl zřejmě trochu anachronický), ale byl jsem velmi příjemně překvapen... toť obecně k p. Žambochovi... vrátím - li se zpět k této knize... je to (imho) vynikající počtení, nepostrádající napětí, spád ani občasné zvolnění... dávám plný počet a autorovi děkuji za jeho tvorbu celkově (ještě jsem snad nečetl špatnou / nudnou knihu z jeho pera)...

... jen ještě malá poznámka pod čarou... musím naprosto nesouhlasit s (v dříve uvedených příspěvcích) kritizovanými "nezáživnými" pasážemi... ony totiž slouží k dokreslení autentičnosti a "reálného" obrazu života nejen hlavního hrdiny, ale i k "zaostření"/přiblížení pohledu na realitu okamžiku a příběhu celkově... což dle mého názoru knize naopak jen prospívá...

Prochyjaan
29.03.2017

Už je to dlouhá doba, kdy jsem naposledy četl knížku jedním dechem - vynikající práce. Za mě prozhodně palec nahoru.

groula
14.03.2017

Moje druhá kniha od tohoto spisovatele a rozhodně ne poslední.
Na to kolik to má stran se to četlo samo.
Neuvěřitelně napínavá záležitost od začátku do konce.
A na poslední straně mi i zvlhlo oko....
Masakr

Fuksinka
12.03.2017

První půlka se trochu opakovala a mohla být o trochu kratší. Zápletka i rozuzlení fajn. Bavilo mě to. Škoda pomotání ženských jmen a množství překlepů v knize za tolik peněz také nelze tolerovat.

Bystroushaak
08.03.2017

Opravdu jsem si užil, že příběh je pro změnu vyprávěn pohledem mechanika, který není tím nejdůležitějším na scéně.

Tamten
04.03.2017

Největší slabinou knihy je zdlouhavost a opakování donekonečna toho samého. Kdyby si člověk dělal čárky za každou večerní kávu, kterou si hlavní hrdina vařil - stále stejně popisovanou - tak by to byl solidní plot. A přitom by stačilo vynechat tyto dokola popisované scény, délka knihy by se dostala na polovinu a byla by super.

OldaB
21.02.2017

Poměrně rozporulná kniha. Začátek je hodně zmatený a poměrně těžko se mi kniha rozečítala. Potom následuje hodně obšírné líčení cesty konvoje, které může připomenout autorovu knihu Na ostřích čepelí (ale tady výrazně nudnější). Druhá část knihy mi přijde zajímavější a mnohem čtivější. Žamboch mistrně krájí napětí, i když některé souvislosti jsou již poměrně dlouho jasné. Konec vyznívá spíše do ztracena. Knize by pomohlo sjednotit jednotlivé linie. Mám pocit, že autor psal knihu dřívě a po nějaké době se k ní vrátil. Co by prospělo, je lepší redakční práce a rozdělení textu. V této podobě se mimořádně špatně čte a např. kapitoly a nějaká ilustrace by tomu vyloženě bodly.

olle3
07.02.2017

Celkem zklamání. Ze začátku mě to bavilo, ale pak jsem zjistil, že tu něco nehraje. Nakonec už jsem se jen těšil, až to skončí. Buď to Žamboch odflákl, nebo - a spíš mi to tak připadalo - vyhrabal a zveřejnil nějakou ze starších věcí z šuplíku. Dobrý nápad, ale špatně využitý. S kvalitou předchozích knih se to nedá srovnávat. Konec pěkný, originální.

postkatastrofická české sci-fi umělá inteligence roboti

Miroslav Žamboch

Miroslav Žamboch