Zakuti v oceli

Svět tvoří pustina, pustina zamořená chemickými, genetickými a radioaktivními jedy. Čtyři století po globální válce ji lidé chtějí zpět, potřebují víc zdrojů, surovin, víc prostoru k životu. Kromě zamoření jim v tom však brání pohrobci Staré války – postupně se rozpadající, ale stále aktivní autonomní bojové stroje a s časem degradující válečné umělé inteligence. Matyáš Sanders je technik, mechanik, jeho prací je chránit ostatní před útoky nebezpečných strojů. Ve své práci patří k nejlepším a na základě vlastních zkušeností věří, že se blíží den, kdy bude planeta opět patřit lidem. Jako mechanik jednotky profesionálních žoldnéřů poskytujících ochranu dálkovým obchodním konvojům k tomu může sám značnou měrou přispět. Ocel není ten nejodolnější materiál… Stroje by neměly zabíjet lidi…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317870/big_zakuti-v-oceli-biT-317870.png 4.2252

Kniha Zakuti v oceli

petr_

Výborná kniha, děj volně plyne a nedovolil jsem si při četbě předvídat kam. Takové příběhy mám rád. Příběh je akční, ale obsahuje mnoho i filosofických aspektů o soužití strojů a lidí. Moc se mi líbily úvahy taktice robotů a UI. Pointa celého příběhu je přímo skvělá.
Určitě se podívám po dalších knihách tohoto autora

ludek.n
08.10.2021

Stroje by neměly zabíjet lidi… a mechanik Matyáš Sanders si to díky bolestné osobní zkušenosti uvědomuje více než kdokoli jiný. Miroslav Žamboch ve své postapokalyptické vizi ze zdevastované Země vsadil na přímočarou akci. Lidé versus stroje, odhodlání a vůle člověka proti mechanické síle strojů. Žádné úkroky stranou nebo přešlapování na místě. Tank kapitána Knispela se řítí nemilosrdně vpřed pustinou a nic ho nemůže zastavit. Je to nesmlouvavá a vražedná touha po pomstě, co od jisté chvíle řídí jednání hlavních postav. Jejich štvanice je dechberoucí a jen horko těžko stíháte otáčet stránky. Žamboch krásně a přirozeně balancuje adrenalinové dávky sršícího napětí a únikové plochy zklidnění. Není při vysoce expresivních scénách zběsilý, ani se neopájí bezuzdným násilím či hektolitry krve, přesto jsou jeho akční sekvence sdostatek drsné a syrové. Přestože se jedná o fikci, věříte mu každé slovo. Zakuti v oceli mají velice solidné příběh a jsou silné i ve finálovém sprintu. Tuhle Žambochovu knihu jsem si užil do posledního písmenka.

morpheus
06.10.2021

Jsem zvedavej, jestli Zakuti v oceli vubec doctu, protoze od Zambocha jsem zatim docetl jedinou knihu : Drsny spasitel, ale to jsem musel byt u cteni uplne sjetej ...

Bishamonten
16.04.2021

Žambochove knihy sa vyznačujú pedantnou prípravou. Či sa jedná o fantasy alebo sci-fi, Žamboch vždy vie, o čom píše.
V Zakuti v oceli je badateľná inšpirácia známymi postapo klasikami ale aj vlastnou tvorbou. Často sa opakuje názor, že prvá cca polovica knihy je pomalá a stereotypná. Osobne si myslím, že v tomto prípade ide o účelové riešenie, ktoré pomáha preniknúť do atmosféry zničenej a vyprahnutej Zeme a lepšie spoznať posádku kovového monštra. Dej sa zameriava viac na postavy než na samotný príbeh a autor sa s tým popasoval skvelo. Ak už začnete čítať, nebudete chcieť knihu odložiť. Minimálne kvôli tomu, že tu nie sú žiadne kapitoly, ale ide v podstate o jeden súvislý text. :)

lachtan77
11.04.2021

Po dlouhé době jsem narazil na Žambocha. Četl jsem tu i o podobnosti s Kotletou, ale neporovnával bych je. Tohle je pořád o level níže. Protože je však postapo knížek s humorem pomálu jsem fanda i Žambocha :-)

Patrik02
18.02.2021

Mé první literární setkání s Miroslavem Žambochem dopadlo velmi dobře. Příběh se v konvoji rozjíždí pomaleji, než jsem zvyklý, ale na druhou stranu tak k postavám lépe přilnete, odpovědi na jejich malá i velká tajemství Vás začnou více zajímat, stejně tak, jako boti, kteří Vás pozorují téměř na každém kroku.
Druhá polovina knihy přidává v otáčkách a rázem ji proměňuje v dílo, které prostě musíte dočíst do poslední strany.

tristessa
26.12.2020

Tak tohle byla jízda... Asi už jsem měl absťák, ale mně se to líbilo a klidně bych si přečetl dalších pár dílů...

JohnnyKa
31.10.2020

Tak tohle bylo super ;). Jedna z nejlepších knih od pana Žambocha. Doporučuji.