Simulakra

Pozoruhodné politické sci-fi od velmistra tohoto žánru. Vítejte ve Spojených státech amerických a evropských. Po třetí světové válce se USA spojily s Německem, aby čelily třem dalším velmocem: Francouzské říši, Lidové čínské republice a Černé Africe. V čele konglomerátu stojí prezident der Alte, ale skutečnou moc drží „permanentní první dáma“ Nicole Thibodeuxová. Ta však už dávno zemřela a roli Nicole sehrávají další a další ženy. A co když prezident vůbec není člověk, ale android? Novela Simulakra vznikla v roce 1964 a její vize budoucnosti je bizarní a znepokojivá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336885/simulakra-4j1-336885.jpg 3.730

The Simulacra (1964)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Kniha Simulakra

evismaior
19.12.2018

55% - Jak mám bezuzdně ráda Dickovy povídky, tak s romány mám, zdá se, trochu problém. A přitom jedna z povídek je do tohoto románu zapracovaná - Převratný počin, na kterou jsem narazila ve sbírce Minority report II, a která mi přišla popsaným uspořádáním světa, jemuž de facto skrz televizní obrazovku vládne už několikáté "převtělení" (rozuměj nová herečka) překrásné a charismatické první dámy Nicole Thibaudeauxové a kde se lidi organizují v jakýchsi společenstvích vlastníků domů, taková správně ujetá. Jenže tady to bylo jen jednou linkou příběhu, do toho tam byly zamotané další postavy, pořád někdo dumal nad emigrací na Mars, aby systému unikl, ale nikdo se tam reálně nevydal, k tomu kohosi napadlo přivést z minulosti jistého Hitlerova pohlavára (a nějak mi uniklo, proč vlastně a kam to vedlo) a někoho jiného zas napadlo zakázat psychoanalytiky, pak tam byl jeden člověk, co neustále cestoval časem a znal dopředu i zpětně různé eventuality, ale ani tohoto potenciálu nějak nikdo nevyužil, včetně autora. No a taky tlamouni. Zkrátka velký dojem to ve mně nezanechalo.

3DD!3
05.08.2018

Zajímavý svět, ale přespříliš povědomý, poslepovaný z jiných lepších Dickových světů. Utkvělo mi pouze neortodoxní pojetí cest časem. Simulakra se nečetla dobře a postrádala opravdu dobré postavy. Základní myšlenka má potenciál, bohužel ho téměř netěží, i závěr vyzní do ztracena. Možná neměla opustit formát povídky.

Disease
18.04.2018

Sice se jedná víceméně o rozvinutou povídku Převratný počit z druhé části sbírky Minority Report, ale i tak je to velmi dobře čitelné, i když žádná velká bomba.

Allebith
19.02.2018

Pro mě osobně velmi těžké čtivo. Měla jsem problém prokousat se množstvím zmatečných informací, postav a "kulturního pozadí" až k poměrně wtf konci.

toni-az
23.09.2017

Musím přiznat, že mě tato kniha vůbec nebavila a do čtení jsem se musel vyloženě nutit. Začátek (rozuměj cca 3/4 knihy) bylo velmi zdlouhavé uvedení do této verze paralelní skutečnosti, spousta postav s většinou nepochopitelnými motivacemi a chováním, přeskakování z jedné dějové linie do další, prostě nuda nuda šeď šeď.

Ke konci když se jednotlivé linie pospojovaly, se to už číst dalo, ale úplný konec byl tragédie. Utnuto skoro v půli věty, jako by autor nevěděl, co s tím dál nebo spíš nestihl dopsat poslední dvě stránky.

A ještě jedna poznámka. Nedávno jsem chválil Argo za to, jak má dobře zvládnutou sazbu u některých svých ebooků. No, tak tady to rozhodně neplatí, kvalita mizerná, zejména absence oddělovačů přechodů mezi dějovými liniemi velice znesnadňovala pohodlné čtení.

ZaS
30.08.2017

Jedna z nejlepších Dickových vizí popisuje svět ve kterém vládnou loutky řízené na dálku a přestože vše krásně funguje, lidem se v něm jaksi nelíbí. Jak by se něco takového mohlo stát, že? :-)

opic 12
18.07.2017

Na úvod se sluší a to doslova: Vy nás,ale zásobujete,pane Karfík :-)
V přeneseném smyslu zcela zásadně nakladatelství ARGO.Je fajn číst i méně známá dílka od PKD.
Ano,jistě je jasné,že to přeci není jako Ubik,nebo jestli se androidům zdá o elektrických ovečkách či snad temný obraz a jiné proslulosti.
Pche,že ne,tak to je omyl vážení,tohle je totiž politicko utopickej nářez ala Dick v kostce :-)
Typicky běžní lidé zmítaní v trychtýři před i za zrcadlem v sítech nepředvídatelnosti manipulativních tahů štětcem něčeho očím na první pohled nenápadně skrytého podprahově číhající na zmatenné pěšáčky ve spárech neuchopitelných kreací neutěšených tzv mocností realit či snad pro vás lepší podivných psychozních neurotických zákoutí (nějakej pan S.Freud kdysi tvrdil,že za to může doslova sexualita) v hlubinách prostých myšlenek které se vejdou do zlomku miliontiny vteřiny v galaxii prostého člověčího orgánu skrytého ve vaší lebce.
PS: Ty jeho konce jsou prostě,no jak to nehrotí do nějaký trapný klišoidní pointy,život jde z lehounka dál ...
Takže jasný,pokud ho milujete,není co řešit :-D

Däniken
06.06.2017

Dalsi dickovska genialitka, ktera tak trochu pokulhava na retrokulisech a nelogicnosti stroje na cestovani casem.
Vladnout budou tlamouni!