Elantris

kniha od:

Elantris https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19838/bmid_elantris-B1a-19838.jpg 4.4 403
Koupit Koupit eknihu Bazar

Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod – kletba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti ani mrtvé ani živé… Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy pohádkou plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky. Přeložila Milena Poláčková.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

Elantris , 2005


více info...

Komentáře (77)

Komentáře 77 Recenze 2

cetriolo
cetriolo
16.09.2023 4 z 5

Docela dlouho jsem se knize vyhýbal. Nejspíš jsem měl v hlavě, že je to Brandonova prvotina tak to nebude tak dobré (resp. prvotina je nepřesné označení, je to první prodaná kniha, ale celkově tuším devátá napsaná). Ze začátku jsem se nemohl moc začít bylo zde spousta cizích pojmů, ve kterých se člověk neorientuje, ale jakmile jsem si na to zvykl tak jsem si tu knihu zamiloval :)

Postavy jsou velice hezky napsané a je snadné si je oblíbit (anebo nenávidět), dějově to do sebe vše krásně zapadá a systém magie (ačkoliv zde nehraje takovou roli jako v ostatních světech v kosmíru) je taktéž zajímavý. Ačkoliv mám od Sandersona přečtené téměř vše co zatím napsal (cca 20 knížek) tak kniha působí originálně a nemám pocit, že bych postavy/zápletky atd. viděl v jiného jeho knížce.

lucie8119
lucie8119
22.07.2023 5 z 5

Nejlepší spisovatel jaký v téhle době je. Jeho smysl pro detaily a promyšlené světy já prostě miluji.
Tohle pro mne byla první kniha od něj a už dávno ne poslední. Nejvíce mne ale dostal mistborn hlavně první 3 díly.


Shirako
Shirako
24.04.2023 5 z 5

Tato kniha byla mým prvním setkáním s tímto autorem a to jakým způsobem dokázal prolnout dějové linky mě naprosto uchvátilo a stal jsem se tak jeho věrným fanouškem.

Alixon
Alixon
28.02.2023 4 z 5

Sanderson je prostě magor a opravdu nejlepší spisovatel této dekády. Na to, že je to jeho prvotina, tak úplně smekám klobouk, který nemám. Takto ukočirovat 600 stránkový epos o 3 hlavních linkách a snad 20postavach jako první knížku.. Nevím, kdo to kdy dokázal z toho co jsem četl. Navíc to má furt drive, což se o drtivé většině jiných autorů říct nedá. A i když tam nejsou draci a nelitaji tam hlavy, tak to napětí je tam doslova hmatatelné. Nečíst jeho dalších 12 knih předtím, tak tomu dám i plný počet. Ovšem tak tomu dám 4z5 sandersonovi stupnice. Rozhodl sem se mít hodnocení pro něj a zbytek světa, protože on je prostě liga sama pro sebe a většině autorů bych musel dávat max 2z5 zlatých bludistaku

PitoR
PitoR
25.02.2023 5 z 5

Vedomosť dáva silu!!!!!
(2017 – druhé, rozšírené vydanie)

„Nenávisť spojuje ľudí rýchlejšie a pevnejšie ako oddanosť.“

Práve mám za sebou čas strávený s vyše 600-stranovou bichľou Elantris - prvým oficiálne vydaným dielom amerického autora Brandona Sandersona, hoci medzitým už písal ďalšie knihy.

Epický fantasy príbeh sa rozbieha trošku pomalšie, ale nechýba tomu napätie. A o čom to je? Pomôžem si samotným autorom a budem parafrázovať: „O mužovi, ktorý sa snaží postaviť určitú spoločnosť z trosiek opäť na nohy. O žene, ktorá sa vzoprie zaužívaným konvenciám a úlohám, ktoré od nej spoločnosť akosi automaticky vyžaduje. O kňazovi, ktorý prežíva krízu viery a vzoprie sa tomu, čo jeho cirkev hlása a chce.“ Ak mám prejaviť sympatie voči hlavným postavám, tak spasiteľa Raodena a oslnivú Sarene tromfol kňaz Hrathen, ktorý sa pre mňa postupne stal najväčším a najmilším prekvapením tohto príbehu.

„Pravda sa poraziť nedá, aj keď na ňu ľudia často zabúdajú.“

Čo si dovolím vytknúť?
1. Ani na druhý pokus sa Elantris nepodarilo vydať v pevnej väzbe – určite by si to kniha zaslúžila.
2. Urýchlený záver príbehu, akoby Brandon presedlal z rodinného auta do špičkového pretekárskeho monopostu. Prečo? Na to som nenašiel odpoveď ani v jeho dodatočne priloženom texte k druhému vydaniu tejto publikácie.

Napriek týmto výhradám hodnotím Elantris maximálnou „známkou“ a už sa pripravujem a teším na ďalšiu Sandersonovu bichľu - Vyjednávač.

KnihomolNiki
KnihomolNiki
20.02.2023 5 z 5

V mých očích to byl naprosto úchvatný příběh, už dlouho jsem nečetla tak skvěle promyšlenou fantasy. Celý svět byl krásně popsaný a celkem snadno představitelný, postavy a jejich osobnosti byly velmi uvěřitelné a člověk se do nich dokázal vžít.

Souhlasím s názorem, že jde v některých pasážích poznat, že se jedná o autorovu prvotinu, ale dle mého názoru na tom příliš nesejde, kniha stále drží laťku opravdu vysoko.

Vřele doporučuji všem vášnivým čtenářům fantasy, ale také těm, kteří už delší dobu po tomto žánru nešáhli, jsem si jistá, že je mile překvapí.

alekis
alekis
03.02.2023 4 z 5

Jako autorova prvotina - když vezmu v potaz námět, zpracování a rozsah, si zaslouží velký potlesk!
Pokaždé žasnu nad bohatou fantazií spisovatele. Některé věci prostě nevymyslíš... Je to cosi úplně jiného než ostatní fantasy, vůbec tam nejsou obvyklé často používané rekvizity, kniha se velice dobře čte... ale už jsem se těšila, až s ní skončím.
Prostě, nekonalo se takové to absolutní nadšení... Ovšem, přestože uberu na hodnocení, mnoho to neznamená - i tak ji doporučím.
Vstupte do Elantris, je to velmi zajímavé místo!

Frizer
Frizer
02.01.2023 4 z 5

Mnoho lidí považuje Elantris za Brandonovu nejslabší knihu, mě se ale vystavěný svět líbil velmi. Linka s Inkvizitorem byla skvělá a celou dobu jsem čekal jaké bude rozuzlení a pointa příběhu. Konec nezklamal a vše do sebe pěkně zapadlo....nápadité vyústění a přitom docela prosté....jako Fantasy jednohubka ideální...

SkcSAM
SkcSAM
11.12.2022 5 z 5

Prvotina Sandersona v niektorých pasážach je to vidieť, ale krásne fantasy odohravajúce sa v prehnitom meste. Postavy skvelé, mágia originálna ako v každej knihe z kosmíru.

Kacka999
Kacka999
28.09.2022 5 z 5

Knížku nebo spíše bichli jsem si vzala s sebou na dovolenou. Nic jiného jsem za tu dobu nedělala, než jen četla, četla, četla a zase jenom četla. Hltala jsem každé písmenko a byla to fakt pecka! Tohle byla má už pátá kniha od Sandersona a pokaždé se mi to moc líbilo. Rozhodně stojí za přečtení :)

KaldaK
KaldaK
02.09.2022 5 z 5

Prostě Sanderson :) Toho člověk musí mít rád už snad jen pro to jméno :D Elantris je neuvěřitelně povedený fantasy příběh, do kterého když se pustíte, knihu budete s těžkým srdcem odkládat. Pravda, že konec byl trochu psaný hopem, ale ani to mi snad nevadilo. Za mě plný počet.

denniys
denniys
25.08.2022 5 z 5

Kéž by každá kniha byla krásná jako Elantris... Odkládala jsem ji dlouho a když mi chybělo posledních pár stran, mrzelo mě, že jsem ji neodkládala dál, protože ta nádhera už bude za mnou.. příjemné bylo, že se jedná o jednu knihu a ne více dílů, i když v tomto případě by to vůbec nevadilo.. Uměla bych si představit, že by příběh obsahoval flashbacky do zářivé minulosti elantrianů a více jejich zajímavé magie.. Raoden je skvělý hrdina - jeho nezdolnost byla obdivuhodná, Sarene byla naprosto neodolatelná a Hrathem překvapil.. na konci mi tekly slzy proudem.. zbožňuji takové knihy, Elantris je pohádkově čisté fantasy, které by milovníkům žánru nemělo utéct.. Mistborn mě možná zasáhl o fous víc, ale i Elantris si cestu do srdce našla..

PMR
PMR
08.08.2022 3 z 5

Autor je sice sympatický a asi i hodný člověk. Ale kniha na nějakou mistrovskou zkoušku podle mně určitě není. Obecně jsou můstky mezi tímto fikčním a skutečným světěm příliš úzké. Hodně bych se divil už jenom tomu, že by to město zůstalo stát, nebylo vydrancované a padlí stigmatizovaní čarodějové nebyli upáleni nebo tak něco.

Možná tomu ale nechybí zas tolik - třeba jenom nějaký velkorysejší překlad / převyprávění:

"Raoden náhle vykřikl a začal sebou škubat. Galladon byl tak překvapen, že ho pustil. Raoden se snažil postavit na nohy a jít, ale upadl rovnou do jezera..."

Takhle nesmyslně sekat věty - to je prostě normální shit...

Vendulis
Vendulis
03.07.2022 5 z 5

Sandy opět nezklamal a jen se mi potvrdilo, jak geniální je spisovatel. Elantris Vas vtáhne svou magií, zajímavým světem, poutavým příběhem a skvělými postavami. Také zde zajímavě zpracoval téma náboženství.
Čtení jsem si opravdu užila...jak jsem se jednou začetla, nemohla jsem se odtrhnout. Těším se na další jeho knihy. ️

Gordonlord
Gordonlord
01.04.2022 5 z 5

Včera jsem to dočetl. Nešlo se od toho odtrhnout, jakože vůbec. V momentě kdy jsem si nebyl jist zda knihu stihnu včas dočíst, jsem zvažoval, jestli nemám zavolat do práce, že přijdu na odpolední směnu později.

Sanderson je fakt to nejlepší, co mohlo současnou fantasy potkat. Elantris má naprosto vše - originální a úchvatný děj, fůru napětí, zvratů, nápadů, vygradované finále, zručně vypointované "zaklapnutí všech záhad" ke konci knihy a samozřejmě také zajímavé postavy - zde mě ovšem překvapilo, kolik je zde dvojníků postav z jeho Archivu Bouřné záře. Schválně - kdo poznal, která z postav knihy Elantris je vlastně Kaladin, která Šalán, Skála a nebo slabošský král Elhokar ? Je vidět, že v tomhle později Sanderson mohutně vykradl sám sebe. Ale berte to pouze jako zajímavý poznatek a ne jako výtku. Protože proč znovu v novém nepoužít něco, co už velmi dobře fungovalo ?

Jsem rád, že je Elantris samostatná kniha. Takových je ve fantasy světě trilogií a nekonečných sérií opravdu málo. Ale zde by mě opravdu zajímalo, jestli se Radeon a Sarene někdy vypořádají s Fjordenským vládcem Wyrdem, jaký bude další osud Galladona a další lákavé neuzavřenosti.

Vedle naprosto bravurně zvládnutých všech bodů dobré knihy bych ještě vypíchl jeden bonusový - a to je zrychlení vyprávění ke konci děje, kdy už člověk lačně hltá každé slovo a chce už vědět, jako to všechno dopadne. Zde Sanderson přesně chápe čtenářovu duši ( a nejen zde !) a zrychlí vyprávění úměrně ke gradaci svého finále.

Perfektní veledílo. U tohohle člověka vážně chápu, proč je psaní zdroj jeho obživy. Vážně si své prachy a postavení na scéně zaslouží.

Atuin
Atuin
06.02.2022 5 z 5

Myslíte si že můžete mít od Sandrosana chvíli klid ( protože kdo by v si těch jeho sériích, které sebou různě souvisí i nesouvisí nechtěl dělat stále větší a větší zmatek), ale pak narazíte na jeho debut. Totiž debut. Zase takhle psát hned ze začátku umí jen pár vyvolených. No narazíte na něj a jste opět přesvědčeni že méně kak 5* dát nemůžete.

danny98d
danny98d
05.02.2022 5 z 5

Shoduji se s vetsinou zdejsich ctenaru. Kniha je skvela, propracovana. Jediny minus je ten konec, ktery autor vzal docela hopem. Kazdopadne by bylo zajimave pokracovani.

TomTomis
TomTomis
24.10.2021 5 z 5

To byla jízda. Ke konci možná trochu uspěchaná, místy možná jsem všechno nepobral já. I tak vytvoření tohohle zajímavého světa zaujalo. Mám pocit, že Sanderson zatím všude vytváří zajímavé styly magie. Po Mistbornu- Finální říši a rozečteném Vyjednávači si říkám, že přece nejde vymýšlet pro každou knihu nový a nový magický svět a pravidla toho, jak co funguje. Uvidíme, jak mi Sanderson bude vyhovovat dál. Prozatím jsem spokojen. Autor s velkou fantazií.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
06.10.2021 4 z 5

Uf, naprosto nevím co k tomuto dílu napsat..
Mé první setkání s Brandonem Sandersonem na kterého jsem slyšel jen samou chválu a jelikož je Elantris samostatná kniha, byla to ideální volba a zároveň poslední část letošní boyfriend vs. girlfriend čtenářské výzvy:)
Musím pochválit neskutečně hezky vykreslený a promyšlený svět o kterém bych se určitě chtěl dozvědět víc, ale malý problém je právě v tom, jak píšu výše, Elantris má jen jednu knihu. A možná je to dobře, protože takto funguje jako taková dospělejší pohádka, pohádka, kde se toho vlastně moc neděje (a i když se to neskutečně příjemně čte) než se dostanete za cca půlku knihy, kde se události začnou hýbat.. a to nemluvím o posledních cca 100 stranách, kde padají hlavy a události nabírají takové otáčky, že pomalu nestíháte kdo vlastně umřel, kdo co řekl atd.
A to je jediná věc kterou bych Elantris vytknul, i když je kniha neskutečně čtivá, chvílema jsem si říkal, že se příběh moc nikam neposouvá.. a nakonec - BUM! AKCE ! SMRT! ZRADA!
Dávám tedy 4* a k panu Sandersonovi se někdy zase vrátím:)

Krišot
Krišot
09.07.2021 4 z 5

Miluji žánr fantasy a vůbec mi nevadí, když se v něm opakují archetypy hrdinů co si pro konflikt nejdou daleko a meče co mají jména a draci, co jsou zlí a draci, co jsou hodní. Jenže tady není ani jedno. Násilí je tu poskrovnu, všechny meče se (ne)jmenují stejně a o dracích v Elantris ani nemluvě.
Tak jak to, že mě to tak bavilo? Celé dílo je vystavěno na parádní zápletce, postavy jsou komplexní a já si kousal nehty a netrpělivě čekal, jak tohle dopadne. Rozuzlení bylo uvěřitelné a dávalo mi smysl. Takže...nevadí, když tu není hmatatelný záporák, co se na něj hrdina třičtvrtě díla připravuje, tohle dílo mi rozšířilo obzory. Díky...

Tritvaetna
Tritvaetna
17.05.2021 4 z 5

Co musím hned ze začátku ocenit je originalita a propracovanost světa - tedy to, na čem stojí celý fantasy žánr. Čerla jsem jako první autorovu knihu, nemohu tedy srovnávat, ale sám auror na konci u “vypuštěných scén” zmiňuje, že si knihy předem plánuje a pak už vlastně píše podle scénáře - a kniha opravdu působí hodně naplánovaně, vypočítaně, trochu mi tam chyběly výraznější emoce (postavy působily trochu ploše), a taková ta spontání čtivost, trvalo mi se začíst. Pravda je, že rozhodně nemůžu tvrdit, že bych ke konci knihy nic neprožívala. Za tu až do očí bijící “naplánovanost” jsem nakonec strhla jednu hvězdičku, i když je možná vzhledem k celkově povedenému zbytku knihy trochu nefér. Ještě chci vypíchnout naprosto úžasné pojetí magie a té síly, především se mi potom líbila myšlenka, (SPOILER?) že je víc možností, jak ji ovládnout (KONEC SPOILERU).

Rudla333
Rudla333
11.04.2021 4 z 5

Přečteno za příjemný den venku na sluníčku, což možná ještě dodalo tomu, jak jsem si knihu užil.

Rozhodně se jedná o nepopulární názor, ale Elantris je moje zatím nejoblíbenější Sandersonova kniha. Velice zajímavý svět, poutavé myšlenky, fajn postavy a hlavně mě celkem dost bavil i děj.

Ano, byl opět hodně natahovaný, ale tak to u Sandersona prostě je - čím dál tím jasněji vidím, že knihy z Cosmeru se dost striktně drží jednoho vzorce, co pro ně platí, takže to prostě očekávám. Navíc, až tak mi ten táhlý střed nevadí, když kniha nakonec vyvrcholí a vše uzavře. V tom mají samostatné knihy výhodu proti sériím.

Každopádně, jsem navzdory táhlejšímu ději opravdu spokojen. Celou dobu jsem si říkal "Oh, to zní zajímavě", "Hm, jak se asi tohle stalo?" a dostal jsem uspokojivé odpovědi a dostal jsem i skvělé finále. A to mi stačí, když i všechny ostatní důležité aspekty byly alespoň dobré. 8/10.

kuroneko
kuroneko
03.04.2021 4 z 5

Jsem ráda, že jsem Elantris nečetla jako první autorovu knihu. Kniha byla pro mne ze začátku chaotická, nemohla jsem se pořádně začíst, což byl celkem nezvyk. Chvílemi jsem i uvažovala, že knihu odložím... avšak jak příběh plynul začala jsem chápat souvislosti a o to více jsem si oblíbila celý svět i postavy. Dokonce i Hrathenovu část vyprávění, i když tu jsem ze startu musela hodně přetrpět... celkově to bylo příjemné čtení a ke knize se určitě ráda vrátím.

Canney
Canney
21.03.2021 5 z 5

Z počátku mi chvilku trvalo než jsem se do Elantris začetla, ale jakmile se tak stalo tak jsem prostě jela. Je hodně politická knížka a díky tomu i proměrně pomalá (ale rozhodně ne nudná!).
Elantris byla městem bohů, ale potom přišel Reod a s ním se z Elantris stalo město mrtvých. Brandon Sanderson v Elantris vytvořil strašně zajímavý svět a postavy. Tahle kniha je totiž vyprávěna ze tří úhlů pohledu a máme tak možnost pořádně poznat nejen hlavní hrdiny ale i záporáka příběhu. Mé oblíbené postavy jsou Raoden a Galladon. Vývoj jejich přátelství byl pro mě velkým plusem.
Pokud Sanderson vydá pokračování této knihy, tak si ho rozhodně přečtu. Tento svět toho může spoustu nabídnout.

Deia
Deia
14.02.2021 5 z 5

Príbeh, ktorý sa rozvíja v knihe je naozaj úžasný. Knihu som už raz predtým čítala, ale aj tak ma jej príbeh aj teraz dokázal úplne pohltiť (je síce pravda, že dej som si už veľmi nepamätala). Oproti neskorším Sandersonovým dielam je tento príbeh síce jednoduchší, s menším množstvom postáv, ale aj tak skvelý. Je to koniec koncov (zatiaľ) samostatná kniha, nie súčasť rozsiahlej série. Postava Sarene ma veľmi bavila, takéto ženské charaktery mám veľmi rada – Sarene je rozumná, snažiaca sa všetko pochopiť a niečo aj zmeniť. Aj ostatné postavy boli veľmi zaujímavé, či už Raoden, Hrathen, Sarenin strýko alebo jej seon. Príbeh v knihe síce spočiatku plynie pomaly, ale dej je aj tak napínavý a posledná tretina knihy je skutočne akčná a nedá sa od nej odtrhnúť. Sanderson je proste génius.

Andi
Andi
17.01.2021 4 z 5

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran.
Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Schary
Schary
10.01.2021 4 z 5

První kniha od autora. Těšila jsem se na parádní fantasy..., bohužel mě knížka trochu zklamala. Jak se tu už psalo, tak 40% knihy je o politice tohoto fantasy světa, 25% Elantris - město bohů a jeho záhady ,10% romantická zapletka a 20% náboženství...

bo_okista
bo_okista
12.09.2020 4 z 5

Než jsem se do Elantris pustila, slyšela jsem ze spousta stran nespočet rozličných názorů - přes Je to moje nejoblíbenější Sadersonova knihy a Není to jeho nejsilnější kniha, ale pořád skvělý až do Není to dobrý, kdo říká, že je to dobrý, lže. Je očividný, že to nemělo být součástí Kosmíru a bylo to přidáno až zpětně

Určitou část knihy jsem si dokonce myslela, že se budu řadit mezi lidi, pro které to bude jedna z nejoblíbenějších knih od Sandersona, nicméně jsem nakonec zakotvila v kempu "hej, bylo to solidní, ale ne Brando Sando v jeho nejlepší kondici".

Elantris toho nabízí skutečně spoustu. Od tradičně velice zajímavého magického systému, přes komplexní postavy, po zajímavý děj.
Pro mě osobně je největším plusem péče, jaká byla věnována postavám. Ty, z jejichž úhlu pohledu můžete příběh sledovat, jsou pak tři - Sarene, princezna, která přijíždí do Kae, města sousedícího s troskami Elantris, za vidinou předem dohodnuté politické svatby; její bývalý nastávající Raoden, prohlášený za mrtvého, poté, co ho postihla kletba/nemoc, kvůli které byl přesunut do Elantris; a nakonec Hrathen, vysoce postavený hodnostář, jehož úkolem je konvertovat obyvatele Kae a zabránit tak prolévání krve v nábožensky motivované válce.
Každá z postav si prochází vlastním konfliktem - Sarene bojuje o politickou moc ve městě, jemuž měla vládnout, Raoden se snaží vybudovat společnost z trosek Elantris a jejích prokletých obyvatel, Hrathen prochází krizí víry. A ačkoli by se mohlo zdát, že jsou jejich problémy izolované, Sanderson dělá, co Sanderson umí nejlíp - všechno propojuje do tapiserie osudů tak detailní, že když vás jako čtenáře konečně nechá udělat krok zpět, nestačíte se divit tomu, co všechno do ní stihl pojmout.

Kde za mě kniha za ostatními z autorových děl pokulhává, je konec, což mě překvapilo právě proto, že Sanderson je mezi svými čtenáři proslulý tím typickým "posledním aktem", kde se sejdou pečlivě kultivované části příběhu, aby děj nabral spád a nechal čtenáře i po dočtení sedět s otevřenou pusou. Tenhle konec si za mě zasloužil rozepsat, proškrtat a zpomalit, ale ani tak to nijak neubírá na faktu, že jsem si Elantris jako celej užila a rozhodně ji doporučuji.

Luigi1
Luigi1
03.06.2020 5 z 5

Dobře pojatý děj s postavami které mě zaujaly nejen popsaným zjevem ale i myšlenkami.Nic podle mě v této knize nebylo napsáno navíc,Škoda té krásy Města a okolí,které mě rozesmutnělo a konec byl pro mě šokující,že se musím s těmi postavami a knihou rozloučit.Doporučuji

KristynaL
KristynaL
19.01.2020 5 z 5

Opravdu poctivé fantasy, které rozhodně doporučuji. Skvěle se četlo a na závěr mi bylo líto, že se musím s postavami rozloučit.

antonin0999
antonin0999
21.10.2019 4 z 5

Kouzelná Elantris je krásná a jednoduchá. Předehra ke složitějším fantasy dílům. Princ a princezna. Politikaření i pohádkově zasněná atmosféra.
V knize je nenásilnou formou patrná kritika církví, rasismu i politických režimů. Na vrchol staví jednotlivce a jeho úmysly se společností. Sandersonův styl vyprávění i dialogů je založen na srozumitelnosti - možná i z toho důvodu jsou postavy lehce černobílé a někdy předvídatelnější než bychom čekali.

Ruzaaa
Ruzaaa
21.10.2019 5 z 5

Skvěle vytvořený svět, do kterého jsem se dostala celkem brzy. I přesto, že to byla moje první kniha od tohoto autora, rychle jsem pochopila, o co jde. Jde o originální dílo, které mne moc bavilo a nemohla jsem se odtrhnout. Určitě si budu chtít od Sandersona přečíst další příběhy. Co se týče politikaření - za mě to bylo velmi přehledné a líbilo se mi to, protože to zase tak často v klasické fantasy nenajdete. V poslední části knihy se osudy postav začnou proplétat a vám dojde i to, co vám předtím dojít nemuselo.
Velmi pěkně a detailně vymyšleno, doporučuji.

mitsucz
mitsucz
22.08.2019 4 z 5

Dobře vymyšlený svět i fungování magie, ale na můj vkus moc politiky.

Marsí5
Marsí5
20.08.2019 4 z 5

Moje první setkání s autorem (zvoleno do čtenářské výzvy) - a musím říct, že rozhodně nezklamal! ;-)
Knížka se čte velmi dobře, příběh je promyšlený, každá záhada má logické zdůvodnění, politické postoje a intriky jsou dobře vysvětlené (proč se někdo nějak chová a co z toho vyplývá), nechybí ani závěrečné napětí a nečekaný zvrat. Svět Elantris má autor pěkně promyšlený a není na škodu, že se čtenář dozvídá informace postupně. Všechno do sebe pěkně zapadá a v závěru se dozvíte všechno potřebné, aby byl obraz úplný :-)
Knížka se mi líbila, k autorovi se určitě ještě vrátím ;-)

Klepsi
Klepsi
08.08.2019 5 z 5

Elantris je zahalená tajemstvím a záhadami a právě to je to, co nutí čtenáře číst dál a dál a napjatě čekat, jak se to všechno vyvine a jak to dopadne s Raodenem a ostatními Elantriany. Není to vyloženě akční fantasy, ale má to svoje kouzlo, je to zajímavé, má to spád a dobře se to čte. Plus to má úžasně vykreslené postavy - třeba takového Galladona si prostě nejde neoblíbit :) Za mě pět hvězdiček, Sanderson asi nezklame.

kklepkaa
kklepkaa
07.05.2019 5 z 5

Fantasy je pro mě už dlouho preferovaný žánr, ale až teď mi připadá, že začínám nalézat ty opravdové perly.
Jednou z těch perel je právě i Elantris. Ač příběh není nijak složitý, není zde ani přehršel postav. Ale stačí to. Autor se soustřeďuje hlavně na charaktery a velmi pomalu odkrývá taje Elantris. Nutí čtenáře i k zamyšlení. Ani jedna věta není zbytečná. A konec vás zaručeně posadí na zadek. Hrozně se mi líbilo neotřelé pojetí magie. Jo, přesně takhle to má vypadat.

Ellis03
Ellis03
24.04.2019 3 z 5

Hlavní příběh jako takový byl skvělý - výborný nápad. Ale ty nabozensko - mocenské boje? A to politikaření? To mě tedy uprimne vůbec nebavilo. A to finále mi přišlo trosku moc..
kniha je to dobra, ale asi ne pro mě. čekala jsem něco trosku jiného.

SONP
SONP
31.03.2019 3 z 5

Bohužel už podruhé neudeřil Sanderson na mé struny. A průběh byl takřka stejný jako u prvního Mistbornu: nejprve nadšení z báječně vymyšleného světa, pak zjištění, že román má silné young adult prvky a nakonec trochu nucené dočítání pasáží o intrikování šlechty. Naštěstí v poslední desetině se kniha docela slušně rozjela, takže jsem znovu získal tempo. Ale číst si o emancipaci dvorních dam, které nejdřív vyšívají a pak je hlavní hrdinka naučí šermovat, anebo o lásce princezny ke kdysi krásnému a náhle zošklivělému princi (no samozřejmě, že zase zkrásní) a o hodném, ale přísném tatínkovi králi, tak na to už jsem opravdu trochu starý. Asi se zdá, že Sanderson není se mnou úplně kompatibilní, a přitom po Cestě Králů se mi zdálo, že by to šlo... No dám si na to příště už pozor. 60%

Archie
Archie
23.02.2019 3 z 5

Sandersona mam rad (Mistborn!), Elantris mi ale prilis nesedl. Nanestesti jsem knihu cetl ihned po stavnatem Abercrombiem, coz mi v kombinaci s jejim mirne sosnym pojetim postav a jakousi pohadkovo-tragickou patinou, privodilo lehkou ctenarskou apatii. Snad jindy v jine nalade.

Metla
Metla
27.12.2018 4 z 5

Znáte ty pohádky o zakletých princeznách ve strašidelných hradech a statečných princích, kteří bojují proti Zlu, aby vše završila královská svatba... Tak to je ve zkratce "Elantris", akorát genderově obrácená: v roli zakletého je princ Raoden, třeskutě kladný, inteligentní a odhodlaný objevit tajemství města, kde je spolu s dalšími ubožáky uvězněn, zlepšit jejich trýznivou existenci, vrátit ztracenou lidskost. Umíněná, emancipovaná princezna Sarene zatím využívá veškerý politický um, tedy hlavně přetvářku a pletichaření, aby ubránila svou vlast (rodnou i tu novou, kam se přivdala) před dobyvačnými sousedy a jejich agresivní vírou. Ve třetí linii pak sledujeme úspěchy, minely a duševní pochody zástupce padouchů Hrathena. Časem se jejich osudy jako obvykle spojí.
Stylem je to typický Sanderson (s náběhem ke škatulce young adult): román je navzdory jednoduchosti a naivitě příjemně čtivý, trochu však zamrzí předvídatelnost - spoilerem je už samotná obálka, přímo inzerující, že princ nezůstane ošklivým zombie žabákem navěky. Přičtěme si k negativům mnoho šťastných náhod a zachránění v poslední vteřině, černobílou realitu - hrdinové ze strany dobra jsou natolik urputně sympatičtí správňáci, až z toho životem otřískaný čtenář chytá kopřivku. Takhle dokonalí, nesobečtí, morálně čistí jedinci patří jedině do tvorby pro děti. Protistrana je hotový Mordor, jedině "zlosyn" Hrathen představuje rozporuplnou postavu (díky za něj, jakkoliv má nejnudnější linii).
"Elantris" se tváří jako samostatná kniha, autor si nicméně ponechal otevřená vrátka k pokračování, příběh není kompletně dořešený. Možná bych měla zkusit vyhledat povídku "Naděje Elantris", jestli vše patřičně uzavírá.
Celkem jasně si uvědomuji, že je dost důvodů k nižšímu hodnocení, ovšem tenhle román mi poskytl jaksi milou duševní relaxaci, tudíž přivřu oko... no, zavřu obě oči a udělím čtvrtou hvězdu s notně odřenými cípy.