Elantris

Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod – kletba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti ani mrtvé ani živé… Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy pohádkou plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky. Přeložila Milena Poláčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19838/elantris-B1a-19838.jpg 4.5287
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

Elantris, 2005

Kniha Elantris

Andi

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran.
Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Schary

První kniha od autora. Těšila jsem se na parádní fantasy..., bohužel mě knížka trochu zklamala. Jak se tu už psalo, tak 40% knihy je o politice tohoto fantasy světa, 25% Elantris - město bohů a jeho záhady ,10% romantická zapletka a 20% náboženství...

bo_okista
12.09.2020

Než jsem se do Elantris pustila, slyšela jsem ze spousta stran nespočet rozličných názorů - přes Je to moje nejoblíbenější Sadersonova knihy a Není to jeho nejsilnější kniha, ale pořád skvělý až do Není to dobrý, kdo říká, že je to dobrý, lže. Je očividný, že to nemělo být součástí Kosmíru a bylo to přidáno až zpětně

Určitou část knihy jsem si dokonce myslela, že se budu řadit mezi lidi, pro které to bude jedna z nejoblíbenějších knih od Sandersona, nicméně jsem nakonec zakotvila v kempu "hej, bylo to solidní, ale ne Brando Sando v jeho nejlepší kondici".

Elantris toho nabízí skutečně spoustu. Od tradičně velice zajímavého magického systému, přes komplexní postavy, po zajímavý děj.
Pro mě osobně je největším plusem péče, jaká byla věnována postavám. Ty, z jejichž úhlu pohledu můžete příběh sledovat, jsou pak tři - Sarene, princezna, která přijíždí do Kae, města sousedícího s troskami Elantris, za vidinou předem dohodnuté politické svatby; její bývalý nastávající Raoden, prohlášený za mrtvého, poté, co ho postihla kletba/nemoc, kvůli které byl přesunut do Elantris; a nakonec Hrathen, vysoce postavený hodnostář, jehož úkolem je konvertovat obyvatele Kae a zabránit tak prolévání krve v nábožensky motivované válce.
Každá z postav si prochází vlastním konfliktem - Sarene bojuje o politickou moc ve městě, jemuž měla vládnout, Raoden se snaží vybudovat společnost z trosek Elantris a jejích prokletých obyvatel, Hrathen prochází krizí víry. A ačkoli by se mohlo zdát, že jsou jejich problémy izolované, Sanderson dělá, co Sanderson umí nejlíp - všechno propojuje do tapiserie osudů tak detailní, že když vás jako čtenáře konečně nechá udělat krok zpět, nestačíte se divit tomu, co všechno do ní stihl pojmout.

Kde za mě kniha za ostatními z autorových děl pokulhává, je konec, což mě překvapilo právě proto, že Sanderson je mezi svými čtenáři proslulý tím typickým "posledním aktem", kde se sejdou pečlivě kultivované části příběhu, aby děj nabral spád a nechal čtenáře i po dočtení sedět s otevřenou pusou. Tenhle konec si za mě zasloužil rozepsat, proškrtat a zpomalit, ale ani tak to nijak neubírá na faktu, že jsem si Elantris jako celej užila a rozhodně ji doporučuji.

Luigi1
03.06.2020

Dobře pojatý děj s postavami které mě zaujaly nejen popsaným zjevem ale i myšlenkami.Nic podle mě v této knize nebylo napsáno navíc,Škoda té krásy Města a okolí,které mě rozesmutnělo a konec byl pro mě šokující,že se musím s těmi postavami a knihou rozloučit.Doporučuji

KristynaL
19.01.2020

Opravdu poctivé fantasy, které rozhodně doporučuji. Skvěle se četlo a na závěr mi bylo líto, že se musím s postavami rozloučit.

antonin0999
21.10.2019

Kouzelná Elantris je krásná a jednoduchá. Předehra ke složitějším fantasy dílům. Princ a princezna. Politikaření i pohádkově zasněná atmosféra.
V knize je nenásilnou formou patrná kritika církví, rasismu i politických režimů. Na vrchol staví jednotlivce a jeho úmysly se společností. Sandersonův styl vyprávění i dialogů je založen na srozumitelnosti - možná i z toho důvodu jsou postavy lehce černobílé a někdy předvídatelnější než bychom čekali.

Ruzaaa
21.10.2019

Skvěle vytvořený svět, do kterého jsem se dostala celkem brzy. I přesto, že to byla moje první kniha od tohoto autora, rychle jsem pochopila, o co jde. Jde o originální dílo, které mne moc bavilo a nemohla jsem se odtrhnout. Určitě si budu chtít od Sandersona přečíst další příběhy. Co se týče politikaření - za mě to bylo velmi přehledné a líbilo se mi to, protože to zase tak často v klasické fantasy nenajdete. V poslední části knihy se osudy postav začnou proplétat a vám dojde i to, co vám předtím dojít nemuselo.
Velmi pěkně a detailně vymyšleno, doporučuji.

mitsucz
22.08.2019

Dobře vymyšlený svět i fungování magie, ale na můj vkus moc politiky.