Elantris

Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod – kletba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti ani mrtvé ani živé… Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy pohádkou plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky. Přeložila Milena Poláčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19838/elantris-B1a-19838.jpg 4.5210

Elantris (2005)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Elantris

Archie

Sandersona mam rad (Mistborn!), Elantris mi ale prilis nesedl. Nanestesti jsem knihu cetl ihned po stavnatem Abercrombiem, coz mi v kombinaci s jejim mirne sosnym pojetim postav a jakousi pohadkovo-tragickou patinou, privodilo lehkou ctenarskou apatii. Snad jindy v jine nalade.

Metla
27.12.2018

Znáte ty pohádky o zakletých princeznách ve strašidelných hradech a statečných princích, kteří bojují proti Zlu, aby vše završila královská svatba... Tak to je ve zkratce "Elantris", akorát genderově obrácená: v roli zakletého je princ Raoden, třeskutě kladný, inteligentní a odhodlaný objevit tajemství města, kde je spolu s dalšími ubožáky uvězněn, zlepšit jejich trýznivou existenci, vrátit ztracenou lidskost. Umíněná, emancipovaná princezna Sarene zatím využívá veškerý politický um, tedy hlavně přetvářku a pletichaření, aby ubránila svou vlast (rodnou i tu novou, kam se přivdala) před dobyvačnými sousedy a jejich agresivní vírou. Ve třetí linii pak sledujeme úspěchy, minely a duševní pochody zástupce padouchů Hrathena. Časem se jejich osudy jako obvykle spojí.
Stylem je to typický Sanderson (s náběhem ke škatulce young adult): román je navzdory jednoduchosti a naivitě příjemně čtivý, trochu však zamrzí předvídatelnost - spoilerem je už samotná obálka, přímo inzerující, že princ nezůstane ošklivým zombie žabákem navěky. Přičtěme si k negativům mnoho šťastných náhod a zachránění v poslední vteřině, černobílou realitu - hrdinové ze strany dobra jsou natolik urputně sympatičtí správňáci, až z toho životem otřískaný čtenář chytá kopřivku. Takhle dokonalí, nesobečtí, morálně čistí jedinci patří jedině do tvorby pro děti. Protistrana je hotový Mordor, jedině "zlosyn" Hrathen představuje rozporuplnou postavu (díky za něj, jakkoliv má nejnudnější linii).
"Elantris" se tváří jako samostatná kniha, autor si nicméně ponechal otevřená vrátka k pokračování, příběh není kompletně dořešený. Možná bych měla zkusit vyhledat povídku "Naděje Elantris", jestli vše patřičně uzavírá.
Celkem jasně si uvědomuji, že je dost důvodů k nižšímu hodnocení, ovšem tenhle román mi poskytl jaksi milou duševní relaxaci, tudíž přivřu oko... no, zavřu obě oči a udělím čtvrtou hvězdu s notně odřenými cípy.

R0ger
21.12.2018

Fantasy literaturu čtu hlavně kvůli všem těm rozmanitým a nádherným světům, které díky knihám mohu navštívit. V tomto ohledu mě Elantris naplnila dokonale. Vše v Brandonově světě je originální, nápadité, vše má svůj význam a vysvětlení. Krása i hrůza Elantris je popsána tak věrně, až člověk autorovi věří, že se po dlažbě tohoto města skutečně procházel a co viděl, přenesl na papír. Příběh je vyprávěn z pohledu tří postav v různém postavení, z nichž si některé oblíbíte více, než jiné. Je zřejmá snaha autora důkladně popsat politiku a složité vztahy mezi mnoha objevujícími se charaktery, zeměmi a náboženstvími, nicméně chvílemi zde nevyhnutelně dochází k jistým zjednodušením a lehkým nelogičnostem (někde jsem četl srovnání Elantris s Písní Ledu a Ohně, Brandonovo dílo je však bohužel v tomto ohledu o několik tříd níž). Tak od poloviny knihy frčí děj takovým tempem, až skoro zapomenete, že všechno, co se stane, se odehraje ani ne ve třech měsísích. Přes to všechno však kniha jako celek funguje skvěle, v Elantris se spojil fascinující svět se svou vlastní logikou a historií, uvěřitelné a neklišoidní postavy a zápletka, v níž samotný všehomír je v ohrožení, aby do sebe na konci vše zapadlo nechalo čtenáře s pocitem skvěle strávených 553 stran.

LadyMichelle
07.12.2018

Stále mě Sanderson čím dál víc přesvědčuje, že je ten nejlepší autor fantasy vůbec. Nechápu, že ještě se nenašel nikdo, kdo by jeho úžasné příběhy dostal na filmové plátno. Elantris se čte lehce a děj postupně graduje a ke konci ani nedýcháte a hltáte jeho slova. Děkuji, opět jsem se skvěle bavila a knížku doporučuji všem!

YuuMitsuko
02.12.2018

Brandon Sanderson dokázal nemožné (více méně). Že jde napsat dobrá fantasy knížka bez pokračování , že existují zajímavé až neotřelé zápletky a že když člověk umí psát, je jedno kolik stran příběh bude mít, vždycky bude bavit.
Jistě možná s menší naivitou a přílišným optimismem, vypráví příběh o boji na mnoha frontách. Vážná tématika hrozící války, politických intrik a náboženských dogmat představuje jistou paralelu k našemu světu. Ale přesto zvládl zakomponovat do děje i celou řadu epizodních příběhů - vtipných, odlehčujících, někdy až kouzelných, díky kterým si kniha zvládá udržet pozornost čtenáře a oživuje méně zajímavé části. Nezdá se, že by jediná postava nebo jediná zápletka byla v knize navíc. Vše do sebe krásně a plynule zapadá.
Sanderson také zvládl vykreslit celou řadu postav a jejich charakterů z mnoha úhlů tak dobře, že si většinu nebylo možno nezamilovat. Nejzajímavější ačkoliv mnou nejneoblíbenější postavou se stal gyorn Hrathen, který byl představen jako záporná postava, ale během příběhu došlo mnohokrát k situacím, kdy jej čtenář i polituje a některé jeho činy pochopí (mnohokrát ovšem ne). Tak jako v životě má každý svou dobrou i špatnou stránku a je třeba s tím počítat.
Jediné výtky, které mám, jsou pouze drobnějšího charakteru. Dějová linka s Adienem mne překvapila a velmi zmátla. Celkově mě zaráželo množství událostí, které se během knihy odehrály, ve velmi krátkém časovém úseku, což se mi zdálo až neuvěřitelné. Na druhou stranu byly velmi záživné. A samozřejmě bych ráda věděla, jak to bylo s Kiinem doopravdy.

malí
11.09.2018

Kniha je fajn, ale autor se dlouho rozepisuje o skoro az detsky pojatem politikareni a nabozenstvi. Kdyz se timhle clovek prokouse v nadeji ze se brzy dovi neco vic o Elantris a magii, najednou prisel rychly konec, "hala-bala", a bylo po vsem. Nevim, proc neprislo pokracovani. Urcite by to melo potencial...

špulo
01.09.2018

Taká trochu divná fantasy. Akosi som si s knihou úplne nesadol. Nebolo to zlé, ale ani úplne dobré. Len sa doteraz neviem rozhodnúť, či to bolo autorom, prekladom alebo mnou. Asi si to niekedy ešte raz prečítam, aby som v tom mal jasno ;-)

Mabie
30.08.2018

Příběh strašně dlouho nabíhá a než se začne něco opravdu dít, trvá to minimálně třetinu knihy. Kdo není dostatečně trpělivý, bude trpět, ale pokud začátek překonáte, budete odměněni.
V knize je několik velice zajímavých proudů příběhu, ať už se jedná o pád Elantris z naprosté výše do propasti pekla, výborně byly vykreslené hlavní postavy a velice nápadité bylo popsání rozdílných náboženství. Mám ráda knihy, kde postupně stoupá napětí a toho si v této knize lze užít měrou vrchovatou.
Elantris byl příběh, který autor v závěru velice hezky "rozseknul" a doporučuji ho všem fanouškům fantasy.

AURIL
15.08.2018

Jestli jsem si někdy chtěla představit peklo, tak Sanderson mi ho v téhle knize nepochybně vykreslil - aneb, když božské město Elantris přestane být božským.
Autorova prvotina! Je to na ní znát. Chybí vybroušenost, na kterou jsem u Sandersona zvyklá. Nechybí nečekané zvraty, originalita, fantazie a umění vypravěče. Dobré čtení, ne však jeho nejlepší.

Alvari
12.08.2018

Už v této Sandersonově prvotině jde krásně vidět, co pro něj bylo (a stále je) nejdůležitějším aspektem jeho příběhů. Ten je sám o sobě velice zajímavý, ale bez postav, které s ním Sanderson spojil, by to prostě nebylo ono.

Pavla79
08.06.2018

Cetla jsem ji az po Mistbornech, takze za me trochu slabsi..., především v zaveru.. Ale jelikož se jedna o prvotinu ;) Jdu se vrhnout na Archiv... Celkove u me Sanderson vede.

nycol
05.06.2018

Do pulky super, od pulky do konce megabomba:)

kalinkacz
22.05.2018

Skvělých a originálních fantasy s propracovaným světem pravda není na světě mnoho.... Tohle ale nemělo chybu! A na to, že je to prvotina?! Pecka! Ten svět, ten nápad, ten příběh a ty postavy... Miluju Elantris a v nějakém dalším životě se tam chci hrozně moc mrknout, to by tak moc stálo za to!

SedllY
20.02.2018

Na prvotinu výborné, ale chvílemi jsem viděl Mistborn, který je ještě lepší. :)

Eldar80
22.01.2018

Elantris byl hezký pohádkový příběh a vůbec nevím jak bych ho vnímal před 20 lety. Jenže číst pohádkovou knihu ve 40 letech má asi svoje nevýhody. Tedy, nejedná se samozřejmě o pohádku, ale pohádkový nádech je v knize značně znát. Něco podobného jako třeba u Feista. Na druhou stranu se mi díky tomu kniha líbila. Byla taková pozitivní a o nezlomnosti lidské vůle. Dnes, kdy jsou často v oblibě různé temné úchylnosti, doporučuji všem, kdo si chtějí zachovat optimismus a víru v dobro. A tak jedinou velkou nevýhodou je značná délka knihy. U spousty velmi dlouhých knih často čtenář příběhu propadne. O to víc mě mrzí, že tady se to u mě nestalo.
Příběh má velmi dlouhý začátek a než se začne něco dít, trvá to snad 200 stran. Pak se už kniha jen zlepšuje. Kdo nemá rád pomalé začátky nebo při čtení není dostatečně trpělivý, tomu knihu moc nedoporučuji. Zpětně mi přijde neuvěřitelné jak pomalu, ale za to neustále v knize rostlo napětí. Nejdřív téměř nic. Po 200 stranách už jsou zřejmé hlavní kontury příběhu a v polovině už kniha bez problémů udržovala pozornost. Pak už jen napětí kontinuálně rostlo, aby svého vrcholu dosáhlo v samém závěru. Ani tohle není něco z čeho bych byl zrovna nadšený. Když čtu nějakou knihu, chci si ji užít celou a ne čekat na nějaký epický závěr.
Co se mi dál líbilo, tak poměrně originální přístup autora, kdy jednou z hlavních věcí určujících příběh byla rozdílná náboženství. V knize se objevuje víc zajímavých prvků a tak kniha nespadá do různých šablonovitých fantasy. Podání, věrohodnost postav a literární zpracování bylo na dobré úrovni. Hlavně to kontinuálně stoupající napětí skrze celou knihu. Všem fanouškům fantasy tak mohu jen doporučit. Pro ostatní čtenáře to podle mě moc vhodné není. Třeba já, poté co jsem četl zaklínače, zjišťuji, že mě pohádkově naivní světy už příliš neoslovují. Chybí mi tam ta určitá reálnost, se kterou přišel Sapkowski.
Kniha je asi taky pro všechny, kdo se vyžívají v dlouhých knihách. Elantris se mi moc líbila, rád bych si ji přečetl znovu, ale kvůli té délce nevím, zda tak učiním. 85%

Laitha
07.01.2018

Tuhle knihu jsem četla poprvé asi před 9 lety a teď když vyšla v novém doplněném vydání jsem si ji musela přečíst znovu. A je pořád tak skvělá jako tehdy. Zajímavý nápad, příběh i rozuzlení. Moje nejoblíbenější fantasy.

toni-az
25.12.2017

Poté, co se člověk prokousal první zhruba třetinou knížky, děj se rozjel a začalo to být opravdu napínavé. I když bylo celkem jasné, jak to celé dopadne, stejně se nedalo od knížky odtrhnout.

Šel jsem do toho s tím, že mám náladu na tuctovou fantasy. Rozhodně tuctová nebyla a nebýt toho až příliš pomalého rozjezdu, snad by se i zařadila skoro na špičku mého fantasy žebříčku.

tetrisek77
27.11.2017

Pokud čekáte elfy, nečekejte. Pokud čekáte neustálou přítomnost magie, nečekejte. Alespoň ne v pravém slova smyslu. Sandersonovu Elantris jsem sháněla dva roky, ale přečetla ji za pouhé dva dny. Není fantasy jako fantasy. A není magie jako magie. Elantris ale nepostrádá ani magii, ani kouzlo. Kniha záhadná, překvapující, zároveň by se chvilkami mohla zdát předvídatelná, ale není. Příběh o lásce, pravém přátelství, víře a obětování. Kniha plná humoru, ale nemyslete si, že je pouze vtipná. Je to kniha hodna přečtení a hlavně zamyšlení.

Podle Sandersona kniha nemusí mít akci s mečem na každé stránce. Stejně tak může být kniha magická, i když se magie objeví až na konci. A víte proč? Protože magická je kniha ne magií, ale svými postavami.

Neztrácejte víru... a pokud ji ztratíte, mějte k tomu dobrý důvod. Děkuju, Brandone. Že jsi tohle napsal a zveřejnil.

Teclaireddy
05.10.2017

Taková pohádka v sandersonovském stylu. Oproti jeho jiným knihám trochu jednodušší a povrchnější (postavy jsou trochu černobílé, děj víceméně předvídatelný), ale Sandersonovi fanoušci (a tedy i já) si tam najdou, co hledají - víru ve zlepšení světa, sílu vytrvalého optimismu, popis náboženství s jeho dobrými i špatnými stránkami, nápaditou magii a neobvyklé postavy, které si zamilujete (zde seony). Stejně jako u ostatních autorových knih mi vadilo příliš velkolepé a heroické finále, ale to asi k Sandersonovi patří.
Přišlo mi zajímavé, že postava Raodena je typově podobá Kelsierovi z Mistborna (v té jejich nezdolné vůli změnit svět k lepšímu), ale zatímco Raoden je vylíčen jako čistě pozitivní spasitel, postava Kelsiera je mnohem propracovanější - v tom je podle mě dobře vidět, kam se Sanderson posunul.

Helianthus
03.10.2017

Výborná fantasy kniha. Jedinou výtku bych měla jen ke konci knihy. Ten mi přišel moc rychlý, zbrklý a nedovysvětlený.

Karcoolka2210
05.03.2017

Jedna z najlepších fantasy kníh, aké som zatiaľ čítala. Sanderson ma úplne vtiahol do svojho sveta a pohltil ma. Bolo to super. AJ

DuncanIdaho
22.01.2017

Skvělá kniha. Dobrý nápad s osvícenými lidmi, jejichž osvícení se promění v prokletí. Jak už tu někdo zmínil, v knize se střídají kapitoly tak, že v každá je o jednom ze tří hlavních hrdinů. Škoda je toho závěru. V jinak poklidu plynoucí děj se najednou změní v americký film. Děj začne až moc rychle plynout, obvzláště v porovnání se začátkem knihy. Autor zde chtěl nejspíše zdramatizovat závěr a dát mu nějaké napětí. Podle mne to ale přehnal. Ten konec mne prostě nudil a nutil jsem se knihu dočíst. Zkráceně řečeno: knihu doporučuji přečíst, jen ten závěr je slabší.

AnDyB
19.11.2016

Kniha se mi moc líbila i kdyz detailne rozebírání náboženství mi uplne nesedelo ale neměnilo to nic na příběhu :) jen asi v půlce jsem se trochu sekla a a prislo mi ze jsem uvízla na mrtvém bodě chvilku nez se kniha znovu rozjela proto davam jen 4 * jinak moc pěkne napsáno a knih jako celek se mi moc líbila :)

witko
26.08.2016

Výborná fantasy, líbilo se mi střídání kapitol podle postav a musím říci, že nevím která linie mne bavila nejvíc.

carcassonna
22.06.2016

Super!!! Taka rozpravka pre dospelych. Dej ubiehal rychlo, bolo len minimum hluchych miest, na kazdej stranke sa nieco dialo a vsetko na seba nadvazovalo, cize ziadne "preskakovacky" sa nedali. Plus ten magicky svet vytvorit - aj ja chcem taku fantaziu!!! A seoni - moje oblubene "postavy" - len skoda, ze nevysvetlil ich vznik- alebo mi to uniklo?!
Chystam sa na trilogiu Mistborn-tak dufam, ze je to rovnako dobre,ak nie lepsie...

wiedzminka
24.03.2016

Musím se přiznat, že na čtení Elantris jsem se hodně těšila, ať kvůli jejímu zavratnemu hodnoceni, nebo vrelemu doporučení od člověka s vybraným literárním vkusem. Vinou me nedostatečné informovanosti jsem ale nebyla připravena na to, že dostanu 'jen' pohádku. Zkrátka jsem čekala dechberouci fantasy ve formě, v jaké jej mám nejraději, s uveritelnymi charaktery, necernobilym rozdělení dobra a zla, nepředvídatelnym dějem, a vypointovanymi dialogy. Nic z toho bohuzel v knize nenajdete.
Opravdu jsem tomu dala šanci a čekala, že se to snad už někde zlomí, to se vsak nestalo. Věcí, která mě ale opravdu vytocila, byly dialogy. Všechny postavy mluvily k uzoufani stejně a nebýt uvozeny jmény, ani byste nepoznali, kdo právě hovoří. Humor byl detinsky směšný, rodinné scény od stryckova stolu pak vyloženě iritujici. Ani smotný svět mi nepřipadal nijak originální - známé věci byly jen označeny neznamymi jmeny, at už šlo o souboje náboženských dogmat nebo rozmanitost světové kuchyně.
Kdyby kniha zůstala jen u pohádkoveho konceptu pro mládež, což z větší části je, bylo mi možné nad lecčims primhourit oči, jenže do toho je neumele naroubovana jakás takas politika, náboženství, dokonce krvavé lidské oběti, z čehož nakonec vzniká podivný hybrid. Jelikož má tak přehnané hodnocení nejen tady, cítila jsem potřebu se k tomu vyjádřit.

Allpa
05.02.2016

naprosto úžasná fantasy kniha. Ještě dlouho po přečtení mi ležela v hlavě. Byla by určitě úžasná i zfilmovaná, ale aby to spíš nepokazili. Rozhodně jedna z mých top

Aaron Lewis
03.02.2016

Asi jsem to neměla číst hned po Cestě králů, ale já čekám na druhý díl, a chtěla jsem zůstat naladěná. Elantris je to taková hezká pohádka (sem tam někde ponurostí lehce podobná Erbenově tvorbě), ale víceméně černobílá pohádka. Čtvrtou hvězdu jsem dala za to, že jsem byla zvědavá, jakým způsobem se uzdraví.

orson
21.01.2016

Po dlouhé době jsem si zase přečetl dobrou fantasy knížku. Neotřelé nápady, děj s jasně vyznačeným směrem, ale přitom mnoha nečekanými zvraty. Vše pěkně odsejpalo, takže v závěru člověk nemohl knihu odložit.

notburga
30.12.2015

Perfektní kniha. Je to už dávno, co mě dokázalo nějaké fantasy takhle nadchnout. Prvních pár kapitol bylo, pravda, trochu rozvláčnějších ale tak nějak jsem počítala s tím, že si autor jen připravuje propracované kulisy pro neotřelý a nakonec i rychle ubíhající děj. A jsem moc ráda, že jsem se nespletla.

Raoden se mi od začátku líbil nejvíce, i když bylo potom těžké představit si ho v tom nelichotivém stavu. Konec knihy jsem četla tak rychle, že se musela poté vrátit a znovu si důkladně přečíst zdůvodnění celé té katastrofy. Velké plus u mě má i fakt, že jde o samostatně stojící knihu a ne o počátek velké ságy, kterou je nutné za každou cenu rozvinout.

Kapitoly pozorované očima jednotlivých postav mi vyhovovaly, stejně jako občasná posunutí v ději, která přeskakovala různé (pravděpodobně) nudné a beztak vytušené nebo přímo předem popsané spojky. Knihu jsem si původně jen půjčila, ale hned po přečtení ji obratem koupila. Myslím, že každý milovník fantasy by radši týden přežíval na chlebu s vodou, než aby se vzdal takto vynikajícího díla. :)

magie

Brandon Sanderson