Elantris

Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod – kletba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti ani mrtvé ani živé… Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy pohádkou plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky. Přeložila Milena Poláčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19838/big_elantris-B1a-19838.jpg 4.5338
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Elantris, 2005

Kniha Elantris

TomTomis
24.10.2021

To byla jízda. Ke konci možná trochu uspěchaná, místy možná jsem všechno nepobral já. I tak vytvoření tohohle zajímavého světa zaujalo. Mám pocit, že Sanderson zatím všude vytváří zajímavé styly magie. Po Mistbornu- Finální říši a rozečteném Vyjednávači si říkám, že přece nejde vymýšlet pro každou knihu nový a nový magický svět a pravidla toho, jak co funguje. Uvidíme, jak mi Sanderson bude vyhovovat dál. Prozatím jsem spokojen. Autor s velkou fantazií.

KubaHanzelin
06.10.2021

Uf, naprosto nevím co k tomuto dílu napsat..
Mé první setkání s Brandonem Sandersonem na kterého jsem slyšel jen samou chválu a jelikož je Elantris samostatná kniha, byla to ideální volba a zároveň poslední část letošní boyfriend vs. girlfriend čtenářské výzvy:)
Musím pochválit neskutečně hezky vykreslený a promyšlený svět o kterém bych se určitě chtěl dozvědět víc, ale malý problém je právě v tom, jak píšu výše, Elantris má jen jednu knihu. A možná je to dobře, protože takto funguje jako taková dospělejší pohádka, pohádka, kde se toho vlastně moc neděje (a i když se to neskutečně příjemně čte) než se dostanete za cca půlku knihy, kde se události začnou hýbat.. a to nemluvím o posledních cca 100 stranách, kde padají hlavy a události nabírají takové otáčky, že pomalu nestíháte kdo vlastně umřel, kdo co řekl atd.
A to je jediná věc kterou bych Elantris vytknul, i když je kniha neskutečně čtivá, chvílema jsem si říkal, že se příběh moc nikam neposouvá.. a nakonec - BUM! AKCE ! SMRT! ZRADA!
Dávám tedy 4* a k panu Sandersonovi se někdy zase vrátím:)

Krišot
09.07.2021

Miluji žánr fantasy a vůbec mi nevadí, když se v něm opakují archetypy hrdinů co si pro konflikt nejdou daleko a meče co mají jména a draci, co jsou zlí a draci, co jsou hodní. Jenže tady není ani jedno. Násilí je tu poskrovnu, všechny meče se (ne)jmenují stejně a o dracích v Elantris ani nemluvě.
Tak jak to, že mě to tak bavilo? Celé dílo je vystavěno na parádní zápletce, postavy jsou komplexní a já si kousal nehty a netrpělivě čekal, jak tohle dopadne. Rozuzlení bylo uvěřitelné a dávalo mi smysl. Takže...nevadí, když tu není hmatatelný záporák, co se na něj hrdina třičtvrtě díla připravuje, tohle dílo mi rozšířilo obzory. Díky...

Tritvaetna
17.05.2021

Co musím hned ze začátku ocenit je originalita a propracovanost světa - tedy to, na čem stojí celý fantasy žánr. Čerla jsem jako první autorovu knihu, nemohu tedy srovnávat, ale sám auror na konci u “vypuštěných scén” zmiňuje, že si knihy předem plánuje a pak už vlastně píše podle scénáře - a kniha opravdu působí hodně naplánovaně, vypočítaně, trochu mi tam chyběly výraznější emoce (postavy působily trochu ploše), a taková ta spontání čtivost, trvalo mi se začíst. Pravda je, že rozhodně nemůžu tvrdit, že bych ke konci knihy nic neprožívala. Za tu až do očí bijící “naplánovanost” jsem nakonec strhla jednu hvězdičku, i když je možná vzhledem k celkově povedenému zbytku knihy trochu nefér. Ještě chci vypíchnout naprosto úžasné pojetí magie a té síly, především se mi potom líbila myšlenka, (SPOILER?) že je víc možností, jak ji ovládnout (KONEC SPOILERU).

Rudla333
11.04.2021

Přečteno za příjemný den venku na sluníčku, což možná ještě dodalo tomu, jak jsem si knihu užil.

Rozhodně se jedná o nepopulární názor, ale Elantris je moje zatím nejoblíbenější Sandersonova kniha. Velice zajímavý svět, poutavé myšlenky, fajn postavy a hlavně mě celkem dost bavil i děj.

Ano, byl opět hodně natahovaný, ale tak to u Sandersona prostě je - čím dál tím jasněji vidím, že knihy z Cosmeru se dost striktně drží jednoho vzorce, co pro ně platí, takže to prostě očekávám. Navíc, až tak mi ten táhlý střed nevadí, když kniha nakonec vyvrcholí a vše uzavře. V tom mají samostatné knihy výhodu proti sériím.

Každopádně, jsem navzdory táhlejšímu ději opravdu spokojen. Celou dobu jsem si říkal "Oh, to zní zajímavě", "Hm, jak se asi tohle stalo?" a dostal jsem uspokojivé odpovědi a dostal jsem i skvělé finále. A to mi stačí, když i všechny ostatní důležité aspekty byly alespoň dobré. 8/10.

kuroneko
03.04.2021

Jsem ráda, že jsem Elantris nečetla jako první autorovu knihu. Kniha byla pro mne ze začátku chaotická, nemohla jsem se pořádně začíst, což byl celkem nezvyk. Chvílemi jsem i uvažovala, že knihu odložím... avšak jak příběh plynul začala jsem chápat souvislosti a o to více jsem si oblíbila celý svět i postavy. Dokonce i Hrathenovu část vyprávění, i když tu jsem ze startu musela hodně přetrpět... celkově to bylo příjemné čtení a ke knize se určitě ráda vrátím.

Canney
21.03.2021

Z počátku mi chvilku trvalo než jsem se do Elantris začetla, ale jakmile se tak stalo tak jsem prostě jela. Je hodně politická knížka a díky tomu i proměrně pomalá (ale rozhodně ne nudná!).
Elantris byla městem bohů, ale potom přišel Reod a s ním se z Elantris stalo město mrtvých. Brandon Sanderson v Elantris vytvořil strašně zajímavý svět a postavy. Tahle kniha je totiž vyprávěna ze tří úhlů pohledu a máme tak možnost pořádně poznat nejen hlavní hrdiny ale i záporáka příběhu. Mé oblíbené postavy jsou Raoden a Galladon. Vývoj jejich přátelství byl pro mě velkým plusem.
Pokud Sanderson vydá pokračování této knihy, tak si ho rozhodně přečtu. Tento svět toho může spoustu nabídnout.

Deia
14.02.2021

Príbeh, ktorý sa rozvíja v knihe je naozaj úžasný. Knihu som už raz predtým čítala, ale aj tak ma jej príbeh aj teraz dokázal úplne pohltiť (je síce pravda, že dej som si už veľmi nepamätala). Oproti neskorším Sandersonovým dielam je tento príbeh síce jednoduchší, s menším množstvom postáv, ale aj tak skvelý. Je to koniec koncov (zatiaľ) samostatná kniha, nie súčasť rozsiahlej série. Postava Sarene ma veľmi bavila, takéto ženské charaktery mám veľmi rada – Sarene je rozumná, snažiaca sa všetko pochopiť a niečo aj zmeniť. Aj ostatné postavy boli veľmi zaujímavé, či už Raoden, Hrathen, Sarenin strýko alebo jej seon. Príbeh v knihe síce spočiatku plynie pomaly, ale dej je aj tak napínavý a posledná tretina knihy je skutočne akčná a nedá sa od nej odtrhnúť. Sanderson je proste génius.