Brandon Sanderson

americká, 1975

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Brzy vyjde

Legie Zakladatelových kostí

Legie Zakladatelových kostí - Brandon Sanderson

Po tom, co jste si o mně přečetli v prvním díle mých pamětí, byste asi nečekali, že se hned vrhnu do dalšího dobrodružství. Řekli byste, že jedno střetnutí s ďábelskými k... detail knihy

Komentáře (17)

cetriolo
cetriolo
16.09.2023

Za mne absolutní top mezi autory. Co knížka to originál. Má neskutečné množství zajímavých nápadů. Jeho knihy v Kosmíru jsou navzájem propojené ale takovým způsobem, že když neznáte reference tak to není na překážku a knížku/sérii si užijete, ale pokud je znáte tak příběh dostane novou hloubku :) Vydává knihy pravidelně (a rychle - v roce 2023 vyšlo celkem 5 nových knih) a servis fanouškům je neskutečný. Každý týden (no dobrá skoro každý týden) vydává video o tom jak pokračuje v práci na aktuální knize, co se plánuje do budoucna atd. Na konci roku vychází "State of Sanderson" kde popisuje co se za celý rok událo, jaké jsou další plány atd.

Jsem nesmírně zvědavý co nám autor naservíruje v budoucnosti a tuším že to bude EPICKÉ :)

Ashen-Shugar
Ashen-Shugar
24.08.2023

Přečetl jsem si komentáře a souhlasím se všemi - pozitivními i negativními.
Sanderson píše hodně popisně, děj se vleče pomaleji, než by se vám líbilo, postavy jednají občas trochu naivně a divně. Mohly by být propracovanější a moc rád bych jim viděl hlouběji do hlavy, jak jsem zvyklý třeba u Abercrombieho. Vyspělejší čtenář začne postupně tu a tam vnímat vykukující young audlt prvky.
Ale pak přijde to ALE. A tím jsou pro mě vedle geniálních světů a jejich pravidel hlavně Sandersonovy nápady (nevím, jak to lépe vyjádřit). Děj se pomalu rozvíjí a vy spoustu věcí nechápete. Najednou do sebe začnou jednotlivé střípky zapadat, až zapadne ten poslední a vy před sebou máte naprosto skvostný, perfektně promyšlený celek bez jedinné chybičky. Sednete si z toho na zadek a říkáte: AHA, tak takhle to tedy je. No to je ale bomba. Ten Sanderson je fakt génius. Jak ho jen tohle mohlo napadnout?
Sorry za tak divný popis, ale já fakt nevím, jak to lépe formulovat. Přečetl jsem stovky fantasy knih od renomovaných i béčkových autorů, ale v tomhle se u mě Sandersonovi prostě nikdo nevyrovná. Nějaké nepatrné narázky a pár otazníků. O sto stránek dál pár dalších nepatrných narážek, po další stovce to na mě Sanderson vybalí na plno a úplně mě tím zničí :-) Už jen za tohle by se zařadil na seznam mých top oblíbených autorů.


otula
otula
10.12.2021

Ještě před pěti lety bych řekl, že Brandon je borec, který má skvělé nápady a skvěle píše. Přivedla mne k němu náhodně zapůjčená tehdy trilogie Mistborn. Fakt bezva. Pak přišla Cesta králů a byl jsem nadšen. Natěšen jsem si přečetl pokračování Mistborna a nadšení opadlo, po Třech tvářích opadlo ještě více. Ale Slova paprsků mi opět vlila nadšení do žil, načež to šlo zase dolů se Zúčtovateli. Ještě více to zazdila Spousta nudy. Ale těšil jsem se na Meč přísahy. Asi jsem se neměl těšit, protože tu knihu jsem měl problém vůbec dočíst. Nakonec jsem ji dočetl a se Sandersonem jsem skončil...

cathyblack
cathyblack
08.05.2021

Tenhle chlapik, to je on. Ten co zmeni pohledy nas vsech na fantasy svet od zakladu. Cista laska, obdiv a duvera .

ydnac
ydnac
05.01.2021

Přečetla jsem Mistborn, který je podle mě naprosto úžasný, fakt pecka :-) a pan Sanderson se IHNED zařadil mezi mé oblíbené autory :-)

sel123
sel123
28.05.2020

V podstatě musím souhlasit s Eslem. Vážně světy zajímavé, ale postavy jednají nedůvěryhodně, naivně, nelogicky. Popisy se opakují tolikrát že to je neúnosné. Časté používání stejných frází. Asi žádnou serii jsem nedočetl do konce což mi přijde škoda. Prostě jsem háklivej na nepropracovanost postav a nelogické jednání.

Eslem
Eslem
08.08.2018

Pro mě Sanderson pravděpodobně zůstane výrazně lepším tvůrcem světů než spisovatelem samotným.
Ke kladům jeho knih patří zajímavé a promyšlené fungování zákonitostí při současném zachování přehlednosti, záliba v symbolice, schopnost (a ochota) tvorby sympatických postav a citlivá práce s náboženstvím a vírou. Přesto bych neměla potíž najít autory, jejichž světy jsou co do nápadů a myšlenkového bohatství na mnohem vyšší úrovni (Erikson, Mieville).
Autorovo dílo bohužel trpí i řadou nešvarů, které čtení místy posouvají až na hranici utrpení. V první řadě je to vleklé tempo vyprávění (zejména u jinak očividně velmi ambiciózní Cesty králů úmorné jako přímý přenos z růstu vlasů), krkolomné aplikace pravidel soubojů (ať už v případě allomantů nebo ještě hůř, Szetových šlehů), naivní/překombinované intriky a plány, prkenné vztahy mezi muži a ženami nebo nepříliš zdařilá snaha o humor a slovní hříčky (s úsměvnou výjimkou v osobě Kelsiera a propadákem v podobě Šalán).

Mygli
Mygli
07.08.2018

Tenhleten borec jménem B. Sanderson je dle mého názoru jednoznačně nejlepší ve svém oboru. Nemůžu si pomoct, ale co ten dovede stvořit, to je vrchol blaha. V budoucnu bude legendou jako Tolkien. Stopro:)

SedllY
SedllY
24.06.2018

Stačilo pár knih Mistborna, Bouřné záře a ihned Sanderson zapadl do mojí TOP3 spisovatelů. Jen tak dál !!!
Pouze trilogií Zůčtovatelé mě moc neoslovil.

Jacinda
Jacinda
26.04.2017

Pro mě je Sanderson genius. Kdyby žil o pár desítek let dřív, byl by opěvovanější než Tolkien. Čtivost, nezměrná fantazie. Můj vzor

IriYanssenJ
IriYanssenJ
18.01.2017

Nebudu to tady vypisovat dlouhé jako slohovky. Prostě a jednoduše: Sandersona miluju, i když mě jeho knihy přivádějí k šílenství.

Alee
Alee
29.11.2016

Autor, který pro mě navždy zničil možnost číst s nadšením béčkové fantasy, protože vystřelil laťku mých nároků na knihu do nebeských výšin :D Je geniální, vtipný a originální vypravěč a je ostuda, že není tak slavný, jak by si zasloužil. A že se jeho knihy překládají s tak velkým zpožděním. Jako první knihu od něj jsem četla Vyjednavače, pak hned celou sérii Mistborn a Elantris, teď už louskám druhý díl Archivu bouřné záře a to jsem ani ještě nezmínila jeho skvělé povídky. Prostě ho miluju :)

zuzik1428
zuzik1428
19.10.2016

První setkání s tímto Panem spisovatelem jsem měla v Elantris.
Fantasy obecně miluji, ale on, dle mého, posunul laťku tak vysoko či daleko, že..
Žasnu, co dokáže vymyslet za světy, magii, která funguje, aniž by se člověk musel zamyslet, jak - prostě to tak je a vyznívá to z jeho díla (jakéhokoliv) přirozeně.
Nemám přečtené všechny knihy, ani zdaleka, ale těším se na ně, až si ty skvosty koupím/vypůjčím a budu se moct ponořit do dalšího nového světa, který funguje jeho stylem.

Turlogh
Turlogh
07.03.2016

Souhlasím naprosto se zde přítomnými hodnoceními! Sanderson je prostě borec! četl jsem od něho nejdříve Poselství práva to bylo výborné! Ale pak přišla Cesta králů! A potom Slova paprsků! A to jsou vážně pecky! Pořádné bichle, ale stojí to za to! Děj příběhu, tajemný řád rytířů paprsku, Kaladin a jeho mostaři,(to je můj favorit), záhadní spreni, pátrání po tajemných souvislostech, spousta napětí a hrdinství! To je přesně moje oblíbená parketa! A vůbec nejlepší je kodex-slova paprsků... Tohle mě oslovilo nejsilněji (to asi můj skautský duch:-)
Dokonce tak moc, že zvažuji skutečně založení rytířů paprsku...samozřejmě silovazové z nás nebudou, ale dalo by se... Hlavní jsou ty jejich zásady, to bych chtěl uvést do života. Sandersonovi už jsem napsal (jako duchovnímu otci myšlenky) a staví se k tomu zdá se kladně...Nazdar všem přátelům a obdivovatelům tohoto veledíla a doporučení všem, kdo je ještě nečetli! Zdraví Jarda alias Turlogh

Arocrynn
Arocrynn
05.07.2015

Na Sandersona jsem narazila náhodou, resp. když mi na Audible "vnutili" zadarmo jeho audio-knihu "Legion". Poslech knihy jsem odkládala, jak jen to šlo, ale když chodíte každý den 7 km z práce pěšky... No, došlo i na ni. Hlavní hrdina, soukromý detektiv, je docela průměrný člověk s průměrnými schopnostmi, co však z něj činní super detektiva jsou jeho "aspekty". Řekněme jeho další verze sebe sama, nebo postavy, které vidí jen on sám, avšak každý z aspektů je specialista na určitou oblast - bojová umění, psychologie, šifrování atd. Sice každý aspekt umí a ví jen to, co náš hlavní hrdina viděl, slyšel anebo četl, ale je v dané oblasti absolutní profík. A tak detektiv spolu se svými aspekty tvoří dokonalý tým. Záhy jsem zjistila, že Legion má již dvě knihy, a mám dojem, že do češtiny nebyly ještě přeloženy (Dodatečně jsem zjistitla, že první díl Legion u nás vyšel v povídkové knize "Tři tváře" pod názvem "Spousta"). To mne však přivedlo na sérii Mistborn a další. Nyní "louskám" poslední díl Mistbornů a těším se na další Sandersonovy knihy. Jsem blázen, takže čtu je v češtině a cestou z práce poslouchám v angličtině. Děsí mne jediné - jak budu hledat dalšího takového autora, až mi Sanderson "dojde"... :-)

Ellbereth
Ellbereth
18.05.2015

Propadla jsem mu!!! Přečetla jsem jako první sérii Mistborn a naprosto mě dostala. Nápadem, charakteristikou postav, prostředím a hlavně dějem, který prostě nedokážete předvídat. Postavy jsou perfektně propracované, uvěřitelné, lidské....nic a nikdo není jen dobrý nebo úplně špatný. Skoro stejně se mi líbila Elantris, i když se jedná o autorovo prvotinu. Teď čtu Vyjednavače a opět se nestačím divit. Opět originální nápad. Takových autorů jako on by prostě mělo být víc. Jako poslední jsem přečetla Cestu králů ze série Bouřné záře a tleskám. Nechápu prostě kam na ty nápady chodí, ale tohle je prostě pecka propracovaná do detailů. Miluju ty jeho správňáky (hlavní hrdiny). A díky bohu teď v srpnu vychází druhý díl, už se na to celá klepu :-D
Všechny jeho knihy mají jedno společné. Velmi těžko se odkládají.

dalton campbell
dalton campbell
02.08.2014

super autor, v současnosti možná můj neojblíbenější autor fantasy. V každé knize či sérii vytvoří originální a propracovaný svět, kde hrají určité prvky specifickou a významnou roli. v Mistbornu jsou to kovy, ve Vyjednavači barvy, v Elantris klikiháky, v Cestě králů dušičky - spreni. Zároveň se světy dosti často vyznačují neobvyklými klimatickými podmínkami - v Mistbornu je tma a popel, v Cestě králů se střídají sucha a velebouře.
Příběhy jsou velmi kvalitní, hlavní postavy (obvykle jsou muž a žena, kteří se časem i přes nepřízeň okolí začnou mít rádi a několik jejich přátel či nepřátel) takové, že si získávají sympatie.
Trochu slabinou je autorův zlozvyk ukončit příběh apokalypsou, při které dojde téměř ke zhroucení daného světa. Možná to souvisí s tím, že je Sanderson mormon.
celkově doporučuju, zvláště těm, co mají rádi dlouhé děje ve složitých alternativních systémech. Symaptické jsou webové stránky autora (v anglištině), kde má nějaké vynechané pasáže z knih i úvodní kapitoly knich, které se připavují k vydání, obrázky, mapy a podobně. Působí to tak, žeSanderson světy které vytvořil žije a má tendenci je zdokonalovat