Teraesa Teraesa komentáře u knih

Sľub cisárovnej Sisi Sľub cisárovnej Sisi Michaela Ella Hajduková

Toto bolo úplne super! Kniha sa autorke neskutočne vydarila a povedala by som aj, že za mňa je to zatiaľ najlepšia kniha, ktorú som od nej čítala. Podmanivý a pútavý naratív, dokonale podchytená atmosféra... Veľmi som sa dokázala so Sisi stotožniť, hlavne v tých snových opisoch a túžbach... Táto kniha mi naozaj udrela na citlivú strunu.

27.04.2024 5 z 5

Mágia rodu Thornovcov Mágia rodu Thornovcov Margaret Rogerson

Kniha sa mi ozaj veľmi páčila, myslím, že sa k typickým fantasy znakom (čarodejníci, mágia...) postavila dosť originálne. Mám asi len jedinú vec, ktorú musím vytknúť, a to je to, čo ma "trápi" pri drvivej väčšine YA fantasy... Hlavná postava je takmer dokonalá. Áno, rozumiem, musí byť silná, inak by to v čitateľovi nevzbudzoval ten úžas a možno to niekomu dodá odvahu ale... oveľa ťažšie sa s tým vie bežný človek stotožniť. Tak napríklad, ako to, že sa dokáže dokonale oháňať mečom, pričom nikdy nepodstúpila žiadny ani len základný výcvik? Neexistuje. A rôzne ďalšie maličkosti, ktoré si možno človek nevšimne hneď, ale vytvárajú taký neskutočný pocit, že toto nemôže byť pravda (áno, je to fantasy, ale aj na pomery toho žánru).
Keď si vezmem najúspešnejšie fantasy knihy/série, taký Harry Potter... Nebol dokonalý. Bol v niečom výnimočný, to áno, ale nebol inteligentný ako Hermiona napríklad, často veci pokašlal a áno, presne toto je tá esencia, ktorá tu chýba. Nejde však len o túto knihu, ale pomaly všetky knihy za posledných 10 rokov v tomto žánri dajme tomu...
Ale čítanie som si užila, preto dávam 5/5.

09.04.2024 5 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Očakávala som niečo iné od tohto dielka, to sa musím priznať. Nejde o to, že by kniha bola vyslovene zlá, aj som chápala, čo tým chce autor povedať ale... jeho spôsob vyjadrenia sa minul účinku. Nezasiahlo ma to tak, ako som dúfala. Nemôžem hodnotiť lepšie ako troma hviezdičkami, a to aj po pridaní hviezdičky za zopár posledných kapitol, z ktorých som konečne cítila tú výpovednú hodnotu.

26.03.2024 3 z 5

Ježišovo detstvo Ježišovo detstvo John Maxwell Coetzee

*4,5

Zaujímavá, no zároveň vskutku znepokojivá kniha. Mám celkom problém zistiť, aký zámer autor týmto dielom sledoval. Nepredvídateľné chlapcove otázky a často ešte nepredvídateľnejšie mužove odpovede sú presne tým korením, ktoré dodávajú príbehu pocit neskutočnosti a neobsiahnuteľnosti. Niečo však stále núti čítať ďalej; veď možno odpoveď sa bude skrývať na ďalšej strane...

21.03.2024 5 z 5

Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Douglas Adams

*4,5

Na to, že kniha je písaná formou paródie, musím uznať, že právom patrí medzi klasiky, aj keď väčšinou nemám v obľube tento štýl písania. Určite to však chcelo poriadnu dávku predstavivosti, čo teda autorovi nikto nemôže vytknúť jej nedostatok. Áno, možno to vyzerá, akoby sám netušil, kam ho príbeh povedie, ale si myslím, že lepšie by to nikto nenapísal. Som rada, že som mohla spoznať aj tento kúsok svetovej literatúry.

25.02.2024 4 z 5

Červené víno Červené víno František Hečko

Červené víno mnou úplne otriaslo, do základov. Keď som začínala čítať, netušila som ešte, ako priľniem k hrdinským postavám a nádhernému kraju, ktorý sa volá Vlnčindol - diera sveta. Kompaktnosť a rozmanitosť života, ktorý sa odohráva v tridsiatich troch domcoch, nádhera rodiacich viničov na Volských chrbtoch a vo Vlčích kútoch, kde sa rok čo rok hrozno napĺňa v bobuľách sladkou životodarnou šťavou a ľudskou prácou a potom sa mení na - víno. To všetko, ale aj oveľa viac ponúka román, ktorý môžem s hrdosťou označiť za veľdielo slovenskej klasiky.
Všetkým, ktorí to ešte nečítali prajem, aby sa aspoň raz za život ponorili do neskutočnej hĺbky a bohatej pravdy, ktorými táto kniha preteká, ako v štedré roky preteká víno sudmi vlčindolských pivníc.

13.02.2024 5 z 5

Hriech kováčovej dcéry Hriech kováčovej dcéry Sarah E. Ladd

Veľmi pekné zakončenie trilógie. Celkovo hodnotím sériu pozitívne, až na to, že často boli udalosti predvídateľné, a to ma trochu oberalo o zážitok. Avšak myšlienku mali tieto knižky peknú, preto som hodnotila vyššie než by som bežne knihy s podobnou tématikou ohodnotila.

01.02.2024 5 z 5

Tesná brána Tesná brána André Gide

Zaujímavý koncept, v čitateľovi vyburcuje niečo dovtedy nepoznané a neprežité, ešte nezakúsené v literatúre... (aspoň pre mňa to tak bolo). Pokiaľ mala vo mne kniha rozpútať nepokoj, tak splnila svoju úlohu...

21.01.2024 4 z 5

Dcéra snehu Dcéra snehu Eowyn Ivey

Dcéra snehu je majstrovským dielom autorky, ktorá dokonale pozná kraj, v ktorom vyrastala. Príbeh načisto uchváti a očarí každého, robí to však nenápadne a nenásilne. Robí to tak jemne, ako si človek zvyká na aljašskú prírodu. Hoci si najskôr nevie privyknúť na jej nevyvážený rytmus dňa, noci a ročných období, po čase sa obzrie späť a nechápe, ako mohol kedysi túžiť po niečom inom. Taký je aj tento príbeh, jemný no drsný zároveň, radosť a bolesť sa prelínajú v jednu stuhu a tkajú niť života.
Knihu ani nemožno ohodnotiť inak. Krajší záver roka som si nemohla priať.

30.12.2023 5 z 5

Ruža a bodliak Ruža a bodliak Laura Frantz

Vskutku pekná kniha, veľmi som si čítanie užila. Zaujímavé prostredie. :)

28.12.2023 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Uff, to som teda čítala dlho, no musím povedať, že to stálo za to. Vôbec som nečakala takýto koniec, to, ako sa hlavná postava stávala temnejšou... Ako sa jej pomaly krivil úsudok, ako bola zaslepená citmi. A predsa jej v istom zmysle rozumiem, a povedala by som, niekedy až kvitujem (v jej situácii).
Hardy vedel zaťať do živého vtedajšej škrupulóznej viktoriánskej spoločnosti. Budem rada, keď si niekedy prečítam aj niečo z jeho skoršej tvorby.

25.12.2023 5 z 5

Rozprávka Rozprávka Stephen King

Toto bola presne moja šálka kávy!
Kingove knihy milujem, ale táto mi sadla zatiaľ úplne najviac. Veľmi sa mi páčilo, ako poprepájal strašidelno a rozprávku (ono pôvodne to aj tak nie je ďaleko od seba, že?).
Pokojne by som prívítala viac takýchto netradičných kúskov od neho.

A nakoniec:
Odvážny pomáha, zbabelý dáva dary.

17.12.2023 5 z 5

Taktický přesun Taktický přesun Kojoharu Gotóge

Super pokračovanie.

02.12.2023 5 z 5

Kam vtáci na noc odkladajú srdce Kam vtáci na noc odkladajú srdce Milan Ferko

Veľmi milá knižka. Pekné rozprávky.

11.11.2023 5 z 5

Pustovník: Slzy rytiera Pustovník: Slzy rytiera Vladimír Štefanič

Boj dobra a zla sa v poslednej štvrtej knihe schýli ku svojmu koncu. V prvej polovici sa mi dej trošku naťahoval, mala som pocit, že sa príbeh nevie sám zo seba vymotať, ale nakoniec rozuzlenie nesklamalo.

Celkovo od prvej knihy sa mi spočiatku ťažšie dostávalo do štýlu písania autora, pretože dej je naplnený množstvom metafor, poučení a rád do života. Nemohla som si na to zvyknúť, ale počas celej série som si na to zvykla, ba priam až vyžadovala tento typ rozprávania. Prebúdzalo to vo mne niečo pokojné, epické a povznášajúce.

Z celej série prevažovali pozitívne, príjemné a dobrodružné pocity. Preto finálnej časti tiež musím dať plné hodnotenie.

04.11.2023 5 z 5

Parížska knižnica Parížska knižnica Janet Skeslien Charles

Čo povedať na knihu, ktorá spája moje obľúbené miesto, obľúbenú činnosť a obľúbenú tému rozhovorov? Milujem knihy o knihách. Cítim pri čítaní nadšenie, že niekto tiež považuje túto tému za podnetnú. Nehovoriac o tom, keď je príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami a prežitý opravdivými osobami. Knihu som si užívala každým dúškom a prečítala som ju ani neviem ako. Nemôžem hodnotiť inak než 5/5.

02.11.2023 5 z 5

Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť Pavol Rábara

Úžasná kniha, ktorá každému prevráti obraz o spovedi ako ju poznáme. Odporúčam.

26.10.2023 5 z 5

Pustovník: Slzy matky Pustovník: Slzy matky Vladimír Štefanič

Séria sa mi každou časťou páči stále viac. Sledujeme opäť pokračovanie životov obľúbených postáv, ktoré nám sú blízke pre svoju autenticitu a uveriteľnú emočnosť. Autor nádherne vyladil prelínanie deja, metaforické opisy a vnútorné motivácie postáv. Ozaj geniálna a krásna sága.

22.10.2023 5 z 5

Bosorka Bosorka Camilla Läckberg

Toto bude možno trochu dlhší review, než zvyknem písať.

V prvom rade, asi sa snáď ani nemusíme baviť o tom, že zápletku a hlavnú líniu príbehu autorka majstrovsky zvládla. Malo to aj napätie, náboj, aj rozumné rozuzlenie (ktoré som však aj tak nečakala. Vlastne nemala som ani šajnu, kto by mohol byť páchateľom). Zo začiatku sa mi kniha čítala ťažšie, a to najmä kvôli množstvu postavám, keďže som predtým nečítala ani jednu knihu z tejto série. To však, konieckoncov, vôbec nevadilo. Od polovičky knihy som ju nedokázala pustiť z ruky, musela som dočítať do konca.

Chcem však pozdvihnúť ďalšie veci, ktoré ma nenechali chladnou. V prvom rade veľmi oceňujem to, že napriek tomu, koľko dejových línií sme v príbehu sledovali, dávalo to zmysel a úžasne sa to dopĺňalo. Najviac však chcem ospievať to, ako autorka dokázala v žánrovo krimi knihe dať do popredia problematiku imigrantov.

Napätie sa vtedy dalo krájať, a veľmi som prežívala s postavami, ktoré boli nespravodlivo obviňované len kvôli tomu, že majú iný rasový pôvod, a len hľadajú miesto na zemi, kde by mohli nadobudnúť stratený pokoj. Zopárkrát mi aj vyšla slza, a stále sa to dotýkalo práve tejto dejovej linky.

Najviac ma však oslovila časť, kedy jedna postava hovorí o tom, že otvorená nenávisť je oveľa ľahšie zvládnuteľná, ako keď navonok ich berú za svojich, no v skutočnosti nimi opovrhujú. Lebo je ľahšie vyhnúť sa otvorenému rasismu, dá sa to zďaleka obísť, ale nikdy nevieš, či tento človek, ktorý okolo teba prechádza na ulici a naoko ťa toleruje, usmieva sa na teba, tak či práve on ti v kritickej situácii neprebodne chrbát. A je to pravda. Myslela som si, že len na Slovensku to tak je, že sme 'zadubení' a nedôverčiví (kvôli mnohým faktorom, ktoré tu však nebudem rozoberať), a preto ma prekvapilo, keď autorka tak píše o svojich krajanoch, ktorí sú v našich očiach braní ako pokrokoví. Samozrejme, je nesprávne generalizovať, ako v každej problematike, a veď aj to bolo spomenuté práve v knižke.

Preto Camille patrí jedno veľké wau. Lebo spojila témy, o ktorých by som si v živote nepovedala, že sa budú takto vážne riešiť v krimi ladenej knihe. Nemôžem ohodnotiť inak ako všetkými dostupnými hviezdičkami.

01.10.2023 5 z 5

Ostrov včerajšieho dňa Ostrov včerajšieho dňa Umberto Eco

Tak to bolo náročné ale zaujímavé čítanie. Milujem to, ako Eco v príbehu podáva vtedajšie konšpiračné teórie a stavia na tom svoj svet. Ešte výraznejšie to možno vidieť v Baudolinovi. Dokonalý filozofický úlet.

24.09.2023 4 z 5