Ježišovo detstvo

David je malý chlapec, ktorý pricestoval na lodi cez oceán do novej krajiny. Bol oddelený od svojich rodičov a stratil drahocenný kúsok papiera, ktorý by vysvetlil jeho pôvod aj cieľ. Na lodi sa ho ujme muž menom Simón. Po príchode dostanú nové mená, nové dátumy narodenia a identitu. Nevedia nič o zvykoch novej krajiny. Rozprávajú len trochu španielsky, jazykom, ktorým sa tu hovorí. Sú ľuďmi bez minulosti. Simón chce nájsť chlapcovu matku. Je presvedčený o tom, že keď ju zbadá, spozná ju. „Ale ak, čo ju nájdeme,“ pýta sa David, „prečo sme tu?“ Tento nádherný a prekvapivý príbeh je o detstve, o osude a o tom, aké je to byť vyhnancom. Ježišovo detstvo je román o záhade samotnej skúsenosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206147/big_jezisovo-detstvo-CG8-206147.jpg 4.45

Vydáno: , Citadella (SK)

The Childhood of Jesus, 2013

Kniha Ježišovo detstvo

cessy
29.09.2015

Najnecoetzeeovskejšia, najčitateľnejšia, najtajomnejšia, najpôvabnejšia. Coetzee opúšťa svoju osvedčenú komfortnú zónu – vypúšťa typickú schému výstavby a úplne mení štruktúru textu, čím sa stáva pre mnohých čitateľnejší, neviem však či aj stráviteľnejší, pretože je zároveň tiež omnoho tajomnejší, ponecháva väčší priestor na interpretáciu než kedykoľvek predtým. Ani týmito zmenami však neuberá nič na pálčivosti predostieraných otázok. Text je iný do tej miery, že ak by vám ho niekto predložil a zatajil autora, určite by ste neuhádli kto ním je. Ale toto je presne ten prípad opustenia komfortnej zóny, kedy to funguje! Prechod od dobrého, k niečomu úplne inému, ale rovnako dobrému.

zuzulique
08.01.2015

Výborná kniha, Coetzee opäť nesklamal, je to pán spisovateľ, ktorý Nobelovu cenu za literatúru nedostal náhodou :-) Prekvapivo jedna z jeho najčitateľnejších kníh plná dialógov, no napriek tomu jej to neuberá na čare a výnimočnosti. Možno vás tiež zaujal názov a budete úpenlivo premýšľať, prečo sa kniha volá tak ako sa volá, bolo to zrejme autorovým zámerom a interpretáciu podobenstva nechal na nás. Mňa sa spolucestujúce vo vlaku pýtali, či čítam o Ježišovom detstve, tak som im vysvetlila, že to nie je Ježiš, ktorého majú na mysli :-) Kniha zasieva v nás mnoho otázok, postavy ich sami kladú plnou náručou a budete si ich klásť aj vy.
Škoda len, že ja som si kládla aj tú, prečo kniha neprešla jazykovou korektúrou. Vydavateľstvu
Citadella, ktoré som doteraz nepoznala, by som odporúčala vymeniť jazykového redaktora. Nikdy som totiž nečítala titul s takým množstvom "nedokonalostí."