Hanebnost

Dvaapadesátiletý profesor David Lurie je rozvedený a neuspokojivý citový život se snaží překrýt „rozumným“ přístupem k sexu jako k pouhé tělesné potřebě. Po milostném vzplanutí ke své studentce zůstává bez práce, opouštějí ho přátelé, vysmívá se mu bývalá manželka. Útočiště nachází na venkově u své dcery, avšak ve chvíli, kdy obnovuje svůj vztah k ní i ke společnosti plné složitých rasových problémů, dochází jednoho odpoledne k nečekanému výbuchu násilí, jenž otřese veškerou jeho vírou a pro jeho dceru představuje velké ohrožení. Ironicky sžíravý, syrově vyprávěný příběh je přesto plný podivuhodné zvláštní něhy. Za svůj román, který na ploše dvou set stran předkládá čtenáři hlubokou sondu do moderní jihoafrické společnosti, získal Coetzee v roce 1999 už druhou prestižní cenu Booker Prize (první v roce 1983 za román „Život a doba Michaela K.")....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15748/big_hanebnost-IM6-15748.jpg 3.844

Vydáno: , Volvox Globator

Disgrace, 1999

Kniha Hanebnost

kahoma
28.09.2021

Perfektní kniha! Jedna z nejlepších, které jsem četla! Naprosto úchvatný příběh!!! Vřele doporučuji! Je to skoro MUS!!!

Lexand
28.11.2020

Zase trochu jiný Coetzee. Kdybych měl tohoto autora doporučit, doporučím ho. Ale vůbec nevím, jakou knihu by si dotyčný měl přečíst jako první...

Knišíl
21.08.2020

Coetzeeho prvotina V srdci země byla jasná postmoderní záležitost. U Hanebnosti si však myslím, že se jedná o postmoderní realismus, i když nic takového snad oficiálně neexistuje. Příběh o vykoupení jednoho stárnoucího profesora se vám dostane pod kůží pokud máte citlivou náturu a rádi psy. Coetzeeho literatura na mě vždy zapůsobí svou rozjímavou tóninou. Tóninou banja na zadním dvorku činžáku.

Arry
07.01.2020

Čteno kvůli čtenářské výzvě. Ke knize se mi hodilo přísloví: Co člověk zaseje, to také sklidí.

kackamy
13.03.2017

Já nevím, s touhle knihou je to složitější. Myslím, že pokud ji má člověk pochopit, musí ji opravdu chtít pochopit. Nejsem si jistá, jestli se mi to úplně povedlo, asi spíš ne. Postavy se chovají zdánlivě iracionálně, občas si protiřečí, vlastně jim ani tak moc nefandíte a občas vás jejich chování dost štve. Podobně je to s jazykem. Strohé, místy až "syrové" věty se nečtou úplně nejlépe, ale zároveň tak nějak dokonale sedí k tématu a atmosféře celé knihy.
Co mi ale dosti zkazilo dojem z knihy byl enormní počet chyb v textu. Česky a v tomto vydání jsem knihu četla zhruba od poloviny, z tohoto ohledu můžu tedy soudit jen tu druhou část, ale tam se opravdu jednalo o v průměru jednu chybu na stránku. Ať už překlep, opakování stejného slova dvakrát za sebou nebo dokonce špatné i/y ve shodě podmětu s přísudkem.
Škoda, člověk z toho je pak akorát otrávený a má pocit, že se mu do rukou nedostává poctivě odvedená práce.

Karcoolka2210
17.02.2016

Táto kniha mi bola odporučená ako super kniha, no musím povedať, pre mňa nebola až taká super. Ťažko sa môžem stotožniť s hlavným hrdinom, ktorého konanie som veľmi nepochopila a jeho dcéra mi tiež bola v mnohých rozhodnutiach záhadou. Zvláštna kniha. AJ

pietroaretino
07.08.2013

- "Začít od nuly. S ničím. Ne s ničím, ale skoro. S ničím. Žádné trumfy, žádné zbraně, žádný majetek, žádná práva, žádná důstojnost."
- "Jako pes."
- "Ano, jako pes."