Život a doba Michaela K.

od:

Život a doba Michaela K.

Titulní postavou Života a doby Michaela K., prózy s okázalým názvem upomínajícím na životopisy slavných osobností, je prostoduchý a od přírody znetvořený zahradník, který se v čase občanské války a neodvratně se blížícího konce apartheidu vydává na dlouhou cestu: na vlastnoručně vyrobené kárce vyváží svou invalidní matku z rozvráceného Kapského Města do vysněného bezpečí rodného venkova. Válka jej však provází všude a on jen stěží chápe, co se kolem něj vlastně děje. Zmateně bloudí po pustošené zemi, je znovu a znovu vězněn, trestán a týrán. Přitom jediné, po čem uprostřed všeobecného chaosu touží, je minimální prostor pro vlastní nezávislou existenci, byť by to mělo být jen skromné políčko tykví, založené navzdory nehostinné přírodě. „Skutečnost, že Coetzee zvolil za hrdinu svého příběhu nejprostší, nejošklivější lidskou bytost, tak nabývá hlubokého vnitřního smyslu,“ napsal o knize znalec autorova díla Michael Žantovský. Michael K. „si postupně přestává uvědomovat vlastní utrpení, přestává být závislý na přijímání potravy, na obydlí, na lidské společnosti, na jakýchkoliv vnějších podmínkách života. A tím, že v rozporu s logikou přežívá, stává se symbolem života samého, jeho svrchovanosti, spontánnosti a směřování ke svobodě“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29341/zivot-a-doba-michael-29341.jpg 4.139
Originální název:

Life & Times of Michael K (1983)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
msjadepaton
04.05.2016

Vlastně se mi moc nelíbila, když jsem ji četla. Ale je to jedna z těch knih, která pak člověku chvíli vrtá hlavou. A čím víc mi vrtala hlavou, tím víc se mi líbila. Budu si ji muset přečíst ještě jednou.

Taťka Hraboš
09.04.2016

Zvláštní kniha, i když útlá rozsahem, rozhodně to není žádná jednohubka, kterou člověk slupne a hned pustí z hlavy. Trochu mi připomínala McCarthyho Cestu - tématem i jakousi bezvýchodností, s ohledem na hlavního hrdinu a prostředí, ve kterém se pohybuje. Jedna z knih, která člověku připomene, jak dobře se na tom světě vlastně má - jak malicherné jsou jeho vlastní problémy.

JeKa
19.07.2013

Příběh prosťáčka bloudícího světem apertheidu...zvláštní a neobvyklé čtení...velmi působivé!

kika 13
13.11.2012

Pěkné,čtivé zajímavé a poutavé.

zuzulique
22.02.2012

Neľahký osud Michaela K. v období apartheidu, ktorý sa vzoprie všetkým a všetkému. Z histórie JAR toho veľa osobne neviem, vďaka knihám Coetzeeho sa toho dozviem viac + kvalita jeho kníh je nepopierateľná.

honolulu1317

Byl však opatrný, aby si nenatahal krámy po Visagieových do svého podzemního příbytku a nevydal se cestou, která by mohla vézt k přivolání jejich neblahého osudu. Říkal si, že nejhorší chybou by bylo snažit se na nesmělých začátcích u nádrže založit nový dům, soupeřící rod. I nástroje by měl mít vyrobené ze dřeva, kůže, střívek, z materiálu, který jednou, až už je on nebude potřebovat, padne za oběť hmyzu.... Neustálá a marná schovávaná před hrůznými a bohužel vždy přítomnými výdobytky civilizace (úřady, válkou...) v jihoafrickém veldu.