Teraesa Teraesa komentáře u knih

Smäd po živote Smäd po živote Irving Stone (p)

Svoju vášeň - maľovanie - objavil po mnohých sklamaniach, po rokoch neúspechov. A to ani nevedel, že úspech bude pred ním utekať po celý jeho život, a bude žiť z ruky do úst.
Vincentov kľukatý chodník žitia, počas ktorého najskôr hľadal, kým by sa mal stať, a potom hľadal sám seba vo svojom povolaní.
Najviac vo mne ostal práve moment, kedy pri pohľade na zlomených ľudí po baníckom nešťastí, pochopil ich bôľ a chcel ho zachytiť na papier. Odvtedy ho múza neopustila a premaľoval každý deň, hľadajúc svoj štýl, chcel odovzdať svetu svoj pohľad naň. Chcel, aby každý videl podstatu vecí, ktoré maľoval, aby každý obdivoval charaktery, ktoré dlhé dni a týždne pozoroval, študoval, maľoval... Áno, Vincent bol študentom života.

"Utíšil v sebe zverskú bolesť a bol šťastný, lebo už nepremýšľal o svojom nešťastí."

24.08.2022 5 z 5

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Tá nádherná, príťažlivá jednoduchosť, ako žili postavy v tejto knihe ma neskutočne dojíma. A to zžitie s prírodou, ktoré my, 'civilizovaní ľudia' poslednú dobu hľadáme, no ideme na to z úplne opačného konca... Pričom stačí len jedna vec, ako povedal starý otec Malého stromu; lesy ťa nakŕmia, ak s nimi žiješ, namiesto toho, aby si ich ničil...

20.08.2022 5 z 5

Fínske šťastie Fínske šťastie Katja Pantzar

Mohlo by sa zdať, že sa jedná o ďalšiu z nespočetne veľa motivačných kníh, avšak narozdiel od nich, koncept sisu je úžasne jednoduchý. Odjakživa ma typicky motivačné knihy - paradoxne - demotivovali.
Táto útla knižka na rozdiel od všetkých ostatných, ktoré mi prešli rukami, jednoducho demonštruje spôsob života vo Fínsku, a nejde o žiadne odporúčané recepty. Táto knižka do ničoho netlačí.

Kľúčom k šťastiu je pestrý život, pestrá strava, pestrá príroda a pestrí ľudia. Ako píše autorka: "Všimla som si tiež, že keď som sa zamerala na hľadanie zmyslu v prírode, vo fyzickej aktivite, v rodine, priateľoch, učení a práci, nevedomky som našla spokojnosť. Môj pocit pokoja sa dostavil vďaka tomu, že som sa jednoducho prestala sústreďovať na hľadanie šťastia ako takého."

V knihe sa tiež spomínajú aj protipóly šťastia - konzumný spôsob života zameraný na hromadenie, porovnávanie sa s ostatnými, maximálny komfort a pohodlie... tým pádom sa človek vzdáva pri každej menšej prekážke, naberá depresívne myšlienky, strachy, že nikdy nebude dostatočne dobrý, až nakoniec sa zo života nebude tešiť, ale bude ho ubíjať...

Nastal čas vrátiť sa ku svojim koreňom.

16.08.2022 5 z 5

Záhada zadnej izby Záhada zadnej izby Katarína Gillerová

Na to, že nie som fanúšik románov pre ženy od slovenských autoriek, táto ma príjemne prekvapila. Páčilo sa mi to pomalé odhaľovanie rodinnej histórie, ktorá sa prelínala s prežívajúcou prítomnosťou a ovplyvňovala všetky postavy. Nebola to síce kniha plná napätia, ale bola plná hlbokých citov. A nie sú také aj naše životy...?

13.08.2022 5 z 5

Krutost Krutost Kojoharu Gotóge

Napriek tomu, že nedávno som videla anime a tympadom to mám v čerstvej pamäti, tak v mnohých momentoch počas čítania som zadržiavala dych... Veľmi ma to chytilo a ďalšie časti čoskoro pribudnú do mojej knižnice!

11.08.2022 5 z 5

Toto mali čítať naši rodičia Toto mali čítať naši rodičia Philippa Perry

Perfektné - nielen pre rodičov. :) Pohľady, ktoré táto knižka ponúka, sa dajú použiť v každom jednom vzťahu, ktorý máme. Už len na to nezabúdať.

23.07.2022 5 z 5

Spisovatelia a básnici sveta od Homéra po Stephena Kinga Spisovatelia a básnici sveta od Homéra po Stephena Kinga Vladimír Petrík

Myslím, že prostredníctvom tejto knižky, si v budúcnosti prečítam svoje obľúbené diela.. :)

20.07.2022 5 z 5

Záhrada umenia Záhrada umenia Michaela Ella Hajduková

Vcelku dobrá kniha, príjemná oddychovka, miestami plná napätia, čítala sa rýchlo a dobre. Niekedy som však celkom nechápala jednotlivé prepojenia scén, akoby sa skákalo z niečoho na druhé. Tiež niektoré postavy mi tam prišli akoby nasilu dodané, napríklad úloha jej otca sa spočiatku zdala byť dôležitá, avšak po chvíli sme do konca knihy nemali o ňom žiadne informácie, čo mi prišlo trochu čudné... žiadna vyjadrená emócia z jeho strany že jeho dcéra pred desiatimi rokmi niekde zmizla, žiadne odhalenie, že už si spomína... na takú blízku postavu ako je otec, si myslím, že málo znel jeho hlas v príbehu. Na druhej strane, keď nebol podstatný, tak kľudne mohla byť celá postava nejako vynechaná. :)

18.07.2022 4 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Týmto knihám sa jednoducho nedá dať menej než 5 hviezdičiek. Na začiatku série som bola skeptická, pretože tento žáner nie je úplne moja šálka kávy (aspoň to som si myslela). Preto ma prekvapilo, že som si čítanie neskonale užila!

09.07.2022 5 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Myslím, že každou ďalšou knihou séria graduje. Aj táto časť ma veľmi milo prekvapila a užila som si ju plnými dúškami...

06.07.2022 5 z 5

Perlová sestra Perlová sestra Lucinda Riley

Za mňa bol tento diel zatiaľ najlepší zo série :) Idem čítať ďalej.

02.07.2022 5 z 5

Gulliverove cesty Gulliverove cesty Jonathan Swift

Donedávna som vôbec netušila, že príbeh o Lilipute nie je jediným príbehom, ktorý knižka opisuje. Najviac sa ma však dotkla štvrtá časť, kedy autorov pohľad na človeka sa morálne znížil. Zvieratá tam majú úroveň ľudí, a ľudia úroveň zvierat. Tento pohľad je veľmi nadčasový, pretože keď sa človek poobzerá aj po dnešnom svete, s ľútosťou si musí povzdychnúť, že aj zvieratá sa k svojmu vlastnému druhu správajú lepšie.

18.06.2022 4 z 5

Osoba a osobnost Osoba a osobnost Paul Tournier

Veľmi kvalitná kniha, jej podnadpis vystihuje jej podstatu - presne to odhaľuje, čo píše. Páči sa mi prepájanie psychológie, medicíny a viery, zlatá stredná cesta, zdravý pohľad autora. Jednoducho, skvelé na sebaštúdium.

11.06.2022 5 z 5

Sofia vždy chodí v čiernom Sofia vždy chodí v čiernom Paolo Cognetti

Mne sa napríklad páči, že je to napísané takým chaotickým štýlom; že sú to poviedky, a jediná vec ktorá ich spája je - Sofia. To, že príbeh nejde chronologicky, že často sa vraciame do detstva, potom opäť roky preskočíme; je to vyjadrenie toho, kým je Sofia. Je plná neporiadku - preto aj kniha o nej je plná neporiadku, možno navonok nesúvisiacich myšlienok a postáv, ktoré počas života prirodzene prichádzajú a odchádzajú, tak ako sa zjavuje Sofia a ako zase mizne.

Pre mňa to bola osviežujúca kniha, vybočenie z typických očakávaní, z toho, ako sme zvyknutí čítať, návrat do čias, ktoré vyzerajú ako zrkadlo, ktoré sa rozbilo, aby sa opäť mohlo pozliepať dokopy.

29.05.2022 5 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Vynikajúca séria, predčila moje očakávania.
Nemám čo vytknúť, hltala som každú stranu.

28.05.2022 5 z 5

Múza Múza Jessie Burton

(SPOILER) Záver ma veľmi prekvapil, ale to nadšenie zo zvratu udalostí neskutočne kazil dojem, že som si spojila súvislosti (hoci nesprávne) príliš skoro. Dosť dlhú dobu som teda mala pocit, že mi kniha už nemá čo dať, a nakoniec prišlo to veľké odhalenie. Nedostavil sa však ten pocit, ktorý autorka asi pôvodne zamýšľala, skôr len také plytké prehodnotenie "aha, nuž čo, tak som to neuhádla správne" - a tým to haslo.

Oceňujem myšlienku a miesto, kde sa to odohráva, rovnako aj štýl dvoch dejových línií, ktoré sa prepletali, čím čitateľ postupne mohol vstrebať situácie, ktoré prežívali hlavné postavy.

Preto je možno škoda, že som nedokázala udržať si pozornosť a nasávať atmosféru knihy s jedinečnou atmosférou a príbehom. Myslím, že to bude aj tým, že niektoré postavy mi prišli trošku ploché, najmä Isaac. Nechápala som, čo na ňom Olive videla (okrem toho, že bol navonok krásny, ako ho nazvala), bolo to málo popísané a tým pádom ich vzťah mi prišiel bezvýznamný. (Nakoniec, asi to tak bral aj Isaac).

28.05.2022 3 z 5

NeuroKmene NeuroKmene Steve Silberman

Vynikajúce. Odporúčam prečítať každému, kto chce lepšie porozumieť nepochopenému svetu.

22.05.2022 5 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Andrzej Sapkowski

Uff, tak to bola pecka, za mňa zatiaľ najlepšia zo série! ️
Nemám absolútne čo vytknúť, Sapkowského štýl je nenahraditeľný.

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Bolo veľmi príjemné opäť sa ponoriť do Eragonovho sveta, aj keď len na pár hodín. ️️ Návrat do detských čias. Magické.

Zázraky Zázraky Kurt Busiek

Neskutočne talentovaní tvorcovia; človek si naplno užíva každý jeden panel...

Jednoducho - WAU!