Múza přehled

Múza https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344029/bmid_muza-sxX-344029.jpg 4 118 118

Olive Schlossová prichádza v 30. rokoch minulého storočia s bohatými rodičmi do Španielska na letný byt. Rada maľuje, no svoj talent musí pred otcom, viedenským obchodníkom s umením, tajiť. V prenajatej haciende sa zblíži so slúžkou Teresou a s jej nevlastným bratom, ambicióznym umelcom Isaacom, ktorý sníva o tom, že sa raz stane rovnako slávny ako jeho krajan Picasso. V tom čase sa už v Španielsku schyľuje ku krvavej občianskej vojne, ktorá neblaho zasiahne do osudov rodiny. O niekoľko desaťročí neskôr prichádza do Londýna karibská emigrantka Odelle Bastienová. Podarí sa jej zamestnať v prestížnom Skeltonovom inštitúte výtvarného umenia a náhodou objaví obraz, ktorého autorom je vraj istý Isaac Robles. Jeho záhadná smrť kedysi nadlho rozvírila vody umeleckého sveta. Rozruch okolo obrazu neutícha, šíria sa klebety a Odelle sa postupne zaplieta do siete intríg a klamstiev. Už nevie, komu a čomu môže veriť. Možno ani svojej tajomnej kolegyni Marjorie Quickovej, ktorá akoby vedela viac, než je ochotná prezradiť.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Muse , 2016

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Múza. Přihlašte se a napište ho.

5holek
03.07.2023 4 z 5

Líbilo, obě dějové linie. I když anglický kastovní systém mi blízký opravdu není. A rozuzlení opravdu nečekané. Jenže Miniaturista je Miniaturista...

gretl74
16.03.2023 4 z 5

Prvních pár stránek jsem se vůbec nemohla začíst, Odelle mi nebyla příliš sympatická a některé dialogy mi skoro nedávaly smysl. Ani ten Londýn šedesátých let mi tak úplně nesednul. Jakmile se ale na scéně objevila Olive, obrátilo se to o 180 stupňů - co se týče zápletky, hrdinů, prostředí, barev ... Nakonec jsem s potěšením dočetla a jsem moc ráda, že jsem knihu předčasně neodložila.

Teraesa
28.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Záver ma veľmi prekvapil, ale to nadšenie zo zvratu udalostí neskutočne kazil dojem, že som si spojila súvislosti (hoci nesprávne) príliš skoro. Dosť dlhú dobu som teda mala pocit, že mi kniha už nemá čo dať, a nakoniec prišlo to veľké odhalenie. Nedostavil sa však ten pocit, ktorý autorka asi pôvodne zamýšľala, skôr len také plytké prehodnotenie "aha, nuž čo, tak som to neuhádla správne" - a tým to haslo.

Oceňujem myšlienku a miesto, kde sa to odohráva, rovnako aj štýl dvoch dejových línií, ktoré sa prepletali, čím čitateľ postupne mohol vstrebať situácie, ktoré prežívali hlavné postavy.

Preto je možno škoda, že som nedokázala udržať si pozornosť a nasávať atmosféru knihy s jedinečnou atmosférou a príbehom. Myslím, že to bude aj tým, že niektoré postavy mi prišli trošku ploché, najmä Isaac. Nechápala som, čo na ňom Olive videla (okrem toho, že bol navonok krásny, ako ho nazvala), bolo to málo popísané a tým pádom ich vzťah mi prišiel bezvýznamný. (Nakoniec, asi to tak bral aj Isaac).

Velký knižní čtvrtek - 16. března

17.02.2017