Teraesa Teraesa komentáře u knih

Pustovník: Slzy matky Pustovník: Slzy matky Vladimír Štefanič

Séria sa mi každou časťou páči stále viac. Sledujeme opäť pokračovanie životov obľúbených postáv, ktoré nám sú blízke pre svoju autenticitu a uveriteľnú emočnosť. Autor nádherne vyladil prelínanie deja, metaforické opisy a vnútorné motivácie postáv. Ozaj geniálna a krásna sága.

22.10.2023 5 z 5

Bosorka Bosorka Camilla Läckberg

Toto bude možno trochu dlhší review, než zvyknem písať.

V prvom rade, asi sa snáď ani nemusíme baviť o tom, že zápletku a hlavnú líniu príbehu autorka majstrovsky zvládla. Malo to aj napätie, náboj, aj rozumné rozuzlenie (ktoré som však aj tak nečakala. Vlastne nemala som ani šajnu, kto by mohol byť páchateľom). Zo začiatku sa mi kniha čítala ťažšie, a to najmä kvôli množstvu postavám, keďže som predtým nečítala ani jednu knihu z tejto série. To však, konieckoncov, vôbec nevadilo. Od polovičky knihy som ju nedokázala pustiť z ruky, musela som dočítať do konca.

Chcem však pozdvihnúť ďalšie veci, ktoré ma nenechali chladnou. V prvom rade veľmi oceňujem to, že napriek tomu, koľko dejových línií sme v príbehu sledovali, dávalo to zmysel a úžasne sa to dopĺňalo. Najviac však chcem ospievať to, ako autorka dokázala v žánrovo krimi knihe dať do popredia problematiku imigrantov.

Napätie sa vtedy dalo krájať, a veľmi som prežívala s postavami, ktoré boli nespravodlivo obviňované len kvôli tomu, že majú iný rasový pôvod, a len hľadajú miesto na zemi, kde by mohli nadobudnúť stratený pokoj. Zopárkrát mi aj vyšla slza, a stále sa to dotýkalo práve tejto dejovej linky.

Najviac ma však oslovila časť, kedy jedna postava hovorí o tom, že otvorená nenávisť je oveľa ľahšie zvládnuteľná, ako keď navonok ich berú za svojich, no v skutočnosti nimi opovrhujú. Lebo je ľahšie vyhnúť sa otvorenému rasismu, dá sa to zďaleka obísť, ale nikdy nevieš, či tento človek, ktorý okolo teba prechádza na ulici a naoko ťa toleruje, usmieva sa na teba, tak či práve on ti v kritickej situácii neprebodne chrbát. A je to pravda. Myslela som si, že len na Slovensku to tak je, že sme 'zadubení' a nedôverčiví (kvôli mnohým faktorom, ktoré tu však nebudem rozoberať), a preto ma prekvapilo, keď autorka tak píše o svojich krajanoch, ktorí sú v našich očiach braní ako pokrokoví. Samozrejme, je nesprávne generalizovať, ako v každej problematike, a veď aj to bolo spomenuté práve v knižke.

Preto Camille patrí jedno veľké wau. Lebo spojila témy, o ktorých by som si v živote nepovedala, že sa budú takto vážne riešiť v krimi ladenej knihe. Nemôžem ohodnotiť inak ako všetkými dostupnými hviezdičkami.

01.10.2023 5 z 5

Ostrov včerajšieho dňa Ostrov včerajšieho dňa Umberto Eco

Tak to bolo náročné ale zaujímavé čítanie. Milujem to, ako Eco v príbehu podáva vtedajšie konšpiračné teórie a stavia na tom svoj svet. Ešte výraznejšie to možno vidieť v Baudolinovi. Dokonalý filozofický úlet.

24.09.2023 4 z 5

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Originálne a nápadité. *4,5

19.08.2023 4 z 5

Sněm vyšších Měsíců Sněm vyšších Měsíců Kojoharu Gotóge

To bola super časť! Strašná škoda, že táto manga nevychádza častejšie.

11.08.2023 5 z 5

Pustovník: Muž s leopardom Pustovník: Muž s leopardom Vladimír Štefanič

Vynikajúca kniha. Miestami to malo vibe Eragona, miestami Zaklínača, a veľmi, veľmi často sa to nieslo v duchu Narnie. Nádherný jedinečný a hlboký fantasy príbeh.

04.08.2023 5 z 5

Stratená vec Stratená vec Shaun Tan

Nádherné, neviem to ani popísať. A tie ilustrácie sú dokonalé.

08.07.2023 5 z 5

Falešné růže Falešné růže Jessica S. Olson

*4,5
Páčilo sa mi, ako autorka hodnoverne popísala mágiu v tomto svete a vyhrala sa s možnosťami. Hlavná postava mi hneď padla do oka, motívy jej konania boli silné a uveriteľné. Tiež ma veľmi prekvapilo rozuzlenie. Jediné, čo by som možno vytkla je to, ako málo hlavná hrdinka spala. Je to podľa mňa nemožné spať dve hodiny za dva dni a podať taký výkon aký podala ona. :D Nehovoriac o ďalších fyzických zraneniach. V istej časti sa mi to zdalo až príliš komplikované, to všetko, čo sa tam dialo, všetky udalosti sa sypali až v nemožnom tempe. Inak super kniha.

08.07.2023 5 z 5

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Zo začiatku som trochu ťažko sledovala zámer knihy, avšak po polovičke to nabralo dosť zaujímavý spád a čítalo sa mi to celkovo dobre. No pred ďalšou časťou si asi dám trochu pauzu.

01.07.2023 4 z 5

Chlapec na oslíkovi Chlapec na oslíkovi Nestor T. Kolee

Nakoľko mám veľmi rada tento typ kníh, táto vo mne nejak nezanechala žiadne výraznejšie pocity. Ani dobré, ani zlé, skôr taký priemer, ktorý veľmi neviem zhodnotiť. Nájdu sa tu aj pekné hlboké myšlienky, ale nečítalo sa mi to práve najľahšie. Mala som z toho pocit, akoby autor nasilu chcel napísať niečo hlboké a epické, avšak, môže to byt len môj dojem.

28.06.2023 3 z 5

Ostrov bez pamäti Ostrov bez pamäti Jóko Ogawa

Zvláštna to kniha. Ale nádherná. Inak, ako sme možno zvyknutí, no predsa vyjadruje hĺbku, ktorá však je ukrytá na hranici vedomia. Človek pri nej cíti aj smútok aj radosť, nepochopenie a ľútosť, tajomno aj priezračné spomienky. Po dočítaní nevie, čo si má myslieť, ako sa má cítiť, aký zmysel malo prečítanie tohto príbehu? A preto si myslím, že kniha vo mne dlho ostane, lebo budem vo svojom vnútri hľadať jej posolstvo.

26.06.2023 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Chce to veľmi veľa odvahy, po desiatkach rokov vyjaviť svoju ťažkú minulosť. Verím však, že autorku to v mnohom oslobodilo. Aké to je, žiť celý život s tým, ako vám vaše bolestivé dospievanie dýcha na krk? Táto kniha nie je len priznaním, je to vyliatím svojej duše. Na nič sa nehrá, všetko píše tak, ako to bolo, píše to s cieľom oslobodiť sa. Aj vďaka tejto úprimnosti kniha pôsobí čisto, silno a bojovne. Niečo také je veľmi výnimočné a hlboko to oceňujem.

20.06.2023 5 z 5

Dieťa ohňa Dieťa ohňa S.K. Tremayne (p)

*4,5.
Napriek pomerne priemerným hodnoteniam na mňa knižka zapôsobila dosť dobre. Celkovo mala taký vibe ako Mexická gotika, až na to, že toto je menej mainstream. Nezdalo sa mi, že by bol dej príliš naťahovaný, áno, niektoré časti plynuli pomalšie, ale to len vystupňovalo napätie. Záverečný zvrat bol pre mňa tiež prekvapivý a celkovo, až na pár drobností, nemám knihe absolútne čo vytknúť.

19.06.2023 5 z 5

Búrková sezóna Búrková sezóna Andrzej Sapkowski

Počas čítania som mala pocit, ako keby som hrala vedľajšie questy v hre. Nie je to úplne hlavná dejová linka, ale s vedľajšími questmi je hra oveľa zaujímavejšia, bohatšia, človek viac spoznáva postavy a fantazijný svet. Aj táto kniha mi prišla ako také príjemné osvieženie toho, čo poznáme a na čo sme zvyknutí. Niektoré epizódky boli lepšie, niektoré menej dobré, ale ja som sa celkovo bavila.
*3,5

17.06.2023 4 z 5

Dlhý lupeň z mora Dlhý lupeň z mora Isabel Allende

Akejkoľvek tématiky sa Allende dotkne, majstrovsky zvládne jej spracovanie. A naozaj, tematika druhej svetovej vojny, občianska vojna v Španielsku, exil v Čile a Venezuele, koncentračné tábory - to všetko dokopy vytvára dojemný príbeh, počas ktorého sa mi mnohokrát tlačili slzy do očí od dojatia... Dokázala to, že som si vybudovala k postavám jedinečný nežný vzťah, obľúbila som si ich iným spôsobom, než postavy v ostatných knihách.
Definitívne päťhviezdičková kniha, krásny doplnok k početným dielam magického realizmu.

10.06.2023 5 z 5

Deti cti a pomsty Deti cti a pomsty Tomi Adeyemi

Ufff, to bola jazda. V porovnaní s jednotkou vidím výrazné zlepšenie. Nenudila som sa ani jednu stranu a myslím si, že príbeh bol viac premyslený. Som úprimne zvedavá na trojku, aj keď na slovenský preklad si asi budem musieť dlhšie počkať

07.06.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

*4,5. Myslím, že kniha od Andyho Weira nikdy nesklame. Marťan sa mi síce čítal trochu lepšie, avšak táto kniha má tiež dosť veľký potenciál.

23.05.2023 4 z 5

Dievča v jeho tieni Dievča v jeho tieni Audrey Blake

Veľmi obdivujem príbehy z lekárskeho prostredia, ešte k tomu keď ide o historickú medicínu, a úplne najviac keď ide o ľudí, ktorí si musia vybojovať svoju pravdu. Teším sa už na Chirurgovu dcéru!

23.05.2023 5 z 5

Deti krvi a kostí Deti krvi a kostí Tomi Adeyemi

Myslím že na to, že young adult fantasy kníh sa v poslednom čase vynorilo veľa (možno až príliš veľa), tento príbeh je určite osviežujúci. Ešte som sa v tomto žánri nestretla s dejom zasadeným do africkej kultúry. Postavy určite majú nejaké tie nedostatky, a možno to isté platí aj pre dej, ale kniha obsahuje mnoho napínavých častí a nie je vôbec na zahodenie. Pre mňa to bolo naopak príjemne prekvapenie.

21.05.2023 4 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Na knihe ma najviac prekvapilo, koľko lesníkov vlastne nechápe lesu pravdaže, stále prichádzajú nové poznatky, čo autor pútavo prepája, ale aj tak som sa čudovala, ako môžu správcovia lesnych hospodárstiev to nevidieť odporúčam každému, v rámci enviromentálnej výchovy!

15.05.2023 5 z 5