Sofia vždy chodí v čiernom

Sofia vždy chodí v čiernom https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375528/bmid_sofia-vzdy-chodi-v-ciernom-FDY-375528.jpg 3 20 7

Zbierka príbehov o „dievčati s problémami“ talianskeho spisovateľa Paola Cognettiho sa volá Sofia vždy chodí v čiernom. Pre Sofiu je život bojom už od narodenia. Bojuje proti svojej rodine, blízkym, celému svetu. Nervózna, excentrická Sofia chodí vždy v čiernom a čierna je často aj jej nálada. Napriek tomu však fascinuje všetkých, ktorí sa s ňou majú možnosť stretnúť: sestrička sklonená nad jej postieľkou, kamarát z detstva, s ktorým sa hrá na pirátov, teta Marta žijúca v parížskom exile, rodičia uväznení v každodennosti. Originálny román-mozaiku od Paola Cognettiho, ktorý dostal v roku 2017 cenu Strega, preložil do slovenčiny Peter Bilý.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Inaque

Sofia si veste sempre di nero , 2012

Teraesa
29.05.2022 5 z 5

Mne sa napríklad páči, že je to napísané takým chaotickým štýlom; že sú to poviedky, a jediná vec ktorá ich spája je - Sofia. To, že príbeh nejde chronologicky, že často sa vraciame do detstva, potom opäť roky preskočíme; je to vyjadrenie toho, kým je Sofia. Je plná neporiadku - preto aj kniha o nej je plná neporiadku, možno navonok nesúvisiacich myšlienok a postáv, ktoré počas života prirodzene prichádzajú a odchádzajú, tak ako sa zjavuje Sofia a ako zase mizne.

Pre mňa to bola osviežujúca kniha, vybočenie z typických očakávaní, z toho, ako sme zvyknutí čítať, návrat do čias, ktoré vyzerajú ako zrkadlo, ktoré sa rozbilo, aby sa opäť mohlo pozliepať dokopy.

wiix
07.07.2020 3 z 5

Vkladala som do knihy asi priveľké nádeje. Začiatok (aj anotácia) ma navnadil, no potom príbeh upadal a nerozvíjal sa.

ibs
28.12.2019 1 z 5

Ja neviem, co som od toho cakala, ale asi Cognettiho 8hor a podobne pribehy, toto vsak bolo pozliepane, nejasne, take nijake. Cognetti pise milo, putavo, ale toto vazne nie.

čika
14.12.2018 4 z 5

No, asi mam slabost pre nesympaticke hrdinky, Sofiu je tazke si oblubit, ale urcite sa da do nej vcitit. Pribeh ma smrnc, hoci aj plynie trochu chaoticky a postrada wow-efekty. Netypicky, neakcny, odvazny a nemuzsky namet, akokolvek sa snazim nan nazerat gendrovo neutralne.

Sjuzz
14.11.2018 2 z 5

....aspoň že obal knihy sa podaril. Keď som ju zbadala, musela som ju mať, ale v tomto prípade sa potvrdilo - nesúď knihu podľa obalu.
Príbeh plný smútku, nemá hlavu ani pätu a ten koniec vlastne tiež.
Kniha je polepená z viacerých príbehov, ktoré spolu súvisia, ale nenadväzujú na seba. Takže v polke knihy som vlastne nevedela čo sa stalo na začiatku. Kniha vo svojej podstate nie je zlá, ale príbeh nie je až tak pútavý ako som podľa obálky očakávala????????‍♀️????

JanaŠ.051
17.08.2018 5 z 5

Poviedkový román, v ktorom sa príbehy posúvajú v čase, mení sa rozprávač, prvá, druhá a tretia osoba: raz je v centre diania Sofia, inokedy jej teta, otec, matka. Postava Sofie spája ľudí a časové roviny, podobne ako Olive Kitteridge od Elizabeth Strout.

adorjas
13.08.2018 3 z 5

Ak by som mohla označiť 3,5*, tak by som ju označila takto. Na túto knihu som sa veľmi tešila vzhľadom na oslavné recenzie. Ale moje očakávania nesplnila- Sofia bola pre mňa spratkom, ktorý v živote ťažkosti úplne nemal, a dôvody typu MATKA pre mňa boli málo, aby bola taká, akou bola. Bola otravná, rozmaznaná, egocentrická, a možno o tom bola táto kniha, aby vyvolala takýto typ antipatie k hlavnej postave?!

Inak, kvitujem rozprávačský štýl autora- v kadej kapitole bol rozprávačom niekto iný, a to pôsobilo veľmi sviežo.

italská literatura

Paolo Cognetti
italská, 1978
2017  85%Osm hor
2018  83%Divoký kluk
2022  84%Vlčí štěstí
2019  75%Nikdy nevystoupat na vrchol
2018  69%Sofia vždy chodí v čiernom

Kniha Sofia vždy chodí v čiernom je v