Zlatí úhoři

Dnes již klasické dílo naší literatury, jehož autorem je populární český spisovatel a novinář, nyní vychází s půvabnými ilustracemi Františka Nového. Povídky Oty Pavla, jež patří ke klasickým dílům české literatury, popisují neklidnou dobu první poloviny minulého století a přinášejí vzpomínky na dětství naplněné láskou, rybařením, ale také krutou realitou, a to vše s pochopením pro velká i malá lidská trápení. Jen málokdo dokáže vyprávět tak lehce a poutavě jako Ota Pavel, o čemž svědčí i obliba jeho knih, které opětovně vycházejí. V roce 1979 se dokonce dočkaly zfilmování. Karel Kachyňa, významný režisér naší kinematografie, na jejich motivy natočil hned dva filmy: Zlatí úhoři (1979) a Smrt krásných srnců (1986)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148794/big_zlati-uhori-Dpe-148794.jpg 4.5535

Kniha Zlatí úhoři

Kontryhelka

Sice hodně velká klasika a jistě velké dílo, ale mně nijak nenadchlo a cestu jsem si ke knize nenašla ani po létech.

lukas5944
18.09.2021

Krásné a poutavé vyprávění malého "prdelky" při jeho dospívání a lásce k rybám. Moc jsem si čtení užil a po přečtení jsem musel shlédnout oba geniální filmy od mého společného rodáka z Vyškova Karla Kachyni.

Jen malý poznatek. Nevím jakou technologií v JOTĚ tisknou knihy a na jaký papír ale tuhle knihu jsem kupoval novou 2x přečetl a stránky strašně chemicky a nepříjemně smrdí.

bara-z5649
27.03.2021

Tohle bude moje srdcovka...

Ava365
07.02.2021

Jedním slovem nádhera.

FemmeFragile
28.12.2020

Knih z období II. světové války a holocaustu mám přečtených opravdu hodně, ale žádná není jako Zlatí úhoři. Po celou dobu četby se smějete a na konci zjistíte, že pláčete. Ota Pavel měl nesmírný vypravěčský talent podávat neuvěřitelně smutné skutečnosti s dětsky naivním vtipem. Postavy a postavičky patřící do Pavlova světa jsou vnímány optikou dítěte, které ještě tak docela nerozumí světu, i když tuší, že se kolem něj děje něco zlého, a tak ostrý kontrast, tak přesná drobnokresba postav z téhle knihy dělá možná nejsmutnější dílo poválečné literatury, jaké jsem kdy četla... Ke Zlatým úhořům se vracím už poněkolikáté a pokaždé v ní objevím něco, co mě přinutí si ji přečíst zase znovu.

Kate72
18.11.2020

Příběh o dětství, dospívání, lásce k přírodě, rybaření, fanfarónském tatínkovi, chalupě převozníka Proška u řeky Berounky. Ota Pavel pocházel z židovské rodiny, byl sportovním redaktorem a své příběhy líčí citlivě, upřímně a sugestivně, se smyslem pro pointu. Pokud je v knížce vykreslena láska a cit k přírodě, tak je to pro mě vždycky super čtení.

salamandrina
11.08.2020

Tyjo tahle kniha mě docela hodně dostala. Matně si pamatuju film s Heřmánkem, ale nijak zvlášť. Spíš jsem si to nepamatovala. Ten styl psaní je mi hodně blízkej, krásnej, poetickej, dojemnej. O malejch věcech. O přírodě. Já myslím, že bychom se s Otou kamarádili. Berounku už znám, ale je čas jí trochu objevit víc. Tyjo a dala bych si rybu. Na ohýnku. U řeky. A zapila bych ji slivovicí. No prostě jsem se zase dojala ☺️

zapina
15.07.2020

Já nějak nevím co k této knize říct. Musela jsem si nechat den to vše vstřebat a pak napsat komentář :) Na knize se mi líbilo, že vypráví o delším časovém úseku. Takové knihy opravdu miluju. Byla zajímavá, ač chytání ryb je pro mě absolutně cizí, tak v této knize se mi to líbilo. Celkově na mě kniha působí spíš pochmurně. Je velmi čtivá a krásně napsaná. Určitě ji doporučuji, pohladila mě po duši a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst.