Spolčení hlupců

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2012/big_spolceni-hlupcu-wqM-2012.jpg 4.11049

Vydáno: , Argo

A Confederacy of Dunces, 1980

Kniha Spolčení hlupců

žlučníkář

Tak tohle byla jízda Vážení! Už dlouho se mi nestalo, abych při čtení něčeho spadnul smíchy ze židle, a to bez použití alkoholu.
Chvíli teda trvalo, než mi došlo že ten pošuk Ignác co čeká na svojí vypitou matku je vlastně třicetiletý vystudovaný budižkničemu. Možná svojí matku ke sportovní disciplíně zvrhávání chardonnay, dohnal právě on.
Když se konečně povede tuhle horu smradlavýho sádla přimět k nějaký práci, způsobí to řetězovou reakci, která může zpustošit celý město a ovlivnit spoustu životů.

Hrozně mě bavily dialogy mezi timhle pohlcovačem hot dogů a jeho okolím. Šťávu tomu dodávaly ještě další zajímavý figurky tohohle města. Jako třeba negr Burma Jones, kterej přes sluneční brejle nemohl nic vidět a jeho poslání evidentně bylo spotřebovat všechen tabák na Zemi, nebo smolařskej vypatlanej pochůzkář. Policejní sbor složenej z idiotů který se snažej za každou cenu někoho sbalit jenom proto, aby se plnil plán? Super. Celý se to pak zvrhává do honu na bařtipána. Byl jsem k tomu až do konce přilepenej, jako kdybych ruce omylem umyl v kanagonu.

Na jednu stranu jsem buřta nesnášel, na druhou stranu mě dost bavil. K tomu ta podpora ostatních kreténů, z nihž každej má jako životní trest žít nadobro v tomhle všivym městě. Hlavně ať ho nikdo neopouští.
Dávám tomu plnou palbu a těším se, až si to zase přečtu.

absolutmachal

Podruhé a zase nedočteno. Nemůžu se naladit na ten svět, kde jsou všichni hloupí a chovají se pitomě. Všichni do jednoho. Občas to vtipné je, ale zároveň tak silně přitažené za vlasy, že se tomu nedá věřit. A překlad? Je výrazný, to ano. Ale obávám se, že svým vlastním jazykovým výrazivem spíše akcentuje tu přitaženost za vlasy a celkově to čtenáři komplikuje.

helena8303

O téhle knize si myslím, že jí Kořán líp přeložil, než autor napsal.
Není to typ literatury které bych holdovala. Ale jedna milá osoba z knihy tak často citovala, že jsem se odhodlala pustit se do toho.
“ Nechte toho dědu, vy hnusnej poldo! Určitě má fůra ňoučat.”
“ Áno, mám fůru ňoučat, a jak jsou chytrý! Všecky studovaly u jeptišek. “
Dalo by se i říci, že pana Kořána bylo na primátorování škoda. ;-)
Jinak k obsahu : Zatímco postava Ignáciuse je poněkud exotická, osoba Myrna je precizně podaný obraz aktivistky , kterými se to dneska jenom hemží.
Děkuji, pane Kořáne!

ber-tram

Ve Šmírbuchu jazyka českého má kniha dost citací, asi odtamtud mi utkvěla jako prima k pobavení. Podle věhlasu bych jí hádal mnohem víc než 40 let! Anebo jsem hřbet častokrát vídal v antikvariátech, že mi přijde stoletá...? Od hřbetu k obsahu není daleko, zato mezi mělkým dějem a hustým jazykem zeje propast. Postav naštěstí nepřibývá a cosi se i odehrává, a je to podáno prominentní slango-češtinou, jistě nezůstávající pozadu za originálem. Překládal Kořán, doslovoval Dorůžka. 12/21

Chesterton

Na satiru mi asi chybí nějaké mozkové buňky? Mám přerušeny v mozku spoje pro jistý druh satiry stejně jako pro hrubší a primitivnější fantasy?? Nevím, ale toto je lehce trapné i v audiopodobě na Vltavě Čro, kde tato klasika právě běží v celkem kvalitním podání Luboše Veselého. Něčím mi připomíná D. Kapitáňovou a její Knihu o hřbitově. Stejně otravné.
Omlouvám se všem nadšeným čtenářům :o)
2/0

Morelia.viridis

Knihu jsem si poridila, protoze ji nekdo doporucoval, jako cteni, u ktereho se budu smat nahlas. To se bohuzel nekonalo. Myslim, ze ta kniha cloveku bud sedne a nebo vubec. A mne teda nesedla. Postavy me rozcilovaly, pribeh me nebavil… Kdybych to neposlouchala jako audioknihu, tak to asi ani nedoctu. Asi chapu, proc se to nekomu muze libit, ale srazky s clovekem, jehoz mysleni je uplne prevracene naruby, v realnem zivote zazivam az moc casto (rodinny prislusnik) a docela to vycerpava, takze kdyz to pak znovu prozivam i v knizce, tak uz mi to opravdu vtipne nepripada.

Crimble

Skvěle ujetá kniha s nesnesitelným géniem Ignáciem. Prostě výtečné.

Dagmar76

Výborná a zároveň šílená kniha. Doporučuji, pokud se budete chtít oprostit od svých problémů a svého vnímání světa. Pitoreskní postavičky vás vezmou do úplně jiného vesmíru. Pokud děj budete brát s nadhledem, stejně jako hlavního hrdinu a jeho matku, budete se fantasticky bavit. Skvělý překlad!