22. 11. 1963

Dvadsiateho druhého novembra 1963 zazneli v Dallase tri výstrely, prezident Kennedy padol mŕtvy a svet sa zmenil. Čo keby ste dostali možnosť tomu zabrániť? Stephen King tentoraz berie čitateľov na neuveriteľnú cestu do minulosti. Jake Epping, tridsaťpäťročný učiteľ angličtiny z mestečka Lisbon Falls v štáte Maine, si privyrába vyučovaním v kurzoch pre dospelých. Požiada svojich študentov, aby napísali slohovú prácu o udalosti, ktorá zmenila ich život. Pri jednej z nich mu vyhŕknu slzy – číta srdcervúci príbeh o tom, ako sa raz večer pred vyše polstoročím vrátil otec Harryho Dunninga domov a kladivom zabil jeho matku, sestru aj dvoch bratov. Jake si pri čítaní tejto slohovej práce uvedomí, že dejiny – Harryho aj tie veľké americké – sa často zvrtnú na maličkosti... Onedlho mu jeho známy Al, majiteľ miestnej reštaurácie, prezradí tajomstvo. V jeho špajze sa nachádza brána do minulosti, do konkrétneho dňa v roku 1958. Al prehovorí Jaka, aby sa podujal na misiu, ktorej zasvätil veľkú časť života – zabrániť atentátu na Kennedyho. Tak sa začína Jakov nový život v minulosti. Stáva sa z neho George Amberson v ére Kennedyovcov, Elvisa Presleyho, veľkých amerických áut a všadeprítomného cigaretového dymu. Každá zákruta na ceste časom, zo škaredého malomesta Derry (kde musí Jake vyriešiť záležitosť s Dunningovcami) do milého mestečka Jodie v Texase, kde sa Jake nebezpečne zamiluje, ho vedie k samotárovi a čudákovi menom Lee Harvey Oswald a do Dallasu, kde sa minulosť stáva až neznesiteľne napínavou a kde sa dejiny už vôbec nemôžu nazývať dejinami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125983/22-11-1963-125983.jpg 4.61299
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Ikar (SK)

11/22/63, 2011

Kniha 22. 11. 1963

jan37

Jedna z nej od Kinga. Miluju téma cestování v čase, zde mistrovsky uchopeno. O něco kratší mohla být prostřední část (život v 60kách) o dost delší mohl být konec (apokalyptická verze 2011). 99%

Okoslav

Mezi top knihy Stephena Kinga Dallas 63 určitě neřadím – zaprvý se Stephen tentokrát fakt nechal unést svými grafomanskými sklony a prostřední část knihy víc než cokoliv jinýho připomíná vatu a zadruhý je jeho vize alternativní americké historie...jak to říct... dejme tomu, že hodně prvoplánová (ale jako jo, chápu ty příběhový důvody).

Pokud se ale oprostím od srovnání s jinými kingovkami, je Dallas 63 zábavné čtení, které by si žádný fanda cestování časem neměl nechat ujít. Konec je super dojemnej.

Martin.Truman

Jeden z nejlepších Kingů. Využívá vše ze svého silného repertoáru v kombinaci s Americkou historií, což je podmanivá kombinace. V rámci žánru alternativní historie se jedná bezesporu u klenot. Seriálová adaptace mě příliš neuchvátila, ale to není chybou její knižní předlohy. 100 %

Gustik5

V této knize ukročil Stephen King tak trochu bokem od pro něj tolik signifikantního hororu k sci-fi alternativní historii s prvkem cestování časem. V thrilleru s politickým tématem se tak čtenáři dostává příběhu, který má v sobě vše, co od dramatického románu očekáváte, a nádavkem ještě něco navíc.

Ne nadarmo patří autor mezi nejčtenější romanopisce. V knize překvapivě funguje i aspekt, který je zrovna Kingovi pravidelně vyčítán nejvíce, a tím je neuspokojivý konec. Zde však velmi překvapivě kniha končí takřka dojemně a hřeje u srdce. Možná to bude tím, že autor původně zamýšlel knihu uzavřít docela jinak, nakonec ale závěr přepsal. A to – sluší se dodat, na popud jeho syna, rovněž spisovatele, který vystupuje pod pseudonymem Joe Hill. Ten si totiž otcův rukopis přečetl a poradil mu, jak by příběh zakončil on.

Dallas 63 je krásný, romantický, hořký a nesmírně hluboký příběh s výtečně a empaticky (jak je u Kinga zvykem) vykreslenými postavami. Je jednoduše výborný a byť místy dochází k jisté rozvláčnosti, většinu času se čte jedním dechem. Až je jednomu vlastně ke konci líto, že některé věci se prostě nedají změnit. A mnohdy by se ani měnit neměly…

TomTomis

Do téhle knihy se mi nechtělo opravdu dlouho, ležela mi tu zaprášená a osamocená. Až jakási nálada na další kingovku ji dostala z police na stůl přede mě. Nelituji. Sice nemám moc rád cestování v čase (přijde mi to už jako klišé- i když- jde vymýšlet stále něco nového? ), ale tady mi to nakonec nevadilo. Dozvěděl jsem se kupu věcí, kniha mě přiměla si zjistit hromadu faktů, nahlédnout do historie.
Konec knihy jsem tam nějak čekal. Nepřekvapil. Ale i tak jsem si tu knihu vychutnal. Časem snad sáhnu po další knize od autora, ale musím si ho dávkovat po troškách.

heavy66

Honky Tonk Woman – tohle je nejzajímavější a taky nejdelší román o cestování časem, co znám! Stephen King zkoušel různá ožehavá témata, ale až v Dallasu v roce 1963 se dostal na skutečně tenký led.
Který život je důležitější? Prezidentův, váš, vaší snoubenky nebo motýla, kterého zašlapou nohy davu běžícího po hlavní ulici?
A nakonec skvělý epilog, pro který stálo za to prolézt králičí norou sedmi stovek stránek textu.
„Kdo vlastně jste, Georgi?“ „Někdo, koho jste znala v jiném životě, drahoušku.“

kramlinka88

Děkuji "Alef" za naprosto úžasné hodnocení, nevystihla bych to lépe je tam naprosto vše.

Přečetla jsem už v životě spoustu knih, ale jen málokterá ve mě zanechá aspoň podobný pocit, jako knihy S.Kinga. Nedokážu to vysvětlit, ale s jeho vyprávěním postavy ožívají a vtáhnou vás do děje ani nevíte jak. Popis a chování jednotlivých postav, vykreslení prostředí, ve kterém se nachází, vůbec myšlenka na to, jak by mohl svět vypadat, kdyby JFK přežil....upřímně vždy jsem atentát na JFK brala jako součást historie USA, nijak jsem nad tím nepřemýšlela, vlastně jsem ani netušila detaily...a už během čtení knihy jsem si vyhledala nějaké podrobnější články a musím říct, že jsem vůbec netušila, že opravdu byla a je spousta konspiračních teorií. Jak to bylo ve skutečnosti můžeme jen hádat, Amerika stejně jako i další země má svá temná tajemství, která se na povrch nikdy nedostanou ;)
Mě tahle kniha naprosto dostala a pohltila a ostatně i závěr příběhu byl prostě ten nejlepší co mohl být....s minulostí a budoucností by si člověk neměl zahrávat jak jsme se přesvědčili :D
Minulost se brání změnám a ve výsledku člověk zjistí, že kdyby se určité věci odehrály jinak, mohla by být budoucnost mnohem horší.....Motýl roztahuje svá křídla ;)

oblakaknih

Knížka Dallas 63 se stala horkým adeptem na nejlepší knihu roku. A to hned po pár stránkách!

Již před nějakou dobou jsem viděla seriál 11.22.63 a byl to neskutečný zážitek, díky tomu se kniha ihned dostala na můj seznam. Hodně mě zklamalo, že nebyla nikde k dostání, takže jsem ještě teď moc ráda za nové vydání.

Námět je prostě pecka. Už v průběhu čtení je jasně vidět, kolik práce bylo na knihu vyvinuto a doslov to jen potvrzuje. Kniha je propracovaná do nejmenších detailů, plná nejrůznějších odkazů, které nijak nevyvracejí dobu, ve které se příběh odehrává a taky spousty historických zápletek.

Ano, příběh může působit poněkud zdlouhavě, ale já za to v tomto případě byla spíše vděčná, protože jsem ho nechtěla snad nikdy dočíst. Užila jsem si každé písmeno!

Hlavního hrdinu jsem si oblíbila téměř okamžitě, záleželo mi na něm, zajímal mě jeho příběh, a přestože jsem již věděla, jak to dopadne, byla jsem velmi často napjatá.

Postav v knize určitě není málo a já tady nemůžu zmínit všechny. Co se mi ale líbilo, bylo, jak autor dokázal propojit minulost s budoucností, jak se nebál navyšovat počet postav a proplétat jejich vztahy.

Oblíbila jsem si také Ala, hlavně potom jeho upřímnost a Harryho.

Stephen King se již definitivně řadí mezi mé nejoblíbenější autory, přestože jsem od něj zas tak moc knih nepřečetla. Jeho styl psaní je osobitý a mně moc sedl. To, že se kniha nečetla nijak rychle, dodávalo příběhu zvláštní, ale správnou atmosféru.

Co bych vyzdvihla spíše z osobního hlediska, jsou zmínky o Derry, které má v mém srdci prostě zvláštní místo a taky některé postavy, které se v Derry vyskytovaly (nechci spoilerovat).

Mně osobně asi více sedla první půlka knihy, ale to neznamená, že by se mi ta druhá líbila méně.

Nenašla jsem ani jedno negativum, nic bych knize nevytkla.

Romantická linka je skvěle zasazená do příběhu, nijak ho nezastiňuje, naopak mi přijde, že mu přidává.

Při čtení jsem byla překvapená, napjatá, šťastná a dokonce i dojatá. Pro mě to byl jeden z nejlepších čtenářských zážitků a myslím si, že si budu muset knihu přečíst znova.

Moc doporučuji!