Město čarodějů

Erilian je mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím členem. Někteří se do Rady snaží dostat i za cenu zločinu. To ale hlavní hrdinka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lorda Tesiana, zatím netuší. Stejně tak nezná pravdu o smrti svých rodičů... S Kiarou se setkáváme ve chvíli, kdy nastupuje na Univerzitu magických věd jako studentka prvního ročníku. Od tohoto okamžiku je konec bezstarostnému dětství. Do jejího života vstupuje láska, zklamání a nečekané odhalení vlastní minulosti. To vše za pomoci všudypřítomných kouzel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56384/erilian-mesto-carodeju-mIb-56384.jpg 4201

Erilian 1.

Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Město čarodějů

Jajiinka

Hodnocení 4⭐/5⭐

Byla to moje první audiokniha a musím říct, že mě to opravdu bavilo. Sice možná kdybych četla knihu vžijí se do příběhu ještě více ale velkou výhodou, když mi knihu někdo čte je pro mě, že si lehce zapamatuju jména postav. Což u této knihy je překvapující, protože jména jsou dost neobvyklé, ovšem do světa fantasy se náramně hodí. Takže velké plus k autorčině fantasii.

Příběh je odehrává ve městě jménem Erilian. Toto město vede Velká rada čarodějů, a je velkým úspěchem a nelehké se stát jejím členem. Někteří lidé, by obětovali mnohé, aby zaujmuli místo v radě. Sedmnáctiletá Kiara však o této skutečnosti nemá ani páru, a jediné co jí v životě trápí je její neschopnost v předmětu přeměňování pevných hmot. Je to studentka prvního ročníku na univerzitě magických věd. Nejenom, že všude kolem jsou kouzla ale Kiara potká svou životní lásku. Dozví se Kiara za jakých okolností zemřeli její rodiče? Zvládne předmět přeměňování pevných hmot? A kdo jí v tom pomůže?

Tento svět je báječný, trochu inspirovaný ale i tak povedený. Hned jsem si město zamilovala. Je skvělý fantasy příběh, který se mi moc dobře poslouchal. Jediné, co mi vadilo, a proto ubírám jednu hvězdu byla jednoduchost dialogu. Moc mi to k fantasy světu nesedělo. Řekla bych, že kniha je určena pro mladší čtenáře ale i tak jsem si ji užila. Mimochodem konec byl velmi zajímavý a překvapivý. ❤️
Těším se na další díl.

Elina_Berg

Nádherný příběh plný kouzel.
Hlavní i vedlejší postavy super.
Záhada která se rozlouskla na konci velmi překvapila.
Jediný co mi přišlo zvláštní byl velký rozdíl roků mezi Kiarou a Lyrazem.

mil
29.10.2020

Báječná fantasy, milé pohodové čtení. Hlavní hrdinové mi byli velmi sympatičtí.

Simik16
10.10.2020

Moc mě mrzí některá zdejší hodnocení. Knihu jsem četla asi v 17 a byla jsem z toho unešená. Poté jsem knihu četla opět v 21 a opět mi moc líbila. Přijde mi to milá, čtivá, pěkná a pohádková. A určitě si ji hodlám přečíst znovu. Dle mého názoru autorka odvedla dobrou práci. Určitě doporučuji.

Zelený_Drak
02.07.2020

Romantický fantasy příběh pro dívky do 15 let. Ve vyšším věku snad jedině v případě, že člověk dosud skoro nic nečetl a teprve začíná s fantasy. Laural tu třeba v roce 2014 napsala do komentáře opak. Ale Laural, (taky bez urážky) nepleteme se :) Přečtěte si knihu znovu až vám bude 2x tolik, co tehdy. Potom si povíme, jestli je kniha pro mladší věkové kategorie nebo ne.

Nechci knize vyčítat příliš nápadné inspirace, protože i když ten Hvězdný prach tam třeba vidím jako úplně jasný, nemusí to být pravda. To takové Dračí oči od Havlíčkové jsou čistá vykrádačka všeho možného. Vedle nich všechny případné nedostatečně maskované inspirace v tomto díle blednou.

Hanulenka9595 už to tu nakousla a já s ní musím souhlasit, připomíná to člověku dobu, kdy mu bylo 13 a psal knížku. Rozcházíme se ale v závěru, ten můj se shoduje spíš s tím toni-azovým. Tu knížku totiž podle mě rozhodně nikdy neměla autorka nikoho nechat oficiálně vydat. Protože má svoje kouzlo, ale dala by se používat jako ilustrativní příručka začátečnických chyb. Jako třeba:
1. Kiara je pubertální alter ego autorky. Je to evidentní i z ilustrací. Ovšem překvapuje mě, že zvládla Kiaru prodat publiku jako "obyčejnou", mně tedy z popisu přišlo, že má být nadprůměrně hezká, inteligentní i šikovná (což ale asi bude i autorka, minimálně to první rozhodně je).
2. Začátek je velmi okaté a málo záživné seznámení s reáliemi. Většina by se dala rozdělit na začátky jiných kapitol, kde s nimi bude dále pracováno. Nebo i zasunout do děje jako myšlenky a vzpomínky hrdinky.
3. Charaktery se chovají nepřiměřeně. Nevěřím jim.
4. Charaktery postrádají hlubší vrstvy.
5. Při popisu používání slov, která dávají jasně najevo, že autorka sama neví, jak to má vlastně vypadat.
6. Dialogy, které často působí jako kdyby se dítě snažilo dát dohromady, co by asi v té a té situaci dospělí řekli.
7. Velký prostor pro banální rozhovory a události, které ani nepřibližují hrdiny ani nemají vliv na děj.
8. Důležité údálosti se často odehrávají ve zkratce.
9. Kiara s Lyrazem prožívá milostné peripetie asi odpovídající Kiařině věku, ale rozhodně ne Lyrazovu a ne edukativní. Zkušenější autorka by nedala páru s tímto věkovým rozdílem do knihy pro mladé dívky první polibek, který sice možná vypadá na papíře romanticky, ale většině dospělých žen by u něj měla blikat červená kontrolka. A taky nevím, jestli je dobrý vzor pro mládež to, jak Kiara nikomu neříká, kde a s kým se schází.

Zkrátka toto patří spíš na blog nebo na Wattpad a určitě to neměla být první kniha, kterou jsem od Terezy Janišové přečetla, protože mě hodně odradila od dalších děl autorky. I pro to, že pro mě je to příliš růžová fantasy (růžová knihovna jako lehčí verze červené). Rozhodně bych ale od četby neodrazovala cílovou skupinu. I z komentářů je vidět, že ji příběh i zpracování oslovuje. Kdyby z toho tolik nekřičela prvotina napsaná v nácti a autorka byla vypsanější, zasloužilo by si to jako kniha pro větší děti a začínající puberťačky o hvězdičku víc.

pipa36
30.10.2019

Knihu jsem asi před dvěma lety poslouchala s dětmi jako audiobook a ohodnotila ji 3 hvězdami. Příběh se mi i přes jednoduchost dialogů moc líbil, ovšem zpracování audioknihy nikoliv. Úvodní prolog namluvil svým úžasným hlasem p. Klem, ale zbytek knihy bohužel někdo jiný a rozhodně to nebylo "super".
Protože se mi kniha jako celek docela líbila, tak jsem se k ní vrátila - tentokrát jako četba. A výsledek? Výrazně lepší, než jako audiokniha. Ano, příběh i dialogy i nadále shledávám velmi jednoduchými, ale kniha je primárně určena pro děti okolo 12 let. I když souhlasím s názorem uvedeným níže, že do fantasy moderní mluva nepatří, své hodnocení zvyšuji na 4* a s velkými očekáváními se pouštím do dalšího dílu.

bin
24.01.2019odpad!

Bohuzel, cele mi to prislo jako slaby odvar Harryho Pottera riznuty bravickem.

imhotepcz
16.12.2018

Je to napsáno moderním stylem a mluvou, což u fantasy nepovažuji za to pravé. Sem odkojen Tolkienem, zaklínačem a hrou o trůny. Tenhle styl mi prostě nesedí.
Naprosto chybí popis postav a i prostředí. Není patrné, v jakém čase se to děje
Moderní technologií Smart telefonu vtipné nahradila jakousi krystalkou.
Je to napsané tak jako by to bylo ze současnosti.
Když už se někam dostanou a před něčím utíká tak by bylo dobré napsat, jak se z toho průseru dostali. Tady to chybí.

kouzla čarodějové láska tajemství vraždy cestování

Tereza Janišová
česká, 1989