toni-az toni-az komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ačkoli tam byla spousta věcí přitažená za vlasy a spousta věcí hodně očividně napasovaná na to, aby to dějově aspoň nějak fungovalo, musím přiznat, že po dlouhé době se mi stalo, že mě mrzelo, že knížka už končí. A když mám na konci tento pocit, nemůžu hodnotit hůř než plným počtem.

Jen tedy jedna připomínka k namluvení, chápe někdo, proč musel Rocky mluvit jako robot z Číslo 5 žije?

07.06.2022 5 z 5

Nanečisto Nanečisto Sergej Lukjaněnko

Je to neuvěřitelné, jak každá knížka / série autora je úplně jiný subžánr, v podstatě nic si není podobné. Od urban fantasy přes cyberpunk až po space operu. V tomto případě paralelní světy, kde prvek vykořenění z reality výrazně připomíná Gaimana, i když styl psaní je naprosto odlišný. Hodně zajímavých nápadů, napsáno jako obvykle velmi čtivě. Jen mi trochu vadily ty filozofické začátky kapitol.

23.05.2022 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Žádný zázrak, ale jako oddechovka čitelné. Na můj vkus příliš roztříštěné různými případy současně a místy dost neuvěřitelné a historicky hodně nepřesné. Ale docela napínavé s několika zajímavými prvky, takže za mě průměrné hodnocení.

23.05.2022 3 z 5

Něco z Noční strany Něco z Noční strany Simon R. Green

Přečteno na základě doporučení. Kvalita asi tak jak jsem čekal, prostě oddechovka. Bylo to trochu o něčem jiném než jsem očekával, ale nevadilo to, popis Noční strany byl zajímavý, rozuzlení trochu předvídatelné i trochu nečekané. Jen na můj vkus byly jednotlivé epizody tak nějak zrychlené a bylo jich nějak moc, tak nějak jedna akce skončí, začne druhá, dost jí podobná.

21.05.2022 3 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

To je asi první díl, který je uzavřený a myslím, že mu to pomohlo. Akce je celkem svižná, trapných vtípků je nějak míň a děj napínavý. Ač mi vadilo, jak diletantsky autor pojal Japonsko (no dobře, není to Japonsko, protože to je fantasy a ne historický román), jak se všichni se všemi domluví a hlavně kajak? really?, stejně mi tento díl přišel lepší než několik předchozích. Jinak se ztotožňuji se Senza Jenkou - že použijí informace z Toskánska bylo jasné ještě než z něj odjeli, holky tam pustili bez ochrany proč, když jeden dva sendžijové už by velký rozdíl neudělali, a vydat se na příšeru jen samy dvě? No to fakt bylo nesmyslný, ale i tak napínavě napsaný. Naopak se mi líbila poslední bitva, hlavě její ukončení.

21.05.2022 4 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Ač mě nikdy nelákalo audiobook znovu pouštět, když jsem to udělal, nakonec jsem si poslech užíval. Člověk se dozvěděl spoustu nového o tom, jak to v Tibetu kdysi fungovalo, nicméně nemůžu se ubránit pocitu, že přítomnost "Němců" byla dobrá záminka pro Čínu k obsazení Tibetu. Trochu mi vadila ta německá nadřazenost, kterou zejména v začátku knihy projevovali. Spoustu rozhodnutí jsem opravdu nepochopil. Ale počtení zajímavé a navíc se knížka hodí asi tak do poloviny letošních výzev.

05.05.2022 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

(SPOILER) Aby byla knížka / film / představení úspěšné, musí mít dobrý začátek a dobrý konec. U této knížky byl začátek tak nudný, že jsem chvíli zvažoval, zda ji neodložím. Konec pak byl vyloženě divný, rozpatlaný zbytečnými post konci po X a Y letech. Nicméně většina knížky byla zajímavá, naprosto jsem netušil co se bude dít dál, snad až na to, že se hlavní hrdinové setkají. Ovšem to byl již ten nepovedený konec, kde setkání bylo velmi letmé a neuspokojivé.

Hvězda dolů za to, že se nějak úplně ztratil tajemný kámen. Celou dobu se strašně řešil a pak najednou ani slovo o tom zda byl pravý a kde zůstal.

Audiokniha jakž takž, i když Tereza Vilišová to četla stylem jako pro malé děti.

23.04.2022 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Historky byly dobré jako obvykle, ale zklamaly mě dvě věci. Zaprvé Ládík vyměkl a přestal chodit pěšky, místo toho si vozí zadek stopem. A to v první knížce odmítal svezení. A druhé zklamání, že audiobook četl někdo jiný. Přitom to autorské čtení bylo tak roztomilé...

Každopádně mě bavil humor, který byl snad ještě lepší než v předchozích dílech a taky trochu vzpomínky na místa, kde se vyskytl. I když samozřejmě moje příhody se s jeho nedají srovnávat.

21.04.2022 4 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

(SPOILER) Jako vždy napsané napínavě, ale naprostá absence logiky už zde byla příliš. Dva zkušení hraničáři a radit jim musí Horác? A proč se Will chová jako by byl pořád učeň? Žádné vlastní nápady, ve všem spoléhá na někoho jiného...

Že jde o jed bylo jasné dřív než se vůbec ukázaly příznaky, jen jsem rostl jak je to furt nemohlo napadnout. Podruhé jsem rostl, když pořád nikdoho nemohlo napadnout ta nakonec Horácova finta s Genovésanem, na to jsem čekal snad půl knížky a pořád nic. A do třetice jsem rostl když Lexa neuměl číst a leckdy přečetl větu nejen tak, že nedávala smysl, ale dávala smysl naprosto opačný. Zase to bude chtít před dalším dílem tak půl roku pauzičku...

20.04.2022 3 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Přišlo mi to tak trochu jako kombinace Alenky a Doriana Graye ve francouzském podání. Absurdno zvláště zezačátku mi připadalo takové nepřirozené a hodně za každou cenu, jen aby se šokoval čtenář. Bohužel, v dnešní době už taková věc spíš otravuje než šokuje. Příběh taky nic světoborného, ale celkově to nebylo zase tak zlý. Hodně to vytáhl jazyk, ale na víc než lepší průměr to u mě tentokrát není.

10.04.2022 3 z 5

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Oproti několika předchozím dílům se mi tento příběh líbil o něco víc. Ani mi moc nevadí, že se Will nemění, aspoň máme konstantu, které se dá chytit. Ale co mi vadí, jak najednou začal mluvit s koněm a ten mu odpovídá. A samozřejmě to věčné opakování stejných věcí, hlášek a popisů a vysvětlování jasného. Ale beru to tak, že když to je pro děti, tak to je asi potřeba. Ale stejně, rovnou jdu na další díl.

07.04.2022 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

(SPOILER) Ne že bych si z téhle knížky sednul na zadek, ale za mě příjemná detektivka, kde vrah se dal odhadnout cca v polovině a téměř jistotu měl člověk po té sebevraždě. Ale na rozdíl od ostatních mě prostředí Austrálie bavilo a její historie taky.

Vadily mi zejména dvě věci - opilecké intermezzo a skutečnost, jak amatérsky se zachovali policajti v akci s Brigittou. Takovou amatérštinu aby pohledal...

Čtení od Hynka Čermáka mi přišlo jedno z nejlepších co jsem zatím slyšel, ačkoli režie audiknihy z nejlepších nebyla - dlouhé odmlky, ještě delší hudební pasáže, které měly o kus větší hlasitost než čtení samo.

23.03.2022 4 z 5

Mezisvět Mezisvět Neil Gaiman

Ač nejsem úplně cílová skupina, knížka mě dost zaujala. Prostředí Altiverza parádní, jen jsem čekal, že z toho autoři vytěží víc. Příběh byl fajn, ale dost jednoduchý a zkratkovitý. Dovedl bych si představit jak několik pokračování, tak super film, kdyby se ho zhostil někdo schopný.

21.03.2022 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

(SPOILER) Konečně toto utrpení skončilo. Bojoval jsem s tím snad čtvrt roku, mezitím jsem naposlouchal asi 15 audiobooků, ale tohle moc nešlo. Už asi tak od třetí strany jsem se těšil až to skončí.

Knížka je hrozná, nechápu to hodnocení. Logiku to nemá, příběh to v podstatě nemá, sympatické postavy to nemá. Ale je to super dlouhé, plné úplně zbytečné popisovací onanie.

Jedna hvězda za můry a tak nějak asi půlka za tu imaginaci. Víc si to nezaslouží.

Autor by si měl uvědomit, že méně je někdy více. Půlka ras tam byla zbytečná, půlka postav taky. K čemu tam byla taková Lin? Příběh vůbec nikam neposunula. A vůbec ty cheprijky? Hmyz, ale má lidské pohlavní orgány? Co je to za kravinu?

Proč používají zrcadla za sebe a ne před sebe tak, že skloní hlavu?

K čemu tam byli ti rukodlaci?

Inteligentní konstrukti, kde se instrukce nahodí pár děrnými štítky?

Prostě to celé vůbec nedává smysl.

21.03.2022 1 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Konečně nějaký díl, kde se místo fňukání něco děje, za mě nejlepší z celé série. I když pořád se tam moc řeší kdo koho chce a jak se obleče. Filmy 1000x lepší.

17.03.2022 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tak toto bylo takřka utrpení. Oproti minulému dílu zde byly ještě umocněny protivné aspekty knihy, tedy věčné fňukání, nerozhodnost (chci/nechci Peetu, chci/nechci Hurikána, chci/nechci cokoli...), řešení líčení a oblečení apod. Děj se v podstatě nikam neposouval, byl to jen ještě vyvařenější první díl, ale tam aspoň byl moment něčeho nového.

Předpokládám, že kdybych byl holka a bylo mi tak 13, tak by se mi to líbilo, ale jako dospělý jedinec mužského pohlaví musím říct jen Fuj.

17.03.2022 2 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Čekal jsem nějakou holčičárnu a dostal jsem ji. Pobyt v aréně jakž takž, předtím a potom tragédie (jako řešit které chlupy jakým způsobem ji trhají a jak přesně vypadají jaké šaty mě fakt nebere). Nicméně nelze upřít poutavost vyprávění i přes ten ohavný přítomný čas.

Každopádně za mě tak o 1,5 hvězdy horší než film, který zdůraznil to dobré z knihy av podstatě úplně odstranil to, co se mi na knížce nelíbilo.

27.02.2022 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

(SPOILER) Toto je typ knih od Kinga, které můžu. Jen mi tentokrát přišla trochu nemastná neslaná, i když se četla sama. Konec mi přišel přitažený za vlasy, ten atentát byl dost zbytečný. Doufal jsem, že se mu nepovede. Nakonec Greg byl takový předobraz Trumpa, toho nikdo nezastřelil, chvíli byl lidem pro smích a nakonec po něm ani pes neštěkne.

24.02.2022 4 z 5

Čekal bych, že kniha z válečných konfliktů napsaná novinářem bude super zajímavá. No, některé kapitoly (hlavně letadlová loď) byly obsahově celkem zajímavé, ale ten styl psaní. No větší nudu už jsem dlouho nezažil.

Ovšem musím hodnotit pozitivně to, že ač jakožto apolitický člověk vůbec nemám přehled kdo je v těch konfliktech dobrý a kdo zlý, tato kniha mi potvrdila, že to nelze jednoduše říci. Tedy pokud tam nefiguruje nějaká fanatická náboženská frakce jako (nejen) Islámský stát.

A pak jsme se dozvěděli ještě jednu věc, autor je naprostý magor, když místo poklidu s rodinou dobrovolně vyráží do nejnebezpečnějších míst na světě.

24.02.2022 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

(SPOILER) Četl jsem už kdeco, ale tohle byla asi největší fantasmagorie, s níž jsem měl dosud čest. Ten člověk musí jet v hodně dobrém nebo naopak v hodně špatném matroši.

Detektivka? Ani náhodou. Sice nějaké "pátrání" probíhalo, ale naprosto nesmyslně, bez špetky detektivního talentu nebo alespoň selského rozumu.

Porno? Kde? Jako ano, pořád nějaké pubertální narážky na sex, které ovšem z mého pohledu knize spíše ubližují, a to dost.

Historický román? No v minulosti se to odehrává, i když ... Tuhle dobu vůbec neznám, tak tomu budu věřit.

Nicméně vzhledem k různým skutečnostem (mandragora, ne-mrtvý král, mlýn na mumie,..) bych to spíše zařadil do steampunk urban fantasy ranku.

Mlýn na mumie? Asi 2 věty úplně mimo kontext celé knihy. Zjevně pouze pokus o zvýšení nákupů díky podivnému názvu.

Když to vezmu kolem a kolem, příběh, resp. to, co ze něj prohlašují, mě naprosto nezajímal, bylo mi celkem jedno jak to bude pokračovat i jak to dopadne. Strašně mě rozčilovaly "moudrosti" ordonovýho ordinisu. Hodně mi vadilo, jak se tam pořád jen jí, pije a souloží. Na druhou stranu neskutečně dobře vykreslená atmosféra a sugestivní popisy jídel, při nichž, se člověku sbíhají sliny, což z knihy dělá něco, co se dá číst. Ale na víc než slabý průměr to nestačí.

10.02.2022 3 z 5