Sedm let v Tibetu

Úspěšná kniha rakouského autora, který prožil ve čtyřicátých letech v Tibetu sedm let. Heinrich Harrer prožil svá léta v Tibetu šťastnou náhodou. Cestou z horolezecké expedice k Nangá Parbatu byl při vypuknutí druhé světové války internován v britském táboře, odkud se mu spolu s Peterem Aufschnaiterem podařilo uprchnout do Tibetu. Dlouhé měsíce putuje o hladu ledovými pustinami, až se po mnoha dobrodružstvích dostane v převlečení do Lhasy, kde se stává učitelem a přítelem mladého dalajlámy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28974/sedm-let-v-tibetu-Kzz-28974.jpg 4.5333
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno · Ivo Železný

Sieben Jahre in Tibet · 1953

Kniha Sedm let v Tibetu

kofina

U tohohle příběhu je velká škoda, že ji napsal Harrer sám, a že raději nespolupracoval s nějaký spisovatelem, protože knize chybí určitý spád. Děje se toho tam velmi mnoho, ale při tomto stylu psaní to čtenáře příliš "nevyburcuje", nevtáhne do děje a spíš to celé působí jako slohová práce. Cestopis samozřejmě má být hodně popisný ale dobrodružství a dramata, které zažili, by si, myslím, zasloužilo propracovanější styl psaní.

tebiT

Skvělá kniha s pravdivým, poutavým, ke konci smutným příběhem o překrásné zemi a úžasných lidech.

ma35

popis cesty do Lhasy jsem přečetla jedním dechem, pobyt v Lhasy už mi tak strhující nepřišel

Michalkotea

Smutné ????

Kacheenk

Kniha se mi moc líbila, je poznat, že autora velice ovlivnila zdejší kultura a krajina. Ve většině případů nemám ráda popisné pasáže, ale zde jsem poctivě četla bez přeskakování. Určitě doporučuji si přečíst v rámci obecného přehledu.
Zvažuji ještě přečíst jeho další knihu Návrat do Tibetu.

May

Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale pro mě Sedm let v Tibetu není kniha k ... souvislému čtení ... Zjistila jsem, že mi vyhovuje ji číst po "pár" stranách denně ... Což nijak neovlivnilo mé hodnocení, protože to je 5* a kdyby byla možnost hodnotit 10*, bude hodnocení 10* :) Upřímně jsem nikdy cestopis nečetla, není to typ knihy, která by mě lákala, ale po přečtení Sedmi let v Tibetu už se nebudu jejich čtení tak bránit. Osobně mi styl jakým je napsaná naprosto vyhovoval a jsem nesmírně ráda, že jsem překonala vlastní nechuť a začala číst knihu, kterou jsem se domnívala že přečíst nedokážu.

ElizabethK

Opravdu krásně napsaná kniha. Začátek mě překvapil svojí dobrodružností, tím mě kniha ihned vtáhla do děje.
Styl psaní nemusí být pro každého, ale vzhledem k tomu, že se jedná o cestopis, mi to nevadilo.

Putování přes Tibet do Lhasy se mi líbilo a s občasnou pomocí strýčka Googla jsem místy procházela spolu s autorem. V hlavě se mi tvořily typické tibetské výjevy (přiznávám, občas dost zidealizované).
Vysoce hodnotím popis všech okolností cesty - radost, bolest, okouzlení přírodou i netečnost k ní v závislosti na aktuálním rozpoložení. Strach, neočekávaně lehké rozuzlení problému nebo naopak neúspěch, hlad a zima, únava, trable se zvířaty (občas poněkud komické).
Oceňuji příhody s místními lidmi, popis jejich myšlení a běžného dne.
Část ze Lhasy pak krásně vykresluje každodenní život Tibeťanů i jejich slavnosti, dále se čtenář dozvídá o náboženství, pokrmech, zákonech, léčení atd.

Knihu mohu doporučit všem, kteří jsou fascinováni Tibetem. Pro mě osobně to byl jeden z mála cestopisů, který jsem četla a tak mi občas trochu táhlý děj vůbec nevadil - přece jen, autor chtěl čtenáře seznámit s Tibetem a Tibeťany, nechtěl vykreslit román s umělými zvrtay a absurdnostmi - s touto myšlenkou by se podle mě mělo k dílu přistupovat.

anna2378

Zpočátku zajímavá kniha, která provází čtenáře únikem ze zajetí, cestou přes Himaláje a příchodem do Svatého města. Zde dochází k detailním popisům života ve Lhase, které jsou chvílemi zbytečně dlouhé a nudné. Závěr opět navrací původní poutavost.
Náhled do života na střeše světa - ANO, akce a spád - NE.