Pěna dní

Nevšední příběh s řadou vtipných až pitoreskních peripetií, kořeněný oslňující autorovou fantazií a odlehčený od začátku do konce svérázným humorem od lehké ironie po sžíravý sarkasmus, vyniká originalitou jazyka, který nesnáší otřelost, nudu a faleš.

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39175/pena-dni-39175.jpg 4.2914

ĽÉcume des jours (1947)

Vydáno:, Mladá fronta

Eliot30

Náročné na čtení, ale příběh moc krásný.

hermína14

Prolebedila jsem se celou knihou, užívala jsem si každou stránku a bavila se tím malujícím jazykem od začátku až po spokojenou kočku...

Česneksmedem

Taky to děláte? Aby nedošlo k omylu. Myslím tím, že pokud je v knize nějaké pro nás podivné jméno či příjmení, tak si ho přizpůsobím. Například norské příjmení Steensen předělám na Stín či Sen nebo v této knize dámě Chloé říkám Oléé. Ta má v pravé plíci leknín (jak jistě tušíte o botaniku zde zřejmě nepůjde). V knize jsou dále, mimo jiných, i profesor Mišmaš a ošetřovatelka Mrška. Zde ale úpravy netřeba. Možná vás v tuto chvíli napadlo upravit příjmení pana spisovatele předponou, což by ovšem bylo hrubé a neuctivé. Na druhou stranu je ale docela možné, že by se nad tím pan Vjan (tak se to čte) ani nepozastavil. Byl to totiž poněkud nekomformní pán. Působil například v kolegiu patafyziky. Samozřejmě to nemá nic společného s nepadnoucí obuví. Šlo o vědu, zabývající se imaginárními řešeními, to je věcmi nadřazenými metafyzice. Pokud už teď máte v mozku krapet mišmaš, tak je správný čas se začíst.
Úžasný je hned úvod knihy, ve kterém je popisováno stolování k večeři. Pokud jste ale četli knihu Samomluvy Miroslava Macka, tak máte náskok a není třeba se ničeho obávat. Jen je třeba si zvyknout na pár drobností – třeba, že ubrus musí barvou ladit s kobercem a tak. Popojedem.
Na rovinu a bez obalu přiznávám, že toto dílko rozhodně není žádná Babička od Barbory Novotné, a že bez marihuany, toluenu, lysohlávek nebo alespoň velkého panáka whisky v sobě, v sobě (no fajn) musíte hodně potlačit ratio. Jinak určitě doporučuji!

kap66

Nebudu tvrdit, že jsem vše pochopila - těžko se orientuji ve vlastních snech a podvědomí, natož v podvědomí někoho jiného. Nechala jsem se ale autorem oslovit a vést, vnímala spíše pocity než fakta - to fungovalo. Vynořily se mi v paměti Buñuelovy filmy, jistě tou společnou surreálností a převrácením obvyklých životních hodnot - to, co má být krása či zábava, způsobí smrt, to, co má být intelektuální umění, je hnusné, ale zároveň zbožňované, opět až k smrti,...
Už jsem někdy napsala, že realismus nevyhledávám, že ho žiji, takže v knihách hledám něco jiného. Tady se mi toho dostalo dost, ale na mě to už bylo trochu moc ulítlé, za hranicí uchopitelnosti.

JanaŠ.051

Nádherná kniha.

MarcelPaška

Krásná a zároveň smutná kniha.

Alena_S

Žaludek, hlava a srdéčko - to mě při čtení bolelo přesně v tomto pořadí. Přesto výborný zážitek. Pokud autor bral při psaní nějaké léky, tak je nechci zažít, ale ráda si přečtu další jeho knihu. :-) Jistě psal lépe, než v knize uctívaný Partre.

petra2112

Příběh nemá příliš spád - zřejmě je chybou spíše mé velké očekávání.

zluk

Před fantasií tohot autora nezbývá než smeknout. Rozehrává celou plejádu barevných pocitů a pomalu vtahuje do světa, který funguje podle jeho vlastních pravidel.

Sorrow

Překrásně abstraktní dílo, které si budu nejspíš muset přečíst ještě několikrát, abych ho dokázala plně pochopit a docenit. Jazykové obraty i obrazy v knize jsou nesmírně po duši hladící a po mainstreamové literatuře, je Pěna dní přesně tím, co jsem si potřebovala "přečíst" (poslouchala jsem jako audio fenomenálně namluvené Ladislavem Mrkničkou). Doporučuji všem milovníkům magického realismu a surrealistických příběhů.

Mechtylda

Tahle knížka je vlastně takové malé akvárium, do kterého Boris Vian uzavřel úplně jiný svět. Je v něm chvílemi veselo, ale taky hodně smutno, hodně to v něm bublá a všude je spousta květin a knížek a tónů hopsatrotu. Je krásné se do něj na chvíli ponořit.

Verrrunka

Možná kdybych četla tuto knihu v dřívějším věku, bavilo by mě to víc... Jazykově skvostná kniha, ale musela jsem se pekelně soustředit, abych se neztratila v dějové lince. Krásně bláznivé, ale už má radši jiný styl knih.

Zrzavá_Tereza

Včera v podvečer jsem začala číst s tím, že tuhle knihu budu mít na víkend do tramvaje na cestu do práce a o pauze k obědu. Ale dnes ráno jsem ji dočetla. Nešlo přestat. Bylo to úžasné! Nic podobného jsem ještě nikdy nečetla. Trochu mi to připomínalo magický realismus a knihu Magický průvodce městem pod pahorkem. Chci ještě ♡

Yallaila

Nádherně avantgardní a romantické...

fany.fancy
29.12.2017

Možná spoiler: V tomto románu zjistíte, jak moc dokáže všechno krásné, radostné a šťastné prudce vystoupat. A pak na vrcholu největšího štěstí, když hlavnímu hrdinovi nic už nechybí, jeho křivka štěstí pomalu útrpně začne klesat až na dno a ještě hlouběji a ještě závratněji.

Pinkol
26.12.2017

Velmi zvláštní příběh, vždycky vás tam něco dokáže překvapit :D

AlenaZelova
09.12.2017

Knihu jsem moc nepochopila

bookemma
24.11.2017

Odnáším si následující:
Lekníny nosí smrt
Všechno je živé, ale něco má přeci jen šanci být živější
Světlo lze přenášet a kouskovat
Zabít lidskou bytost vyžaduje podstatně menší úsilí, než se zbavit květiny...
a...
všechny kočky jsou vypočítavé.

Dija
31.10.2017

"Lovil jsem ve svém kohoutku celou noc, abych se přesvědčil, jestli v něm není také nějaký úhoř. Ale mám tam jenom pstruhy." Pěna dní mě prostě bavila. Neustále jsem byla něčím překvapována a celkový dojem mi zanechal úsměv na tváři. Jsem si jistá, že až se ke knize za čas vrátím, zcela určitě v ní naleznu něco zcela nového.

AnjaVCL
17.10.2017

Kniha se mi velmi líbila po stránce imaginativní - bylo fascinující představovat si ty výjevy... Nemůžu ale souhlasit s těmi, kteří vyzvedávají ústřední pár coby ukázku "pravé lásky" - naopak mi ten vztah připadal poněkud povrchní. Ale asi to patří k Vianovu světu. Nicméně četby nelituji, pro ty estetické kvality to stálo za to.

Jass
12.10.2017

Pěna dní je další knihou, kterou jsem si chtěla přečíst už neskutečně dlouho a díky pražskému metru a půlhodinové cestě do školy na ní už konečně došlo... Co k ní říct... Tahle malá knížka jednoduše hraničí s genialitou, vytváří spletitý iracionální svět, kde smrt znamená nic a všechno a kde je jakýkoli princip postavený na hlavu. Je prošpikovaná drobnými detaily, u kterých se prostě musíte zasmát, protože jak někoho může něco tak absurdního napadnout? Celé prostředí přitom ale vůbec není centrem děje, to je křehký milostný příběh, který je také značně naivní. Ta naivita bude asi jediná věc, která mi na té knížce trochu vadí. Ale jinak samozřejmě miluju Jean-Sol Partra!

los
28.09.2017

sebesvět, neudržitelnost, nechuť dospět, magie já, strach z odpovědnosti i průměrnosti, vlastně i rezignace, bolest, myšky, poslední kapitola

Lodja
08.09.2017

Měla jsem velká očekávání. Po kamarádčině doporučení, že to "četla snad desetkrát a pořád v tom nachází něco nového" jsem si představila úplně jiný knižní žánr, což byla asi hlavní chyba. Protože její definice na Pěnu dní sedí, Vianovy imaginace nepřestávají udivovat a jeho svět je opravdu líbivý - i ze zbraní tu rostou květiny.
Kromě té surrealističnosti (což je asi slovo, které se k Pěně dní hodí úplně nejvíc a ne nadarmo se tu vyskytuje v každém druhém komentáři) jsem tam nespatřila žádnou hloubku. Béčkový příběh o naivní lásce zasazený do hodně originálního světa. Jenom Alisino vraždění a pohřeb Chloé moji cynickou duši uspokojil, abych z celé knihy neměla zase tak tupě sluníčkový dojem.

PavlineCZka
17.08.2017

Asi jsem tento příběh o povrchní lásce protkaný metaforami, absurdními situacemi a surrealismem také neocenila. I když, k mému velkému překvapení, jsem ji snad i pochopila. Přidávám se tedy do skupiny těch, kterým kniha výrazně nesedla (dočíst ji a neumřít u toho byl nadlidský výkon) a k těm, kterým se zásadně změnil pohled na lekníny :-)

MadamC
07.08.2017

Krásné. To je asi hlavní popis knihy. Je především, alespoň já to tak vnímám, postavena na krásném jazyce, který dokáže úžasně popsat nepopsatelné. Čtenář si tak dokáže představovat věci, které by ho v životě nenapadly ani v tom nejmenším koutu mysli. Je opravdu zážitek číst něco takového. Obsah už však tolik krásný není. Pokud nejste milovníky Shakespearovských konců, pak konec vůbec nečtěte (pokud se to dá nedočíst). Ale kniha rozhodně stojí za to!

IvikaS
08.07.2017

Něžné, milé a tak smutné...

Kiki22
04.07.2017

Nic takového jsem ještě nečetla. Nádherný svět plný fantazie, ale i hlubokých myšlenek ukrytých pod vrstvou metafor. Krásné.

Manyna
29.06.2017

Jak již bylo řečeno, Pěna dní není pro každého, ale člověku s citlivou duší, fantazií sobě vlastní, velkodušnou empatií a avantgardním smýšlením se líbit bude. I když je to kniha smutná, mám z ní krásný hřejivý pocit. Láska v nejčistší podobě.

Beebee
06.06.2017

Jedna z nejsilnějších knih mé rané surrealistické dospělosti. Boris Vian, Julio Cortazár, Borges, Allendeová, Márquez i premilý Émile Ajar - Romain Gary a mnozí další. Magie snů. Obzvláště pak mám na čestném místě v knihovně Můj život s Krajtou a Příslib úsvitu

Elle272
02.06.2017

Pokaždé, když mám pocit literární prázdnosti, vrátím se k Vianovi. A Pěna dní je kouzelná. Její svět vás uchvátí. A přestože celou knihu vlastně čtete tragický příběh, přijdete si šťastní, jakoby do všech temných koutů svítily paprsky Vianova neotřelého, krásného vyjadřování a hravých obratů. Jste šťastní a o to více pak otřesení při dočítání, které je ledové.
Ale nemám to Vianovi za zlé, právě naopak. Vytvořil mistrovské dílo.

zfilmováno absurdno láska

Boris Vian