Naplivu na vaše hroby

Šestadvacetiletý Američan Lee Anderson, muž bílé pleti, ale černošské krve, přijíždí do maloměstského Bucktonu s jedinou myšlenkou v hlavě – pomstít se za svého mrtvého bratra. Nástrojem pomsty mu má být sex. Tento krátký román, napodobující americkou drsnou školu, vydal Boris Vian v roce 1946 pod pseudonymem Vernon Sullivan a sebe uvedl jako překladatele. Z knihy se okamžitě stal bestseller, kultovní četba tehdejší mladé francouzské generace. Také bývá označovaná za nejskandálnější román století, který autorovi vynesl i soudní postih za urážku mravnosti. Kniha, psaná úsporným stylem amerických detektivek, je plná erotiky i brutálních scén....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16021/naplivu-na-vase-hroby-n37-16021.jpg 3.7191

J'irai cracher sur vos tombes (1946)

Vydáno:, Aurora

Kniha Naplivu na vaše hroby

Dela111
27.11.2018

Věřím, že v době vydání kniha působila jinak než dnes - ať už z pohledu pochopení, významu nebo poprasku kolem ní... Já hodnotím z dnešního pohledu a tak, jak ji vnímám já. Je mi líto, ale motiv chování hlavní postavy autorovi nevěřím. Je vidět, že kniha byla psána na objednávku a rychle. Autor měl napsat něco na tu dobu nevídaného a šokujícího. Napsal knihu, kde dospělý muž souloží s mladistvými a v závěru nechybí brutalita. Nezapomněl ani na sex s dětmi. Jako zdůvodnění chování hlavní postavy slouží pomsta bělochům za smrt jeho bratra. Komu se ten člověk vlastně mstil když zneužil dvanáctiletou černošku? Zdůrazňuji černošku, ne bělošku.
Při motivu pomsty mně v knize chybělo odpovídající vylíčení myšlenek a pocitů hlavní postavy.
Kdyby autor vynechal údajné téma pomsty a rovnou to pojal jako drama o vyšinutém mladém muži, dalo by se hodnotit výš. Je to sice odporné, ale uvěřitelné. Ovšem zpracování témat rasismu, nenávisti a pomsty tady vidím jako slabé, jednoduché a především myšlenkově prázdné.
Pokud jsem knihu nepochopila a měla to být parodie, musela bych hodnotit ještě níž. Parodii si představuji jinak.

jaroiva
11.11.2018

Možná bych se za to měla stydět, ale líbilo se mi to. Prostě celkem vzrušující čtení.

Finn69
23.08.2018

Kdyby to nebylo napsané na obálce, snad bych ani nevěřil, že tohle je Boris Vian. Je to úplně jiný styl než všechno ostatní, co se mi od něj dostalo do rukou.
Obvykle se o téhle knížce uvádí, že je to parodie na americkou drsnou školu, no nevím... Mě to připadá spíše jako jedna velká provokace, což by mi k Vianovi i víc sedělo. v roce 1946 to musel být docela výbuch, však to také skončilo i pokutami a vězením.
Mě ovšem daleko víc než Chandlera či Hammetta připomíná třeba Americké psycho. Čili na můj vkus trochu moc sadismu, nic k čemu bych se ještě chtěl vracet.

Corelainie
13.01.2018

Málokdy je v knize hlavní hrdina, který by byl tak jednoznačně záporný. Ale i přes to, že je tak podlý, je jeho vyprávění vzrušující (a drastické). Lee je jako predátor, jako divoké zvíře, které si vyhlédlo svou oběť. Cloumají s ním silné emoce, nenávist, zlost, pomstychtivost, ale vyplouvají na povrch s postupnou gradací. Šokující scény i jazyk mladého vypravěče korespondují s tématem nenávisti vůči americké rasistické společnosti, která hlavního hrdinu ponížila, připravila o rodinu a přinutila ho (svým způsobem) skrývat svou pravou identitu... "Naplivu na vaše hroby" je taková kratší "jednohubka" o mstě a nenávisti.

adamant
17.12.2017

Jedním dechem přečteno. Fascinující, vcelku jednoduchá věc, ale velice osobitě napsaná a hlavně temně gradující do dramatického konce. Pravda, netoužím se k tomu vracet, ale jsem hrozně rád, že mi kamarád tuhle knihu doporučil.

de_baques
05.09.2017

Velmi slabé pseudoumělecké dílko, žvanivé a až na několik nápaditých scén nepříliš zajímavé. Kultovním dílem se to zřejmě stalo u polovzdělané, dekadentní francouzské mládeže, které autor imponoval přemrštěnými scénami a nesložitým dějem, který byli schopni pobrat.

ziriant
11.05.2017

Fascinující! Nemám příliš v lásce obhajobu jakýchkoli děl, které je nutno dávat do kontextu života autora a jeho další tvorby, proto i zde musím říci, že na knihu nedám dopustit a tečka. I bez dalšího vysvětlování a "polehčujících" okolností. Dá se snad říci, že autor nevládl příběhu? Dá se snad říci, že chtěl tímto dílem nabádat k tomu, abychom jej následovali? (i pokud si představíme, že nevíme nic o Vianově lásce k mystifikaci). Dá se snad říci, že nechceme číst knihy, z kterých nás mrazí a které nás pohoršují? (ano, někteří možná nechceme, ale myslím, že tohle k literatuře patří mnohem více, než touha číst jen kvůli "relaxaci"). Dá se snad říci, že musíme vyzkoušet sami všechno, o čem čteme? (jistěže ne, právě proto je zvláštně přitažlivé o tom "pouze" číst a vychutnávat si především, JAK je dílo napsané, nikoli samotnou realitu příběhu). V knize jsem si libovala, poprvé, podruhé, potřetí... tentokrát snad po x-té. A vezmeme-li navíc v potaz i přídavné informace, tak každý, kdo četl Pěnu dní, musí tušit, že Vian moc dobře věděl, kde je ta nenápadná hranice mezi něhou a krutostí. V těchto souvislostech pak působí Naplivu na vaše hroby ještě obludněji a přímočařeji.

lufi-peace
12.11.2015

Kniha se mi líbila, četla se velmi dobře a tak celkově jsem z ní nadšená, ale některé scény na mě byly už vážně trochu moc drastické...

Lector
01.09.2015

Téma pomsty vůči (většinové a diskriminující) společnosti je vděčné a jen tak nevymizí „problubávající“ přitom v různých v časech, místech a situacích. Chápu také, že nějaký autor má potřebu rozvířit stojaté vody pokrytecké (americké puritánské) morálky, byť na to jde, na svou dobu poměrně nezvykle – vyhýbá se vulgarismům a vsází na roli kultivovaného mladého kriminálníka. S přihlédnutím k závěru příběhu je však tento záměr a kalkul na jeho potenciální dopad na čtenáře pochopitelný.
Věřím, že to ve své době způsobilo poprask, ale mě to připadá poněkud prázdné – možná že to ale byl záměr autora. Ničím nezatížené, chladnokrevné, nekomplikované myšlenky na pomstu. Nějak mi v tom všem však nesedí celkový projev hlavního „hrdiny“.
Jsem rád, že jsem se seznámil s dalším autorem a dalším zajímavým dílem. Váhám mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale přikláním se ke třem. Pocity mi říkají, že to na čtyři hvězdičky není. Podvědomě v tom hledám paralelu k McCarthymu, ale toho stavím poněkud výše.
Věřím ale, že fajnšmekři v tom díle naleznou mnohem více než já.

varanbooks
06.08.2015

Jak tak sleduju předchozí šokované komentáře, hodnotitelé asi neznají slovo humor a nedochází jim, že jde víceméně o parodii na americké laciné krváky a drsnou školu detektivek. Nebuďte takoví korektní šprti a uvědomte si, že autor nemusí všechno myslet smrtelně vážně a zastávat stejný světonázor jako jeho postavy. A že se - stejně jako já při čtení - prostě královsky bavil.

PS pro Wercayka: Vian a Bukowski byli oba ročník 1920. Vian ale zemřel v roce 1959, zatímco Bukowskému vyšla první kniha až v roce 1960 (proslavil se na starší kolena). Takže to, že Naplivu na vaše hroby je jakousi mladší verzí Bukowského, bych netvrdil.

fruitbueno
21.01.2015

Jsem trochu v rozpacích ze zdejších "plivajících" komentářů. Jistě, téma není žádný med, hlavní hrdina je pošuk, který to nemá v hlavě tak úplně v pořádku. Ale je třeba zachovávat odstup od vyprávěného. Čtivo cca na dvě hodiny, které mě zanechalo klidnou. Úsečný autorův styl chválím.

wercayk
23.05.2014

Nijak morálně mě to nezaskočilo. :) Mladší verze Bukowskiho.

Tétéčko
23.03.2014

To je strašná kniha! Vůbec se s tím neumím vyrovnat. Přemýšlím o tom, co vedlo autora k tomu, že tento příběh napsal. Co v životě prožil, že byl tak explicitně brutální? Včera jsem se vrátila z filmu Koleje osudu a tam člověk, který měl sakra důvod se mstít, svému mučiteli odpustil, a dokonce se časem stali přáteli. Ne, že bych s tím souhlasila, ale rozhodně to bylo lidštější a logičtější gesto než to, co předvedl Vian. Promiňte, že jsem plná emocí, ale to je podle mne přesně ta knížka, jíž se ohánějí příští vraždící psychopaté. Zvláště, přečtou-li si některé z komentářů.

Osca
02.02.2014

Kromě toho, co napsala již dost výstižně Terry přede mnou, bych přidal nepochopenou ( a zbytečnou) mystifikaci s autorstvím a nepochopeným vykáním (snad aby to bylo celé ještě víc odcizené nějakým pozitivním emocím?) v jazyce, který vykání nezná. Ještě že většina těch nechutností není naturalisticky popsána, to bych asi taky nedočetl. Nejsem žádná "cíťa", ale takhle ubližovat dětem, protože nikdo dospělý tam kromě hlavní postavy nebyl, o tom prostě nemohu ani číst.

Terry11
02.02.2014odpad!

Ne, tak tohle ne! Fakt nejsem puritánka, ale tohle vydávat za erotiku, a umělecké dílo vůbec? Proč? Pedofilie, sex se zvratky, odporně brutální msta na někom, kdo s problémem má souvislost jen velmi okrajově! Kdyby hlavní postava nebyl nechutný sexuální sociopat, úplně by bývalo stačilo pomstít se tím "zbouchnutím" bílých holek. Takhle to má s rasovou nesnášenlivostí (!) společného asi tolik jako kanibalismus s gurmánstvím.

tudydu
30.08.2013

Přečetla jsem to, jak se říká, jedním dechem. Celou dobu tušíte, že se musí stát něco špatného, ale nevíte co, ta kniha není dle mého názoru předvídatelná, což u knih s podobnou zápletkou bývá problém. Hodnotit detabuizaci násilí a erotiky je pro mě jako pouhého čtenáře v dnešní době zbytečné. Proto přidávám už jen - dobře a čtivě napsáno, téma je na zamyšlení ve stylu "nesnášenlivost plodí nesnášenlivost" a "násilí plodí zase jen násilí".

Kadlecka
04.03.2013

Po přečtení jsem byla značně "přešlá mrazem". Kniha mě velmi zklamala. Pravda, sama od sebe bych se k ní nikdy nedostala, ale dostala jsem doporučení, a tak jsem to zkusila. Nechápala jsem, proč je považována za umělecké dílo, ale přesto jsem ji nakonec dočetla. V závěru jsem si jistá, že na ni nikdy nezapomenu, protože prostě byla "něco jiného".

Ezechiel Rishko
15.10.2011

Popravdě... nevím, co je na tom patetického a naivního. Ve své době to URČITĚ čtenáře bralo, nakonec, literární historie pořád Viana cení jako velmi dobrého autora a konkrétně kniha "Naplivu na vaše hroby" je na seminářích světové literatury často zmiňována. Všechny velké texty erotické literatury znázorňují určitá tabu a jejich překračování, toho Vian docílil "otevřenou" erotikou na jedné straně a násilím na straně druhé. Osobně si myslím, že je v knize mnoho témat, nad kterými lze přemýšlet (pomsta, rasová nesnášenlivost...atd.)

WEIL
12.08.2011

No nevím, jestli to někdy někoho bralo, prý na čas jo, ale je to poněkud patetické a naivní.

Litta
22.07.2011

Mladé dívky v náručí starších mužů, v cigaretovém dýmu, se skleničkou whisky. Otevřená erotika pomalu přecházející v čisté drama. Ze všeho nejvíce se při čtení evokují staré černobílé filmy, jeden za všechny - The Last Picture Show (Peter Bogdanovich, 1971).
Během předpremiérové projekce stejnojmenného filmu (J'irai cracher sur vos tombes, 1959) Boris Vian zemřel.

zfilmováno francouzská literatura

Boris Vian

Vernon Sullivan (p)
francouzská, 1920 - 1959

všechny knihy autora

Kniha Naplivu na vaše hroby je: