Srdcerváč

Jeden z nejslavnějších Vianových románů, který oslovil řadu generací zejména mladých čtenářů svou svébytnou řečí, která dává vyniknout poetickému světu humoru a fantazie.

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39173/srdcervac-JAE-39173.jpg 4.2147

ĽArrache-cœur (1953)

Vydáno:, Argo

Kniha Srdcerváč

mirektrubak
14.12.2018

„Jenomže ptáci, uvěznění v kleci, hynou,” pravil Kubohnát.
„Ale žijí, a moc dobře,” řekla Klementýna. “Je to dokonce jediné místo, kde se o ně dá náležitě pečovat.”

Myslím, že to ve svém komentáři napsal TheCiko5 výstižně: vypadá to, že věci nedávají smysl, ale dohromady vše funguje. Tahle kompatibilita vykreslených situací není u Viana až tak běžná, také není běžná ta velmi pochmurná, depresivní nálada, která mi připomínala Švankmajerovy filmy nebo Munchovy obrazy.
Vše, o čem si čteme, je dokonale surreální, ale zároveň je to velmi povědomé a vypovídající o nás. Téma uzurpující lásky, která je ve skutečnosti touhou po vlastnictví a kontrole, zde skutečně působí odstrašujícím dojmem – ukazuje brutalitu stavu, ve kterém ve jménu největšího citu neváháme své nejbližší zásadně omezovat.
Vývoj vztahu Kubohnáta a lidí ve vsi byl pro mě ještě sugestivnější – velmi živé a výmluvné zobrazení toho, jak snadno si zvykáme na hrubost a absenci svědomí ve svém okolí, jak rychle přebíráme zdánlivě nepřijatelné standardy chování.

Zaujalo mě také, že je kniha popisovaná jako nedopsaná, já jsem měl pocit, že v obou dějových liniích jsme se dostali k logickému konci.
Když jsem byl mladší, byl jsem z Vianových knih mnohem víc nadšený než dnes, ale baví mě stále. Srdcerváč je někdy trochu těžkopádný, mám raději Viana rozverně hravého, ale na své jsem si přišel. Byl to dobrý nápad po něm po čase zase sáhnout a budu se těšit na další setkání.

“Na shledanou, ty vole,” řekl Kubohnát.

Finn69
27.08.2018

Další z prapodivných snových světů Borise Viana, svět kde roste pahloží a kvete blejno, kde vzduchem poletují zpěvánkové a malé děti (na které doma čeká velmi a velmi starostlivá maminka).
Tenhle poetický sen se ale rychle změní na tíživou noční můru, scény s ukřižováním koně, dědčím jarmarkem nebo kácením stromů na zahradě nejsou vůbec pro slabé povahy. A ani s tou maminkou to není až tak idylické jak by se mohlo zdát...

daniel0663
17.12.2017

Vem své srdce a vyrvi ho z těla.... jinak to udělají ostatní...

KubaE
15.10.2017

Asi to byl osud, že jsem po této knize sáhl právě na podzim. Kniha má zvláštní snovou atmosféru, která zasazena do tmavého a sychravého podzimu vyvolává příjemné mírně depresivní pocity. Pravděpodobně se nejedná o knihu pro každého, ale pokud rádi povolíte uzdu své představivosti, určitě to stojí za zkoušku :-)

mechokurka
21.06.2017

Moc zajímavá. Ještě dlouho o ní budu přemýšlet.

ziriant
16.05.2017

První kniha, co jsem od Viana četla. Tímto mě k sobě přilákal. Člověk čte a říká si, jak je to absurdní, ale na druhou stranu... nežijeme tak trochu právě v tomto světě? Jen to možná nevidíme takto přímočaře, protože své krutosti umíme nenápadně zabalit do vaty slov a předsudků. Ale přece jen je mi z této knihy těžko a nepříjemně, je to taková Pěna dní bez krásy.

heavy66
10.12.2016

"Tvrdíte, že věříte v Boha, protože chodíte v neděli do kostela, protože špatně nakládáte se svým bližním, protože nevíte, co je hanba, a protože vás nehryže svědomí...Co je mi do vašich polí! Co je mi do vašich dobytčat a dětí! Žijete nečistý a hmotařský život. Nevíte, co je luxus..A já vám ten luxus nabízím: nabízím vám Boha...Bůh však nemá rád déšť...Bůh nemá rád vičku, Bůh se starou belu stará o vaše vičky a zábavičky. Bůh, toť poduška ze zlatého brokátu, toť diamant zasazený do slunce, Bůh je vzácný šperk vytepaný z lásky, to jsou elegantní čtvrti, hedvábné sutany, vyšívané ponožky, náhrdelníky a prsteny, Bůh toť nepotřebné, zázračné, toť elektrická monstrance...A pršet nebude!"
Pěna dní je o lásce až za hrob, a Srdcerváč je strašně temným a depresivním pokračováním toho příběhu - narodí se děti, a láska se redukuje na bolest, krev, strach, sex, hovna, hřích, vězení a smrt....Brr!
Je to skvělý román.

izrael
23.11.2016

Při čtení Viana jsem si vždycky jen říkala, kam ten chlapec na to chodil, to nemohl napsat aniž by nebyl pod vlivem - evidentně byl. Každopádně mě jeho knihy baví, protože to co vymyslel on, tak snad nikdo (takového podobného autora jsem ještě neobjevila).

Spolu s touto knihou uživatelé také navštívili:

Pěna dní
Pěna dní