Králové Clonmelu

Will je na každoročním hraničářském sněmu, ale Halt vyšetřuje záhadné události na západě. Když se konečně vrátí, přináší špatné zprávy. V Hibernii to vře. Lživá náboženská sekta, která si říká nezasvěcení, rozsévá zmatek a vyvolává vzpoury, a pět ze šesti hibernských království už bylo rozvráceno. Nyní je v ohrožení šesté, království Clonmel, a Halt, Will a Horác se vydají na cestu, aby v něm pomohli znovu nastolit pořádek. Budou jim na výpravě užitečná tajemství z Haltovy minulosti? Jeden hraničář obvykle dokáže zabránit vzpouře, ale tentokrát možná nebudou stačit ani dva......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40947/big_hranicaruv-ucen-kral-40947.jpg 4.51159

Hraničářův učeň / Hraničiarov učeň 8.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

The Kings of Clonmel, 2008

Kniha Králové Clonmelu

soupik2012

Asi nejlepší díl z této série. I když se to dost těžko posuzuje, protože většina je jich naprosto perfektních. Ale příběhy v nichž je Will již dospělým člověkem a není ze všeho hned tak vyjukaný mi přijdou o něco lepší. Je to nejspíš dáno také tím, že potom nevyznějí až tak moc pohádkově. Tento příběh není v této knize uzavřený a to je jediným drobným mínusem, protože jsem zvyklá dělat mezi žánry větší pauzy, ale tady asi moc dlouho čekat s pokračováním nevydržím. Opravdu velmi povedené. Audioknihu, jakož i celou sérii, velice dobře načetl pan Matouš Ruml.

toni-az

Oproti několika předchozím dílům se mi tento příběh líbil o něco víc. Ani mi moc nevadí, že se Will nemění, aspoň máme konstantu, které se dá chytit. Ale co mi vadí, jak najednou začal mluvit s koněm a ten mu odpovídá. A samozřejmě to věčné opakování stejných věcí, hlášek a popisů a vysvětlování jasného. Ale beru to tak, že když to je pro děti, tak to je asi potřeba. Ale stejně, rovnou jdu na další díl.

alabra

Poslouchám a odpočívám, příběhy jsou jednoduché, předvídatelné, hrdiny jejich životní zkušenost neposunuje, to je škoda.

Ryšava

Konečně se čtenář dočte o Haltové minulosti. Bylo to pro mě překvapení, protože ne vždy jsem Haltovy věřila, že mluví pravdu =D další skvělý poslech =)

Cortegos
22.12.2021

Díl se rozjížděl pomalu, a protože mám za sebou víceméně maraton předchozích dílů, tak si všímám komunikačních a jiných stereotypů a začaly mi mírně vadit. Za mě asi jeden ze slabších dílů, ale epický závěr to zachránil. Přesto nepřestávám hltat příběhy z tohoto úžasného světa a nemám jinou možnost, než dát pět hvězdiček.

ondra295
11.12.2021

Přijde mi, že časově jsme se posunuli celkem o dost, ovšem postavy jsou stále stejné. To mi vadí hlavně u Willa, jehož charakterový posun je opravdu nulový. Snad i ten Horác, který mi dříve přišel "plochý", se nějak posunul. Ale Will je pořád stejný, Halt je pořád stejný a tím pádem i jejich dynamika je pořád stejná.

Jasně, jako dítě jsem to vůbec nevnímal a proto dávám opravdu kladné hodnocení - pro děti je to dokonalá knížka, která má i hlubší myšlenky, sympatické postavy a hlavně drží napříč celou sérií opravdu vysokou úroveň. A to u takto dlouhé série není jednoduché.

Na tomto dílu mám rád, že se dozvídáme více o Haltově minulosti. Opět tu máme drobnou změnu prostředí, respektive nacházíme se v takovém "flanaganovském" Irsku. Má to spád, zápletku a končí to otevřeně - opět velice poutavě napsáno.

Ešína
10.12.2021

Opět skvělé počteníčko. Pokračování si nenechám ujít.

yaoiyuri
05.12.2021

Jak už tu někdo někde zmiňoval navzdory poměrně dlouhému časovému rozpětí, ve kterém se díly odehrávají, je psychologický progres postav takřka nulový (výjimkou je snad jen Horác – a to jen občas), jedinou opravdu výraznou změnou je, že z kluků jsou mladí muži a Haltovi šediví vousy. :/ Hlavně Will je šíleně plochý Mary Sue charakter, ale naštěstí už většina dílů nestojí jen na něm, tak to není tolik poznat.

Dějově je to v Clonmelu sice zase to samé, ale bavilo mě to víc než některé předešlé díly, nejspíš protože myšlenka se sektou byla sama o sobě zajímavá a Haltův bratr je ukázka prvotřídního nekompetentního vola. Odhalení Haltova původu je pro většinu šokující (pro nás, kteří si to omylem vyspoilerovali na Hraničářské wikipedii ani ne), ale je pravda, že se na to lehce naráželo už Ledové zemi (3. díl).

Bohužel, ani tentokrát se nevyhneme úmornému „znáte z předešlých dílů, ale stejně vám to pro jistotu po desáté připomeneme“ a z konce opět čiší okatá snaha natáhnou děj na další díl – za mě zbytečné a obávám se, že podobně jako u Čaroděj / Obléhání bude další díl jen nastavovaná kaše, ale uvidíme...