Králové Clonmelu

Králové Clonmelu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40947/bmid_hranicaruv-ucen-kral-40947.jpg 4 1346 105

Hraničářův učeň / Hraničiarov učeň série

< 8. díl >

Will je na každoročním hraničářském sněmu, ale Halt vyšetřuje záhadné události na západě. Když se konečně vrátí, přináší špatné zprávy. V Hibernii to vře. Lživá náboženská sekta, která si říká nezasvěcení, rozsévá zmatek a vyvolává vzpoury, a pět ze šesti hibernských království už bylo rozvráceno. Nyní je v ohrožení šesté, království Clonmel, a Halt, Will a Horác se vydají na cestu, aby v něm pomohli znovu nastolit pořádek. Budou jim na výpravě užitečná tajemství z Haltovy minulosti? Jeden hraničář obvykle dokáže zabránit vzpouře, ale tentokrát možná nebudou stačit ani dva...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

The Kings of Clonmel , 2008


více info...

Komentáře (105)

Komentáře 105 Recenze 2

Atak
Atak
06.01.2024 4 z 5

Dobře se čte a o napínavé chvilky není nouze

Lanika
Lanika
05.01.2024 4 z 5

Další skvělý díl v sérii, další, který nezklamal. Tentokrát se dozvíme i něco z Haltovy minulosti.


LunaL.
LunaL.
25.11.2023 5 z 5

Cteno podruhe, na tenhle dil jsem se dost tesila! Hlavni postavy nam dospivaji, nekteri dokonce starnou. A jsou pred nimi tezka rozhodnuti.
Libilo se mi, ze hlavni trojice zase zacala pracovat spolecne, navic se skvele doplnovala. Horac uz neni takovy svatousek, drze vtipky a komentare svym druhum hrave vraci, casto i s uroky! O vtipne situace v tomhle dile neni nouze, casto jsem se zasmala a jako obvykle nechybi napeti.

Ronnie68
Ronnie68
13.11.2023 4 z 5

Další krásný díl, který se více zaměřuje na Halta ..

Ailee
Ailee
02.11.2023 4 z 5

Haltovou minulostí okořeněný díl, delší než obvykle, takže se to zdánlivě trochu více táhlo, ale pořád se to čte velmi dobře, i když se kouzlo prvních dílů pomalu vytrácí.

mareksevc
mareksevc
05.10.2023 4 z 5

ešte stále fajn !

Pasadenka
Pasadenka
30.08.2023 4 z 5

Na tento díl si hodně pamatuji. :) Po tom, jak jsme Willa nechali víc dozrát, jako muže, tak si konečně kousneme i do Haltova pozadí a navštívíme jeho domov. I když mě linka se sektou až tolik nebavila, šťourat se v Haltově životě byla jiná. :)

vlkodlaq
vlkodlaq
29.08.2023 5 z 5

Trochu jsem se bál tématu osmého dílu, církve a sekty (za mě totéž) mě velice iritují, nicméně autor děj uchopil pevně, spád a čtivost udržel, příběh je příjemně lehce vygradovaný až do témeř uspokojivého závěru.
Takže chválím, doporučuji a vrhám se na další díl. Devátý už? Toto letí, když se člověk s hraničáři (a Horácem) nenudí.
Jen malinká kritika: trochu hapruje překlad, někde kluci Haltovi tykají, jinde vykají, už jsem to zaregistroval u druhého dílu a stále se překladatelka nerozhodla, jak to tedy bude. Za mě bylo vykání v prvním díle na místě, ale od druhého dílu rozhodně tykání.

Petronelka123
Petronelka123
19.07.2023 5 z 5

Zase super díl. V každé knize vždycky najdu i nějaké to moudro :). A hlavně se mi líbí ten hraničářský přístup k životu - stát si za svými hodnotami, věřit svojí intuici a sám sobě.

pepa4081
pepa4081
04.06.2023 5 z 5

Jako vždy skvělé. Sérii si snažím šetřit, ale zde jsem musel, jako už několikrát sáhnout hned po dalším dílu.
Nanejvýš uspokojivé.

eva-lupen
eva-lupen
20.02.2023 5 z 5

Jako všechny díly poslechnuto jako audiokniha, a i tento díl byl skvělý.

kuruteku
kuruteku
16.02.2023 5 z 5

Jasně, je to knížka pro děti či dospívající, ale je to nádhera. Jednoduché, prosté, občas se zajímavým nápadem, kamarádskými špílci, nádhera. Vytloukání klínu klínem se povedlo.

Terezinka890
Terezinka890
12.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Byl zvláštní pocit přemýšlet o královi Ferrisovi jako o Haltovu devojčeti. I když to byl hlupák, tak mi bylo stejně líto, že zemřel. Ještě že korunu dostal jeho synovec Sean. ;)
Velký plus pro Willa v jeho lukostřeleckém umění, ten nikdy neomrzí. :)

petrulka
petrulka
01.06.2022 4 z 5

Tato série je prostě knižní láska. Ačkoliv například pro mě byl tento díl víceméně odpočinkový, sem tam nějaké překvápko, ale víceméně nic strhujícího, přesto mi tahle parta lidiček tak přirostla k srdci, že si užívám každé slovo. Dialogy jsou geniální, napsané s takovou lehkostí a přitom se do nich promítá tolik přátelství, nadsázky, vtipu i obav, že čtení ubíhá, ubíhá a najednou je konec. Naštěstí ne úplný, další díl připraven :-)

soupik2012
soupik2012
02.05.2022 5 z 5

Asi nejlepší díl z této série. I když se to dost těžko posuzuje, protože většina je jich naprosto perfektních. Ale příběhy v nichž je Will již dospělým člověkem a není ze všeho hned tak vyjukaný mi přijdou o něco lepší. Je to nejspíš dáno také tím, že potom nevyznějí až tak moc pohádkově. Tento příběh není v této knize uzavřený a to je jediným drobným mínusem, protože jsem zvyklá dělat mezi žánry větší pauzy, ale tady asi moc dlouho čekat s pokračováním nevydržím. Opravdu velmi povedené. Audioknihu, jakož i celou sérii, velice dobře načetl pan Matouš Ruml.

toni-az
toni-az
07.04.2022 4 z 5

Oproti několika předchozím dílům se mi tento příběh líbil o něco víc. Ani mi moc nevadí, že se Will nemění, aspoň máme konstantu, které se dá chytit. Ale co mi vadí, jak najednou začal mluvit s koněm a ten mu odpovídá. A samozřejmě to věčné opakování stejných věcí, hlášek a popisů a vysvětlování jasného. Ale beru to tak, že když to je pro děti, tak to je asi potřeba. Ale stejně, rovnou jdu na další díl.

alabra
alabra
17.03.2022 4 z 5

Poslouchám a odpočívám, příběhy jsou jednoduché, předvídatelné, hrdiny jejich životní zkušenost neposunuje, to je škoda.

Ryšava
Ryšava
03.01.2022 5 z 5

Konečně se čtenář dočte o Haltové minulosti. Bylo to pro mě překvapení, protože ne vždy jsem Haltovy věřila, že mluví pravdu =D další skvělý poslech =)

Cortegos
Cortegos
22.12.2021 5 z 5

Díl se rozjížděl pomalu, a protože mám za sebou víceméně maraton předchozích dílů, tak si všímám komunikačních a jiných stereotypů a začaly mi mírně vadit. Za mě asi jeden ze slabších dílů, ale epický závěr to zachránil. Přesto nepřestávám hltat příběhy z tohoto úžasného světa a nemám jinou možnost, než dát pět hvězdiček.

ondra295
ondra295
11.12.2021 4 z 5

Přijde mi, že časově jsme se posunuli celkem o dost, ovšem postavy jsou stále stejné. To mi vadí hlavně u Willa, jehož charakterový posun je opravdu nulový. Snad i ten Horác, který mi dříve přišel "plochý", se nějak posunul. Ale Will je pořád stejný, Halt je pořád stejný a tím pádem i jejich dynamika je pořád stejná.

Jasně, jako dítě jsem to vůbec nevnímal a proto dávám opravdu kladné hodnocení - pro děti je to dokonalá knížka, která má i hlubší myšlenky, sympatické postavy a hlavně drží napříč celou sérií opravdu vysokou úroveň. A to u takto dlouhé série není jednoduché.

Na tomto dílu mám rád, že se dozvídáme více o Haltově minulosti. Opět tu máme drobnou změnu prostředí, respektive nacházíme se v takovém "flanaganovském" Irsku. Má to spád, zápletku a končí to otevřeně - opět velice poutavě napsáno.