Nádraží Perdido

Metropolis Nový Krobuzon se rozvaluje v centru světa. Lidé a mutanti a tajemné rasy žijí beznadějně i nevázaně ve stínu lesa komínů, kde řeka je zanášena odpadem a továrny a slévárny duní nocí. Přes více než tisíc let řídí parlament spolu s brutální milicí vše: od chodu továren po umělce, špehy a vojáky, vandráky a děvky. Ale vše se mění. Příchází cizinec s kapsami plnými peněz a nemožným požadavkem. Město začíná terorizovat neznámé nebezpečí, které má spojitost s drogami a novokrobuzonským podsvětím. A všechny nitky k možné záchraně se sbíhají v srdci města, v olbřímí stavbě Nádraží Perdido....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32324/big_nadrazi-perdido-C1Y-32324.jpg 4.4430

Svět Bas-lagu 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Perdido Street Station, 2000

Kniha Nádraží Perdido

puczmeloun
předevčírem

Citace: "Pánové a dámo, přijměte prosím mé blahopřání k Vašim vynikajícím snovacím schopnostem."

Jako by se Lovecraft snažil napsat hutný příběh z Pratchettova Ankh-Morporku. Ale ani to není zdaleka popisující. Město je rozkládající se, páchnoucí, plné špíny, odpadu lidského, xenického i fyzického. Přidejme specifický wierd steampunk, lidské editace ("přetvoři"), jiné dimenze, vědecko-racionálně-diplomatickou démonologii a mnoho dalšího. Jen otázka zdejších ras a tvorů by vystačila na studii, ve světě Bes-Lagu totiž najdeme ty cíleně nejdivnější tvory, které by člověk potkal v kantýně Mos Eisley na Tatooine, na setkání Addamsovy rodiny nebo v pozdějších brněnských rozjezdech (vygooglete si Komiks: Brněnské rozjezdy od Tomáše Kučerovského). A to všechno drží zázračně pohromadě!

Zajímavý je i styl vyprávění. Některé odstavce jsou totiž do děje přidány snad jen proto, aby mohl autor vykreslit sebemenší detaily života Bes-Lagu, které ale nemají pražádný vliv na děj. Prostě jsou tam jen tak, jako by to byl opravdový svět a autor je říkal mimochodem. A to včetně náhodně vkládaných a upravovaných slov, které hlavní hrdinové berou samozřejmě, čtenář ale pouze tuší a ani nečeká na potvrzení... Ano, jsou světy, které autor popisuje vyprávěním, pak ty, kde se historii/současnost/specifika čtenář dozvídá dějem. Toto je ale asi poprvé, kdy čtu knihu stylu mimochodného.

K celému textu bych měl každopádně tři výtky (celek přesto dosahuje kategorie pro mě nezapomenutelných knih, tedy dávám plných 5 hvězd):
- S blížícím se koncem postupně ustává příval divností, specifik i výprav do neznáma, přibývá akce a na Nádraží Perdido příliš jasného děje. Je to pořád dobré, ale už to nebylo tak své.
- Úplný konec je doslova deus ex machina a trochu mě rozladil. Ano, chápu, ale dospět k tomuto momentu se dalo i jinak.
- A vůbec, proč je v knize všechno tak divné? Je to pro tamní obyvatele/tvory normální? Jeden náznak v knize je, velmi zajímavý, ale také zmíněný jen tak mimochodem a už se k němu autor/příběh nevracel... A neberu to, že se autorův styl označuje jako "weird fiction", primární je příběh, až pak škatulka.

Na závěr ještě patří pochvala za ilustrace ve vázané verzi knihy, škoda, že jich je tak strašně málo.

toni-az

(+ SPOILER) Konečně toto utrpení skončilo. Bojoval jsem s tím snad čtvrt roku, mezitím jsem naposlouchal asi 15 audiobooků, ale tohle moc nešlo. Už asi tak od třetí strany jsem se těšil až to skončí.

Knížka je hrozná, nechápu to hodnocení. Logiku to nemá, příběh to v podstatě nemá, sympatické postavy to nemá. Ale je to super dlouhé, plné úplně zbytečné popisovací onanie.

Jedna hvězda za můry a tak nějak asi půlka za tu imaginaci. Víc si to nezaslouží.

Autor by si měl uvědomit, že méně je někdy více. Půlka ras tam byla zbytečná, půlka postav taky. K čemu tam byla taková Lin? Příběh vůbec nikam neposunula. A vůbec ty cheprijky? Hmyz, ale má lidské pohlavní orgány? Co je to za kravinu?

Proč používají zrcadla za sebe a ne před sebe tak, že skloní hlavu?

K čemu tam byli ti rukodlaci?

Inteligentní konstrukti, kde se instrukce nahodí pár děrnými štítky?

Prostě to celé vůbec nedává smysl.

Bakana

Je mi líto, ale asi půjdu proti proudu. Nesdílím všeobecné nadšení z díla.
Příběh sám o sobě je nápaditý a zajímavý, ale ubíjí ho ty zdlouhavé popisy všeho možného okolo. Nic by se nestalo, kdyby kniha místo 660 stran měla 330.

aishimizu
12.12.2021

Dost divná knížka, ale zatraceně mě bavila. Kolikrát jsem si říkala, jakou práci musel překladatel mít.
Po dočtení se cítím poněkud prázdná - těším se na pokračování...

Eldar80
30.09.2021

Tak to byla solidní šílenost. Fanoušci P. K. Dicka a podobných autorů budou asi nadšení. Na druhou stranu bych před knihou trochu varoval. Přišla mi trochu ujetá. A tak pestrá až je málem přeplácaná.
Naštěstí se autorovi jakýmsi zázrakem podařilo zachovat dobrou čtivost. Obsahuje to tolik nápadů, že by jiným autorům vystačily na několik románů. Jenže těch zvláštních věcí je tolik, že čtenář časem otupí.
Některé věci ve světě Bas-lagu mi nedávaly logický smysl. Jenže svět autora je tak bláznivý, že se to dá vysvětlit jeho neznalostí. Takže se moc posuzovat nedá. Nezbývá než se to brát tak jak to je.
Jenže tohle platí i pro hlavní děj. Uniklo mi něco a nebo jen neznám souvislosti? Časem jsem rezignoval a jen to pasivně přijímal. Kdo rezignuje úplně, toho to asi přestane bavit a nebude schopen nikomu fandit.
To byl i můj problém. Prakticky jedinou mou oblíbenou postavou byl Tkáč. A ten se objevoval dost málo. Celá myšlenka a zápletka s popisem Nového Krobuzonu je perfektní, ale číst to s určitou odevzdaností sráží výsledný dojem.
A co mi fakt vadilo, byly neustálé popisy rozkladu, chudoby a špíny. Znovu a znovu. To mě postupně čím dál víc štvalo. Zvláště když jsem si všiml, že by často šlo škrtnout celé odstavce a na děj by to nemělo vliv.
Děj má pořád vysoké tempo a tak je to dost akční. Neustále se něco děje. Miéville rozhodně ví jak upoutat pozornost, takže to vůbec nenudí. Ale divné a oplzlé je to na mě příliš. Jsem rád, že jsem to četl, ale znovu už to nedám…
Je to dobré, ale pak se objeví další dějové linie, aby bez vysvětlení zase zmizely. Poslední čtvrtina tak byla slabá. Jen to zbytečně oddálilo konec. Nepovedené boční příběhy tak zhoršují dojmy z pasivního čtení.
Ukončení hlavní dějové linie bylo následováno ještě jednou pasáží. Jenže nejsem z Cymeku a tak mi to fakt nesedlo. Na mě to nijak nezapůsobilo. Byla to jen další věc, kterou jsem rezignovaně přijal. Proto jenom 80%

Selket
07.09.2021

Miéville začíná být můj oblíbený autor a mám pocit, že s jeho šíleným divnostylem nemůžu šlápnout vedle. Perdido je jako číst obraz od Hyeronima Bosche, je šíleně roztříštěný ve všech svých hrůzných výjevech, ale ve výsledku skvěle promyšlený a komplexní.

KapitánSmrt
24.03.2021

China moc dobře ví, jak vytvořit živoucí a dýchající svět plný bizarních postav a bytostí, kouzel a magie a zároveň pletich, politikaření a korupce. Svět je barvitý, detailní a zajímavý. To samé se nedá říci o postavách a ději. Ten oproti krutému a nelítostnému světu působí takřka naivně a genericky. Boj proti příšerám, vše propojené se vším, nějaká ta zrada, morální dilema. Postavy mi přišly dost nesympatické a bylo mi v podstatě jedno, co se s nimi stane. Za mě celkově zklamání, ale číst se to dalo.

Rozari
23.09.2021

(+ SPOILER) Autora i jeho knihy znám už dlouho, v roce 2007 jsem četla Un Lun Dun, ale pak jsem ho kdoví proč obcházela obloukem. I když jsem Perdido nedávno rozečetla, několik týdnů mi pak leželo vedle postele a nedokázala jsem se přimět ho znovu otevřít. Nakonec jsem si knihu vzala na dovolenou, začetla se, konečně - a musím říct SUPER (až na pár maličkostí). Parádní neotřelý svět, všemožné nevšední rasy lidí a jiných zvláštních “odrůd”, příběh zajímavý a svižný. Jen posledních 100 stran se mi četlo nějak hůř.
Jediné, s čím jsem měla problém, bylo využití/zneužití a posléze i zabití starce Andreje pro účely polapení psychomůr, dále že pan Multi z toho vyvázl tak lehce, oproti Lin, a taky ten konec jsem čekala jiný, aspoň trochu pozitivní.

Český překlad se dle mého názoru povedl na více než výtečnou - smekám klobouk, protože když si představím originál, tak překladatel odvedl opravdu skvělou práci!
Zaslouží si plný počet 5*.