Nádraží Perdido

Metropolis Nový Krobuzon se rozvaluje v centru světa. Lidé a mutanti a tajemné rasy žijí beznadějně i nevázaně ve stínu lesa komínů, kde řeka je zanášena odpadem a továrny a slévárny duní nocí. Přes více než tisíc let řídí parlament spolu s brutální milicí vše: od chodu továren po umělce, špehy a vojáky, vandráky a děvky. Ale vše se mění. Příchází cizinec s kapsami plnými peněz a nemožným požadavkem. Město začíná terorizovat neznámé nebezpečí, které má spojitost s drogami a novokrobuzonským podsvětím. A všechny nitky k možné záchraně se sbíhají v srdci města, v olbřímí stavbě Nádraží Perdido....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32324/nadrazi-perdido-C1Y-32324.jpg 4.4403

Svět Bas-lagu 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Perdido Street Station, 2000

Kniha Nádraží Perdido

KapitánSmrt

China moc dobře ví, jak vytvořit živoucí a dýchající svět plný bizarních postav a bytostí, kouzel a magie a zároveň pletich, politikaření a korupce. Svět je barvitý, detailní a zajímavý. To samé se nedá říci o postavách a ději. Ten oproti krutému a nelítostnému světu působí takřka naivně a genericky. Boj proti příšerám, vše propojené se vším, nějaká ta zrada, morální dilema. Postavy mi přišly dost nesympatické a bylo mi v podstatě jedno, co se s nimi stane. Za mě celkově zklamání, ale číst se to dalo.

PAVEL917

Pro mě to byla 1. kniha od Mievilla a byl jsem mile překvapen. Děj byl sice poněkud delší a zamotaný (občas jsem se musel trochu vrátit) ale vše vyvážili originální nápady a napínavost děje. Za mě fakt dobrý a dávám plný počet bodů.

Tyet

Pro mne neskutečná nuda. Na knížku jsem se těšila, od autora už mám něco přečteno, ale bylo to velký zklamání. Autor jakoby pro samý vymýšlení vzhledu postav a města ztratil zájem o děj. Nedočetla jsem.

Corso

Toto som cital este v case, ked som mal trpezlivost s rozsiahlymi epickymi hrubymi knihami. Naozaj moj problem dnes je ze asi nerozcitam uz ani Malazanske kroniky, ani Pisne ohne a ledu. Dobre ze bol aspon serial. A inak aj touto prvou knihou Bas-Lagu som skoncil a dalsie som uz (zatial) necital. Kazdopadne od prvych stran som mal pocit ze citam nieco vynimocne, A taky ze jooo. Neskutocne nove tvory ktore nanajdete nikde napriec literaturou. Mievillov styl je okuzlujuci sposobom, ze vas naozaj do toho divneho sveta vtiahne. Chce to sustredenie, a ked citas, tak to aj docitaj, nerozptyluj sa inymi knihami. Je to kniha vyzadujuca pozornost. Za to sa vam odmenou dostane neznamo.

marlowe

Vůbec, ale vůbec mě to nebavilo. Neměl jsem se čeho chytit, žádný motiv mě nedokázal oslovit. Tohle mě vždycky nutí k přemýšlení o tom, kde se stala chyba, když u knížek s obecně vysokým hodnocením marně hledám důvod pětihvězdičkového nadšení ostatních. Vyprávění začíná obrázkem podrobné mapy města Nový Krobuzon – a mám-li být upřímný, na mě celý ten text působil jako urputná snaha autora co nejpodrobněji a nejúplněji tu úvodní mapu převést do slov (rozuměj: popsat každý kopec, každou ulici, každou stavbu). A potom ještě vymyslet a popsat co nejvíce podivných bytostí. Je to ostuda, ale víc jsem z knížky nevytěžil. Na druhou stranu: co by to bylo za život, kdyby se všem lidem líbily stejné věci?

Miqqie

Myslím, že kdyby v žánru knihy byl vyplněn steampunk, stačilo by to.
V ději jsou naprosto běžní nejen lidi, ale i mutanti, polo-lidi, ne-lidi, hmyzo-lidi a to pro někoho může být nepřekonatelný problém. Já jsem byl tímto zjištěním lehce zneklidněn, ale po chvilce čtení to přestane vadit. Brzo jsem si zvykl a už mi to nadále nepřišlo nijak obtěžující.
Takže z počátečních 3* to rychle skočilo na 4* a pak to bylo dlooouho na 5*. Velkou část knihy jsem si užíval “pekelně“ dobré čtení. O to hořčejší zklamání je můj konečný dojem.
Většinu knihy víme takřka vše, co se přesně děje, což s věrohodným chováním postav je skvělá kombinace. Pak se mi to, asi od půlky přestávalo líbit, ale jen pomaličku. Potom se však můj dojem zhoršil dost zásadně asi během jedné stránky. Chování postav a jejich nemožnost mě strašně naštvalo. K tomu se přidaly momenty, kdy jsem naopak vůbec nevěděl a netušil proč se co děje. V ten moment mě to ze samotného naštvání vlastně už ani moc nezajímalo a od děje jsem si tak vytvořil jistý odstup. A k tomu se přidalo (nenávratné) mizení některých postav a dějových linek. Konec knihy tak byl pro mne takový slabší. Už jsem nedokázal být u knihy natolik přilepený a ani celkový dojem se nezlepšil.
Zkrátka, už se nestalo nic, co by mé hodnocení změnilo. Takže ve výsledku zklamání z celkových 3 hvězd co tomu uděluji. Jinak to ale bylo velmi originální dílo a můj první a snad ne poslední steampunk v životě. Přesto se teď hodně těším na Jizvu.

VerčaFF
09.11.2020

O této knize jsem předem nic nevěděla, proto mě hned ze startu překvapila množstvím rozličných postav z různých planet, ras, mutací apod. Nemám nic proti fantazijním světům, ale tady mi to přišlo jako hrozný bordel. Nevadí, časem jsem si zvykla a začala se zajímat o hlavní postavy a jejich příběhy. Vydržela jsem to ale jen asi do 150. strany, protože až dotud se nic nestalo. Jako vůbec nic. Kniha nám pořád odhaluje další a další stránky toho zvláštního světa, další postavičky, další divné městské čtvrti, ale pořád se nic neděje. Jestli měl tohle být úvod a nějaká zápletka se pak koná o pár set stran později, tak já jsem to nezvládla. Škoda, já jsem vždy po několika dnech začala číst a pár stran mě to i bavilo, ale pak jsem se přistihla, že myslím na něco jiného...

Prince_of_book
30.09.2020

Nádraží perdido jsem dostal darem a poměrně dlouho mi leželo v knihovně a nebyl na něj ten vhodný moment. Ten v nedávné době přišel a já mám rozporuplné pocity.

Prvních několik 10stran jsem si upřímně chtěl vytrhat vlasy tím, jak jsem se v postavách, názvech a ději vlastně nevyznal, táhlo se to až jsem měl chuť knihu odložit, ale po jedné události z knihy začali nabírat věci zajímavý spád a kniha už se četla lépe, nalezla totiž svou hlavní zápletku. I tak u mě ale nepřišel ten efekt, že musím číst dál, abych se dozvěděl co bude. Nicméně jsem si knihu poctivě každý den dávkoval po nějakých 50-80 stranách a na poslední den, kdy jsem si řekl, že knihu dočtu(to jest dnešek) mi jich zbývalo 130 a musím říct, že na těch 130 stranách na mě konečně přišel ten "aha" efekt, kdy jsem čet a četl a četl a těch 130 stran dočetl v kuse.

Konec hlavní linky byl epický, i když očekávaný, vedlejší linka s létáním, mě ohromně překvapila až ve mě vyvolala nějaké rozporuplné pocity.

Celkově hodnotím knihu 8/10 za originalitu a nápad a pomyslné bodíky srážím za příliš dlouhý úvod do děje.