toni-az toni-az komentáře u knih

Kalibán Kalibán Isaac Asimov

Bylo tam pár zajímavých myšlenek a momentů (např. že tři zákony jsou přežité), ale hodně mi vadilo, že na to že to má být za několik tisíc let jsou tam technologicky v podstatě hůř než my v současnosti, tedy s výjimkou robotů a létajících aut. Navíc mi to přišlo takové nějaké nudné. Asi tím, jak je tam málo akce a to samé se tam přemílá několikrát z různých stran.

18.03.2023 3 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

Po prakticky zbytečném druhém dílu konečně něco smysluplného. Děj se sunul, spojenectví se navazovala, všechny postavy zde dokonce něco dělaly. Za mě nejlepší díl série. Není to špatná série, ale na můj vkus to bylo zbytečně roztahané, vešlo by se to pohodlně do dvou kratších dílů nebo jedné větší knížky.

18.03.2023 4 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

(SPOILER) Po rozpačitých prvních dvou dílech Pustiny se neskutečně rozjely. Stalo se tam toho tolik... Nalezení Okraje, hrátky s medvědem, Jakova anabáze a vyzvednutí, a pak hlavně Lud a jeho megadistopický život a smrt. A samozřejmě Blaine Mono. Jeden z nejoriginálnějších záporáků ever.

Naše kaa tet se zkompletovala a celé putování začíná dostávat trochu smysluplnější dimenze. Postavy začaly být sympatické, zvláště Ochu a Jake, ale dokonce i Rolad je zde člověkem. Ale asi nejvíc mě baví, jak je všechno neskutečně promyšlené a všechno souvisí se vším a přitom to dává dokonalý smysl. Nic mě v knize nerušilo jako v předchozích a vyloženě jsem se těšil až budu moct poslouchat další kus.

Načtení luxusní od Libora Terše, i když těch špatně přečtených slov je na můj vkus až trochu příliš mnoho.

Každopádně teď už se těším na další díly.

17.02.2023 5 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Dějově celkem zajímavé, i když trochu překombinované. Postavy celkem sympatické, kniha poměrně čtivá. Jen tedy mi to z nějakého důvodu přišlo takové jakoby amatérské. Časem mi došlo, že to bude asi zaprvé tím, že je děj strašně rozsekaný do malinkých částí, které se střídají, jako noční můra šíleného střihače seriálů. Zadruhé úplně ploché postavy.

Hlavní padouch odhalen asi v půlce knihy, ti vyšetřovatelé byli strašně tupí, že jim to nedošlo.

29.01.2023 3 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

(SPOILER) U téhle knihy mám trochu problém s úplným začátkem, zkoušel jsem ji začít poslouchat asi natřikrát a pokaždé mě odradily ty verše. Nakonec jsem je prostě přeskočil a o nic jsem nepřišel, stejně se v knize opakovaly ještě tolikrát, až to bylo fakt otravné a stálo ji to min půl hvězdy.

Jinak zajímavá thriller na zimné období, uvěřitelní hrdinové, zajímavá zápletka i rozuzlení. A v neposlední řadě ta příroda.

Jen ten konec mi nějak nesedl, resp. po návratu mi to přišlo trochu rozplizlé a překombinované, takže na plný počet to není. Ale nebýt těch veršů, uvažoval bych nad tím.

29.01.2023 4 z 5

Načisto Načisto Sergej Lukjaněnko

Musím se přiznat, že oproti jiným knihám autora mi tahle přišla asi nejslabší. Dokonce se mi líbily víc i mnohem méně hodnocené. Ale samozřejmě hlavní postava sympaťák, kniha napsaná čtivě, děj celkem zajímavý i když trochu překombinovaný. Nápad byl zajímavý v prvním díle, tohle už byla trochu nastavovaná kaše. Ale pořád mírně naprůměrná kniha i z mého piohledu.

29.01.2023 3 z 5

Město mečů Město mečů Robert Jackson Bennett

Přehlednější, přímočařejší než první díl. Lépe jsem se vyznal v ději i postavách a přišlo mi to mnohem lepší. Neuvěřitelná představivost autora. Nicméně na zadek mě to neposadilo, takže dávám bohužel pouze 4*, dal bych o půl víc kdyby to šlo.

Už se těším na poslední díl a Sigruda.

14.01.2023 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Asi jsem moc rozmlsaný Hynkem Tasem, ale nějak mě to zatím nenadchlo, i když zvlášť druhá půle se už začala rozjíždět a začal jsem poznávat páně Niedla styl, který rozhodně můžu.

Předpokládám, že v dalších dílech se to rozjede pořádně a počet hvězdiček se zaslouženě posune směrem vzhůru až na úplné maximum.

14.01.2023 3 z 5

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

detektivka? krimi? humor? ani omylem...

Opravdu podivná a nepochopitelná kniha, kde se žádná postava nechová smysluplně. V podstatě je to jen několik hodin pindů o smrti a o houbách.

Celkem mě překvapuje, že nějaké nakladatelství je ochotné zaplatit za práva a překlad takové snůšky blábolů. Nemluvě o tom, že se namluví audiobook, i když v tomto případě jeho kvalita je mizerná a jediné co tam za něco stojí je ten herec.

Abych jen nehanil, je to napsané celkem čtivě.

14.01.2023 1 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Z nějakého důvodu jsem si myslel, že se jedná o knihu podle nějaké hry na hrdiny. Pokud to tak je, není to na knize poznat. Stylově, slohově nejde ani poznat, že se jedná o prvotinu, jazyk mě baví, a na začátku mě ke knize celkem přitáhl.

Bohužel kniha na mě působí jako žvýkačka. Zpočátku šťavnatá a plná chutí ale čím déle ji člověk žvýká, tím chutě slábnou a žvýkačka tuhne. Stejně tak postupem času mě tato kniha přestávala víc a víc bavit a poslední cca čtvrtinu jsem se musel trochu přemáhat. Co mi asi vadilo nejvíc, byly pasáže kurzívou. Asi od poloviny jsem se soustředil na to, zda tam jsou k něčemu dobré a až na pár výjimek jsem seznal, že bez nich by kniha byla lepší.

Původně jsem chtěl dát jen 2*, ale je to prvotina, tak budu hodný.

17.12.2022 3 z 5

Legie plamenů Legie plamenů Anthony Ryan

Strašně roztahaný, půlka linií tam byla úplně mimo hlavní děj. Linka Lizane mě bavila nejvíc, ale jen než začali tažení. Pak už to bylo všechno takové nějaké plácání odnikud nikam. Beru to jako přechodový díl a doufám, že ve trojce to bude lepší. I když mám pocit, že Ryan konce moc neumí.

Načtení knihy průměrné, trochu mi vadí Holého intonace. Překlad je hodně mizerný, ten stál knížku jednu hvězdičku.

17.12.2022 2 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

O autorovi jsem už slyšel samou chválu, takže jsem byl trochu zklamaný když jsem se konečně dostal k nějaké jeho knížce. Poměrně nezajímavý příběh s jasným koncem, málo akcí a hodně planým plkáním. Nepříliš propracované charaktery knížce moc nepomohly, ale dialogy jsou celkem použitelné, až na to opakování stejných věcí pořád dokola.

Asi ještě zkusím něco dalšího, třeba jiné téma autorovi sedne víc.

08.12.2022 2 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Druhá kniha autora a opět musím přiznat, že psát tedy umí. Trochu mi v průběhu četby druhé části vadilo, že tak nějak tuším jak to dopadne, ale nakonec to nějak zaklaplo. I když i tak si myslím, že bych si to víc užil kdyby to bylo naopak. Ani mi vlastně nevadí ta časová souslednost, ale přijde mi, že jak druhá část nemá moc děj, tak po první dějově nabité je ten spíše popis režimu trochu degradace. Ale jak se píše níže, člověka mnohem víc nutí se zamyslet, takže taky vůbec není špatná.

22.11.2022 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Jako oddechovka ok, pěkně to odsýpalo, krve bylo až až a audiobook byl fajn načtený.

Co se týče příběhu, bylo to takové poslabší, žádný opravdový nápad, spíš jen klišé opsaná odjinud, ale aspoň tam byly sympatické postavy. Na můj vkus trochu moc hlášek a většinou ani nebyly moc dobré, zasmál jsem se tak u tří. Místy mi přišlo, že si autor trochu honí triko, co všechno zná. To bylo trochu i vidět na popkulturních narážkách. I když ty mi přišly zrovna celkem fajn, aspoň tedy ty, které jsem odhalil. To se nakonec stalo nejzajímavější částí četby, že si je člověk hlídal a přiřazoval správným filmům, seriálům či knížkám.

Bohužel autor (aspoň zatím) velikánům jako Kulhánek či Kotleta nesahá ani po kotníky. Ale třeba se ještě rozepíše.

19.11.2022 3 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

O něco lepší než první díl, ale pořád tak nějak neosobní a podivné. Jediná zajímavá postava je tam Edie, díky němu hvězdička navrch. Doufám, že vzestupná tendence bude pokračovat a další díly už budou zajímavé. Na to, že to psal autor 12 let mi to přijde dost slabé.

19.11.2022 3 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Přiznám se, že po Krkavci jsem čekal trochu něco jiného. Nicméně vlastně mě to příjemně překvapilo, protože steam punk mě baví a moc ho k sehnání není. Kombinace století páry a draků je opravdu originální, k tomu ještě ten nápad s Produktem opravdu zajímavý. Příběh zajímavý a hodně komplexní.

Na druhou stranu "pravidla" používání produktu má dost nekonzistentní (např. zelenou může kdokoli když se léčí???), hrdinové většinu času nebyli moc sympatičtí, kniha mi přišla kniha zbytečně rozvláčná, linie s Hilemorem byla naprosto nesouvisející až bych řekl zbytečná. Škoda, dovedu si představit, že by to mohla být pětihvězdičková knížka.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl ságy předpokládám, že se to v dalších dílech rozjede a bude to ještě lepší. Jsem zvědav.

17.11.2022 3 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Mezi všemi těmi nudnými severskými krimi to byl závan čerstvého větru. Sice nejsem moc příznivec umění, takže téma mě úplně nenadchlo, ale napsané je to parádně. Vzhledem k tomu, že vrah je odhalen někdy v půlce se jedná spíš o thriller než detektivku, ale s tou správnou mírou napětí, sympatickými postavami a dobrým vykreslením charakterů a motivací. Dokonce mi ani nevadila trochu experimentální forma s časovým posunem, nová krev vnesla do knihy další drive.

Dokonale namluvený audiobook.

17.11.2022 4 z 5

Veľké rybníky Veľké rybníky Elechi Amadi

Bylo to sice krátké, ale i tak mi trvalo asi dva měsíce než jsem se tou nudou prokousal. Ale co by člověk neudělal pro ČV. Ono by to možná nebylo tak zlý, ale nějak jsem to vůbec nechápal. A navíc ten překlad byl dost hroznej.

28.10.2022 2 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Cyberpunk je můj oblíbený žánr, takže tuto knihu řadím mezi ty nejlepší od Kotlety, ale možná je to i tím, že už se vypsal. Popis atmosféry na jedničku, příběh funguje jako detektivka, postavy sympatické. Hlášky v rozumné míře. Nápad s kyberděvkama boží. Už se těším na druhý díl.

28.10.2022 5 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Tahle kniha mě moc nezaujala. Čekal jsem detektivku, ale ta to nebyla ani omylem. Vůbec se mi nelíbila forma, která příběh tříštila, ještě víc se mi nelíbilo, že tam nebyla jediná sympatická postava. Všechno samí ochlastové, kriminálníci, podvodníci, násilníci a jiná chátra. Některé scény byly na můj vkus zbytečně explicitní, jiné zbytečně roztahané. Po zkrácení cca na polovinu a vyházení nechuťáren by to mohla být i celkem čitelná knížka.

Jedna hvězda za atmosféru, jedna za konec.

28.10.2022 2 z 5