Říše popela

Závěrečný díl epické fantasy trilogie Draconis Memoria Kovolodní obchodní syndikát stovky let poháněla krev draggů — a chránili ho Krvožehnaní, hrstka lidí, kteří dokázali krev pít, a v důsledku toho disponovali děsivými schopnostmi. Nyní však hrozí, že právě to, co korporátní svět vyživovalo, způsobí jeho zkázu. Povstal dragg nepředstavitelné síly a teď stojí v čele armády zvířat a lidí. Claydon Torcreek, Lizanne Lethridgová a Corrick Hilemore operují v různých končinách světa, avšak nyní se spojili v touze porazit Bílého dragga a Zkažené, které vede. Samo lidstvo čelí smrtelnému ohrožení, protože ve válce s Bílým draggem se za svobodu platí krví a ohněm. Ale s pomocí starobylého vědění, revolučních technologií a neočekávaných spojenců má dosud jakousi naději. Záchrana světa si ale bude žádat oběti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428793/big_rise-popela-EhU-428793.jpeg 4.2121

Draconis Memoria 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Host

The Empire of Ashes, 2018

Kniha Říše popela

romison

Nuda velka nuda pro me, u Ryana me vzdy bavi polovina jeho prvni knihy v trilogii a pak to jde postupne z kopce a zacina me to nudit. Mozna kdyby nepsal o zachrane sveta, ale jen o zlodejickovi, agentce a namornikovi, tak by to bylo zabavnejsi. Ale na konci mi bylo jedno, co se stane a jak to dopadne, jen jsem to doposlouchal, abych vedel, jak to skonci. Sestupna tendence trilogie.

AlexandraBane

Tenhle díl jsem si fakt užila. Na rozdíl od předchozího dílu mě bavily snad všechny linky.

Naprosto úžasné a propracované fantasy

Mabie

Slušná fantasy trilogie, tentokrát až po okraj plná hromad mrtvol - lidí, “zkažených” i draggů. Oproti předchozím dílům považuji tento za nejslabší, velké množství postav bylo trochu nepřehledné, množství bitev trochu přes míru a řada věcí nebyla vůbec vysvětlena. Jak napsali již někteří přede mnou, je tu řada ale …a i já mám pár výtek:
- chybělo mi více o Lutharonovi a Sirusovi, jejichž postavy byly klíčové
- naprosto zmatená jsem z role černokožců v závěru příběhu. Byli využiti jen na skok a pak šup domů. To má být co?!
- v rozporu s tak rozsáhlým, epickým příběhem je “odfláknutý” závěr. Je překvapivý, ale ten superzlý Bílý dragg je vyřešen jak žádost na byt během pár stránek.
Takže jsem trochu zklamaná, potenciál příběhu považuji za nevyužitý. Škoda.
I tak se mi ale sága jako celek líbila.

cziss

V posledním díle zapadnou všechny díly do velkolepé skládačky tohoto světa. Líbilo se mi, že se ukázalo, že měl autor příběh promyšlený do detailu a do konce nebylo jisté, jak to celé dopadne. Rozhodně se jedná o kvalitní fantasy trilogii, která fanouška žánru na dlouhou dobu zabaví. Co se týče kritiky, tak osobně bych ubral na množství bitev. Také neustále přeskakování mezi postavami činí četbu relativně náročnou na pozornost. Poslední výtku bych měl k překladu - nerozumím tomu, proč nejsou přeložené / přepočtené imperiální jednotky do metrických.

luckaneces

Napjatě jsem začala číst hned po dokončení druhého dílu. Trochu mě rozčilovaly detailní popisy boje. Kluci asi ocení více :-D Ale napětí a zvědavost mě hnala dál. Jsem ráda, že jsem to nezahodila a dočetla to :-) stálo to za to

Neitiri

(+ SPOILER) SPOILER

Kniha, spolu s celou sérií, byla samozřejmě skvělá. Moje srdce si zaručeně získal kapitán Hilemore, Clay, Sirus a Sigoral, svět byl zajímavě vymyšlěný a děj splětitý.
Ale ačkoliv se mi tato série velmi líbila, měla bych pár výhrad. Jednou z nich jsou některé drobnosti v příběhu, které se mi zdají být doteď neobjasněné a nedovysvětlené, třeba jak to nakonec bylo s těmi křištály, proč proměňují lidi ve Zkažené, proč vůbec existují Krvožehnaní a spousta dalších věcí co se příběhu týče... Pokud by někdo věděl a já jen něco přehlédla, ozvěte se mi.
Co dál? Tento díl byl samozřejmě, stejně jako ostatní, nadupaný dějem, skvělá věc, ovšem řekla bych, že sem tam byl až takříkajíc "předupaný" - stále je to totiž o tom, jak je Lizanne skvělá a v podstatě nezničitelná, tam toho rozstřílí, tamto zničí, tam udělá obrat, vyletí do vzduchu, udělá dvojitý obrat; nebo o tom, že zaútočí ten a ten -kožec a nakonec ho nějak zničí - a když je těchto věcí na jednotku času moc, už na čtenáře pomalu nedělají takový dojem. Někdy je zkrátka potřeba udělat nějakou oddechovější kapitolu. Ale nedá se nic dělat, autor má svuj styl.
Ovšem co mě nehorázně vytočilo, byl konec této série. Autor si totiž tři knihy chystal půdu pro epický závěr se super zlým Bílým draggem, tudíž byste čekali, že když to bylo epické doposud, závěr musí být něco. Jenže nebyl. Bílý dragg byl nakonec během pár stránek trochu potrhán v souboji a nakonec roztrhán svým vlastním vojskem a to je celé. Poštvat proti němu vlatsní vojsko byl dobrý nápad, ale provedení nepřesvědčilo. A následně už se o Bělokožci nemluvilo. Nemluvilo se dokonce ani o Lutharonovi, který v tom sehrál klíčovou roli. Nemluvilo se o Sirusovi, který byl celé dvě knihy zotročený a nakonec umřel, dalo by se říct, jako hrdina, bez něhož by vítězství nebylo možné. Abych pravdu řekla, tak se nemluvilo vlastně o nikom. Všechny postavy, které vás doprovázely poutí naskrz knihami, nedostaly žádné pořádné poslední slovo. Jen mlhavě se dozvíte, co se s nimi asi stane. A to je vše. A na konec dopis, nemáte zač.
Konec mě proto dost zklamal, postavy jsem měla ráda, chtěla jsem se o nich dozvědět víc, zasloužily si to. Lutharon by si zasloužil aspoň tři slova. Takhle se zdálo, že autor už to prostě chtěl nějak ukončit, tak rychle něco splácal a ukončil to. Oběcně se zdá, že děj vělké části knihy byl ke konci vlastně úplně k ničemu. V mnoha ohledech zde nacházím nevyužitý potenciál, neuškodila by trocha dokreslení postav, sem tam více emocí.
Celkem dávám tři hvězdičky, jednu celou jsem srazila za odbytý konec.

Mimochodem mě pobavilo, že nezanedbatelná část knihy byla věnována sestavení armády Černých draggů, kteří by se tedy postavili nepříteli... A pak je pošlou zpátky domů po jedné bitvě s Modrokožci. Autor: "Sorry, moje chyba, změna plánu, rozmyslel jsem si to, mám vymyšlený lepší konec."

Poeta.kno

Závěrečný díl jsem četl nejdéle, ale obsahově byl z těch třech nejlepší. Podzemní svět byl trochu zmatečný, ale jinak povedený závěr trilogie.

Eridani

(+ SPOILER) Prečítaná celá séria a kde začať. Po novej Ryanovke som sa celkom bála siahnuť nakoľko Stín krkavce som skončila čítať pri druhej knihe.Takže som sa bála, že rovnako to bude aj pri tejto sérii. Našťastie sa nič také nekonalo, napriek tomu je tu však pár ale. Najprv k pozitívam celej série.
Prvá kniha bola zo všetkých troch pre mňa najlepšia. Aj napriek tomu, že som mala problém zo začiatku sa zorientovať v svete, tak som si rýchlo obľúbila všetky tri hlavné postavy. Čo sa mi veľmi páčilo bolo to mierne steampunkové prostredie, vložené do sveta drakov. Všetko bolo vyvážené a zapadalo to do seba. Príbehová línia bola dobrá, ničím nejak prevratná, ale to vôbec nepovažujem za problém. Biely drak ako hlavná záporná postava sa mi veľmi páčila.

Teraz však k tým pár ale, a dôvodov prečo druhá a tretia kniha odo mňa nedostanú 5 hviezdičiek.
Nesmrteľnosť a dokonalosť postáv: týka sa to hlavne Lizanne a z časti aj Claya....Proste pri druhej a tretej knihe, prestali zaberať cliffhangery na konci kapitol a jednoducho som vedela, že autor ich nenechá zomrieť a z každého problému sa dostanú. Jednoducho zmizol strach o postavy. Lizanne v niektorých častiach vyznela priam ako superžena so schopnosťami všetkých marvelovských a neviem akých komiksovských postáv dokopy. Proste dokonalá a nesmrteľná....tým pádom pre mňa istým spôsobom nudná.
Niektoré nelogickosti: pre mňa sa až nepochopiteľne ľahko vzdávali resp. boli porážané všetky mestá, ktoré drak napadol. Nejak mi nešlo do hlavy, že by sa niekto nedokázal brániť rovnakým spôsobom ako to napr. urobila Lizanne všade kam prišla (áno zas tá dokonalá Lizanne). Krv drakov bola pre mňa ďalšia vec, celé jej používanie bolo fajn a páčilo sa mi. Lenže tí, čo neboli krvožehnaní by pri kontakte s krvou mali mať ťažké popáleniny, zranenia atď. a tu nejak sa draci zabíjali vo veľkom na lodiach a nikomu nič sa nestalo. Tu pokojne to autor mohol vyriešiť radšej tak, že kontakt nevadí, ale nemôžu ju napr. konzumovať.
Záver: ten ma trochu sklamal, tak nejak bolo rýchlo po všetkom. Podľa môjho názoru mohol autor pokojne vynechať väčšinu deja, ktorá sa odohrávala v podzemnom meste, presunúť, časť deja z trojky do dvojky a trojke tým pádom poskytnúť viac priestoru na epický záver. Tu sa práve počas záverečnej bitke, mohlo naplno využiť to, že vďaka Siriusovi sme videli do oboch bojujúcich táborov. Pokojne sa mohlo na rovnakú časť deja viac nazerať z oboch strán. Utkvela mi v hlave hlavne scéna, kde Sirius odrazí obranu podkopaním a vyhodením do vzduchu obranného valu. A absolútne nevieme ako na to druhá strana zareagovala nič...A samozrejme dej po bitke, mohol byť viac rozpísaný. Je možné, že autor si tu necháva priestor možno na nejakú ďalšiu sériu z tohto sveta.

Aj napriek všetkým ale, sa mi celá séria páčila a to práve kvôli tomu, že oproti Stínu krkavce sa autor dosť posunul a knihy sa ľahko čítali a dej ma dokázal udržať až do konca. Nebude to séria, po ktorej by som v blízkej dobe mala chuť znova siahnuť, ale pokojne by som si veľmi rada prečítala nejaké nové príbehy Claya alebo Hilemora.