Něco z Noční strany

Něco z Noční strany https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8233/bmid_nocni-strana-neco-z-nocni-strany-gI4-8233.jpg 4 222 24

Noční strana série

1. kniha série Noční strana. Jmenuji se Taylor, John Taylor. Na mé navštívence stojí, že jsem detektiv, ale ve skutečnosti jsem spíš expert na nalézání ztracených věcí. Částečně je to dar, se kterým jsem se narodil jako dítě Noční strany. Už je to dávno, co jsem odtamtud odešel, jen tak tak se zdravou kůží a rozumem. Od té doby si na živobytí vydělávám v prosluněných ulicích Londýna. Jenomže kšefty v poslední době vázly, a tak když do mých dveří vstoupila Joanna Barrettová se všema těma svýma prachama a požádala mne, abych našel její ztracenou dceru, neřekl jsem ne. Potom jsem zjistil, kam se to nešťastné děvče zaběhlo. Na Noční stranu. To je čtvereční míle pekla uprostřed města, kde jsou vždycky tři hodiny po půlnoci. Kde se můžete setkat s mýty a popíjet s netvory. Kde není nic, jak se zdá, a všechno je tam možné. Přísahal jsem, že se tam už nikdy nevrátím. Jenže ta holka byla v těžkém průšvihu a její matka na mne spoléhala. Takže mi zbývalo jen jediné – vrátit se domů…... celý text

Literatura světová , Fantasy

Vydáno: , Polaris

Something from the Nightside , 2003

TERRORDROME
TERRORDROME
20.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Súkromný detektív s nadprirodzenou schopnosťou nachádzať veci tam kde nie sú sa vracia domov, na nočnú stranu, kde sa neustále deje väčší bizár než v slovenskom parlamente. Osudová žena zaklope na jeho dvere a on musí späť do sveta medzi svetmi, ktorý sa hemží kvantovými krčmami, časovými trhlinami, vraždiacimi voskovými figurínami a obete únosov UFO si postavili pevnosť s heslom "dosť bolo análnych sond"! Ono je to dosť krátke, takže jednotlivé atrakcie sa väčšinou mihajú okolo s ľahkým pocitom nevyužitia potenciálu a samotný hrdina má síce povesť "zlej zadnice", ale jeho paramentálne schopnosti sú skôr diskutabilné a vlastne sa nechá rád zachraňovať inými indivíduami ako superhustá ženská s brokovnicou a britvoruký Eddie, ktorí by nášho geroja pravdepodobne rozstrieľali a rozsekali za tri a pol sekundy. Ale je to béčkový výplach kde hlavný záporák je obrovský žalúdok a vďaka nevyjasneným záhadám okolo hrdinovej matky a nadchádzajúcej apokalypsy má ostré náboje do ďalších dielov.

denniys
denniys
16.07.2023 3 z 5

Nebylo to úplně špatné čtení, ale zároveň mě to nijak zásadně neuchvátilo.. podle komentářů jsem čekala víc hlášek a sarkasmu.. na další díly se zatím tedy nechystám

toni-az
toni-az
21.05.2022 3 z 5

Přečteno na základě doporučení. Kvalita asi tak jak jsem čekal, prostě oddechovka. Bylo to trochu o něčem jiném než jsem očekával, ale nevadilo to, popis Noční strany byl zajímavý, rozuzlení trochu předvídatelné i trochu nečekané. Jen na můj vkus byly jednotlivé epizody tak nějak zrychlené a bylo jich nějak moc, tak nějak jedna akce skončí, začne druhá, dost jí podobná.

Twinny
Twinny
17.01.2022 3 z 5

Začátek byl zajímavý a chytlavý. Potom přišla nuda s občasnými světlými momenty. Některé postavy jsou zajímavé. Uvidíme, jestli budu mít někdy chuť na další díl.

raffi
raffi
23.09.2020 5 z 5

V dnešnej dobe sa nenosí, aby bol hlavným hrdinom knihy cynický a drsný súkromný detektív. A práve to je v tejto knihe pre mňa osviežujúce - niekto, kto ide proti prúdu. Autor s tým samozrejme nemá žiadnu šancu na masový úspech, ale ja som sa bavila. Prostredím, príbehom, zápletkou... najlepšie to všetko vystihujú slová hlavnej postavy Johna Taylora:
"Nejsem hloupý. Četl jsem Raymonda Chandlera."

prochyn
prochyn
05.02.2018 4 z 5

John Taylor je detektiv vybavený nadlidskými schopnostmi. Na Noční straně jsou potřeba. Všechno je zahaleno tajemstvím, kolikrát ani autor neví, co se děje. Spousta věcí se vyřeší tak nějak sama, aby děj knížky mohl pokračovat. Na můj vkus málo akční. Přesto jsem se dobře bavil, nedostatky vyvažuje Greenova neskutečná fantazie.

Misaki
Misaki
21.12.2017 5 z 5

Na tuhle knihu mám báječné vzpomínky a neustále se k jejímu čtení vracím. Greenův cynismus a sarkasmus vystavený na odiv pod neony Noční strany je prostě k sežraní. I tak ale musím říct, že z první poloviny sérii, mi první díl přišel nejslabší a doteď nechápu překlad yuppies jako jupík. (Přítelkyni jsem musel i vysvětlovat, co to znamená, protože to z překladu též nepobrala.)

ardeas
ardeas
26.10.2017 3 z 5

Na môj vkus je to asi až moc v štýle "stará škola". Ako úvod do série je tam tých opisov veľa a rozumiem aj prečo. Temná strana je nepredvídateľná a stále sa tam niečo deje, ale keď si odmyslím tie opisy, deja je tam vážne málo a nemá to švih.
Fakt neznášam, keď niečo načnem a nedokončím. Zaujímalo by ma, kam sa dostanú postavy, ale ten štýl mi nesedí. Už to vidím, že ak niekedy dočítam sériu dokonca, bude to na dlhé lakte.

Icequeen
Icequeen
25.02.2017 4 z 5

Trochu mi prekážalo, že všetky prekérne situácie sa tak nejak vybavili samé od seba a vždy sa z ničoho nič objavilo vhodné riešenie alebo tvor s potrebnými schopnosťami. John Taylor je (z neznámych príčin) mocný a všetkými obávaný mladý muž, no napriek tomu má potrebu sa od strachu ukrývať. Netradičná kombinácia. Som zvedavá, ako sa to celé vyvŕbi, zatiaľ ma Nočná strana baví, uvidíme.

Selket
Selket
23.06.2016 3 z 5

Spousta hezkých momentů tak nějak nešikovně nalepená na sebe. Hrdinové příběhu, a to včetně toho hlavního, byli všichni studení a nevýrazní, tak nějak bez skutečných emocí jako špatní herci na jevišti, ačkoliv mají za sebou velice poutavé a dramatické pozadí.

Phorbo
Phorbo
17.12.2015 4 z 5

Pozvolný začátek příjemně vygraduje v něco, co jsem ani nečekal, že by mohlo obsahovat tuto knihu. Ale velmi mile mě překvapilo a dost se mě líbilo jak prostředí, tak i samotný příběh. Trošku mě štvaly postavy s hlavním Johnem. Nejen, že se Joanna během knihy mění z fajnovky na ukňouranou ženskou, což i možná beru, alei John, kdysi velkovezír Noční strany, kde dokázal přežít tak dlouho a najednou dělá toliko chyb? Simon nepíše zle. Ve výsledku je to chytlavá, ne moc dlouhá knížka, která bych řekl, se zalíbí každému fanatikovi scifi nebo kyberpunku.

lajakma
lajakma
04.11.2015 2 z 5

Nemastné, neslané, dokonce až hanebně bez chuti . . . bezbarvé velké Nic.

Fishik
Fishik
09.12.2014 4 z 5

Ke knížce jsem se dostal náhodou, když jsem projížděl databázi knih. První co mě zaujalo, byl detektiv, který pracuje na zvláštním místě zvaném Noční strana a využívající k tomu svou zvláštní schopnost nalézání věcí, nedokázal jsem si představit, jak tahle schopnost může být úžasná… Tak jsem se pustil do čtení a hned po úvodu mě napadlo, Noční strana, uprostřed Londýna a vstup zrovna někde v prostředí metra to už jsem někde četl… Musím říct že zde se ale člověk oproti Nikdykde může těšit na daleko delší pobyt na noční straně vzhledem k délce série, takže doporučuji všem komu přišlo Nikdykde až příliš krátké a rádi by prožili delší dobu ve světě, kde se prochází bohové společně se smrtelníky po ulici a v hospodě potkáte Merlina a spoustu dalších zajímavých postav… Celkově mě knížka dost nadchla hlavní postava velice sympatická, není to žádnej svatoušek ale v podstatě kladný charakter kašlající na všechny pravidla.

Temsiss
Temsiss
27.03.2014 5 z 5

Kniha koupená z nudy. A vůbec toho nelituji!
Napínavé, promyšlené, vtipné, nepředvídatelné (aspoň zčásti :D ), prostě geniální. John Taylor je prostě machr a já ho žeru. Vypadá to, že jsem si našla novou oblíbenou knižní sérii :)
------
Zavěsil jsem a usmál se na svou návštěvnici. Úsměv mi neoplatila. Věděl jsem, že spolu budeme vycházet skvěle. Přísně se podívala na šeptající televizi na mém stole, a tak jsem ji vypnul úplně.
"Je to společník," řekl jsem klidně. "Něco jako pes, ale lepší, protože ho nemusíte chodit venčit."

Rachel
Rachel
03.02.2014 5 z 5

Mám ráda tu zaplivanou atmosféru černobílých amerických brakových detektivních filmů, všechna ta klišé i Greenův smysl pro humor. :)

renefer
renefer
11.01.2014 4 z 5

Hodně mi to připomíná Dresdena od Butchera, ale ten je o chloupek lepší. Taylor má jakési nadpřirozené nadání, všichni se jej bojí, i když vcelku nic neumí, snad jen to "uzírání" bylo dobrý a konec byl víc než překvapivý. Autorovi se podařilo vměstnat do malé knížečky vcelku zajímavý příběh, který určitě stojí za přečtení.

jefff
jefff
30.10.2013 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Sice trochu "laciná" literatura, ale natolik zábavná, že ji to odpustíte. A většího frajera než Johna Taylora težko kdy potkáte :-)

deedulka
deedulka
24.08.2013 4 z 5

John Taylor to má v životě těžké. Chce si žít klidný lidský život, ale kvůli práci se musí vrátit na Noční stranu, aby našel ztracenou dceru klientky. Noční strana je pekelné místo, kde je plno hříček přírody, padouchů a nedá se nikomu věřit. John pátrá se svou klientkou a potkává znovu staré známé přátele/nepřátele. Člověk nikdy neví. Je to takové detektivní fantasy duchovno. Chvílemi to graduje, pak je zase ticho po pěšině. Neustále se navštěvují hospody a tak trošku to nudí. Špatné to nebylo, jen jsem čekala trochu větší odvaz.

wewercak
wewercak
03.06.2013 4 z 5

Nebylo to špatné, čte se to rychle a snadno, nejsou zde žádné dějové odbočky. Nicméně se autor mohl vyvarovat přílišného opakování (kam John přijde, řekne, že se nic nezměnilo; na každou otázku odpoví: "To radši nechtějte vědět," etc.)

Postavy jsou dobře napsané, brzdil bych ale to hrdinství Johna Taylora, protože pochybuju, že tento chrabrý ochránce slabých by na Noční straně přežil týden. Příště doufám, že bude víc Walkera, mám rád tyhle drsné uklizečky.

Arcisit
Arcisit
14.05.2013 2 z 5

Jedním slovem nuda.
Když bych to chtěl rozvést na víc slov, tak mi to hrozně připomínalo Harryho Pottera, každý se hlavního hrdiny bojí, všichni vykřikují jak je to neporazitelný borec, autor na něj pěje oslavné ódy na každém řádku.
Když dojde na lámání chleba tak hrdinu tahá z průseru někdo další.On má jen dar jasnozřivosti a jakési mentální energie.
Konec je obšlehnut z Kingova Osvícení, abych jenom nekritizoval, tak kniha měla i pár světlých momentů a některé nápady byly i docela originální.
Na tak krátkou knihu bych čekal, že se nebudu nudit vůbec, bohužel jsem se nudil třičtvrtě knihy...

městská (urban) fantasy jiné světy

Simon R. Green