Královská hraničářka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když se Will stal členem hraničářského sboru, složil slavnostní přísahu. Teď se zdá, jako by pro něho nic neznamenala. Poté co byl jeho život rozvrácen strašlivou tragédií, nemyslí Will na nic jiného než na pomstu. Willovi znepokojení přátelé musejí najít způsob, jak ho odvrátit od temné cesty. S řešením přichází Halt: Will si vezme na starost učně. Všechny překvapí, koho Halt navrhuje – a je to žádost, kterou Will nemůže odmítnout. Výcvik vzdorovité a svéhlavé dospívající dívky je náročný. A když Will na jedné výpravě narazí na bandu zločinců, musí se rozhodnout, co je pro něho důležitější, zda dotáhnout do konce svou pomstu, nebo zachránit nevinné životy. V poslední knize série Hraničářův učeň je v sázce víc než kdy předtím. Je to Willova poslední výprava pro hraničářský sbor?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182818/big_hranicaruv-ucen-kralovska-hranicark-jXH-182818.jpg 4.5908
Série:

Hraničářův učeň / Hraničiarov učeň 12.


Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

The Royal Ranger: A New Beginning, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (110)

Kniha Královská hraničářka

vendy1334
18.11.2022

(+ SPOILER) 15 letý přesun v čase od 11 dílu je na začátku šok, ale dal autorovi příležitost přijít s něčím novým a popravdě mě i překvapil. Je pravda, že Will, Gilan, Evanlyn, Alyss...se od prvního dílu nikam moc neposunuli - a jediný kdo prodělal slabý posun, směrem k hraničářskému smýšlení, byl Horác. A pak najednou v rozmezí jediné knížky se charaktery postav změní k úplné dospělosti a to je osvěžující. I když bych více ocenila v každém díle trošku, než takovýhle skok.
Knížka se čte sama a překvapivě neopakuje první díl i přestože téma začínání v učení je velmi podobné. Autor už po tolika napsaných knížkách má ve zvyku se trochu opakovat. Ale tady se opakují akorát pozvednutá obočí, koňské rozhovory, vůně kávy :)...ale hlavní zápletka je originální.
Líbí se mi jak v mnoha dílech dokázal vytáhnout zajímavé motivy. Už jsme měli sektářství, šikanu, závislost na drogách...tady jsou to únosci dětí a obchod s nimi. Vážné téma na dětskou knihu, ale dobře podané.
Líbí se mi, že Will není vesměs jenom parodie na Halta a to, jak se změnil POZOR SPOILER po Alyssině smrti mi až trhalo srdce. Jeho navazující dobrodružství s hraničářkou - nedokážu napsat učeňkou, to slovo prostě nemá existovat :D - mi přišlo až překvapivě dobré na to, že už se jedná o 12. díl ze série. Ale samozřejmě Horác, Evanlyn, Erak a starý vousáč Halt mi chyběli...ovšem nedá se nic dělat, můžu se k nim vrátit do předchozích dílů.

Musím ještě dodat, že tahle knížka má pro mě svoji vlastní historii a ta je v subjektivním hodnocení důležitá a proto taký dávám 5z5. Poprvé jsem ji četla v 15 (ve stejném věku, jako má hlavní postava ;). Nadšená po všech předchozích hraničářích, mě tahle vyloženě zklamala. Nemohla jsem si zvyknout na to, jak všichni zestárli, Araluen mi najednou připadal jako úplně nová země a říkala jsem si proč zatraceně po tom, co se postavy ožení a vdají už nemůžou hrát hlavní roli v příběhu?! čas je odsune do vedlejších rolí a nahradí je...Maddie! Byla mi totálně nesympatická, nafoukaná, hloupá a to jak se najednou změnila jsem jí vůbec nevěřila. Dočetla jsem to do konce, protože jsem zkrátka nechtěla nechat sérii nedokončenou. Tenkrát bych dala 2z5 maximálně.
Řekla jsem si, že každý díl si přečtu ještě klidně 100x, ale tohle už nikdy.
Po 8 letech jsem se k hraničáři vrátila a ze zvědavosti jsem si řekla, že to "nikdy" můžu porušit. A naprosto jsem se do Madelyn vžila. Smála jsem se v místech, kde jsem poznala své vzory chování v 15 letech ;). Nemyslela jsem si že to nastane, ale po prvních 100 stránkách jsem ji začala mít moc ráda. Dokázala jsem si ji naprosto živě představit. Vždycky jsem si říkala, že Flanagan píše ženské postavy dost stereotypně a hraničáři a rytíři mu jdou rozhodně líp, uznávám, spletla jsem se --- vím, že tohle je velmi subjektivní, ale já tenhle (pro mě úžasný a překvapivý) zážitek po letech mám a jsem za něj ráda :)

petrulka
25.10.2022

Je třeba se s mířit s tím časovým posunem a pak je to ok :-) bylo takové zvláštní se se všemi setkat až po oné události a neprožít jí s nimi. Moc jsem se nedokázala do Willa vcítit. Ostatní dospěláci se knihou tak nějak mihnou. Maddie se povedla, její pubertální náladičky i postupný přerod v hraničářku. Ale jak už zde bylo řečeno, stará parta byla top.


Vendulis
09.10.2022

Pořád to bylo dobré, ale pro mě už to nebylo ono. Všichni zestárli a vypadá to, že další díly budou s novými postavami. Na jednu stranu chápu, že se postavy musí vyvíjet a posouvat, ale asi bych byla raději, kdyby sérii autor ukončil 11. dílem a případné pokračování psal jako vedlejší sérii. :) Chybí mi stará parta! 3,5*

posvicmichal
02.09.2022

(+ SPOILER) Královskou hraničářkou posunul John Flanagan sérii do trochu jiných rozměrů. Nejen tím časovým skokem, který otevřel prostor pro úplně nové příběhy a postavy, ale i tím, že jsme poprvé zažili smrt jedné z oblíbených hlavních postav, byť mimo děj. Po celých 11 prvních knih sice bylo v příbězích určité napětí, ale vždycky jsme v hloubi duše věděli, že nikdo z hrdinů neumře. A nejednou bum. A závěr příběhu, ve kterém šlo hrdinům o život, tak dostal úplně nový rozměr. Alyssina smrt vytvořila brouka v hlavě - neumře Will? Přece jenom, hlavním hrdou už asi nebude on, už není učeň, tím je Maddie, tak proč by nemohl? Co se týče samotného příběhu, první polovina byla trochu deja vú. Maddie podstoupila velmi podobný proces, jako kdysi Will, koneckonců, Will byl každým coulem učněm svého učitele a od Halta nepochytil jen dovednosti, ale i chování. Nová zbraň byla příjemným osvěžením, samotný fakt, že je Maddie žena, zatím podle mě neměl pro příběh moc význam. Willův charakter byl ve druhé polovině z mého pohledu napsán trochu nekonzistentně, myslím, že z toho, co všechno víme o Willovi z předchozích dílů, udělal chyby, které by udělat neměl. Ale dá se to asi vyargumentovat smrtí jeho ženy. Jsem zvědav, jestli v dalším díle uvidím znovu starého, pečlivého Willa, když konečně Allys pomstil.

toni-az
12.08.2022

(+ SPOILER) Musím uznat, že tento díl mě bavil asi nejvíc, mám rád ty začátky a zde jeden byl celkem povedený. Dobrodružství kolem mi přišlo lepší než když se učil Will, navíc tam trochu bylo vidět posun charakteru jak Willa, tak Madie.

Jen jsem nějak nepochopil proč ten plán na únosce vymyslel tak komplikovaně, když stačilo je rovnou postřílet a nemuseli řešit co s dětma, dělit se a riskovat život.

alabra
15.04.2022

V této sérii získal Will trochu lidský rozměr, stárne, je schopen citu, dokonce se stává vychovatelem, ale v závěru je zase zpět ten nešika, který si najednou neumí poradit a téměř ztrácí život. Tak jak se přehání všechno, přehání se i rozmazlenost princezny, která se však promění v solidní soucitnou statečnou bytost. Takže vše je zase takové jako jindy.

tomas0851
11.04.2022

Autor opět nezklamal.
Další díl úžasné ságy o dobrodružstvích v krásném fantasy světě.
I když je to spíše YA literatura, rád po ní sáhnu a vyčistím si hlavu.

KláraH.
02.04.2022

Juj, konečně to nebylo tak bojovné a vlastně po šoku ze začátku knihy a po překvapení, že hraničáři stárnou to bylo příjemné a vítané výchovné téma aneb jak z nafrněné slečinky udělat fajne babu. A vlastně všechno znovu, což nicméně vlastně zas tak nevadilo...

1