Výkupné za Eraka

Skandijský oberjarl Erak podnikne nájezd na pobřeží pouštní země Aridy, přitom však padne do zajetí. Erakův zástupce Svengal se obrací o pomoc do Araluenu a Halt a Will se nabídnou, že vyplují se Svengalem do Aridy a přivezou za Eraka výkupné. Má-li však být jejich cesta úspěšná, potřebují s sebou mít osobu z královského rodu, a tak princezna Kassandra – nebo Evanlyn, jak ji zná Will – přemluví svého otce, aby jí dovolil odplout s nimi na jih. K výpravě se ještě připojí Horác a Gilan, aby byla dostatečně zajištěna princeznina ochrana. Ale dostane se naše šestice statečných přes poušť, kterou obývají znesvářené kmeny a kde jí na každém kroku hrozí neznámá nebezpečí, k Erakovi včas?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23253/big_vykupne-za-eraka-UDz-23253.jpg 4.61382

Kniha Výkupné za Eraka

Péťa Z.
dnes

Tak znovu - fakticky mě mrzí, že jsem Hraničářova učně nečetla už před lety! Knížky mám doma a doufám, že jednou to chytne i moje děti (v tom správném věku). :-)
No ale co už, nestydím se za to, že čtu literaturu pro mládež. :-)

OUTbrain

Hodně dlouhý a nezáživný začátek, ale poslední třetina podobná ostatním knihám.

Verunka926

Celá série je skvělé odpočinkové čtení a tento díl tomu není výjimkou. Za mě sice trochu slabší než předchozí díly, ale pořád mě kniha moc bavila a těším se na další díly.

petrulka

Po Ledové zemi se mi nezdálo, že by to mohlo být ještě lepší. Přeci jen - krutá zima, hlad, hřejivá tráva - napínavé jako kšandy. A ono ano. Kniha je doslova našlapaná dějem, nechybí snad vůbec nic. Ohrožení života, záchrany v poslední chvíli, obava o oblíbeného zvířecího hrdinu, k tomu exotická vzdálená země, cizí kultura a hlavně, nikdy nekončící pevné přátelství. K naprosté dokonalosti by stačilo jen míň nadzvednutých obočí a šedin, hlavně tedy toho prvního je až moc. Ovšem nic jiného vytknout nemohu.

alabra

Výborná odpočinková četba, po mrazivém chladu minulého dílu se dostáváme do palčivé pouště, dobro vítězí nad zlem, všude žijí dobří lidé. Snad jen naprosto neteční obyvatelé městečka v závěru jsou mimo rámec, až na vychytralého kupce...Hezký poslech a inspirující vůně kávy při každé možné příležitosti. Co bude dál?

toni-az
25.12.2021

(+ SPOILER) U první půlky jsem si ani nebyl jist jestli to vůbec dočítat, jak to bylo hrozné. Pořád dokola omílané stejné věci, které už jsme slyšeli 100x, postavy snad ještě černobílejší než doposud, jen se chovají naprosto jinak než v předchozích dílech a spousta věcí prostě nedává smysl (kde je Duncanova oddanost království před rodinou?, jak se mohl Erak nechat nachytat? co Erak, jak se mohli nechat nachytat dva nejlepší hraničáři?, atd. atd.), předvídatelnost je takřka naprostá, v podstatě od začátku knihy bylo jasné, jak to bude pokračovat. Naprosto otravná podobnost s naším světem, ale tak trochu jinak... Tedy v tomto to byl nejhorší díl a naprostá ukázka toho, že tato literatura kvalitní není, přestože to v některých komentářích zaznívá.

Nicméně na druhou stranu musím uznat, že Flanagan je mistr gradace a napětí. Poté, co Willa zachránili, se akce rozjela a člověk se nemohl od audioknihy odtrhnout. Závody, bitva s tuaregy nebo jaký "originální" výraz jim byl vymyšlen, zachraňování vězňů. To byla zase ta kladná stránka. A i když si trvám na tom, že to není nijak zvlášť kvalitní literatura, pouštím se do dalšího dílu, protože v tom je prostě něco, co tě nenechá po jednom dílu skončit. Jako vánoční oddechovka ideální.

ondra295
11.12.2021

Když jsem knihu četl jako dítě, opravdu jsem na ní nevnímal žádné chyby. Zpětně musím říct, že nějaké chyby má, ale stále je to velice kvalitní literatura - když budeme brát v potaz, že je primárně pro mladší generaci.

V této knize máme úplnou změnu prostředí i dějové linky, což není vyloženě na škodu, protože Arida je zajímavá. Občas se to trochu moc táhne a ke konci je tam těch šťastných náhod snad až moc - co mi ale vadí trochu víc, je to, že se postavy skoro vůbec nevyvíjí. U Halta to tak nějak chápu, ale Horác by se už trochu posunout mohl - přijde mi chvílemi až moc dětinský a bezelstný, což už by se v realitě ale pod tíhou událostí, které prožil, už muselo zákonitě trochu změnit.

Celkově to ale bylo velice zábavné, napínavé a postavy si zamilujete.

yaoiyuri
17.11.2021

Takový vycpávkový díl, který sice volně navazuje na předchozí události, ale (překvapivě) tvoří uzavřený celek. V porovnání s předešlými a následujícími díly mě ale moc nebavil.
Bylo tam hodně postav, ale ne dost výrazných nebo nemajících dost prostoru se projevit, generičtí záporáci bez špetky charismatu, obyvatelé Aridy se mi zdáli schématičtější a stereotypnější víc, než je obvyklé, hrdinové byli tentokrát až moc "dokonalí" a náhoda jim hrála do karet až příliš okatě... ani Arida jako taková úplně nezaujala - s výjimkou pouště.