Stín modrého býka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický román s fantastickými prvky nás zavádí do české kotliny čtvrtého století, kde dochází ke konfliktu mezi zájmy tamních knížat, vzdálené římské říše a vymírajícího národa keltů. Františka Vrbenská a Leonard Medek zpracovali text zkušeně a s přehledem, až je těžké odhadnout, co je jen fikce a co se mohlo doopravdy stát…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17761/big_stin-modreho-byka-j0e-17761.jpg 4.4139
Nahrávám...

Komentáře (44)

Kniha Stín modrého býka

nero 13
17. ledna

Stín modrého býka je zajímavý náhled na pozdní starověk na našich územích, v době těsně před začátkem stěhování národů, kdy u nás žila směs zbytků Keltů, a různých germánských Svébských kmenů, Markomanů, Kvádů a nejspíše i části Hermundurů.
Čekal jsem podle zdejších komentářů větší pecku, jako je to zajímavé, ale pro mně rozhodně ne tak abych to hodnotil na sto procent.

Luigi1
01.09.2022

Tak to bylo počteníčko.Super.


alekis
13.08.2022

Chvíli trvá, než se čtenářka zorientuje ve spoustě jmen lidí, krajů, měst, osad, řek a hor. Potom zjistí, že se chytila do sítě událostí, která ji nepustí až do konce.
Je to skvělé čtení, kniha mě moc bavila. Jsem toho jakási plná, nechce se mi víc psát, stačí si přečíst předešlé komentáře. Soudím ale, že bude potřeba repete, příběh je to na mou věru docela spletitý, aspoň ze začátku určitě.
Autorům potlesk! Historická fikce z české kotliny, nádhera!

Musím sa poďakovať priatel'ovi z Databázy za odporúčanie. Verím, že bez jeho chvalospevu na túto knihu by som ju asi nevzala do rúk. Ďakujem, kamoš, a čo ďalšie pre mňa ukrývaš v rukáve?

Hellboy12
06.06.2022

Tak toto ma ozaj bavilo... Začiatok bol trošku ťažší ale ani sa nečudujem,ale keď sa ti všetko dalo dokopy moc ma to bavilo... Nečakal som až taký zvrat ale o to viac to bolo zaujímavé... Ďakujem pán Medek za príjemné čítanie

slawa.cap
10.05.2022

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Pro mně dost složitá kniha. Hlavní "klaďas" dělá všechno naprosto špatně až se z něj stane vlastně záporák a arcihajzl. Hlavní záporák, kromě svých pochybných pohnutek se chová celkem slušně, o to víc vynikne jeho závěrečné svinstvo. Ostatní mužské postavy jsou většinou nemasné, neslané a každý má snad jen jednu scénu na výsluní, zbytek jsou jen šum na pozadí. No snad až na Warnheriho. Nakonec jediná sympatická mužská postava je Yvur, který zemře hned v prologu. Čest výjimkám, které jsem opomněl.
Takže sympatie musím směřovat k ženám. Bohužel ty jsou upozaděny a dostávají mnohem méně prostoru než by si zasloužili. Obzvláště Mára, tak nějak jsem doufal v mnohem příjemnější vývoj její postavy. Na druhou stranu hlavně ona tady zastupuje fantasy prvek, což nás přivádí zpátky k tomu že mohla dostat více prostoru. Stejně tak Ronwain, která je asi jediná opravdu slušná postava a navíc jedna z mála která nahledí jen na svůj prospěch a pro mně asi jediná opravdu stěžejní postava díla, by si zasloužila mnohem větší prostor.
Kniha je jednoznačně ojedinělá, komplexní příběh v našich lokalitách i když se značnou dávkou "exotiky". A to je zároveň kámen úrazu, pokud se člověk neorientuje v tomto údobí, nebude se orientovat ani v knize. Moc postav, moc národů, moc cizích slov, moc... Jazyk kterým je kniha psaná je příjemný a využívá spoustu dobových výrazu, přesto mi to nějak nesedělo k době kdy se příběh odehrává. Vyjadřování mi přišlo nějaké moderní.
Audio načetl Jiří Pobuda, což je záruka kvality. A určitě se díky tomu zvedlo i mé hodnocení.

fénix56
05.05.2022

Ze začátku mi trošku trvalo, než jsem se zorientovala ve spoustě různých národů a kmenů, které ve čtvrtém století obývaly českou kotlinu. Nicméně pak jsem se chytla a s napětím hltala každou stránku, zda se mému oblíbenci Krakovi podaří úspěšně zakončit jeho cestu za pomstou. Ano, byl tvrdý a nemilosrdný, ale kdo v té době takový nebyl, nepřežil....
Vše bylo okořeněno mírnou dávkou fantasy, což vlastně té době odpovídá. Svět lidí byl propojen se světem bohů, svět živých se světem mrtvých, svět lidí se světem zvířat. Kniha je psána košatým, poetickým jazykem, který trochu vyvažuje drsnost lidí a jejich činů.

A jako bonus mne potěšilo, že jako jeden ze zdrojů použité literatury autoři jmenovali i strýce mého zetě, který se tímto obdobím celý život zabýval.

WolfIssen
18.02.2022

Když jsem začal tehdy od samého počátku jejího vycházení kupovat časopis Pevnost, zapamatoval jsem si tuto knihu z upoutávek v několika číslech. Až dnes, po mnoha letech, jsem se ke knize konečně dostal a ničeho nelituji, snad jen toho, že jsem si ji nepřečetl dříve a prozatím ji nevlastním v papírové podobě. Po vcelku bleskurychlém přečtení (knihu zkrátka nebylo možné přestat byť jen na chvíli číst :-D) jsem ihned vlítl na Databázi a po udělení plného počtu hvězd taky přečetl všechny komentáře, abych se v ničem neopakoval. Superlativy se to jen hemží a mně nezbývá než rozdat souhlasící palce a knihu přesunout taky do Doporučených. Naprostá pecka, strhující příběh na pozadí historických reálií 4. století na našem území !!!

toni-az
16.01.2022

Historický román z doby temné jako hvozdy kolem Daxanametu. Napsáno skvělým až poetickým jazykem, leč jaksi ne zcela pro čtenářovu pohodu. Vadí zejména prakticky absence veškerých sympatických postav, ač chvílemi jsem fandil kterékoli z nich, dokonce i proradnému Arminiovi. Snad jedině Manilius byl vcelku příjemný chlapík, ovšem...

Fantasy prvky nenalezeny, ale vůbec nevadí, i tak to byla velice zajímavá exkurze do doby, o níž se moc nepíše. A pokud ano, tak ne o barbariku, ale spíše o římské civilizaci. Z tohoto důvodu tedy doporučuji, ač jsem se mezi těmi názvy vsí a městeček a vůbec mezi jednotlivými kmeny poněkud ztrácel.

Brilantní načtení audioknihy, jen bylo třeba se oprostit od toho, že hlasy patří postavám z Úžasné Zeměplochy.

1