Stín modrého býka

Stín modrého býka https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17761/bmid_stin-modreho-byka-j0e-17761.jpg 4 153 49

Historický román s fantastickými prvky nás zavádí do české kotliny čtvrtého století, kde dochází ke konfliktu mezi zájmy tamních knížat, vzdálené římské říše a vymírajícího národa keltů. Františka Vrbenská a Leonard Medek zpracovali text zkušeně a s přehledem, až je těžké odhadnout, co je jen fikce a co se mohlo doopravdy stát…... celý text

jan8470
19.11.2015

Stín Modrého býka – Farantiška Vrbenská a Leonard Medek Straky na vrbě 2011

Františka Vrbenská dobrá víla české fantastiky a autorka nejen mnoha povídek, ale také například fantasy trilogie Klál hlubiny půlnoci spojila síly s Leonardem Medkem který kromě mnoha povídek napsal například knihy jako jsou dobrodruh či Conan a studna Ghůlů.
Výsledkem spolupráce těchto dvou skvělých autorů je kniha Stín modrého býka.
Příběh galského válečníka Kraka z rodu Havranů který se snaží najít nejen vrahy svého bratra a dosáhnout tak pomsty nás zavádí do české kotliny čtvrtého století po Kristu. V té době byla česká kotlina tavícím kotlíkem národů. A tak se Krak na své pouti z Daksanemetu (dnešní Doksany) potkává a utkává nejen s válečníky kmene Korkontů či Svévů, ale také s římskými obchodníky hledajícími nová odbytiště pro své zboží.
Příběh má několik vzájemně se splétajících dějových linek a pomalejší tempo, takže se čtenář musí soustředit a být trpělivý. Ne, že by Krak řešil vše jen smírnou cestou, o souboje zde rozhodně není nouze a i keltská či germánská magie mají v příběhu nezastupitelné místo. A i když s tím počtem hlavních i vedlejších postav je lehké se v příběhu ztratit, všechny jejich osudy se v závěru knihy spojí stejně tak jako potoky a říčky vlévající se do mohutného toku řeky Albis.
Na druhou stranu je skvělé že si autoři (a u Františky Vrbenské je to koneckonců dobrým zvykem), dohledali v odborné literatuře nejen původní názvy kmenů, osad, měst, hor a řek, ale také zvyky a obřady které Keltové na našem území provozovali, takže příběh působí o to věrohodněji. Jako velké plus také vnímám obě přiložené mapy a velice obšírné dodatky obsahující snad všechna jména, názvy a pojmy z keltského místopisu a historie které se v knize objeví.
Ve finále se tak stírá hranice mezi fikcí a historií a to je jen dobře.
Trpělivému čtenáři se tak ve Stínu modrého býka dostává do rukou nejen dobrodružný historický román s prvky fantasy, ale zároveň velice čtivý průvodce historií keltského osídlení v Čechách a na Moravě.
Závěrem musím pochválit také pěknou obálku z pera Jany Šloufové a ilustrace v záhlaví kapitol které pěkně ilustrují celý příběh.
V rámci ASFFH v kategorii Česká kniha zvítězila kniha v roce 2011

tlllk
07.09.2015 5 z 5

spočiatku som sa obával ďalšieho napodobňovania G.R.R.M. navyše som sa v tých slovanských menách a kmeňoch úplne strácal, ale už po chvíli som ostal príjemné prekvapený ... môžem len odporučať.

flanker.27
11.05.2015 5 z 5

Naprostá špička (historické) fantastiky, skvělý příběh okořeněný tím, že autoři pečlivě nastudovali dobové reálie a historické pozadí příběhu. Atmosféra obyčejného neprostupného lesa a v něm roztroušených lidských sídel v době úpadku moci římské říše, kterou oslabují střety ariánů a nikajců, je perfektní. Díky autorskému duu jsou navíc dobře a realisticky popsané jak mužské tak ženské postavy. Snad někdy vznikne slibovaný druhý díl.

Ladys
25.02.2014 5 z 5

Vynikající. Atmosféra dávných věků na českém území vás vtáhne a nepustí až do poslední strany.
Galský válečník Krak z Havranů a Galové z Daksanemetu (dnešní Doksy), zákeřný Říman Arminius,řečený Vlk a římští obchodníci hledající nové trhy na územích mimo římskou říši, Svévský válečník Leoderich a Sveové žijící u dnešní Ohře,výbojný kmen Korkontů z dnešních Krkonoš.
To je část postav zaplňujících příběh začínající u vraždy, od které se začne vyvíjet sled událostí nabírajících na tempu.
Zajímavostí je, že si autoři dohledali v historických análech původní názvy kmenů, osad, řek, krajů a dobových zvyklostí, včetně různých obřadů. O to je to poutavější čtení.

Gwin
10.08.2013 4 z 5

Není mně úplně jasné, co všichni na této knize vidí. Dobové reálie jsou sice fajn, ale kniha je zbytečně dlouhá, děj opravdu velmi pozvolný. "Rozjíždět" se to začíná až ke konci. Zkrátit knihu o pár stovek stran by bylo dle mého názoru mnohem lepší.

gan112
26.07.2013 5 z 5

Výborná kniha! Len človek si vie v mysli ľahšie zobraziť hocake cyberpunkové prostredie, než 4. storočie. A keď si neviete predstaviť prostredie je aj kvetnatosť textu zbytočná. Našťastie to "zachraňuje" duchovnosť, prírodná sila knihy, a samozrejme príbeh.

Erezka
24.01.2013 5 z 5

Na knize mě nejvíc zaujalo to, že to není klasická fantasy s elfy a trpaslíky, ale vychází pouze ze slovanské mytologie. V podstatě nic nadpřirozeného, co se tam děje, nemusí být vůbec způsobené vyššími silami. Má to ale stále tu fantasy tajemnou atmosféru. Musím říct, že pro mě to byla velice příjemná změna. A také dost oceňuji popis území a ranné historie na našem území - pokud vím, autoři vše popsali věrně a historicky věrohodně v rámci smyšleného příběhu.

Martin1974
30.12.2012 5 z 5

Výborný príbeh zo stretu rímsko - germánsko - keltského sveta s jemnými fantasy prvkami. Odohráva sa v divočine na území dnešných Čiech. Myslím, že zaslúžene dostal cenu kniha roka, ale podľa hodnotenia a predošlého komentáru usudzujem, že nie je písaná pre každého. Ale to nie je žiadna kniha.

Tindo
21.07.2012 3 z 5

Kniha obsahuje zajímavé nápady. Styl vyprávění je ale moc zdlouhavý a příběhu to moc ubližuje. Kdyby se to proškrtalo tak na polovinu, mohla by to být docela povedená knížka.
Co mi nejvíce vadilo, bylo to, že když má dojít k přepadu, tak autoři začnou popisovat děj kolem těch postav, co se chystají druhé přepadnout, a tak úplně pokazí několik možných nečekaných překvapení.