terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Bolest v srdci. Tyhle slova přesně vyjadřovala mé pocity během krátké chvíle, kterou jsem prožila s touto knihou. Příběh malé Barušky je vyprávěn dvěma pohledy - jejím a její mámou. Za mě jsem našla malou chybičku a to, že bych ocenila i vyprávění z tátovy strany, byl jako postava zajímavě popisován a jeho myšlenky by mě zajímaly. Od začátku jsem si Barunku moc oblíbila a neskutečně jsem nenáviděla její mámu. V knize se setkáváme s protěžováním jedné z dvou dcer (v této knize byla protěžována Barušky sestra). Když jsem četla pohled mámy, vždy mluvila o Katušce a o Baruně. Baruně, chápete? Nechci prozrazovat konec, ale moje srdce puklo na tisíc kousků. Celou dobu si říkám, že každý rodič by měl pochopit, že děti jsou jen děti a že děti řeší různé problémy a neměly by být přehlíženy, natož prosazovány. Vše jsem Petře Dvořákové věřila a ačkoliv byl příběh krátký, byla to emocionální jízda.

04.02.2021 5 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Dámy, představuji vám kvalitní knihu plnou sexuálních scén. Máte skryté touhy? Tak to vás tento příběh určitě nadchne. Čte se to jedna báseň, stránky jen utíkají, já sama jsem knihu přečetla během jednoho dne :). Jen mějte na paměti, že kupujete erotický román, proto zpětné komentáře typu: Bylo tam moc sexu, jsou dost zbytečné.. Náhodou se tu odehrává i zajímavý vývoj milostného příběhu a na konci se stane velký zvrat, takže jsem velmi zvědavá na další díl, kde hlavní postavu bude hrát Payton :). Za mě velké doporučení :)

12.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběh se těší velkému úspěchu u většiny čtenářů a jak už to tak bývá, když je něco v jeden čas všude, pořídím si tu knihu, ale hned se do ní nepustím
Nakonec jsem se k příběhu dostala ve formě audioknihy a jsem za to moc ráda, ono by se v papírové podobě možná stalo, že bych knihu odložila, ale byla by to ve finále škoda. Hodně dlouho mi totiž trvalo si uzpůsobit to, že příběh je kronika. Nečeká mě nějaké velké boom, žádný napínání strun, ale prostě “obyčejný život lidí v těžké době.
Když se s tím moje hlava spokojila, ponořila jsem se do jednotlivých postav a snažila se sledovat jejich vazby a prolínání. Mrzelo mě, že se tu válka pouze mihla v pozadí, čekala jsem, že to bude stěžejní téma nějaké části. Přesto mě poslech nakonec bavil, zajímal mě vývin každé postavy a myslím, že se brzy pustím do pokračování.

13.04.2024 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Staré odrůdy jsou naprosto nádherným, melancholickým příběhem o dvou ženách, respektive ženě a dívce, Liss a Sally. Kniha začíná, když Sally utíká před všemy pravidly a nařízeními a ocitá se na statku u Liss, která jí nabídce nocleh. Je až neskutečné, jak do příběhu autor dokázal rozmanitě a přesto ne tak náročně popsat pocity obou našich postav a že se to tam střídalo jak na horské dráze. Sally mi byla zpočátku hodně nesympatická, měla takové výbuchy vzteku a Liss byla naopak hodně uzavřená, tichá. Líbilo se mi, jak jí Liss nikdy nenakázala, že má pomoci, ale naopak to tak nějak vyplynulo, či poprosila, že by byla ráda o pomoc a Sally se to vlastně postupně začalo líbit.
Máme tu takový idylický venkov, seznamujeme se s prací na statku a pomocí provoněných stránek čerstvým chlebem a hruškami, se pročítáme příběhem.
Velmi mile jsem byla překvapená a rozhodně můžu knihu doporučit dále. Má to přesah, hezky se to čte, pěkné okolí a dobré postavy se zajímavou minulostí.

08.01.2024 5 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Tohle byla kniha přesně pro mě. Já se nasmála, pobrečela si a kolikrát se culila jako měsíček na hnoji :D Absolutně perfektně čtivě napsaný příběh, líbil se mi humor, obzvlášť od Bianci :D Máme tu slowburn romantiku a tzv. hate to love. Na příběhu bych ocenila ještě jednu věc, a to, že kniha není jen o přitažlivosti, sexu a nadrženosti, ale má tam určitou přidanou hodnotu v rámci jedné problematiky. Za to velký palec nahoru. V jedné chvilce mi příběh přišel hodně překombinován, ale konec to neskutečně vynahradil :)! Velmi doporučuji, kór teď takhle jako čtení na léto️

03.07.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Uff. Tohle není mé první setkání s autorkou, takže jsem věděla, že úplně šťastné čtení/poslech to nebude. A nebyl, vůbec. Houbařka je jedna asi z nejdepresivnějších knih, která se mi dostala pod ruku. Ale byla velmi dobře napsaná. Autorka nám tu představuje ponurý příběh Sáry, která denně chodí na Šumavě do lesa sbírat houby, které pak za pár korun prodá do místní hospůdky. Postupně se dostáváme pod Sářinu skořápku a když navštíví pohřeb své matky, začnou se nám odkrývat rodinná tajemství. Proč je sama na Šumavě? Jaké měla dětství? Co denně ovlivňuje její myšlenky? Za mě je tu velmi dobře popsána psychologie postav a nebýt pár nudnějších pasážích, hodnotila bych plným počtem:).

01.04.2024 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha obsahuje rozhovory s lidmi z různých poměrů a částečně i dob, kteří utekli z KLDR. Díky svému studiu tak trochu vím, co se tam dělo a děje, ale popravdě některé věci hnuly žlučí i mně. Občas mi zůstal rozum stát nad tím, jak neskuteční manipulátoři tam jsou, když dokázali lidi držet “pod pokličkou” a dávali jim jen informace, co sami chtějí. Každý z těch rozhovorů byl velmi osobní a citlivý a bylo zajímavé nahlédnout i do té sociální stránky lidí. Naprosto knihu doporučuji. Věřím, že leckoho dostane stejně, jako mě. Neskutečné….

06.02.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Dívka v ledu byla mou druhou přečtenou knihou od autora, ale zároveň první knihou z jeho detektivek. Do knihy jsem se pustila v rámci audioknihy a nemohla jsem udělat lépe. Audio bylo namluveno Martinem Stránským a ten jeho hlas? oh..
Každopádně příběh sám o sobě byl dobře zamotaný, chtěla jsem poslouchat dál a dál. I když Erice házeli klacky pod nohy, šla si za svým, a to se mi na ní líbilo. A ne, zase jsem na vraha nepřišla, takže bravo :D!

18.01.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Nechápu, že jsem B.A.Paris “objevila” až teď?! Za zavřenými dveřmi jsem poslala jako audioknihu a bylo to neskutečné. Autorka dokáže barvitě vyjádřit myšlenky hlavních postav a skrz slova doslova cítíte jejich strach. Rozhodně se musím pustit do dalších jejích knih.

11.06.2021 5 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst a zvyknout si na formu myšlenek naší hlavní postavy - Michala. Když však Michal dorazil do své rodné vsi kvůli nalezenému tělu bývalého spolužáka, příběh nabral neskutečné grády. Původně byl případ uzavřen jako sebevražda, ale nyní je případ znovu otevřen. Samotný Michal se utápí v alkoholu a obrovském smutku po své milované ženě, o kterou nedávno díky rakovině přišel.
Klobouk dolů autorovi za popsání problematiky alkoholismu a obrovském zarmoucení ze ztráty milované osoby. Líbilo se mi vykreslení mezilidských vztahů v rámci bývalých přátel ze školy a zároveň i rodinných vztahů, když se Michal vrátil zpět a několik dní musel zůstat u svého otce, se kterým neměl dobrý vztah. Ještě bych ráda vypíchla, že mám ráda, když se v knize dozvíme, jak vznikl její samotný název a tady to bylo TOP.

06.12.2021 5 z 5

Kniha okolo mě dlouho kroužila a vzhledem k tomu, že spánek je naší nedílnou a velmi podstatnou záležitostí, jsem moc ráda, že jsem se k tomu už v předchozích dnech dostala. Utvrdila jsem se v tom, že pokud si chci něco o spánku zjistit, tohle je ideální čtivo. Walker se detailně věnuje veškerým informacím a snaží se je do nás všechny "nahustit". Nenechte se zmást, je toho fakt hodně, kniha má totiž přes 400 stran. Ale přesto je to neskutečně zajímavé, jelikož fakta rozvíjí i o různé názorné příklady, což nám pomáhá si vytvořit obrázek a věci si lépe pamatovat. Za sebe knihu můžu doporučit, ale nejvíce jsem asi ocenila ten peckový souhrn na konci :D Jednoduchý a jasný.. Spánek prostě je potřeba!

15.03.2022 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Audiokniha :)
Rodina, vztahy, alkohol, změna režimu, špatná výchova. Tohle je asi pět výrazných bodů, kterými bych představila audioknihu Pláňata.
Petra Dvořáková mě před nějakou dobou dostala svou knihou Vrány a já věděla, že i tady mi při čtení bude ouzko. A taky že bylo. Mnohokrát. Téma rodinných vztahů autorka ovládá s neskutečnou detailností, takže člověk se cítí, jak kdyby bydlel ve stejném domě a seděl s nimi u jednoho stolu. Problémy a výčitky, které se nesou mezi třemi generacemi jsou do očí bijící a když to dopadá až na malou Pavlínu, tak mi je ouvej.
Příběh je vyprávěn ze tří pohledů (také tří interpretů, kteří byli úžasní!) - maminka, tatínek a dcera Pavlínka. Společně mají rodiče ještě jednu starší dceru Janu a žijí v domě s maminčinými rodiči. Zase se mi potvrdilo, že více pohledů je jenom o to více lepší pro pochopení celého kontextu. Každý se s něčím pral a zároveň jeho chování ovlivňovalo jeho okolí, hlavně členy rodiny. Například, když si maminka v hlavě naříkala, jak se Pavlína nakrucuje před zrcadlem a že to je děsné, a přitom v Pavlíniných myšlenkách bylo, že má krásnou maminku a chtěla by být jako ona. Líbil se mi přechod Pavlínky z malé holčičky do teenagera, jak se postupně měnil styl jejího uvažování. Líbilo se mi také, jak autorka dokázala popsat prostředí, hlavně změnu doby, když došlo k pádu režimu a rodiče jeli třeba poprvé do Rakouska nakupovat. Chování otce mi bylo silně nesympatické a to, jak se vyjadřoval k Pavlíně, to mi vždycky stály chlupy po celém těle.. Jedna z nejhorších knižních postav..
Za mě je tohle další nádherně propracovaná hostovka a já se těším na další autorčinu tvorbu.

12.02.2024 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Popravdě jsem na začátku měla problém se začít. Sepetys má zajímavý styl psaní a chvilku mi trvalo se zorientovat. Nicméně když jsem si sedla, během pár chvil jsem knihu slupla a jen jsem smutně kroutila hlavou. O hrůzách, které se odehrávaly za vlády manželů Ceauşescových, kdy nám Sepetys ukazuje život "obyčejných" lidí.. Příběh je plný strachu, utlačování, omezování, rozkazů, bezmoci, ale i naděje a touhy.. Číst o krutostech, se kterými se mladý Cristian, jeho rodina a přátelé museli potýkat bylo snad až neuvěřitelné. Popravdě mi sedělo, že Sepetys nestřídala postavy a kniha má krátké kapitoly. Nutí to pak číst a dál a dál. Navíc, velmi dobrý epilog knihy!
Jsem ráda, že díky knihám máme možnost nahlédnout pod pokličku dřívějším režimům, o kterým se již dnes moc nemluví. Tyhle knihy by se měly stát povinnou četbou.

15.11.2022 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Kniha nás zavádí do městečka Horní Jelení v období 1918-1946. V rámci několika hlavních postav je nám vyprávěn jejich příběh, který vychází ze skutečných událostí, což mě upřímně chvilkami mrazilo. Jedná se totiž o období po první světové válce až skrze druhou světovou válku a my prožíváme s místními právě dopad války na jejich životy. Postupně se dostaneme také třeba do pohraničí a na Slovensko.
Autor píše zajímavých jazykem, který může zpočátku dělat trochu problém. Oříškem pro mě bylo si zvyknout na různé časy a právě zvyknout si na styl psaní. Když jsem si ale ke knize sedla na delší chvilku, úplně jsem tomu propadla. Postupně mi začala třeba Jaruna a Jenda přirůstat k srdci a já se bála konce… Stránky odehrávající se s Otou a Jendou v lese, a také stránky v rámci přestěhování Josefy a Václava do vily v pohraničí, tak ty mi dělaly při čtení hrozně ouzko (o pochodu smrti se snad ani nemusím zmiňovat)…
Jedná se o ponurý, smutný, srdceryvný, ale nádherný příběh, který není rozhodně poslední, jaký jsem od autora četla. Až na počáteční delší začtení a konec, kdy mi chování určité postavy přišlo nelogické, vám to rozhodně mohu doporučit. Hodnotila jsem 4/5

16.08.2022 4 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Skoro 500 stran jsem přečetla během tří večerů a každou stránku jsem si fakt užívala. Je to neskutečný slowburn, ale ten styl psaní je tak hluboký a člověka uhrane, že i když po sobě nelezou, tak jsem prostě potřebovala číst dál a dál :D.
Vanessa i Aiden byly skvělé postavy, které se potýkaly s rodinnými problémy. Aiden byl polovinu knihy fakt obrovský paličák a stál mě pár nervíků, ale nakonec i on mi neskutečně přirostl k srdci. Kamarád a spolubydlící Zac byl skvělý, jen mě trochu mrzelo, že tam nedostal více prostoru. Některé věci mi přišly trochu nedořešené.. v originále má však svou knihu, tak snad se jí dočkáme i v překladu :). Líbilo se mi, že příběh není jen klasická cukrovarská romantika, ale opravdu tam bylo vidět navázání a budování vztahu. Malý fousek dolů za to, že podle mě Zapata úplně nevyniká v těch erotický popisech, ale mě to zážitek z toho příběhu vůbec nezkazilo.
Postavám jsem vše věřila a musím uznat, že má Zapata talent udělat mapičku v knihomolských srdcích. Části při bouřkách nebo z výtahu, ty z hlavy a srdce jen tak nedostanu. Chvilku jsem přemýšlela, ale nakonec hodnotím 5/5⭐️. I když mám pár lehkých připomínek, pořád to je za mě obrovské překvapení a jsem nadšená, že jsem do knihy šla a bude mi zdobit knihovnu.

13.06.2022 5 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Tohle byl tak strašně krásný příběh!!!
Kniha nám předkládá přítomnost s hlavní postavou Natálií, která se probouzí v nemocnici po nehodě. Svůj pokoj sdílí se stařičkou Heduš, a ta se jí rozhodne, pro zkrácení chvilky, vyprávět příběh o své sestře. Heduš nás tedy skrze sestru Evu zavádí do válečné minulosti, přímo do sirotčince ve Lhotce.
Líbilo se mi, že obě dějové linky byly velmi zajímavé a dobře propracované. Nevznikaly tak hluchá místa a stále se něco dělo. Zároveň všechny postavy byly skvěle vykreslené a díky čtivosti jsem s knihou strávila příjemné chvíle.
Ano, je to příběh o nádherné a pevné lásce, zároveň o přátelství, které může vzniknout kdykoliv a kdekoliv, ale také o bolesti a strachu. Kniha se mě dotkla, četla jsem jí i v silnějším momentu svého života, takže na ní budu navždy hezky vzpomínat. Celou knihu jsem se totiž bála, jak to skončí… :)

31.05.2022 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

8 různých povídek od výborné české autorky, které se navzájem prolínají. V každé povídce hraje hlavní roli jedna postava (má dle ní svůj název). Tohle zpracování se mi neskutečně líbilo a jediné, kde jsem našla malý (subjektivní) problém byla povídka o Ivetě. Tam jsem popravdě čekala trošičku více, protože hrála docela zásadní roli v několika předešlých povídkách, tak jsem čekala trochu epičtější životní terno. Nejvíce mě zasáhl příběh Josefa, ve kterém hrála ústřední motiv válka (tohle téma mě prostě vždycky dostane a jo, brečela jsem :(..) Velmi povedené a čtivé dílo o špatných rozhodnutích, která jako domino zasáhnou i lidi v našem okolí... :)

14.03.2022 5 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Neměla jsem velká očekávání, ale jsem mile překvapena. Dostala jsem do ruky velmi dobrý detektivní příběh a skvělou a chytrou hlavní postavu Lenu. Líbilo se mi, že celá kniha je vpodstatě o vyšetřování komisařky, která má přijít na kloub jedné tragédii, která se udála řediteli dětského domova. Je skvělé, že příběh v sobě ukrývá daleko hlubší linku, ale o tu vás tu nehodlám ochudit. Čte se to skvěle a ráda knihu doporučím dál všem milovníkům detektivek. Jediné, co se mi příčí, je označení thriller na obálce :)

30.01.2022 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Pokud knihu držte nebo budete držet v ruce, blahopřeji. Máte před sebou krásný romantický příběh, který se odehrává v dechberoucím prostředí a prožíváme ho skrze úžasné postavy. Ať už ty hlavní, nebo vedlejší. BRAVO. Jedna z nejlepších romantik letošního roku, dejte jí šanci :) !

16.08.2021 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Kniha, u které si před koupí rozhodně nečtěte anotaci, jelikož dostanete v příběhu něco úplně jiného. Což za mě bylo neskutečné zklamání. Taková častá reklama formou vyjmenování drahých značek, pořád názvy ulic, nelogická a trochu divná řekla bych, hlavní hrdinka, která se neuměla rozhodnou, co vlastně chce. Našla jsem dvě plus, a to krásnou obálku a vedlejší postavy. Nakonec jsem ráda, že kniha byla krátká, fakt mě to nebavilo :(...

06.05.2021 2 z 5