Tereziee Tereziee komentáře u knih

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Wow! Tohle bylo něco. Když jsem se do knihy pouštěla, vůbec jsem nevěděla, co mám čekat. A o to víc jsem byla překvapená. Miluju fantasy, miluju thrillery a tohle byla brilantní kombinace obojího.

Skvěle vykreslené prostředí malinké vesničky uprostřed ničeho a malé komunity obyvatel, kde každý má své tajemství. Opravdu mi to lehce připomínalo Pretty little liars, protože hlavní hrdinka řeší zmizení své nejlepší kamarádky. Celou dobu nevíte, komu věřit. Kdo mluví pravdu, kdo lže...a konec naprosto fenomenální. Ani jsem nedýchala a byla jsem z toho všeho úplně vykolejená. Tohle bylo skvělý, boží.

17.04.2023 5 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

(SPOILER) Pověst o devíti křížích ve mě rezonuje odmalička. Vyprávěl mi ji děda a vždy, když jsme projížděli touhle částí cesty, běhal mi mráz po zádech. Příběh devíti křížů znám zpaměti. Znám ho z vyprávění, z různých knih, z divadelní inscenace...vždy se průběhem lehce liší ale konec zůstává stejný. Byla jsem na tuhle knihu moc zvědavá a věděla jsem, že si ji musím přečíst. Moc jsem nevěděla, co mě čeká. Musím říct, že jsem čekala spíše něco na styl Kariky. Nějaký mrazivý, lehce hororový thriller. Bohužel jsem dostala velmi zdlouhavé převyprávění celé pověsti, prokládané vztahovými kotrmelci jedné slovenské rodinky.

Musím říct, že jsem prakticky do konce knihy byla přesvědčená, že knize dám hvězdičky pouze dvě. Posledních deset stran mě ale velmi překvapilo a šokovalo. Musím říct, že takové rozuzlení jsem nečekala ani v nejmenším a za to autorovi klobouk dolů! To přidalo tu třetí hvězdičku.

15.04.2023 3 z 5

Tak strašně moc mě mrzí, že jsem této knize dala jen dvě hvězdičky. Nemohla jsem ale jinak. Matthewa Perryho samozřejmě zbožňuju z Přátel. Většina lidí na tomhle seriálu vyrůstala a já taky. Věděla jsem, že se potýkal s velkou závislostí, ale nevěděla jsem, že to bylo až tak zlé. Bolelo mě číst, co si vše protrpěl a nechápu, že je tu ještě mezi námi. Moc mu fandím, aby boj nad závislostí vyhrál jednou pro vždy. Ale kniha a její čtení pro mě bylo utrpení. Ztrácela jsem se v ději, nezvládala jsem číst ty hrůzy, kterými si herec prošel. Možná to není ani tak knihou, jako mnou, že na mě kniha nezapůsobila tak, jak možná měla.

15.04.2023 2 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Silný příběh, který otevřel téma o kterém jsem nevěděla prakticky nic. Příběh řeckých uprchlíků pro mě byl ojedinělý. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Četlo se to samo a já jsem chtěla vědět, co bude dál. Příběh je vyprávěn několika postavami, což dává příběhu ojedinělý náhled na příběh z několika úhlů.

Dvě hlavní hrdinky Sotiria a Koula jsou velmi zajímavé hlavní postavy. Chvíli víc soucítíte s jednou pak s druhou. Sledujete celou jejich životní cestu od mládí až do konce jejich životů. Tuhle knihu bych rozhodně doporučila všem čtenářům například Aleny Mornštajnové apod.

12.04.2023 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Moje druhé setkání s autorkou bylo opět povedené. Možná je to i tím, že jsem od knihy neměla přehnaně vysoká očekávání. Stejně jako u Kavárny v Kodani jsem chtěla fajn oddechovku, která mě přenese do jiného prostředí. Tentokrát do Japonska. Prostředí je popsané opravdu krásně, že má člověk chuť sbalit kufr a letět prvním letadlem směr Tokio. Hlavní hrdinka Fiona je sympaťanda a máte ji rádi od začátku. Romantická linka je samozřejmě předvidatelná, ale čtení jsem si užila. Kniha splnila svůj účel ve správný čas.

11.04.2023 4 z 5

Historky ze tmy Historky ze tmy * antologie

Povídková kniha Historky ze tmy je opravdu krásně graficky zpracovaná. První dvě povídky od Richarda Hotové a Katky Šardické byly výborné. Měly atmosféru a nasadily laťku hodně vysoko. Povídka Magdaleny Mintové byla vlastně i docela vtipná, mám ráda styl jejího psaní, ale do knihy mi úplně nesedla. Další povídky už mi splývají a byly spíše průměrné. Je ale super, že Yoli dává příležitost v těchto sbírkách publikovat i začínajícím autorům.

11.04.2023 3 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Čekání na další díl s Kim bylo nekonečné. Teď mi nezbývá nic jiného, než čekat na překlad dalšího dílu.

Opět skvělá a originální zápletka. Napětí od začátku do konce. Dynamika postav boží. Téhle sérii asi nikdy nemám co vytknout.

08.04.2023 5 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Přízraky noci pro mě byly velkým překvapením. Miluju knihy protkané slovanskou mytologií a tady s tím autorka pracovala na tisíc procent.

Kniha je vyprávěna z pohledu čtyř hlavních hrdinů. Všichni mají podobné množství prostoru, takže je zvládnete poznat a vcítit se do jejich jednání. Musím říct, že jsem očekávala klasický styl zápletky, kterou známe z young adult fantasy. Nějaká ta láska mezi nenáviděnými protějšky a tak dále. Autorka na posledních stránkách knihy naprosto vyvrátila vše, co jsem čekala a konec a finální zápletka mi opravdu vyrazil dech.

Kniha je opravdu čtivá. Konec je uzavřený, ale tak hezky, že se na něj dá klidně navázat a myslím, že autorka něco takového možná chystá. Necháme se překvapit. České fantasy občas pokulhává za tím zahraničním, ale Katka Ševčíková se zařadila k těm autorům, kteří českou fantastiku zvedají na úctyhodnou úroveň.

06.04.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Heřmánkové údolí jsem docela dlouho odkládala. Měla jsem velká očekávání a bála jsem se zklamání. A po dočtení nejsem zklamaná ani trošku. Skvěle vykreslený příběh z poválečné doby, který od začátku čtete se zatajeným dechem. Hlavní hrdinku Annu jsem obdivovala od prvních stránek. Neuvěřitelně silná žena, která se nenechala rozházet, i když k ní život nebyl vůbec shovívavý. Vím, že tohle je jedna z těch knih, na kterou po jejím dočtení jen tak nezapomenu. A těším se na další autorčiny knihy. Moc.

19.03.2023 5 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Smrt v ledu byl čtivý thriller, který mě bavil, ale zápletku jsem bohužel docela brzy odhadla. Ale bude to asi tím, že tento žánr čtu poměrně hodně a už se mi tolik nedostává momentu překvapení. Kniha je jinak skvěle napsaná a prostředí, ve kterém je zasazena je opravdu mrazivé. Bavilo mě se dozvědět něco o horolezectví a co vše obnáší lezení na nejvyšší hory světa. Prostředí bylo vykreslené opravdu na jedničku. Pro mě Smrt v ledu není sice thrillerem č.1, ale věřím že spoustu čtenářů dostane.

19.03.2023 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Na novou knihu Kateřiny Karolové jsem se moc těšila, protože Odbočka v lesích byla super. Musím říct, že jsem zde byla lehce zklamaná. Kniha je sice napínavá už od začátku a mít víc času, tak ji určitě přečtu na jeden zátah. Celkový příběh mi ale přišel nedotažený, nedořešený. První polovina knihy byla super. Napětí a dobrá atmosféra. Druhá polovina už bylo spíš takové plácání v ničem, takže jsem čekala na závěr, jestli to autorka ještě zachrání. Nezachránila. Uvidíme s čím autorka přijde příště.

07.03.2023 3 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Hezky ilustrovaná manga, fajn námět ale tak nějak cítím, že manga nebude úplně můj žánr. Dám šanci pokračování a uvidíme.

07.03.2023 3 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Tak tohle bylo FENOMENÁLNÍ!

K prvnímu dílu Ranhojičky jsem měla nějaké výhrady, ale u druhého dílu jsem knihu nemohla vůbec odložit a druhou polovinu jsem zvládla prakticky na jeden zátah. Ve fantasy mám ráda napětí a hlavně to, když v grandiózním finále zapadne všechno do sebe a přesně to, se tady stalo. Po dočtení budete chtít knihu vyhodit z okna, protože to co se stane na konci nechcete číst a zároveň nutně potřebujete pokračování a vědět, co bude s Kivou a s ostatními dál.

Všechny postavy ať už kladné nebo záporné jsou v knize velmi dobře vykreslené. Ty kladné si zamilujete a budete za ně chtít dýchat a ty záporné budete chtít okamžitě zamordovat tisícem nejhorších způsobů. Takhle si představuju skvělé fantasy a smekám před autorkou.

03.03.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

U této knihy půjdu trochu proti proudu, protože jsem z ní po přečtení lehce zklamaná. Ostatní knihy od autorky mám moc ráda a Stíny nad zálivem už určitě nikdy nepřekoná. Anotace mě nalákala tolik, že jsem knihu musela hned objednat a samozřejmě hned přečíst.

Rozjezd byl pomalý a zdlouhavý. Cca kolem strany 100 se příběh rozjel, ale byl pro mě docela předvídatelný. Tak nějak jsem byla trochu o krok napřed a ze žádné zápletky ani ze závěrečného plot twistu jsem si na zadek nesedla. Je to škoda, ale možná jsem měla od knihy moc velké očekávání. Téma super. Zajímavá myšlenka, ale provedení pokulhává.

27.02.2023 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Moje první setkání s knihou paní Soukupové bylo přesně takové, jaké jsem čekala. Skvělé. Mám ráda tyhle knihy ze života, ve kterých člověk občas najde i sám sebe. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, jakým je kniha napsaná, ale pak se to četlo samo.

Chápala jsem chování všech hlavních hrdinů, kteří mě svým způsobem často rozčilovali, ale zároveň jsem vlastně i rozuměla jejich počínání. Jediné, co mi trochu vadí je otevřený konec. Já to prostě nemám ráda a skoro všichni čeští autoři knihu nechávají s otevřeným koncem.

21.02.2023 4 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Moje první setkání s mangou bylo poněkud rozpačité. Možná jsem měla začít něčím jednodušším. Tohle bylo totiž naprosto šílené, ale zároveň fascinující. Svým způsobem mě to bavilo číst, ale v závěru nevím, co si o celém počinu myslet.

21.02.2023 3 z 5

Vím, že Prokleté dítě není u fanoušků ságy moc oblíbené...já mám ale tento díl ráda, jako každý jiný. Příběh má zajímavou myšlenku, kam by se mohla budoucnost Harryho a ostatních odvíjet dál.

21.02.2023

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Po třech letech opětovné setkání s Erikou Fosterovou. Musím říct, že jsem se nemohla dočkat, až se autor k této sérii vrátí. A opět jsem si čtení užila. Napětí od první kapitoly, žádná hluchá místa a rychlý spád. Případ za mě lehounce slabší než u předchozích dílů, ale i tak skvělý.
Doufám, že autor brzy naváže. Chci další případ a samozřejmě chci vědět, jak to s Erikou bude dál i v jejím osobním životě.

07.02.2023 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Psaní této autorky mi sedí. Akorát její knížky čtu tak nějak pozpátku, takže jsem se k Lososovi dostala až skoro nakonec, kdy už mám skoro všechny knihy od autorky přečtené. Musím říct, že Losos byl pro mě ze všech knih asi nejslabší, ale byla to přece jen autorčina prvotina. I tak jsem si ale čtení užila. Baví mě autorčina představivost, kterou skvěle předvedla ve Vlaštovce v bublině, kde bravurně a originálně vykreslila budoucnost. Tady naopak zajímavě vykreslila posmrtný život. Nečekejte extra hloubku, ale spíš dobré oddechové čtení na dvě odpoledne.

06.02.2023 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale to už tak u severské krimi mám většinou vždy. Jak se ale případ rozjel, vtáhlo mě to. Místy mě mátl větší počet postav, ale nakonec jsem se zorientovala a moc se mi líbilo, jak se nakonec vše propojilo a postavy v případu figurovaly, i když třeba jen nepatrně.

Čtení je to náročné. Vraždy dětí jsou vždycky drsné a o trochu hůř se mi o tom čte, ale nebyl to alespoň žádný krvák. Nakonec se vše rozuzlilo, ale chybělo mi zde dovysvětlení několika pasáží. Ten konec mi přišel hrozně rychlý. Za to musím ubrat jednu hvězdičku. Jinak ale kvalitní a čtivé krimi.

30.01.2023 4 z 5